Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Grafica C++

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Seara buna! Stiu ca nu prea mai sunt activ pe aici, ma scuzati... Nu am renuntat, studiez in continuare (acum citesc / aplic / invat "Programare in limbajul C/C++ pentru liceu" vol II scrisa de Emanuela Cerchez >> mai mult pentru participarile la concursuri si olimpiada, pt a ma pregati). Totusi, simultan, as vrea sa invat si ceva grafica. Nu vreau sa creez din start aplicatii stralucitoare, sunt convins.
Acum, intrebarile(folosesc ca mediu de programare Code::Blocks, dar, daca e necesar fac trecerea la Visual 2010 C++ Exprees):
1. Ce imi recomandati pentru inceput?
2. Ma gandeam sa incep cu SDL. Ce pareri aveti despre SDL? Cum se comporta?
3. Tot despre SDL, cam care ar fi complexitatea in scrierea codului? Ma refer, sa zicem, daca vreau sa fac o fereastra care sa afiseze un text si un buton de OK, cam cat de complex este codul necesar pentru asta.
4. Cam care ar fi "limitele" graficii in limbajul C++?
Multumesc anticipat si din nou, imi cer scuze pentru pauza mare, promit sa revin! :D

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Limita e cerul.
SDL e in alta liga, nu acum.
Asa ca alege: WinAPI, GTK+ daca stii numai C (sau C-ul din C++) iar pentru OOP & C++ ai QT, MFC, wxWidgets, VCL etc.
Dar daca nu ti-au iesit ochii din cap de la invartitul vectorilor, pointerilor si a altor structuri si elemente de limbaj, nu te apuca inca pentru ca-ti solicita toate aceste informatii "scolaresti".

Edited by neagu_laurentiu, 28 December 2014 - 21:44.


#3
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
Intamplarea face ca tocmai acum lucrez la un proiect un SDL. Sa creezi o fereastra e destul de usor. Sa scrii un text iar e destul de usor, dar sa faci un buton nu mai e...In SDL nu ai butoane, text field-uri, choice-uri, label-uri si alte componente pe care le gasesti intr-o biblioteca GUI. Daca vrei sa faci un buton trebuie sa ti-l creezi singur. Nu pot sa zic ca-i usor sau ca-i imposibil, dar nu poti folosi SDL pentru un buton. SDL folosesti cand faci si tu un joc in toata regula. Si cum zicea si @neagu_laurentiu mai sus, daca nu stii vectori, pointeri, structuri ca la carte n-are rost sa te apuci.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Exemplu WinAPI: http://forum.softped.../#entry12762324

Vezi daca ti se pare chineza sau doar ... daneza :D

Edited by dani.user, 28 December 2014 - 21:57.


#5
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View Postneagu_laurentiu, on 28 decembrie 2014 - 21:41, said:

Limita e cerul.
SDL e in alta liga, nu acum.
Asa ca alege: WinAPI, GTK+ daca stii numai C (sau C-ul din C++) iar pentru OOP & C++ ai QT, MFC, wxWidgets, VCL etc.
Dar daca nu ti-au iesit ochii din cap de la invartitul vectorilor, pointerilor si a altor structuri si elemente de limbaj, nu te apuca inca pentru ca-ti solicita toate aceste informatii "scolaresti".

Inteles. Mai am umpic de aprofundat pe la pointeri... Inca nu gasesc ceva proiecte la care sa lucrez folosind pointeri... In materia pt olimpiade si concursurile nationale nu e, iar pe net am citit cam de unde am apucat... Doar ca nu am de unde sa fac rost de exercitii pe care sa lucrez.

View PostEnachescuAlin, on 28 decembrie 2014 - 21:53, said:

Intamplarea face ca tocmai acum lucrez la un proiect un SDL. Sa creezi o fereastra e destul de usor. Sa scrii un text iar e destul de usor, dar sa faci un buton nu mai e...In SDL nu ai butoane, text field-uri, choice-uri, label-uri si alte componente pe care le gasesti intr-o biblioteca GUI. Daca vrei sa faci un buton trebuie sa ti-l creezi singur. Nu pot sa zic ca-i usor sau ca-i imposibil, dar nu poti folosi SDL pentru un buton. SDL folosesti cand faci si tu un joc in toata regula. Si cum zicea si @neagu_laurentiu mai sus, daca nu stii vectori, pointeri, structuri ca la carte n-are rost sa te apuci.

Inteles.

View Postdani.user, on 28 decembrie 2014 - 21:56, said:

Exemplu WinAPI: http://forum.softped.../#entry12762324

Vezi daca ti se pare chineza sau doar ... daneza Posted Image

Raman la engleza combinata cu C++. Adica reusesc sa imi dau seama cat de cat. Desigur, am multe nedumeriri, nestiind ce face fiecare functie, dar in mare parte imi dau seama.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGlontzZz, on 28 decembrie 2014 - 22:02, said:

Inca nu gasesc ceva proiecte la care sa lucrez folosind pointeri.
Poti imagina cate vrei, vorbim de alocare dinamica. Apoi si la scoala ai liste, arbori si alte asemenea.

View PostGlontzZz, on 28 decembrie 2014 - 22:02, said:

nestiind ce face fiecare functie
De asta exista help cu documentatie.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Cu pointeri exersezi lucrand cu biblioteci care-i folosesc la greu.
Incearca WinAPI, un tutorial interesant: http://www.winprog.org/tutorial/

Foloseste C si lasa C++-ul deocamdata ca nu stii inca ce inseamna C++

Edited by dani.user, 28 December 2014 - 22:59.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Ce-ai ales? Ai reusit sa faci ceva simplu pentru inceput?

#9
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Am primit niste proiecte pentru a ma pregati pentru olimpiada... Nu am avut inca timpul, d'abia acum 10 minute le-am terminat. Voi incerca ceva azi sau maine, sa vad ce iese.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate