Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Fragezit carne

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
GeorgVe

GeorgVe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.12.2014
Voi in ce lasati carnea de vita/porc sa se fragezeasca? SI cat?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pentru ce?
in apa
in apa cu sare
in vin
in bere
etc...

#3
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostGeorgVe, on 28 decembrie 2014 - 18:25, said:

Voi in ce lasati carnea de vita/porc sa se fragezeasca? SI cat?
vin,cimbru,busuioc,boia,foi de dafin,boabe de piper,2-3 catei de usturoi. la cateva ore se intoarce carnea pe cealalta parte... acu fiecare isi pregateste marinata in stilul propriu . 24 h la frigider

#4
GeorgVe

GeorgVe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.12.2014
Pui si sare in marinata? Am inteles ca daca pui sare nu este recomandat sa o tii mai mult de 5-6 ore

#5
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Fara sare ! Intareste carnea .

#6
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
fara sare

#7
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

View PostDexter Dude, on 28 decembrie 2014 - 18:43, said:

Fara sare ! Intareste carnea .
Fara sare?

Mai  confirma cineva asta? Eu intotdeauna pun sare, ba chiar un pic mai multa, am citit ca oricum carnea retine cata sare este nevoie.
Chiar zilele trecute am marinat niste carne de vita (tinuta la marinat  2 zile afara, am cam exagerat) si a iesit perfecta la cuptor.

In loc de vin sau alaturi de acesta se poate folosi zeama de  lamaie sau otet indoit  cu apa, sau amestecul acestora, de fapt acidul din ele asigura fragezirea carnii.

Si ulei mai pun, vad ca nu s-a pomenit de ulei :) si condimente cum am inspiratie:).

Edited by shefa, 28 December 2014 - 19:13.


#8
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
retine cat are ea nevoie da nu cand balteste intr-o marinata. tocmai ce am spus mai sus, fiecare o face in stilul lui

#9
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View PostDexter Dude, on 28 decembrie 2014 - 18:43, said:

Fara sare ! Intareste carnea .

Dar nu o face os, asa ca atentie pe ce puneti sarea.

Edited by jumborom, 28 December 2014 - 19:12.


#10
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postshefa, on 28 decembrie 2014 - 19:10, said:

am citit ca oricum carnea retine cata sare este nevoie.

Retine cata sare este nevoie incat sa nu mai poti pune gura pe ea. Aia era sunca :)

#11
cimbru

cimbru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.09.2014

View Postshefa, on 28 decembrie 2014 - 19:10, said:

Fara sare?

Mai  confirma cineva asta? Eu intotdeauna pun sare, ba chiar un pic mai multa, am citit ca oricum carnea retine cata sare este nevoie.
Chiar zilele trecute am marinat niste carne de vita (tinuta la marinat  2 zile afara, am cam exagerat) si a iesit perfecta la cuptor.

In loc de vin sau alaturi de acesta se poate folosi zeama de  lamaie sau otet indoit  cu apa, sau amestecul acestora, de fapt acidul din ele asigura fragezirea carnii.

Si ulei mai pun, vad ca nu s-a pomenit de ulei Posted Image si condimente cum am inspiratie:).
Sarea trage apa din carne, adica o usuca pe interior => o intareste.  Disclaimer: In exemplul dat vb de carnea de porc/vita nu de carnea ta personala Posted Image

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Nu exista o reteta universal valabila. Fiecare tip de carne, merge cu anumite arome. Si cu anumite tipuri de aciditate. Una e vanatul, asta e vitelul de exemplu.

#13
afrondra

afrondra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2012

View Postshefa, on 28 decembrie 2014 - 19:10, said:


Eu intotdeauna pun sare, ba chiar un pic mai multa, am citit ca oricum carnea retine cata sare este nevoie.

Si eu credeam ca am citit asta undeva si am facut odata pastrama de oaie cu sare cat cuprinde, ca-si ia carnea doar cat ii trebuie. :)
Nu s-a intarit, dar era atat de sarata ca nu se putea manca.
Apoi am dres-o, am tinut-o la desarat in vin si a fost perfecta. Mai putin culoarea, ca fusese vin rosu si arata cam dubios. Dar dupa ce o luam de pe gratar arata bine. :)

#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Chiar dacă nu marinezi carnea și vrei să o pui pe grătar,nu se adaugă nici un strop de sare decât după ce ai întors-o și explicația este simplă,atunci când pui carnea pe grătar proteinele de la suprafață se coagulează datorită temperaturii împiedicând scurgerea sucului din carne,iar dacă vei pune sare înainte pierzi mult din suculența cărnii și carnea va deveni tare și uscată,la fel și la prepararea ficatului,nu se adaugă sare decât după ce l-ai întors altfel nu te vei bucura de un ficat fraged și gustos.Carnea de rasol se pune în apă clocotită fără sare pentru că se întâmplă același fenomen proteinele coagulează la suprafață și blochează sucurile în carne,în schimb carnea pentru făcut supă pentru a fi gustoasă zeama se adaugă carnea  în apă rece cu sare.Eu marinez carnea cu o zi înainte de a o pune pe grătar într-un baiț de apă sau supă de carne cu piper alb,boia de ardei iute,usturoi pisat,strecurat prin supă și câteva linguri de ulei de măsline,nu adaug alte condimente care strică gustul cărnii,cum ar fi :vin,foi de dafin,cimbru,busuioc șamd., iar după ce o iau de pe grătar,presar cimbru uscat.Acu” fiecare după gustul lui,dar eu fac fripturi pe grătar încins cu lemne de vreo 30 de ani și am făcut tot felul de încercări până am descoperit că sarea joacă un rol principal la reușita unor fripturi suculente și gustoase.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 29 December 2014 - 09:50.


#15
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010
Da, sa traiti :), deci o sa incerc si fara sare, daca tot m-am bagat in vorba uite ca am mai invatat ceva, ramane sa si aplic si sa compar.

In ceea ce priveste sarea multa, mai mult ca sigur cat pun nu e multa fiindca stiu ca gatesc cam nesarat, pe principiul ca "sa-si puna fiecare dupa gust", si ceea ce mi se parea mult probabil ca era normal sau putin mai mult decat normal.
Si da, ficatul fara sare in timplul prepararii!

#16
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Va dau si eu un sfat:
nu puneti apa in marinata sau in bait!
Daca nu aveti suficient vin, puneti bere.
e la fel de potrivita ptr. marinarea carnurilor.

#17
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Pentru fragezit, doar apa cu sare. Alte adaosuri ii dau arome. Poti sa o si acoperi integral cu sare si sa o lasi peste noapte,fara apa. Apoi trebuie bine spalata si uscata. Daca esti cu inima, nu recomand, fiindca tot foarte sarata va fi.

#18
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Pentru fragezit carnea (strict ptr fragezit) se poate adauga papaya (felii de fruct si/sau seminte).
Dar atentie, sa nu lasati mai mult de 2..3 ore, ca se inmoaie carnea prea mult.
Papaya inmoaie carnea!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate