Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Sistem Onkyo TX-535 + boxe ce urmeaza

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Salut,

Am achizitionat acest receiver si acum caut un sistem de boxe 5.0 sau 5.1
Momentan bugetul este de vreo 1500 de lei pe care ma bazez sa ii am pe la sfarsitul lunii.

Singurele pe care le-am auzit sunt taga harmony 606 v3
Nu sunt deloc cunoscator asa ca va rog sa ma ajutati sa aleg. Le voi folosi in egala masura pentru filme ( legate atat la tv cat si la media player ) si muzica ( pop,hip-hop,putin rock ).

Camera are cam 24mp

Receveirul l-am luat in graba la o reducere si la sfaturile consilierului de vanzari, eu urmaream partea de conectivitate bluetooth si wireless.
Va rog sa imi spuneti daca e ok pentru ca nu am cunostiinte prea multe.

Multumesc!

#2
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
sonyc16, uite aici o lista stufoasa cu showroom-uri unde poti audia cu propriile urechi tot felul de configuratii posibile si imposibile.
Ia receiver-ul la subrat, muzica si inregistrarile suround preferate (sau unele de test) si fuguta la ei...

Pai crezi ca noi suntem mama Omida sa stim exact cum suna TOATE boxele din lumea asta, pe receiverul tau (ca numai asa ne putem face o idee obiectiva) ?!

Uite, eu de exemplu iti spun ca te-ai grabit, si-ai ales unul dintre cele mai proaste receivere din gama aia de pret.
Ai fost impresionat de prostii din astea, asa zise din mileniul 3, precum Bluetooth sau alte prostii ?!
Pai taman implementarea bluetooth-ului la acel receiver este jalnica...
Vrei acel receiver si pentru muzica ?
Cea mai neinspirata alegere !

Si, colac peste pupaza, si tu, ca si altii, nu stiti sa impartiti bugetul, fereasca D-zeu.
Adica dai 2000lei pe receiver (ma rog, asta-i valoarea lui de piata) si apoi vrei sistem 5.1 la 1500lei ?!!!
Ar trebui sa triplezi, cel putin, bugetul, pentru un sistem de boxe 5.1 dintre cele mai entry.

Mai oameni buni, cei care vreti receiver de 2000lei si boxe de 1500lei, mai castigati iesiti (financiar vorbind) cu un amarat de HC din asta de duzina, si gata, ca oricum, boxele alea de 1500lei tot la fel ca un HC vor suna.

#3
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Am dat pe el aproximativ 1000 de lei ( 225 euro ).


Nu am timp deloc de auditii. De luni pana sambata sunt plecat cu jobul.
Din acest motiv ceream un sfat, o parere.

Am pus taga pe lista pentru ca am intrat intr-un magazin si le-am vazut/auzit.
Am mai gasit pe drumurile mele si  Quadral Quintas 5000 II 5.0

Daca nu se poate sa ma sfatuiti asa, daca nu rog un moderator sa stearga topicul.

Multumesc!

Edited by sonyc16, 13 January 2015 - 16:20.


#4
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Uite aici si aici doua variante, in banii tai.

Daca preferi mai mult muzica, atunci prima varianta, daca preferi mai mult filmele, atunci a doua varianta. Boxele de podea din prima varianta pot suplini lipsa sub-ului in filme, insa nu cu aceeasi autoritate. In schimb, basii boxelor de podea sunt in stransa legatura cu capacitatile receiver-ului, pe cand sub-ul are amplificare proprie.

Ascultand muzica din niste boxe Taga, propulsate de-un receiver Onkyo, mi-e teama sa nu te ia somnul...

Edited by Protopopeus, 13 January 2015 - 16:55.


#5
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011

View Postsonyc16, on 13 ianuarie 2015 - 11:39, said:

eu urmaream partea de conectivitate bluetooth si wireless.
Cam de asta e interesata lumea azi, nu de calitatea sunetului.

#6
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Am in plan sa cumpar si un sub activ insa acum aveam la dispozitie 2500 de lei.
Probabil ca o merg pe MMS. Cu bugetul e mai complicat. Receiverul este la noi 2000 de lei dar in germania l-am luat cu aproximativ 1000 lei ( reducerea + voucher de 30 euro )
In banii astia era singurul care se incadra cu ce vroiam. Despre calitate nu stiu ce sa zic ca nu ma pricep si cred ca trebuie sa ai cu ce sa compari. Adica fix auditiile pe care mi le recomanda Protopopeus ( app. multumesc pt recomandari ).

Aveam nevoie dupa parerea voastra de niste recomandari ca atunci cand gasesc ceva ok la pret sa le si cumpar.
Iar la preturi cred ca cel mai bine spun ca bugetul pt boxe este de  2000 de lei avand in vedere diferentele de pret intre anumite tari.

Edited by sonyc16, 13 January 2015 - 17:47.


#7
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Am gasit combinatia MMS 1000 cu centru 250 si mms100 la aproximativ 400 euro si MMS 2000 cu centru 250 si mms200 la 430 euro

Din cate am vazut acum sunt modele mai noi 1002 dar costa mult mai mult. Merita sa iau unul din cele de mai sus? Si pe care sa il aleg avand in vedere ca diferenta de pret e mica?

Multumesc!

Edited by sonyc16, 17 January 2015 - 15:36.


#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Ambele sunt combinatii bune si la pret bun. In mod sigur la niciuna dintre cele doua combinatii nu vei mai simti nevoia de subwoofer. Mai mult va incurca

#9
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
E diferenta mare intre seria noua si cea veche?


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nu prea ,ce am observat e ca astea noi au o protectie suplimentara la tweeter ,adica nu e pericol sa-l bagi inauntru din greseala. Vorba unui coleg de aici ,sunt redneckfree

#11
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

View Postsonyc16, on 17 ianuarie 2015 - 15:28, said:

Am gasit combinatia MMS 1000 cu centru 250 si mms100 la aproximativ 400 euro si MMS 2000 cu centru 250 si mms200 la 430 euro

Din cate am vazut acum sunt modele mai noi 1002 dar costa mult mai mult. Merita sa iau unul din cele de mai sus? Si pe care sa il aleg avand in vedere ca diferenta de pret e mica?
Prima varianta este foarte buna in bugetul ala.

#12
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Ieri am avut posibilitatea sa ascult 1002 si taga tav 606 se
Diferenta in cazul meu este ca pe taga se aud mult mai multe detalii, practic sunt instrumente la o melodie care pe 1002 nu le distingi iar pe taga mi le si imaginez in timpul auditiei.

Sa zicem ca am renuntat la magnat si acum ma uit intre Taga 606F se + sub tsw 90 ( cred ca este suficient pt mine )
Nu am avut posibilitatea sa ascult Taga 806F, nu il au in showroom

Aveti idee unde as putea asculta ambele modele 606 si 806?
Am sunat la avstore si hificenter. Nu au 806 disponibil la auditie.

Daca nu gasesc ma orientez catre 606 se + tsw 90

#13
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Am o nedumerire. Sunt doua magazine si un membru cu un anume interes de pe forum care imi spun sa nu cumpar magnat, heco, quadral sau orice altceva care are trecut la specificatii 4-8 ohmi pt ca nu sunt compatibile in timp si la volum ridicat cu receiverul meu.
Asa este?

Sunt in dilema pentru ca unii imi spun ceva si altii altceva. " Eu cu cine votez?" (

#14
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
N-ai nicio problema! Am avut mai multe receivere Onkyo cu boxe Magnat Supreme, se potrivesc perfect.

#15
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
Mi se pare extrem de simplu - daca pe receiverul respectiv scrie la spate la speakers "4-8 ohmi compatible" foloseste cu incredere incinte de 4-8 ohmi,  daca scrie "6-8 ohmi compatible" o faci pe riscul tau.

Sunt destul de putine receiveire care sa functioneze cu TOATE incintele 5.0 cu impedanta 4-8 ohmi.  

Acum depinde si de aerisirea pe care o ai deasupra receiverului (in special vara) si de puterea pe care o folosesti in mod curent, in functie de spatiu care trebuie acoperit si volumul la care asculti.

Despre ce receiver este vorba?

Edited by Piratul, 07 February 2015 - 12:43.


#16
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Pe spate scrie 6~16 ohmi/speaker. Pe site producator face referire doar la 6 ohmi

Onkyo NR-TX535

Muzica nu cred ca se asculta cu volumul la maxim, poate la petreceri sa se apropie de maxim.

Din ce am ascultat pana acum boxele de la Taga si Yamaha sunt pe 6 ohmi ( cel putin asa da producatorul specificatiile ).
Mai studiez, am avut cateva zile libere si dupa ce o sa am boxele in casa va spun intreaga poveste cu magazinele vizitate.

Primesc cu placere recomandari in continuare :)

#17
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Am nevoie de o parere despre Polk Audio RTi A7
as avea posibilitatea sa iau 2 bucati boxe de podea acest model cu aproximativ 300 euro
imi plac cum arata in poze si peste 2 saptamani as avea posbilitatea sa le si vad dar vreau sa ma interesez inainte.

#18
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004

View PostPiratul, on 07 februarie 2015 - 12:43, said:

Mi se pare extrem de simplu - daca pe receiverul respectiv scrie la spate la speakers "4-8 ohmi compatible" foloseste cu incredere incinte de 4-8 ohmi,  daca scrie "6-8 ohmi compatible" o faci pe riscul tau.

Sunt destul de putine receiveire care sa functioneze cu TOATE incintele 5.0 cu impedanta 4-8 ohmi.  

Acum depinde si de aerisirea pe care o ai deasupra receiverului (in special vara) si de puterea pe care o folosesti in mod curent, in functie de spatiu care trebuie acoperit si volumul la care asculti.

Despre ce receiver este vorba?

Sa inteleg ca daca un receiver are 8 ohmi nu pot folosi boxe care sunt rated 4-8 ohmi  !?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate