Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masini cu Sandwich Concept

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
Salut! M-ar interesa sa stiu ce modele de masini mai cunoasteti care sa foloseasca Sandwich concept.
Acest "Sandwich" face ca in cazul unui accident frontal motorul sa nu intre in tine taindu-ti picioarele ci sa cada sub masina, prin zona centrala. Astfel, picioarele iti raman intacte. O detaliere mai eficienta puteti gasi aici.
Am deja un Mercedes A170 care e dotat cu acest sistem insa m-ar interesa sa aflu daca mai exista si pe alte masini. Auzisem candva ca ar exista si pe Audi A6 insa nu am gasit nimic prin google care sa-mi confirme asta.

#2
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Volvo are de mult sistemul asta.  Motorul este amplasat pe o sanie, in caz de impact, intra sub caroserie.

#3
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Daca nu ma insel si golf 1 are...
Daca tin minte era gandit ca daca lovesti exact pe mijloc un stalp cu 100km/h!! , sa nu patesti mare lucru...

Edited by xtremdriving, 29 December 2014 - 13:01.


#4
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
Imi puteti da un link in care ati gasit asta? De auzit am auzit si eu insa nu am gasit nicio documentatie cu asa ceva. Si cred ca e interesul celor care dezvolta masini ca sa prezinte si acest feature.

#5
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 benulnec, on 29 decembrie 2014 - 12:55, said:

Imi puteti da un link in care ati gasit asta? De auzit am auzit si eu insa nu am gasit nicio documentatie cu asa ceva. Si cred ca e interesul celor care dezvolta masini ca sa prezinte si acest feature.

Ce link sa-ti dau? ADM ar putea sa-ti spuna ca ei au avut XC90 parca...

#6
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
Link cu o documentatie. Golf 1 nu prea-mi vine sa cred ca stia asa ceva. Nu s-ar mai fi laudat atata cei de la Mercedes daca acest sistem exista deja pe Golf 1.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Rahat pe bat.
Cauta "small overlap test". Asta e cel mai aproape de realitate si e jale la multe masina "sigure".

#8
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Hm...nu apare mai nimic pe net despre golf 1. S-au pierdut in spatiu informatiile :) Cauti structura de rezistenta golf 1 si iti arata 6 sau 7...

#9
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 30.01.2006
Cred ca toate masinile moderne au smecheria asta.

#10
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Majoritatate masinilor au asa ceva, am intalnit modele din 2006 in accidente in care dezintegrarea caroseriei era stabilita cu ruperea motorului din suport si impingerea lui sub masina din cauza impactului frontal.
Daca e sa mori, mori si lovit de un Dorel cu o roaba.

Edited by mviorel, 29 December 2014 - 22:18.


#11
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
mviorel, ai idee cam de prin ce an au introdus majoritatea producatorilor acest concept? La Mercedes din 1997 am inteles ca ar fi aparut iar la momentul respectiv era ceva nou pe piata.
Ce modele ai intalnit tu?

#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 benulnec, on 30 decembrie 2014 - 10:28, said:

mviorel, ai idee cam de prin ce an au introdus majoritatea producatorilor acest concept? La Mercedes din 1997 am inteles ca ar fi aparut iar la momentul respectiv era ceva nou pe piata.
Ce modele ai intalnit tu?

cauta in regulamentele europene la crash test si acolo vei vedea cand a intrat in vigoare legea prin care obliga constructorul

trebuie un regulament de tipul ECE-ONU sau directiva europeana (acelasi lucru sptipulat si in una si in alta)

#13
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009

 benulnec, on 30 decembrie 2014 - 10:28, said:

mviorel, ai idee cam de prin ce an au introdus majoritatea producatorilor acest concept? La Mercedes din 1997 am inteles ca ar fi aparut iar la momentul respectiv era ceva nou pe piata.
Ce modele ai intalnit tu?
Fiaturile din 2000-stilo, grande punto, Opel -corsa, astra, vectra, Renault cam la toate de prin 2000 aveau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate