Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Singur.Nu am prieteni,amici si am probleme mari

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Salutare.Ma confrunt cu o mare problema:nu am deloc prieteni.Adica am avut in copilarie dar de ceva timp,in adolescenta m-am cam instrainat si inchis in mine si in casa,am avut si o oarecare depresie si atacuri de panica,stari de fobie sociala si nu am reusit sa imi mai fac prieteni. Doar ma salut cu fostii amici, fostele cunostinte.Nu am prieteni si nu am avut toata adolescenta, acum am 20 de ani.Eu sunt si genul mai emotiv si mai retras.Cum sa imi fac prieteni? Ce sa fac? Ce sa fac ca sa nu ma mai simt singur doar cu parintii si bunicii si matusile. Oare voi fi toata viata asa? Se fac greu prietenii? Unde as putea sa imi fac prieteni sau macar amici? Se poate trai fara prieteni?Sunt la frecventa redusa la scoala fiindca din cauza depresiei si atacurilor de panica,fobiei sociale am fost nevoit sa aman cativa ani scolari si am colegi maturi,mari fata de mine deci la scoala prieteni nu prea pot sa gasesc.Se poate trai fara prieteni?Voi aveti prieteni?Uneori ma simt trist si deznadajduit,simt ca mi-am ratat viata din cauza problemelor de sanatate si emotionale,poate chiar mi-am ratat-o,adica am pierdut multe in viata..Ma gandesc si ca mai bine nu ma nasteam..si ma cred ratat..cum sa ies din situatia asta?Mai are rost sa traiesc asa?E oare vreo speranta sa imi fac viata mai frumoasa?Ce sa fac sa imi incarc timpul,fara prieteni ?Cred ca nu mai am niciun viitor deoarece cu scoala am dat-o in bara si sunt unde sunt..cu starile de sanatate mi-am necajit si intristat viata,prieteni nu am..Ce sa fac?Stiu ca sinuciderea nu e o solutie,dar parca imi vine cateodata sa plec in lume si sa inchei socotelile..dar stiu ca mi-as intrista parintii si bunicii.Apropo parintii si bunicii sunt singurele persoane cu care dialoghez mai mult..in rest nimic..Mai are sens viata asa?Ma poate ajuta cineva?Mai e cineva in situatia asta?Ma pot oare redresa?Orice sfaturi sunt binevenite dar fara batjocura..
Merci mult.

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
În afară de depresie ce altă problemă de sănătate ai?

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Apetit sexual? Depune-ti icrele undeva, se va schimba totul in roz.

#4
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Ce nevoie ai tu de prieteni?
Poti socializa cu oricine. Vanzatoarea de la magazin, tipa care te tunde, te poti duce la curve, daca nu te poti duce tu, vin ele la tine, sunt multe solutii care pot atenua senzatia de singuratate. Acum daca tu te crezi ratat, inseamna ca esti un ratat, eu n-am cum sa te contrazic. Ai interrupt scoala aia CATIVA ani cand la scoala aveai cele mai bune partide. Si prieteni si tarfeturi, ce putea fi mai frumos. Iti spun eu, problema este in alta parte...

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Si eu am trecut prin ceva asemanator. Sigur, eu nu am ramas fara prieteni, dar i-am pierdut aproape pe toti. Ideea e ca lumea atunci cand ai probleme, te arunca ca pe o masea stricata. Asta, desi si-ar dori ca ei, atunci cand vor avea probleme, sa le fii alaturi, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Stiu, lipsa de prieteni duce la anxietate, si la singuratate. Sigur, la pachet cu atacurile de panica. Ideea e ca ai nevoie de socializare. Cum spunea cineva mai sus, nu neaparat de prieteni. Ce folos, daca ai prieteni falsi? Depresia pentru mine a fost buna oportunitate sa vad cati imi sunt prieteni. Si rezultatul a fost dezastruos.

Ideea e sa iesi din casa. Lumea nu musca. Si asta zilnic, putin cate putin. O sa vezi ce bine iti va fi. Mai ales de la aerul curat. Apoi poti incepe sa socializezi. Eu socializez in statia de autobuz, la coada la magazin sau la coada la muzeu. Stiu, nu e asa de simplu, dar functioneaza. Ai o stare de bine. Ideea e sa fii spontan si sa fii tu insuti. Fara alte comicarii, ca unii se vor prinde ca nu esti tu. Nu juca fals, ca asa vei ramane.

#6
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Sigur nu esti...singuru':Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hz76h2lyq-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 405
  • Înscris: 09.03.2007
Ba, stati dracu cuminti, ca se sinucide asta!

Copil... copil...

Omule, capu' sus, fruntea lata... poate dai cu ea in prag odata!

Cum sa te descurajezi atat din cauza rautatii lumii care te inconjoara? Cum ? Inteleg, emotiv alea alea... lipsa pizdei... dar totusi! Ia sa iti zic ceva:

Tu zici ca ce ai tu sunt probleme? De acord, in privinta celor de sanatate, insa... tu plangi dupa PRIETENI ?

FII SERIOS!

Prietenii, aia adevarati, erau langa tine acum, daca iti erau prieteni!
Si pe mine m-a parasit o fata pe care am iubit-o foarte mult, si intrasem in depresie! Incepusem sa fac ca tine, sa nu socializez, sa ma inchid in mine... etc.

Pana intr-o zi, in care mi-am luat inima in dinti si am zis:

BA eu sunt cel mai mare prost. Apoi stii ce am facut ? Am plecat de acasa cu banii de chirie, i-am baut aproape jumatate pana m-am hidraulizat binisor, si am inceput sa intru in discutii cu diverse fete din club. Pana dimineata eram si baut, si futut si cu banii de chirie cheltuiti.

Stii ce am invatat ?

In jurul meu se invarte lumea, nu eu in jurul ei.

Nu fi prost, nu plange. Pun pariu ca esti un tip aratos, si nu ai nimic de pierdut!

P.S. Ideal ar fi sa ai prietene, nu prieteni! Esti mai castigat asa!

Edited by blackmodder, 02 January 2015 - 13:26.


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Tu trebuie să te împrietenești mai întîi cu tine, să te cunoști și să te accepți așa cum ești.

Socializează cu oricine, cum spune cineva mai sus, vorbește, fă glume decente oriunde, la alimentară, cu controlorii ratb, etc.

Cu prietenii de asemenea este cu dus și întors, prieteni ca frații găsești rar spre rarisim, în general dai de oameni interesați care te vor părăsi la prima problemă pe care o ai.

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008

 crisstonne, on 02 ianuarie 2015 - 13:32, said:

Tu trebuie să te împrietenești mai întîi cu tine, să te cunoști și să te accepți așa cum ești.

Socializează cu oricine, cum spune cineva mai sus, vorbește, fă glume decente oriunde, la alimentară, cu controlorii ratb, etc.

Cu prietenii de asemenea este cu dus și întors, prieteni ca frații găsești rar spre rarisim, în general dai de oameni interesați care te vor părăsi la prima problemă pe care o ai.

Subscriu in totalitate! Poti inlocui totusi "prieteni" cu "curve"? Pentru istorie, asa...

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 miki07, on 02 ianuarie 2015 - 13:40, said:



Subscriu in totalitate! Poti inlocui totusi "prieteni" cu "curve"? Pentru istorie, asa...

Este vorba despre el, iar el nu pare să aibă curaj.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 gerbil, on 02 ianuarie 2015 - 12:58, said:

În afară de depresie ce altă problemă de sănătate ai?
Una psihica. Sau mai multe.

#12
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
sa-ti zic ceva:totul e o mizerie! vei vedea ca majoritatea pe care ii cunosti te apreciaza numai cand le dai. cand ai nevoie nimeni nu te ajuta. asta e societatea asta bazata pe concurenta. vei vedea ca pe nimeni nu intereseaza ca nu esti alpha male toti te vor lua peste picior ca si cum ar fi o rusine. vei vedea ca la problemele reale pe care le ai raspunsul standard va fi : treci la munca si invata! vei vedea ca in general pe nimeni nu intereseaza ca ai limite, pe nimeni nu intereseaza ca ai nevoi, pe nimeni nu intereseaza motivele pentru care esti trist. raspunsul standard va fi :treci peste! chiar si atunci cand restu te-au dezamagit si vina e la ei. e sistemul asta in care toti te indeamna sa faci pe propriile puteri. ceea ce nu e rau neaparat dar daca te-ai nascut mai timid nimeni nu te baga in seama. toti vor campioni si alpha male. sfatul meu e sa ii dai naiba pe toti si sa astepti zile mai bune poate cine stie intr-o zi va aparea un sistem mai pe placul tau. asta e fetele vor baieti curajosi care sa le dea gene bune. obisnuieste-te cu asta. si mai ales in capitalism se vrea asta. eu ce am facut? pur si simplu m-am departat de toti si am incercat sa gasesc pe cei care gandesc altfel. sunt rare astfel de persoane dar.... merita sa incerci...

 crisstonne, on 02 ianuarie 2015 - 13:32, said:

Tu trebuie să te împrietenești mai întîi cu tine, să te cunoști și să te accepți așa cum ești.

Socializează cu oricine, cum spune cineva mai sus, vorbește, fă glume decente oriunde, la alimentară, cu controlorii ratb, etc.

Cu prietenii de asemenea este cu dus și întors, prieteni ca frații găsești rar spre rarisim, în general dai de oameni interesați care te vor părăsi la prima problemă pe care o ai.
nu e trist ca pentru a capta atentia celorlalti tre sa faci ca maimutoiul spunand glume ? ca sa fii tu insuti nu e deloc cool.....

#13
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Ah, daca primesti sfaturi de la vyctoras1985 e clara treaba Posted Image

#14
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
in plus la toate nu stiu ce sfat iti pot da ca sa scapi de persoane neagreabile odata pentru totdeauna. intotdeauna vor fi niste smecheri care cauta sa rada pentru orice pe seama ta. felul asta al societatii convine celor puternici pentru ca ei vor sa isi pastreze pozitia sociala. iar tu te vei lovi mereu de raspunsul : asa trebuie sa fie. la scoala , la facultate , la serviciu etc vor fi mereu unii care incearca sa te saboteze. pentru ca inca ne aflam in stadiu de aproape animale. ce vezi tu in jur tehnologia si etc e facuta de minti geniale care au un simt social al binelui ceva mai dezvoltat. dar in rest suntem animale ale carui creier nu se diferentiaza prea mult de restul animalelor. uita-te la scoala de exemplu in grupul de animale numit colegi. vei vedea cum toti cauta afirmarea , intimidarea celuilalt, urcarea pe pozitie sociala. iar fetele de fapt sunt niste premii cu voce, niste tute care aplauda intens cand unul dintre membrii cirezii asteia se impune. se presupune (nu stiu de ce in mod obligatoriu) ca trebuie sa existe o ierarhie pentru a atinge mereu ceva mai bun cei din urma ramanand fara femei si etc. acceptarea unor limite de "normal" restul fiind fie alpha fie looseri nu prea intra in mentalitatea noastra. in fapt tu nu esti nevoit decat sa fii normal si atat. treburile grele care necesita alpha le revin lor. dar asta nu inseamna ca tu nu ai dreptul sa traiesti si etc. mai jos decat suntem nu putem ajunge poate prin cine stie ce combinatie succesiva de gene si inmultire necontrolata a acestora.

 Nazmi, on 02 ianuarie 2015 - 14:52, said:

Ah, daca primesti sfaturi de la vyctoras1985 e clara treaba Posted Image
ia explica tu ce au sfaturile mele?

#15
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eram sigur că prin topicurile pe care le deschideai ba despre nu'ș ce cărți,ba despre biblie,tu de fapt căutai niște răspunsuri la probleme de genul asta.
Și parcă ți-am spus pe unul dintre ele că ce este scris în ele nu are treabă cu realitatea.
Subscriu la recomandările colegilor:
Afară+curve.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cred ca a si uitat pe ce forum a postat.

#17
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 vyctoras1985, on 02 ianuarie 2015 - 15:00, said:




ia explica tu ce au sfaturile mele?

Easy Vic ca n-am pus cainii pe tine. Ziceam ca nu esti in masura sa dai sfaturi cand si tu ai unele probleme pe care le stim... Vezi ca nu tre intram in off topic.

#18
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Omule , sincer iti spun referitor la ce ai expus tu, ar trebui sa fie ultima ta problema, raportat la ce poate sa-ti ofere viata, La 20 ani (citi nu ar dori sa fie la 20 ani si fara prieteni)  cu o stare de sanatate relativ buna , integru fizic , cu mici probleme psihologice si de adaptare la mediu , sa te gandesti ca ti-ai ratat viata (la 20 ani) si sa-ti pui streangul de gat , sincer iti spun ca e cea mai mare prostie.
Recomandarea mea:
-daca ai probleme de depresie , du-te la un psiholog  si acepta un tratament medicamentos , ai sa vezi ca vei fi mai increzator.
-daca ai probleme de comunicare , pune mana si ia-ti o slujba  intr-un mediu populat in care sigur va trebui sa intereactionezi cu ceilalti colegi de munca.Inclusiv comunicarea online este benefica, iesi din casa , lumea e mult mai mare decit ce te inconjoara.
-daca te omoara gandurile , este indicat sa ai un hoby de care sa te ocupi si sa investesti timp pt el , de asemenea efortul fizic constant si sustinut iti ofera o relaxare psihica si mentala.
-viata in sine este o continua lupta si adaptare , nu pica nimic de sus , trebuie sa ai un plan pt evolutia ta pe care sa-l aplici cu incredere, rabdare si sustinut  in fiecare zii. ia repere , tinte pe care trebuie sa le atingi indiferent de efort si timp alocat.

Sa ai succes

Edited by ciine, 02 January 2015 - 15:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate