Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Fragment din cartea bunicului: Cercetati cu atentie si nu va lasati inselati de aparente!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
raduricu

raduricu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.12.2014
Salut,
Bunicul meu doreste sa scrie o carte despre astrologie, fiind foarte pasionat de acest domeniu.
A citit mai multe carti, devoreaza discutiile pe aceasta tema, observa fenomene astrologice, dezbate teorii...
El a dorit, daca pot, ca eu sa postez pe internet o mica parte a lucrarii sale, in speranta ca va gasi alte persoane pasionate sa isi impartaseasca ideile si cunostintele in domeniu.
Daca sunteti interesati sa discutati despre subiect, il puteti contacta la urmatorul numar de telefon: 0752425539 - RaduPS:  Va rog sa imi scuzati eventualele greseli.
-------------------

Quote

Cercetati cu atentie si nu va lasati inselati de aparente!

Atractia universala a lui Newton nu exista! E numai o aparenta. Daca ar exista atractia universala, universul material s-ar comprima sub influenta ei, ori noi asistam in prezent la fenomenul invers, expansiunea, dilatarea lui.

Gravitatia are alte roluri in existenta universului material. Este mediatorul energiei intre spatiu si materie si este suportul logicii materiale si spirituale. Datorita dilatarii universului material, creste si distantele intre astre si galaxii. Dovada? Orbitele de evolutie a sistemelor solare si planetare precum si a satelitiilor acestora, nu sunt altceva decat niste spirale deschise cu tendinta continua de departare de steaua mama si de planeta care l-a generat.

De aceea timpul nu se poate masura cu lungimea anului, pentru ca fiecare an are lungime proprie, neexistand nici macar doi ani de aceeasi lungime.
Incercarea de aflare a varstei anumitor obiecte naturale sau artificiale folosind metoda carbon 14, este irationala. De ce? vom da doua exemple clare in care eroarea este semnificativa.
1. Datarea manuscriselor noului testament cu aceasta metoda, le plaseaza in secole trei sau patru iar noi nu ne indoim ca ele au fost scrise la sfarsitul secolului intai.
2. In anul 2000, in centrul orasului Beijing a murit un copac de cinci mii de ani (folosind metoda carbon 14), dar surpriza vine de la biologi, care numara pe trunchiul copacului, sapte mii de inele anuale. Diferenta e prea mare in ambele cazuri pentru a ne baza pe aceasta metoda. Unii oameni de stiinta au declarat-o deja un bluf.

Ei bine, metoda nu este un bluf, ci o metoda liniara aplicata unui sistem curb. Si atata timp cat nu se cunoaste gradul de curbura, se poate transforma in bluf, se aceea, nu mai aruncati cu anii, la fel cu zarurile intr-un joc al hazardului pentru ca veti intra intr-o fundatura fara iesire.
Gaurile negre in Univers nu exista, ele exista in cadrul acelora ce nu-si pot explica acea stare de agregare a materiei.

Actuala harta a Terrei, are o vechime de 11.000 de ani. Ce a fost inainte de aceasta data poate fi reprezentata numai cu probabilitati si erori destul de mari. Harta terestra se modifica drastic la fiecare 44.000 de ani.
Atentie! Sistemul periodic al lui Mendellev precum si viteza luminii in vid sunt valabile numai la locul si timpul descoperirii lor. La alte locatii din Univers, altele sunt datele si valentele.

Numarul elementelor chimice este indefinit de mare, ca de altfel si energia cumulata in acestea. Nici o particula si subparticula materiala, cu exceptia fotonului si electronului nu poarta denumirea adecvata, ci de multe ori contrara: Atomul este chiar atom? sau neutronul este chiar neutron? Nu! Dati-le adevaratele denumiri.
In cele 12 triunghiuri ale mortii de pe Terra, ratacesc spirite umane ce nu au cautat si nu au gasit calea spre lumina. Ajutati-le si veti scapa de cosmaruri.
-------------------
Va multumesc.

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Presupun ca "bunicul " tau, vrea sa fie contactat doar de fete

#3
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
9

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ar trebui mutat topicul la sectiunea literara.

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
Sincer, nu stiu daca chestia pe care am citit-o e de ras sau de plans :w00t: Bunicul asta al tau are vreo dovada cat de mica pentru ceea ce afirma? De ex. ca valentele elementelor chimice sunt altele in alte parti ale universului? Sau stie ca expansiunea universului (pe care, nu stiu de ce, o ia de buna, fara s-o puna la indoiala) a fost determinata tocmai din deplasarea spre rosu a liniilor din spectrul hidrogenului, care sunt aceleasi indiferent cat de departe e steaua/galaxia la care te uiti?

Asta numai asa, la o privire sumara.

#6
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

Quote

In cele 12 triunghiuri ale mortii de pe Terra, ratacesc spirite umane ce nu au cautat si nu au gasit calea spre lumina. Ajutati-le si veti scapa de cosmaruri.

Fiecare om are dreptul la opinie, nu ? :naughty:

#7
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Asta`i ca unchiu'miu care scrie carti despre extraterestrii care se ascund dupa luna si ne urmaresc, dar noi nu`i putem vedea pt. ca ei sunt energie pozitiva si noi negativa si ne anulam reciproc etc etc ati inteles?

#8
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014
Oricine ar fi autorul, face o ciorba de concepte de-mi vine sa-mi vars matele.

Topicul asta n-are ce cauta pe aria "Stiinta".

#9
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Orice ar spune altii, eu consider ca bunicul tau da dovada de o deschidere a mintii pe care nu o au multi dintre tinerii din ziua de azi.

#10
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Astrologie sau astronomie?
Gauri negre, carbon 14, "Mendellev" sau "triunghiurile mortii unde spiritele nu gasesc drumul spre lumina" ??

Oricum, este de apreciat interesul bunicului catre acest domeniu (astronomie, banuiesc eu). Sper sa gaseasca alti pasionati dornici de discutii. Posted Image

Edited by Arianna-D, 31 December 2014 - 05:16.


#11
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

View Postvladutgm, on 31 decembrie 2014 - 02:49, said:

Orice ar spune altii, eu consider ca bunicul tau da dovada de o deschidere a mintii pe care nu o au multi dintre tinerii din ziua de azi.

Ba din contra - foarte multi tineri din ziua de azi au asemenea deschideri ERONATE ale mintii - uita-te numai cati iau mana de pe bara din autobuz sa se inchine cand trec pe langa o biserica. Este plina Romania de astfel de exemplare. Pacat de societatea noastra....

#12
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Si uite asa s-a inventat si aria " Elucubratii" pe forumul Softpedia.
Intotdeauna am considerat ca fiecare "autor" ar trebui sa aiba o responsabilitate asupra a ceea ce lanseaza in spatiul public, existand mereu posibilitatea reala ca cineva sa rezoneze si chiar sa actioneze in raport cu respectivele idei si informatii.
Bunicul intra in galeria marilor ganditori, a celor inca neintelesi, alaturi de alte personaje mai mult sau mai putin celebre care ne bulverseaza conceptiile si viziunea asupra vietii si a rostului nostru pe pamant.

Oare ce fel de burieni cresc prin ograda bunicului.. Posted Image)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ggf9CQJoVFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by wasteyard, 31 December 2014 - 09:17.


#13
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View PostProiectil, on 31 decembrie 2014 - 08:15, said:


Ba din contra - foarte multi tineri din ziua de azi au asemenea deschideri ERONATE ale mintii - uita-te numai cati iau mana de pe bara din autobuz sa se inchine cand trec pe langa o biserica. Este plina Romania de astfel de exemplare. Pacat de societatea noastra....

Cred ca cei de care spui sunt incuiati la minte si manipulati de biserica si nu fac nimic sa scape de aceste sabloane (conditionari), pe cand bunicul initiatorului subiectului incearca, macar, sa "priveasca" din alt punct de vedere.
Parerea mea este ca faci confuzie intre o minte deschisa si una deschisa. Nu o lua in nume personal pentru ca nu voi intra in polemica.

#14
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Am

View Postvladutgm, on 31 decembrie 2014 - 10:27, said:

Parerea mea este ca faci confuzie intre o minte deschisa si una deschisa. Nu o lua in nume personal pentru ca nu voi intra in polemica.

Am vrut sa spun: o minte deschisa si una mai putin deschisa. Mea culpa.

Edited by vladutgm, 31 December 2014 - 12:04.


#15
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Sunt de acord, nu e bine sa ai mintea inchisa, dar nu e bine nici sa dai drumul larg la baierile mintii, ca vezi si tu ce iese... Posted Image

Edited by wasteyard, 31 December 2014 - 13:15.


#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Dar voi de unde aveți certitudinea că nu e așa când contraziceți pe cineva? Odată ce nu știm mai nimic 100% nu putem afirma că e sau nu e așa. Mulți Einsteini pe aici.

View PostProiectil, on 31 decembrie 2014 - 08:15, said:

Ba din contra - foarte multi tineri din ziua de azi au asemenea deschideri ERONATE ale mintii - uita-te numai cati iau mana de pe bara din autobuz sa se inchine cand trec pe langa o biserica. Este plina Romania de astfel de exemplare. Pacat de societatea noastra....

Fiecare are dreptul să creadă sau să nu creadă în ceva. Cine ești tu să judeci sau să cataloghezi oamenii? Dacă tu nu crezi e treaba ta dar nu îi face proști pe ceilalți. Și mai ales nu-i subestima. Sunt și unii manipulați de religie și bla bla bla, care pupă moaște și etc dar asta nu înseamnă că dacă mă închin și mă rog în sinea mea sunt prost, cocalar sau ca cei care pupă oasele cum dai de înțeles. Cred în sinea mea, măcar ca și autosugestie și tot mă ajută. Alfel numai ajungeam până azi la câte probleme am și am avut.

Edited by gerbil, 31 December 2014 - 13:33.


#17
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
pai cine contrazice, am spus doar ca nu intelegem, inca... :))

#18
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010

View Postgerbil, on 31 decembrie 2014 - 13:28, said:

Dar voi de unde aveți certitudinea că nu e așa când contraziceți pe cineva? Odată ce nu știm mai nimic 100% nu putem afirma că e sau nu e așa. Mulți Einsteini pe aici.



Fiecare are dreptul să creadă sau să nu creadă în ceva. Cine ești tu să judeci sau să cataloghezi oamenii? Dacă tu nu crezi e treaba ta dar nu îi face proști pe ceilalți. Și mai ales nu-i subestima. Sunt și unii manipulați de religie și bla bla bla, care pupă moaște și etc dar asta nu înseamnă că dacă mă închin și mă rog în sinea mea sunt prost, cocalar sau ca cei care pupă oasele cum dai de înțeles. Cred în sinea mea, măcar ca și autosugestie și tot mă ajută. Alfel numai ajungeam până azi la câte probleme am și am avut.

Nu vreau sa fiu rau sau ceva....e bine sa ai o credinta interioara si sa nu-ti pierzi ,,speranta", sa tii capul sus si sa-ti mentii puterea indiferent de cate lovituri iti da viata, insa cand unii oameni depasesc o anumita limita a penibilului automat in subconstient sunt vazuti ca niste clovni de catre altii (asta pentru partea cu ,,N-AI TU DREPTUL SA JUDECI PE NIMENI!!!"). Iar daca in cele din urma ar fi fost sa fii inteligent pana la capat, nu mai aveai nicio problema pana acuma.

Edited by vladutz114, 31 December 2014 - 14:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate