Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Upgrade la S2

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Salutari,

Dupa o vesnicie a cam sosit timpul sa-mi inlocuiesc S2-ul. Cum de un an de zile nu am mai prea intrat pe forum, nu prea mai sunt la curent cu telefoanele.
Sa nu fie mai mare de 4.5 inch ecranul  (dimensiunea totala a telefonului sa fie in jur de 131 x 64 x 9 mm). Tot ceea ce e mai mare, e prea mare pentru mine.
Pret maxim: Undeva in jurul la 1400 lei.


Am gasit un S4 mini la 850 si un S5 mini la 1400. Ideea e ca singura diferenta intre un S2 si un S5 mini era la procesor. Unul avea 1.2 Dual core, celalalt 1.4 quad. Nu sunt foarte convins ca merita 1400 lei diferenta asta...


Asadar, ce imi recomandati ?

#2
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Sony Xperia Z1 Compact. Mini-urile alea nu au nimic de-a face cu fratii lor mai mari si nici nu isi justifica pretul

#3
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Daca nu vrei cu display mai mare cumpara S4 mini. In 1400 lei poti sa cumperi S4 normal deci nu merita S5 mini.

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Puterea procesorului nu se masoara numai in frecventa. Ce ai tu pe s2 e prastie pe langa s5 mini.

Edited by Serafim606, 28 December 2014 - 14:37.


#5
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostCristianLC, on 28 decembrie 2014 - 14:28, said:

Sony Xperia Z1 Compact. Mini-urile alea nu au nimic de-a face cu fratii lor mai mari si nici nu isi justifica pretul
Interesant, are niste specificatii Posted Image . L-am gasit acum la 300 euro la liber.

#6
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
E chiar ok modelul dacă vrei compact și nou. Plus că e rezistent la scufundări în apă dulce (nu în apă sărată, marină, oceanică etc).

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008
http://www.emag.ro/t...ht/pd/DG7GFBBBM Si asta ar merge, dar cam sare de buget.

#8
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

View PostCristianLC, on 28 decembrie 2014 - 14:28, said:

Sony Xperia Z1 Compact. Mini-urile alea nu au nimic de-a face cu fratii lor mai mari si nici nu isi justifica pretul
+1

View Postmiki07, on 28 decembrie 2014 - 16:24, said:

http://www.emag.ro/t...ht/pd/DG7GFBBBM Si asta ar merge, dar cam sare de buget.
Nu se incadreaza nici la dimensiuni.

#9
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012
Salut ady si eu mai am inca S2 ul :D dar am luat un htc one ca tel principal.
Daca vrei cat mai mic mergi pe Z1 compact fara indoiala este cam cel mai bun compact si cred ca se incadreaza in buget.

#10
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postalin62, on 28 decembrie 2014 - 18:22, said:

Salut ady si eu mai am inca S2 ul Posted Image dar am luat un htc one ca tel principal.
Daca vrei cat mai mic mergi pe Z1 compact fara indoiala este cam cel mai bun compact si cred ca se incadreaza in buget.
Daca nu ar trebui sa-l reseti / schimb romul odata pe luna, nu l-as schimba nici acum. Dar deja cand folosesti 15 mii de chestii simultan cam da rateuri si multe crashuri... :(

Cautand chestii despre Z1 compact am ajuns la Nexus 5. E putin mai maricel, dar la pret e tot acolo.

Ce parere aveti?

#11
sectorcrime

sectorcrime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 10.12.2014
Minusuri Nexus 5: Baterie,  Camera . In rest e perfect.
Baga un ochi la xiaomi mi3

#12
xdream

xdream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 27.08.2006
strange bani si cumpara sony xperia z3 compact  ,  e cel mai bun telefon compact pana la ora asta .

#13
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
O fi bun, dar rama aia de plastic prezenta de jur imprejurul lui ii strica tot aspectul, facandu-l sa para foarte ieftin ......

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012

View Post[ady], on 28 decembrie 2014 - 20:03, said:


Daca nu ar trebui sa-l reseti / schimb romul odata pe luna, nu l-as schimba nici acum. Dar deja cand folosesti 15 mii de chestii simultan cam da rateuri si multe crashuri... Posted Image

Cautand chestii despre Z1 compact am ajuns la Nexus 5. E putin mai maricel, dar la pret e tot acolo.

Ce parere aveti?
Pai deja este cam batran, eu il mai folosesc dar mai lite sa zic asa.
Nexus 5 doar daca e varianta de 32gb dar nu cred ca se mai gaseste, eu zic sa ramai la Z1 Compact.

#15
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Și eu la fel. E ok Xperia Z1 compact.

#16
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Caută Nexus 4, nu 5, dacă mai găseşti. La fel foarte bun ca preţ/calitate a fost Moto X prima variantă (2013), dar nici ăla nu ştiu dacă mai găseşti. Foarte bune şi S4 Mini (ofertă la eMag) şi Z1 Compact.

Dacă zici că nu ţii neapărat să fie ultra-compact uită-te şi la S4, e foarte aproape de buget.

Ar mai fi telefoane decente dar încearcă să te orientezi spre ceva cu 1,5-2 GB de RAM şi minim 8 GB de stocare internă, or să te ajute mult mai mult decât CPU quad-core.

#17
dingo25

dingo25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 20.10.2012
In nici un caz sa nu iei "mini-uri". Telefoanele alea sunt doar o gluma proasta si o bataie de joc la adresa fratilor lor mai mari. Si eu iti recomand Samsung Galaxy S4 Black Edition. E cel mai bun telefon care il gasesti la pretul asta si chiar daca depaseste putin marimea ecranului fata de ce vrei tu, restul telefonului e foarte bine mulat pe langa ecran incat nici nu simti cei 0.5 inch in plus.

#18
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012
Z1 compact nu prea intra in categoria "mini".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate