Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Are sens sa trec pe linux? Ce distributie sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#1
Gamba01

Gamba01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.01.2014
Salutari, utilizez windows de ceva vreme si pot spune ca m-am plictisit de el. Nu are nimic interesant, nimic care sa te atraga, nu ma joc si singurul motiv pentru care nu trec fara a cere sfatul altora pe linux e urmatorul: in urma cu 2 ani am incercat Ubuntu. Experienta a fost mult sub asteptari. Sacada pana si la scroll down. Nu mi-am dat seama daca problema e din cauza ca instalarea driverelor placii video nu cred ca imi reusise in totalitate dat fiind rezultatul. Am urmarit ceva videoclipuri cu Ubuntu si am observat sacadarea respectiva si la altii, nu la toti.
Folosesc calculatorul doar pentru browsing, youtube si download. In rest ma bazez pe telefon.
Vreau sa mearga bine, fluent, fara lag, sa fie organizat (ceea ce imi place la ubuntu), accesibil si sa fie usor de manageriat si de customizat.
Specificatii:
4Gb ram
Procesor AMD Atlon 3.2Ghz x3
Placa video Nvidia Gt630
Momentan Windows 7 x64.

#2
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
ramai pe windows! ti-o spune unul care a incercat n versiuni de Ubuntu si linux!

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Merge fara probleme.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai bine i-ai face un upgrade la hardware, pune acolo macar un SSD si nu vei mai avea pic de lag.

#5
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostGamba01, on 28 decembrie 2014 - 17:10, said:

m-am plictisit de el. Nu are nimic interesant, nimic care sa te atraga,

Pe mine ma atrage ca functioneaza. Fara batai de cap. Daca vrei uz casnic si nu te ai foarte bine cu vreun domeniu IT tine-te departe de linux. Iti zic dupa 7 ani de utilizat.

Mi'am amintit zicala aia: Windows e un SO pe care il folosesti, Linux e un SO care te foloseste.

#6
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Stai linistit pe Windows. Daca vrei ceva nou incearca 8.1X64. Te va satisface pe deplin, crede-ma, am incercat diferite distributii de linux. Ba nu-ti cunoaste aia, ba aia...Raman fan Windows pe veci!

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007

View PostGamba01, on 28 decembrie 2014 - 17:10, said:

Folosesc calculatorul doar pentru browsing, youtube si download.

Si la ce te astepti sa fie "interesant" din partea sistemului de operare?
Site-urile si youtube-ul arata la fel, pe orice sistem de operare (excludem cazurile cand n-ai font-urile potrivite si arata ca naiba).

Vrei sa experimentezi alte sisteme? Instaleaza masini virtuale cu ce sisteme vrei.

#8
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Eu ma impac de minune cu openSUSE

Alte variante "free" demne de luat in considerare, perfecte pentru incepatori:

- Fedora
- Linux Mint

#9
Gamba01

Gamba01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.01.2014
Mda, chiar ieri ma gandeam sa incerc si windows 8. Cu toate ca l-am anul trecut la scoala si era tare slab, avea o gramada de bug-uri, dar din cate am inteles s-au rezolvat.
Nu imi place windows pentru ca se deschide greu, dupa vreo 2 ani de cand il am instalat deja se simte ca a obosit cam tare si are nevoie de o revitalizare care ar consta intr-o reinstalare, nu-mi place ca nu gasesti programe intr-un loc organizat cum e Google Play, ci trebuie sa le cauti ca nebunul, nu-mi place ca exista continuu riscul de a fi infestat cu tot felul de programele care vor raul computer-ului tau si multe altele.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In Windows 8 sau superior ai Windows Store de unde poti descarca aplicatii, pe OS X ai App Store, in Ubuntu ai Ubuntu Software Center etc. Este similar lui Google Play.
Daca treci pe Linux cu siguranta nu te vei plictisi. Exista multe distributii si interfete. Eventual poti face dual-boot cu Windows.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007

View PostGamba01, on 28 decembrie 2014 - 17:35, said:

nu gasesti programe intr-un loc organizat cum e Google Play

Browser-ul, odata ce-i stii numele (daca nu te multumesti cu IE), il gasesti in 2 secunde si il instalezi in cateva minute, apoi se actualizeaza singur. Si iti asigura si browsing, si youtube, si download (adica tot ce zici ca ai nevoie).

Il mai rulezi si sub un user cu drepturi limitate (n-are browser-ul nevoie de drepturi de administrator), si, impreuna cu update-uri regulate la sistemul de operare, ai un sistem, sa-i zicem, sigur.

#12
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
Și eu am cochetat cu Linux ani de zile dar în final tot la Windows am ajuns !Cred că este o chestie de gust !

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGamba01, on 28 decembrie 2014 - 17:10, said:

pot spune ca m-am plictisit de el
Sistemul de operare ofera suport aplicatiilor, nu sa te holbezi la el. Asa ca orice alegere ai face tot apare plictiseala daca altceva util nu faci.

Edited by neagu_laurentiu, 28 December 2014 - 17:57.


#14
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
doar punand intrebarea dai dovada de "slab de inger" ! ...

#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostGamba01, on 28 decembrie 2014 - 17:10, said:

Salutari, utilizez windows de ceva vreme si pot spune ca m-am plictisit de el.
Daca pui problema in felul asta, lasa-te pagubas.

#16
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Gamba01: doar tu poti sti daca are rost trecerea asta sau nu. Curiozitatea ta ar presupune macar o testare in mod live cd/ live usb. Dupa cum poti observa si din comentariile anterioare Linux este un produs "de nisa", sa zicem ca-i pentru pasionati si persoane mai tehnice.
Iar Ubuntu este doar una din distributii.

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
da-l dracului de linux frate, ce iti bati capul cu el! nu trebuie sa punem si noi umarul ca utilizatori sa sprijinim un monopol, aka microsoft! de ce sa se chinuie doar ei sa-si impuna monopolul prin spaga, trebuie sa punem si noi umarul.

#18
Costi87

Costi87

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.10.2013

View PostGamba01, on 28 decembrie 2014 - 17:10, said:

Folosesc calculatorul doar pentru browsing, youtube si download. In rest ma bazez pe telefon.

Daca il folosesti DOAR la atat, atunci da, Linux suna bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate