Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Bilant 2014 - legumiculturã

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru ca regulamentul interzice sa pui acelasi mesaj pe mai multe topice, pun intrebarea mea catre voi aici:
Care au fost cele mai reusite culturi in anul ce se duce, si care nu?
Ce soiuri/hibrizi au dat rezultatele asteptate si care nu?
Ce recomandati si ce nu?
Intr-un cuvant, care au fost 'invatamintele' ultimului an, succese+insuccese???

#2
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Buna ideea.
Pentru ca sunt unii care mai si vand din productie ar fi bine venite niste sfaturi.Te citez de pe alt topic:'Pentru micul fermier nu prea exista alta alternativa decat sa gaseasca ceva 'de nisa', o exotica gustoasa si bine pretuita pe piata, daca te apuci sa produci la concurenta cu marii fermieri esti 'falit' din start!'
De exemplu mie mi-a mers binisor cu ceapa orientala dar trebuie ghicita perioada cand dispare ceapa verde la legatura din piete,ar mai fi mers si dovleacul
dar nu mi-a ajuns la maturitate.....m-am gandit si la momordica dar intr-un orasel mic de provincie(cum sunt eu) n-am idee ce clientela ar fi.
Am bagat de seama ca lumea cumpara ce-a fost invatata traditional.Pentru cativa ciudati chiar nu stiu daca se merita.

#3
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Este si nu este asa!
Hai sa luam exemplul cel mai la indemana, tomatele...in afara de cele ultratimpurii?...simplu, cele 'ciudate', rosiile portocalii, rosiile negre, cherry ultrasweet...asta ar fi 'nisa'...dar si marii fermieri stiu asta si se misca si ei rapid...
Exemplul tau cu ceapa chinezeasca e iarasi graitor...ceva 'traditional'  dar  extrasezon ...'trufandale' adicatelea...
Dintre toate soiurile pe care le-am incercat pentru vara cel mai vandabil ca aspect mi s-a parut Shimonita, desi la gust nu e asa fin si dulce ca altele...
Cu momordica e alta treaba, aici ai un public 'target'...diabeticii...iar astia au nevoie de 'insulina vegetala' tot anul, nu doar doua-trei luni pe vara!...deci fructe proaspete...nu!
Fie gasesti un procesator gen Hofigal, fie le dehidratezi singur si vinzi tot anul pentru ceai...parerea mea!

Edited by subway_guru, 29 December 2014 - 16:37.


#4
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Eu as fi dornic sa aud parerile voastre...ca de parerile mele...sunt 'satistit'!
:)

#5
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Pai ce pareri sa auzi anul asta cand a fost totul...varza  Posted Image  Eu la sfarsitul lui august cumparam rosii, ale mele erau kaput! Posted Image  da' n-am luat decat o data, pe urma m-am abrinut, cand vroiam rosie bagam suc!  E drept ca inafara de 3 tratamente preventive, in primavara si la inceputul verii n-au primit nici o otrava, ca si-as asituatia era fara iesire, asa ca n-avea sens sa ma si obosesc sa le stropesc si tot de la piata sa cumpar

#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
La mine singurele tomate ce s-au 'descurcat' au fost cele gen San Marzano...ca varza...a fost varza de la limacsi!
Nesperat de bine s-au comportat vinetele albe...Bibo!...bine spre exceptional!


#7
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Eu credeam ca nu voi reusi sa fac suc, nu mai dadea natura sa se coaca! Stateau alea Super Marzano pline de rod si verzi de ziceai ca-s martieni Posted Image  Pana la urma am facut, cam cu atat m-am ales...Ardeii au fost niste chestii mici si chircite, vinetele parca intrau in pamant in loc sa se inalte, erau tot mai mici pana intr-o zi cand s-a apucat ceva sa le rontaie radacina si le-a scurtat suferinta! Fasolica in schimb a mers bine, eu pentru pastai am pus Blue Lake, la un moment dat daduse in ea un pic de mana, dar cum deja culesesem de pus pe iarna i-am dat o stropire si am lasat restul pastailor sa se coaca. Si s-a chinuit tata cu dezghicatul, ca sunt teroare pastaile uscate la soiul asta Posted Image
Varza s-a descurcat, cat sa fie de murat la butoi a iesit, limacsii pe mine nu m-au chinuit,n-au halit nimic-nimic poate e meritul gainilor!  Cel mai tare m-a enervat varza de Bruxelles, acum toamna au dat in ea paduchii negri, de nervi am smuls-o toata

Edited by claudia313, 30 December 2014 - 00:03.


#8
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
La mine aproape toate tomatele s-au descurcat bine si am cules pana in data de 2 octombrie (binenteles, atunci am avut foarte putine tomate). Au rodit primele (iunie) si am cules pana in data de 2 octombrie cherry rosii si negre. Cele negre au fost mult mai bogate in rod.
In rest, san marzano si rio grande s-a descurcat excelent. Binisor inima de bou si ace.
Am avut probleme cu niste tomate mari negre. De la acelea nu cred ca am cules cateva rosii fara probleme, patate, pline de mucegai. Cele galbene au fost langa cele negre si cred ca s-au molipsit, ca si ele au avut probleme.
In rest ceapa si usturoiul au fost de nota 10. Usturoiul a format capatani mai mari decat pumnul, am fost foarte multumita.

La anul am de gand sa plantez cat mai multe soiuri de tomate (cate 2/3 fire/soi) si din restul legumelor cate putin.

#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nu seamana o gradina cu alta, la mine fasolea, mai ales cea urcatoare, fie ea europeana sau yardlong a facut pastai in prostie, din cinci fire de varza de Bruxelles am cules doar trei si tot rontai chiar si acum la verzisoare, dupa ce am donat la tot familionul, ardeii au fost cu dus si intors, iutii in exces, cu grasii si cu dulcii s-au delectat tot limacsii...mama lor de spurcaciuni!

#10
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Varza de Burxelles am si eu in plan pentru la anul. Pe langa cea rosie si alba.

#11
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am mai tot zis de cateva ori, dar mai repet ca aci se vede mai clar.

Cultura in spatiu neprotejat pe 2014:
Rosii - pe primul loc a fost gustoasa si sexoasa portocala mecanica a lui Megane - soi Marbena.
Gogosari - Bihar cu punct pistilar inchis. A fost la marele fix pt anul asta ploios, nu cred ca am avut mai mult de cativa gogo cu mucegai inauntru. Imensi, grosi in carne, dulci cum imi place mie. Am avut si alte 2 soiuri care au facut mucegai inauntru la greu.
Kapia - Potomac si Kaptur, ambii f buni, dar un plus lui Kaptur pt timpurietate. Potomac e dulce si cand e verde si necesita mai putina palisare. Nu mai merg pe alti Kapia pe viitor, adio soiuri ca nu merita sa mai pierd vremea cu ele. La gust nu pot zice ca sunt mai bune ca hibrizii insa pierd la toate celelalte capitole.
Ardei gras rosu- Red Knight. Foarte productivi, i`am lasat cu cate 3 brate si cate 3-4 fructe pe etaj a cate 3-400gr fiecare. Bagat zeama gainat triplu la ei. Uniformitate si calitate excelente pt. piata. Eu nu mai pun ca prefer gogosarii la mancare din moment ce au cam aceeasi perioada de maturare.
Vinete - Madonna. Untoase si gustoase. Seminte f. putine, mici si albe. Sunt pe primul loc pt mine la gust, productie si rezistente. Au inflorit si legat fructe (lunguiete 500gr-1kg) in plina arsita de August. Cu Aragon era pauza pana inspre toamna daca nu umbream. Pe rând cu Madonna am mai avut alte doua soiuri de vinete din completari ca nu mi`au ajuns Madonna sa inchid randul. Alea, majoritatea s`au ingalbenit si au murit de ingrijorare de la complexul de boli din perioada ploilor.

#12
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
La mine..neglijenta totala.
Rosiile brici cand la restul erau pe duca...apoi patare, mana si sracu mai stie..am conservat ceba, amavut si de.mancare dar au fost slabe rau.
Ardeii pusi tarziu...iutii ok sa zicem, dulcii slab...a intrat ifilirea treptat in ei, aia pusi mai devreme, in restul mai putin dar au intrat altele in aia...
Una peste.alta un an.prost spre foarte prost, nici timp nu am avut dar oricum schimb strategia.
La anul rosii hibrid, putine, si in rest soiuri, cateva dire din fiecare, imprastiate prin toata curtea.
La.ardei cred ca iuti , si astia nu trebuie multi, mai restrang, si capiati cu gogo doar hibrizi si nu multi...sa fie acolo ceva.
Telina.a.fost si ea.cam praf anul.asta dar ok...la anul o pun brazde compacte, pun praz, gulii, verze chinezesti, fasole verde samd...

#13
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
La mine pot spune ca a fost norocul incepatorului. Toate rasadurile le-am cumparat din piata si le-am plantat la 1 Mai. Am avut de toate, chiar unii vecini au fost uimiti fiindca nu stiu din ce motiv la ei rosiile s-au uscat chiar daca in anii anteriori vindeau la poarta. Anul asta le-am dat eu ca nu aveau nici de salata. In exces am avut ardei iute din care de asemenea am dat prin vecini. De asemenea mi-am asigurat necesarul de conserve sau congelate pentru familia mea. Revin cu cateva imagini dupa ce aflu cum se punPosted Image

#14
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Cred ca am aflat cum se incarca imagini. Nu ma intrebati ce soiuri sunt ca habar nu am,
Attached File  IMG_20140820_104702.jpg   207.51K   69 downloads
Attached File  IMG_20140820_104730.jpg   200.07K   74 downloads
Attached File  IMG_20140822_094957.jpg   254.71K   68 downloads

#15
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Si te plangeai ca ti-a cerut ala din piata o caruta de bani pe rasaduri, in loc sa-l cauti si sa-i multumesti!

#16
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View Postcarprom, on 30 decembrie 2014 - 15:49, said:

Si te plangeai ca ti-a cerut ala din piata o caruta de bani pe rasaduri, in loc sa-l cauti si sa-i multumesti!
Pai cam asa a fost, dar nu m-a tepuit, rasadurile au fost bune, se prindeau 100% daca mi le stricau vreo 10% niste fazani, fapt pentru care am mai cumparat o tura de completare.

#17
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Asa da !
Peste ceva vreme, atunci cand vei produce poate si tu rasaduri bune pentru vanzare, vei fi foarte fericit sa auzi cuvinte de apreciere din partea clientilor.

Nu zic ca toti cei ce vand rasaduri in piata ar merita asta......! Asta primavara, batand Oborul de la noi intr-un weekend, am gasit un vasnic vanzator de rasaduri ce vindea rasaduri de tomate "Class" la un leu firul! Si daca luai mai multe mai lasa la pret. Iar cand l-am intrebat ce soi sau hibrid sunt castravetii (rasaduri) pe care-i oferea spre vanzare mi-a raspuns doct : - cornison, desigurPosted Image Posted Image

Sanatate!

Edited by carprom, 30 December 2014 - 16:21.


#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Pai class atata costa...doar n-oi vrea sa ceara cat pe klass....si omu n-a zis ca sunt f1...
Una peste alta, ala nu e nici rasad bun si nici norocul incepatorului, eu fac pariu ca gradina aia a fost "parloaga" pana acum...atata tot...anul asta o.sa fie asa si asa.iar de.la anul, cum urasti tu otravurile.astea, o sa vezi ce productii o sa ai....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate