Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

File type : Youtube*****e

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
simon22

simon22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 26.06.2011
Salutare,

acu ceva vreme ma pricopsisem cu niste virusi (kaspersky internet security ...dormea, in fine) .

I-am curatat cu Malwarebytes, am scos toate extensiile din Chrome, Firefox etc.

Azi, cautand sa vad de ce nu mai am spatiu deloc pe C din 80 de gb am vazut ca imi apare la multe fisiere FILE TYPE : YOUTUBE*****E . Am cautat dar nu sunt virusat cu asa ceva, deci de la virusarea veche sa fie. Ce sa fac sa scot alea?

Thanks

#2
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007
ai dat bani pe kaspersky ala?!

despre ce tip de fisiere e vorba? poate ai mult spatiu ocupat in directoarele temporare.

#3
simon22

simon22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 26.06.2011
Bineinteles.

Nu e vorba de spatiu aici, intrebarea e de ce apare asa file type youtubea_dblocke

#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postsimon22, on 13 ianuarie 2015 - 00:23, said:

Bineinteles.
Nu e vorba de spatiu aici, intrebarea e de ce apare asa file type youtubea_dblocke
Cel mai probabil ai avut o extensie numita YoutubeAd*Blocke (* din cauza cenzurii Softpedia)
care a facut acest lucru (cei de la Firefox au inlaturat-o din siteul cu extensii fiindca nu era in regula ,uite aici ) De fapt e un Adware, metode de inlaturat YoutubeAd*Blocke gasesti pe google destule .

Edited by stlk, 13 January 2015 - 01:00.


#5
simon22

simon22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 26.06.2011
Pai da, gasesc doar ca eu nu mai am nicio extensie de genul pe niciun browser ( Chrome, Firefox, IE ) si nici nu Malwarebytes nu-mi gaseste nimic. Totusi imi apare asa in windows explore ...

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsimon22, on 12 ianuarie 2015 - 23:51, said:

acu ceva vreme ma pricopsisem cu niste virusi (kaspersky internet security ...dormea, in fine) .
Probabil ai luat addware, virusi ii cam stie pe toti ala.

View Postsimon22, on 13 ianuarie 2015 - 01:03, said:

Pai da, gasesc doar ca eu nu mai am nicio extensie de genul pe niciun browser ( Chrome, Firefox, IE ) si nici nu Malwarebytes nu-mi gaseste nimic. Totusi imi apare asa in windows explore ...
Pai ti-a modificat protocoalele si intervine cand vrea. Baga un rootkit remover (gen rogue killer) si vezi daca poti reseta registrii aplicatiei. In cearca si Adwcleaner de pe softpedia.

Edited by andreic, 13 January 2015 - 01:08.


#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postsimon22, on 13 ianuarie 2015 - 01:03, said:

Pai da, gasesc doar ca eu nu mai am nicio extensie de genul pe niciun browser ( Chrome, Firefox, IE ) si nici nu Malwarebytes nu-mi gaseste nimic. Totusi imi apare asa in windows explore ...
Tu ai spus mai sus ca ai scos toate extensiile "am scos toate extensiile din Chrome, Firefox etc." cel mai probabil ai eliminat-o si pe aceea doar din browser , ca sa faci treaba pana la cap incearca metoda asta de AICI Te pune sa folosesti si  Freefixer care e in regula vad ca e la download si pe Softpedia aici. Vezi  daca folosesti Freefixer sa nu te apuci sa stergi aiurea ci doar ce iti arata bifat in imagini sa stergi  Cat despre fisierele acelea multe cel mai probabil sunt fisiere temporare, foloseste utilitarul Windows-ului ,Disk Cleanup ca sa-ti faca curatenie.

Edited by stlk, 13 January 2015 - 01:38.


#8
simon22

simon22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 26.06.2011
Multam @stlk & @andreic

Am downloadat si scanat cu Adwcleaner, mi-a gasit cate ceva si a sters.
A gasit vreo 6 fisiere, prin registri vreo 30-40 de linii si in Mozilla Firefox niste user_pref . In rest chrome, ie erau curate



Multam once again Posted Image


p.s. mai are rost sa scanez cu Freefixer?

Edited by simon22, 13 January 2015 - 01:53.


#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postsimon22, on 13 ianuarie 2015 - 01:49, said:

Multam @stlk & @andreic

Am downloadat si scanat cu Adwcleaner, mi-a gasit cate ceva si a sters.
A gasit vreo 6 fisiere, prin registri vreo 30-40 de linii si in Mozilla Firefox niste user_pref . In rest chrome, ie erau curate
Multam once again Posted Image
p.s. mai are rost sa scanez cu Freefixer?
E bun AdwCleaner !  Freefixer mi se pare mai complicat , daca nu te pricepi mai bine nu-l folosi.

#10
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
malwarebytes nu vad de ce ar gasi adware... malware e malware si adware e adware .... cum virusul traditional e iar alta mancare de peste deci nici bitdefender nu are nici o vina

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca trebuia sa incepi cu inceputul - adica sa citesti si sa faci ce scrie in acest topic inainte sa deschizi topicul asta - http://forum.softped...hide-topic-nou/

N-ar strica sa urmezi din nou pasii - in ordinea descrisa. Si sa folsoesti CCleanerul ca sa scapi de gunoaiele ramase.

#12
simon22

simon22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 26.06.2011

View Posteiffel, on 13 ianuarie 2015 - 12:57, said:

N-ar strica sa urmezi din nou pasii - in ordinea descrisa. Si sa folsoesti CCleanerul ca sa scapi de gunoaiele ramase.

Acum dau un clean cu CCleaner, dar folosindu-l pe automat, cu ce recomanda (la Registry) nu exista riscul sa-mi bușesc windows-ul?

Edited by simon22, 13 January 2015 - 14:30.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu nu - oricum poti face backup - te intreaba.
Dar mai mult fisierele sunt de curatat, registrii mai putin.

#14
simon22

simon22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 26.06.2011
Nu a fost mare lucru la mine, cum ziceam am rezolvat.
Acum vreau sa rezolv pc-ul cuiva, a rulat Adwcleaner i-a gasit, i-a sters dar la restart nu mai are internet. Nimic nu rezolva, a pus IP manual (cum are si de fapt), nimic. Ciudat ca TeamViewer merge, ma pot conecta la el pe PC atata tot.

Am gasit ceva ceva despre problema cu net-ul dupa AdwCleaner, aveti ceva mai multe sfaturi ce ar putea fi?

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postsimon22, on 29 ianuarie 2015 - 01:29, said:

Nu a fost mare lucru la mine, cum ziceam am rezolvat.
Acum vreau sa rezolv pc-ul cuiva, a rulat Adwcleaner i-a gasit, i-a sters dar la restart nu mai are internet. Nimic nu rezolva, a pus IP manual (cum are si de fapt), nimic. Ciudat ca TeamViewer merge, ma pot conecta la el pe PC atata tot.
Am gasit ceva ceva despre problema cu net-ul dupa AdwCleaner, aveti ceva mai multe sfaturi ce ar putea fi?
Descarca Complete Internet Repair  mai intai intri in aplicatie si faci un punct de Sistem Restore (scrie cu albastru sau sus  la Commands apoi bifezi primele 5 casute si apesi butonul GO (atentie insa ca dupa aceia trebuie sa completezi din nou manual IP-ul ) daca tot nu functioneaza bifeaza-le pe toate. Bafta!

Edited by stlk, 29 January 2015 - 02:58.


#16
simon22

simon22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 26.06.2011
Putin cam tarziu ca i-am dat iar clean cu Adwcleaner. O sa vorbesc cu el sa vad daca ii face tot la fel. O solutie ar fi sa revina cu system restore si sa fac ce mi-ai zis, in caz de nu se poate rezolva altfel. Chestia e ca trebuie sterse si system restore-urile ca si acolo se ascund malware&virusi

#17
simon22

simon22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 26.06.2011
Nu i-am dat de capat, a sfarsit prin a reinstala windows-ul

#18
simon22

simon22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 26.06.2011
Toata problema a aparut ca s-a virusat pe facebook si acum nu se mai poate loga.

Atasez aici screenshot

Attached File  facebook.jpg   93.43K   12 downloads


Chestia e ca asta pateste si cand a incercat sa se conecteze si de la calculatorul meu de exemplu. Contul meu merge fara probleme.

Ce naiba, o fi phising ala cu ESET? Mare lucru nu am gasit. Am dat reset password, s-a resetat, dar tot la eset ajunge

PC-ul meu e curat

Edited by simon22, 29 January 2015 - 19:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate