Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Intel - reglare luminozitate

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012

View Post654321, on 01 ianuarie 2015 - 20:07, said:

Nu. Dupa ce-l instalezi, restart si apoi or sa mearga Fn+

Nu merge

#20
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Dar a mers vreodata? Ai simbolurile respective pe taste? Ai inversat functionarea tastei FN? Ai ultima versiune de BIOS?

Edited by 654321, 01 January 2015 - 20:18.


#21
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012

View Post654321, on 01 ianuarie 2015 - 20:17, said:

Dar a mers vreodata? Ai simbolurile respective pe taste? Ai inversat functionarea tastei FN?
Daca citeai postul vedeai destul de bine despre ce este vorba
" Daca am instalat programul asta de la intel (cred ca se numeste intel hd graphic - cel care regleaza luminozitatea) merge foarte greu laptopul. Daca nu am instalat acest soft, merge ceva mai bine. il tin ca vreau lumina mai mica la el, e cam deranjat lumina la maxim.
Daca nu am instalat nici intel nici nvidia pot sa zic ca raspunde aproape instantaneu la comenzi. De ce , nu pot sa inteleg?
P.S windows 8.1 lb romana "
Adica am dezinstalat ala de la intel ca merge nasol laptopul - luminozitatea sa o reglez merge cu asta instalat

#22
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postiiluzii, on 01 ianuarie 2015 - 20:19, said:

Daca citeai postul vedeai destul de bine despre ce este vorba
" Daca am instalat programul asta de la intel (cred ca se numeste intel hd graphic - cel care regleaza luminozitatea) merge foarte greu laptopul. Daca nu am instalat acest soft, merge ceva mai bine. il tin ca vreau lumina mai mica la el, e cam deranjat lumina la maxim.
Daca nu am instalat nici intel nici nvidia pot sa zic ca raspunde aproape instantaneu la comenzi. De ce , nu pot sa inteleg?
P.S windows 8.1 lb romana "
Adica am dezinstalat ala de la intel ca merge nasol laptopul - luminozitatea sa o reglez merge cu asta instalat
Ceea ce spui tu nu are niciun sens. Cum ai ajuns la concluzia ca e de la Intel HD Graphics?

#23
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012

View Post654321, on 01 ianuarie 2015 - 20:29, said:

Ceea ce spui tu nu are niciun sens. Cum ai ajuns la concluzia ca e de la Intel HD Graphics?
dupa ce am dat format nu am instalat intel hd ... dupa 3 zile l-am instalat si sa vazut rapid diferenta in rau. soft preluat de pe siteul oficial asus

Edited by iiluzii, 01 January 2015 - 20:37.


#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
M-am confruntat si eu cu probleme legate de drivere la laptopul Asus. La capitolul suport stau groaznic cei de la Asus si daca ai optat pentru un notebook/ tableta Asus sau placa de baza/ hardware de la Asus, atunci trebuie sa accepti si problemele ce decurg din slaba implicare a celor de la Asus in scrierea unor drivere de calitate si actualizarea corespunzatoare a lor.

Iata un exemplu:

Drivere pentru Windows 8 Attached File  K95VJdrivers1.JPG   83.05K   13 downloads vs drivere pentru Windows 8.1 Attached File  K95VJdrivers2.JPG   78.01K   13 downloads .

Deoarece majoritatea driverelor si aplicatiilor create pentru a fi compatibile cu Windows 8 si-au pierdut compatibilitatea in Windows 8.1 cei de la Asus au preferat sa le elimine de pe site.
Deci Adio! ATK Package, Power4Gear Hybrid, Instant On, USB Charger Plus etc.
Initial au functionat cat de cat (cu multe erori), dar dupa trecerea la Windows 8.1 Update 1 deja incepusera sa produca probleme grave de functionalitate in sistem. Cei de la Asus in loc de a oferi la randul lor actualizari pentru drivere au preferat sa renunta la ele de tot. Cu driverele generice din Windows oricum functioneaza mai bine decat cu cele originale neactualizate. In schimb vor aparea probleme de genul celor mentionate la acest topic. Uneori se rezolva "de la sine" dupa cate un restart.
Pe mine cel mai mult ma deranjeaza faptul ca nu imi mai functioneaza combinatiile de taste Fn+F1, Fn+F2 s.a.m.d., ca dureaza enorm intrarea notebook-ului in sleep, ca timp de aproximativ 1 minut de la incarcarea Windows-ului ecranul sta iluminat la maxim dupa care isi revine singur (nu intotdeauna) si ca nici mouse-ul nu nu functioneaza in acest interval, iar bateria se incarca pana la Fully Charged chiar daca initial era incarcata 99%. Daca instalez ATK Package, atunci functioneaza in linii mari ca pe vremea lui Windows 8, in schimb sistemul devine instabil.
Am tot cautat si eu rezolvari, dar pur si simplu nu exista...
O invidiez pe prietena mea care desi are un laptop mai vechi, Dell a oferit continuu drivere actualizate si care functioneaza ireprosabil sub Windows 8.1.
De aceea, daca nu gasesti o solutie, atunci iti recomand fie sa revii la Windows 7, fie sa treci pe Linux, fie sa vinzi laptopul si sa cumperi unul cu drivere scrise oriunde numai in Asia (de catre chinezi) nu si al caror suport sa nu fie o bataie de joc...

#25
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012

View Post_-_, on 02 ianuarie 2015 - 12:01, said:

M-am confruntat si eu cu probleme legate de drivere la laptopul Asus. La capitolul suport stau groaznic cei de la Asus si daca ai optat pentru un notebook/ tableta Asus sau placa de baza/ hardware de la Asus, atunci trebuie sa accepti si problemele ce decurg din slaba implicare a celor de la Asus in scrierea unor drivere de calitate si actualizarea corespunzatoare a lor.

Iata un exemplu:

Drivere pentru Windows 8 Attachment K95VJdrivers1.JPG vs drivere pentru Windows 8.1 Attachment K95VJdrivers2.JPG .

Deoarece majoritatea driverelor si aplicatiilor create pentru a fi compatibile cu Windows 8 si-au pierdut compatibilitatea in Windows 8.1 cei de la Asus au preferat sa le elimine de pe site.
Deci Adio! ATK Package, Power4Gear Hybrid, Instant On, USB Charger Plus etc.
Initial au functionat cat de cat (cu multe erori), dar dupa trecerea la Windows 8.1 Update 1 deja incepusera sa produca probleme grave de functionalitate in sistem. Cei de la Asus in loc de a oferi la randul lor actualizari pentru drivere au preferat sa renunta la ele de tot. Cu driverele generice din Windows oricum functioneaza mai bine decat cu cele originale neactualizate. In schimb vor aparea probleme de genul celor mentionate la acest topic. Uneori se rezolva "de la sine" dupa cate un restart.
Pe mine cel mai mult ma deranjeaza faptul ca nu imi mai functioneaza combinatiile de taste Fn+F1, Fn+F2 s.a.m.d., ca dureaza enorm intrarea notebook-ului in sleep, ca timp de aproximativ 1 minut de la incarcarea Windows-ului ecranul sta iluminat la maxim dupa care isi revine singur (nu intotdeauna) si ca nici mouse-ul nu nu functioneaza in acest interval, iar bateria se incarca pana la Fully Charged chiar daca initial era incarcata 99%. Daca instalez ATK Package, atunci functioneaza in linii mari ca pe vremea lui Windows 8, in schimb sistemul devine instabil.
Am tot cautat si eu rezolvari, dar pur si simplu nu exista...
O invidiez pe prietena mea care desi are un laptop mai vechi, Dell a oferit continuu drivere actualizate si care functioneaza ireprosabil sub Windows 8.1.
De aceea, daca nu gasesti o solutie, atunci iti recomand fie sa revii la Windows 7, fie sa treci pe Linux, fie sa vinzi laptopul si sa cumperi unul cu drivere scrise oriunde numai in Asia (de catre chinezi) nu si al caror suport sa nu fie o bataie de joc...

Cand am cerut pareri (chiar si aici pe forum am cerut pareri) despre achizitionare laptop nimeni nu a zis asa ceva "bha prostule nu alege asus" .... dar in fine , teapa e teapa

Edited by iiluzii, 02 January 2015 - 21:33.


#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postiiluzii, on 02 ianuarie 2015 - 21:33, said:

nimeni nu a zis asa ceva "bha prostule nu alege asus"
Fiecare firma are produse si produse. Nu e corect/normal sa excluzi o firma (doar daca face toate produsele asa).

Eu cred ca nu instalezi tu bine ceva !

Edited by neagu_laurentiu, 02 January 2015 - 21:36.


#27
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postiiluzii, on 02 ianuarie 2015 - 21:33, said:

Cand am cerut pareri (chiar si aici pe forum am cerut pareri) despre achizitionare laptop nimeni nu a zis asa ceva "bha prostule nu alege asus" .... dar in fine , teapa e teapa

Asus-urile, Acer-urile etc. sunt in general mai ieftine la aceeasi configuratie. In general au cate o anumita caracteristica ce atrage fiecare categorie de utilizatori iar unii chiar sunt multumiti si nederanjati de lipsa de calitate a anumitor componente si a driverelor. La drept vorbind si eu as fi vrut sa imi atraga cineva atentia in acest sens cu o mai mare fermitate. Culmea este ca in linii mari stiam cu ce ma voi confrunta, dar am cedat in fata display-ului FHD cu diagonala mare, a HDD-ului de 3TB, a procesorului Intel Core i7 si a placii video dedicate nVidia pe care nu le-as fi putut obtine de la alt producator in aceeasi bani...
Compromisuri facem cu totii... In ceea ce priveste compatibilitatea majoritatii notebook-urilor Asus cu Windows 8.1 este o mare problema, dar sa speram ca se vor gasi rezolvari satisfacatoare in viitor!

Iti recomand sa creezi un Restore Point si sa experimentezi cu drivere pentru modele echivalente de laptopuri Asus. Eu asa am rezolvat provizoriu cu ATKPackage si a functionat fara probleme grave pana la aparitia lui Windows 8.1 Update 1. Dupa aceea Asus nu a mai oferit actualizari si l-au eliminat cu totul din paginile de suport de la mai multe modele de notebook-uri, deoarece crea probleme prea grave. Poate ca tu vei fi mai norocos...
Daca nu functioneaza, atunci elimini driverele cu optiunea de stergere de pe disk, refaci Registry din backup (daca ai facut backup) etc. si testezi alte drivere.
Daca nu se rezolva, atunci revii la starea anterioara cu System Restore.
Pana la urma te poti descurca si cu driverele generice instalate automat de Windows, doar ca nu iti vor functiona anumite lucruri...
Te poti limita doar la instalarea catorva drivere: pentru touchpad, pentru card reader etc., in general orice nu este produs de Asus.

#28
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012
Ma las pagubash Posted Image unfollow

Edited by iiluzii, 14 January 2015 - 22:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate