Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Clauza de fidelitate 10000 euro pe 5 ani ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012
Salut, am o intrebare pentru cei care sunt experintati in artele sistemului nostru de justitie...sunt intr-o situatie cam incomoda si va rog sa imi dati niste sfaturi sau indrumari. Situatia sta cam asa
Acum ceva timp m am angajat la o firma, la semnare am semnat un contract pe 3 luni ( care urmeaza sa fie transformat pe nedeterminat printr-un act aditional ) si am mai semnat si niste "clauze speciale". Printre clauzele alea speciale sunt cateva puncte dupa cum urmeaza:

"I. Prin semnarea prezentului contract, salariatul(a) declară pe propria răspundere că a luat la cunoştinţă de obiectul, specificul şi tipul activităţii angajatorului.
II. Salariatul(a) se obligă să respecte următoarea clauză de fidelitate convenită astfel:
a) Părţile încheie prezentul contract în considerarea faptului că salariatul va avea acces, pe toată durata contractului individual de muncă, la modalităţile specifice de desfăşurare a activităţii de către angajator. Specificul activităţii se concretizează în actualizarea continuă a cunoştinţelor profesionale, însuşirea unor elemente de know-how adecvat, perfecţionarea permanentă a pregătirii profesionale, deprinderea de metode, procedee şi proceduri moderne, dezvoltarea carierei profesionale. Toate acestea presupun dobândirea unui nivel de cunoştinţe inaccesibile în instituţiile de învăţământ mediu sau superior şi se realizează în timp de doi ani, prin activitatea specifică desfăşurată de salariat în cadrul societăţii în domeniul XXXX, prin îndrumarea şi colaborarea cu specialişti în domeniu şi prin acces la lucrări tehnice şi ştiinţifice asupra cărora societatea are drept de autor.
Posted Image În condiţiile stipulate mai sus, salariatul(a) se obligă să îşi păstreze calitatea de angajat al S.C. XXX S.A. pentru o perioadă de cel puţin 5(cinci) ani calculată de la data semării prezentului contract.
c) În cazul în care prezentul contract de muncă încetează prin demisie sau orice alt mod de încetare a contractului de muncă din iniţiativa salariatului, în termenul precizat la lit. Posted Image, dar numai după terminarea perioadei de probă, acesta se obligă să plătească despăgubiri în valoare de 10.000 Euro. În celelalte cazuri de încetare a contractului de muncă, salariatul nu datorează aceste despăgubiri."

Bun, am semnat si contract si clauza doar ca sa constat ca firma intarzie constant cu banii si cu bonurile de masa ( 9-10 zile intarziere la bani si 2-3 luni la bonuri ). Vazand ca intarzie am inceput sa caut in alta parte si am gasit. Mi s-a oferit un contract frumusel la firma 2 in conditiile in care imi dau demisia de la firma 1. Profitand de faptul ca intarzie cu banii am exercitat dreptul la demisie fara preaviz. Problema e ca am depus demisia la firma dar aceasta nu vrea sa mi-o inregistreze. Am primit de la ei o scrisoare care spunea ceva de genu: ...avand in vedere notificarea dvs de pe data de bla bla...va comunicam prin prezenta ca in cazul dvs nu consideram conditiile legale pentru a opera o asemenea cauza de incetare a CIM...si trebuie sa va prezentati la sediul firmei..."
Chestia e ca firma 2 mi a zis sa vin cat mai repede sa semnez cu ei iar astia de la firma 1 nu vor sa-mi accepte demisia ba chiar ma ameninta ca ma dau in judecata si ma constrang sa platesc acei 10 000 de euro. Mentionez ca in perioada in care am lucrat la firma 1 nu am facut nici un training oficial si nu am semnat nici un act ca si cum as fi facut.

Are voie firma 1 sa ma dea in judecata in conditiile actuale ? Daca sunt dat in judecata care sunt sansele ca eu sa castig ? Are voie firma 1 sa nu-mi inregistreze demisia ? Ce pot sa fac sa scap cat mai rapid de firma 1 pentru a semna linistit cu firma 2 ?
Astept cu interes raspunsurile voastre deoarece as vrea sa rezolv situatia asta pana poe 10 ianuarie 2015 Posted Image

p.s. scuze de postul lung si multumesc celor care au avut rabdarea sa il citeasca, am vrut sa descriu situatia cat mai detaliat posibil.

Edited by awp_adidas, 28 December 2014 - 13:29.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
E simplu
Te angajezi la firma 2
Iar firma 1 te va concedia ca nu mergi la munca
Iar tu nu mergi pt ca nu ti-au platit leafa
Simplu si la revedere

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
1. Demisia trebuie sa le-o aduci la cunostinta prin orice mijloc (scrisoare recomandata, confirmare de primire, fax, mail ,etc) care poate fi probat (impropriu spus - dar trebuie sa poti dovedi ca le-ai comunicat demisia). Demisia nu se aproba de catre ei fiind un act unilateral al tau.
2. Vorbeste cu un avocat specializat pe litigii de munca care te poate sfatui mult mai bine decat o facem noi aici pe forum.
Si eu am fost dat in judecata pe clauza de neconcurenta si fidelitate dar, dupa ce am discutat cu un avocat si le-am trimis, prin el, raspunsuri la toate acuzatiile lor, si-au retras actiunea din justitie. Eu trebuia sa le dau 35k euro despagubiri neconcurenta si 10k pentru fidelitate. Sume aberante care trebuie dovedite in fata instantei cu acte ca acolo nu merge cu "atat vrem noi sa cerem".
Multe firme merg la cacealma...poate sa fie sau nu si cazul tau.

#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 petman, on 28 decembrie 2014 - 13:40, said:

1. Demisia trebuie sa le-o aduci la cunostinta prin orice mijloc (scrisoare recomandata, confirmare de primire, fax, mail ,etc) care poate fi probat (impropriu spus - dar trebuie sa poti dovedi ca le-ai comunicat demisia). Demisia nu se aproba de catre ei fiind un act unilateral al tau.
2. Vorbeste cu un avocat specializat pe litigii de munca care te poate sfatui mult mai bine decat o facem noi aici pe forum.
Si eu am fost dat in judecata pe clauza de neconcurenta si fidelitate dar, dupa ce am discutat cu un avocat si le-am trimis, prin el, raspunsuri la toate acuzatiile lor, si-au retras actiunea din justitie. Sume aberante care trebuie dovedite in fata instantei cu acte ca acolo nu merge cu "atat vrem noi sa cerem".
Multe firme merg la cacealma...poate sa fie sau nu si cazul tau.


+Plangere la ITM pentru nerespectarea de catre firma a datoriilor ei  . Legea in principiu tine cu angajatul .

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Demisia este un act unilateral, nu trebuie aprobată/acceptată.
Dar ca să poată fi operată trebuie să primești un număr de înregistrare.
Apoi, tu ai anunțat demisia, dar acordarea ei fără preaviz trebuie să fie aprobată de un superior. Atlfel trebuie să stai cele 20 de zile lucrătoare.

Poți trimite demisia prin fax și/sau poștă cu confirmare de primire dacă ți se refuză înregistrarea ei.

#6
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012
@ Petre69  Daca fac cum spui tu atunci contractul meu va fi inchis disciplinar si atunci chiar o sa aibe un motiv intemeiat ca sa ma dea in judecata

@petman demisia am dus-o la secretariat pt numar de inregistrare in registul intrari iesiri apoi secretara a zis ca are nevoie de accept de la resurse umane, asa ca am dus-o la resurse umane. Dar da, am o dovada scrisa ca am depus demisia, dovada consta in scrisoarea de la ei primita prin posta care incepe asa "Stimate domn, avand in vedere notificarea dumneavoastra depusa in data de 19,12.2014 prin care ne anuntati ca doriti incetarea CIM fara preaviz...."  Si eu ca si tine consider ca e un bluf, nu ai cum sa ceri 10 mii de euro asa din senin si sa constrangi omu sa iti stea 5 ani la firma. mersi de opinie, mai astept si altele ;Posted Image

@superm  Mersi de ideea cu plangere...nu stiam ca am si optiunea asta >Posted Image

@sfantu.dracu conform codului muncii art 81 aliniatul 8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.. De ce trebuie aprobata de catre un superior daca ei nu si-au respectat conditiile din contract ? ( adica salariu se da la 10 si 25 a lunii )

A si am uitat sa mentionez ca firma in prezent inca mai are datorie o luna restanta de bonuri la mine, bonurile fac parte si ele din pachetul salarial nu ?

Edited by awp_adidas, 28 December 2014 - 13:59.


#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Păi "clauzele speciale" şi faptul că ei nu dau banii la timp sunt 2 lucruri total diferite .
Zic io .

Edited by genius, 28 December 2014 - 13:50.


#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Daca ai sicrisoare cu demisia ,le-o dai si pa

 awp_adidas, on 28 decembrie 2014 - 13:49, said:

@ Petre69  Daca fac cum spui tu atunci contractul meu va fi inchis disciplinar si atunci chiar o sa aibe un motiv intemeiat ca sa ma dea in judecata
Corect
Atunci demisia cu motivul demisiei ......ca nu-ti dau banii si bonurile la timp ......
Nu cred ca va exista judecataor se le dea dreptate
Ba mai mult cred ca tu ai putea sa-i dai in judecata
Ei cer totul de la tine dar nu au nici o obligatie ,mai dai drequ de saracii

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Atata timp cat ei nu dau banii si bonurile la timp, adica nu-si respecta partea lor de contract, esti liber sa-ti dai demisia oricand. Fa-o in asa fel incat sa poti dovedi ca le-ai transmis-o ... zi-le clar, tu nu mananci doar cand vor ei sa-ti dea banii ce ti se cuvin.
LE: banuiesc eu ca in notificarea de la ei nu e data de 19.12.2015, ci 2014 ...

Edited by shymano, 28 December 2014 - 13:56.


#10
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
1. Demisia sa fie cu art.81 alin8 "(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca." , trimite-o cu posta cu nota de inventor , unde scrii la denumirea obiectelor "cerere demisie conf. art. 81/8" .
2. Exista dovada intarzierii frecvente a intarzierii platii ? (cel mai usor de dovedit este daca plata se face pe card).
3. Sunt stipulate in CIM  tichetele de masa ?
4. Clauza de fidelitate e abuziva si un avocat iti poate spune in detaliu.
5. Plangere la ITM pentru refuz inregistrare demisie si neplata drepturi
6. Angajarea la un nou angajator nu este conditionata de inchiderea contractului anterior. Tot ce poate face angajatorul  actual este sa desfaca contractul de munca pt absente nemotivate dupa o cercetare disciplinara, care poate fi contestata in justitie ca nefondata cu conditia ca cele de mai sus sa fie adevarate (intarzieri bani si bonuri)

#11
cimbru

cimbru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.09.2014
Mergi la ITM si fa plangere si depui cererea de demisie in conditiile descrise mai sus, cu motivatii cu tot. Specifici ca ei nu si-au indeplinit obligatiile asumate.
In ce priveste clauzele alea, pisa-te pe ei. Nu au cum sa demonstreze o paguba de 10.000 euro, sumele alea sunt din burta. Teoretic, nu si practic, ar fi putut cere despagubiri daca te trimiteau la training mai indelungat. Stiu cazuri pe la firme de outsourcing care au plecat si i-a durut in basca. Au amenintat aia ce au amenintat si s-au calmat. Si asta in conditiile in care ala fusese la training o luna in Germania. Dar fara training ce investitie mare au facut in tine?

#12
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 14.08.2006
Salut,

Da-le te rog demisia prin mail sau posta cu recomandare de primire si nu te mai du. Demisia la zi este o instiintare pe care tu le-o dai lor, nu trebuie sa-ti aprobe nimeni nimic; anunta fortele de munca ca ti-au refuzat demisia.

Punctu II, a) este foarte vag si are rolul sa te intimideze; daca faci reclamatie, vei primi avocat din oficiu si nu platesti nimic. Daca se ajunge la proces firma o sa piarda instant ptr ca trebuie sa aduca dovezi ca sa sustina ce o investit in tine si ce prejudicii aduci tu companiei. Daca nu are facturi ca te-o trimis la vreun training care a costat 10.000 euro, mergi linistit ca nu are ce sa-ti faca.

Daca ai credit sau obligatii de plata, adu si acest argument ca nu ti le poti indeplini din cauza ca nu primesti salariul la timp.

Edited by meanman, 28 December 2014 - 14:05.


#13
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012
@shymano  am dovada ca am depus demisia, dovada mea e scrisoarea trimisa de ei, si-au facut-o cu mana lor. Da era pe 2014 nu 2015, am facut eu o mica greseala de tst Posted Image

@hvoicu  1  demisia deja am depus-o la sediul lor inainte sa plec in concediu, nu mai stiu daca am specificat articolul in demisie dar stiu clar ca am specificat “demisie fara preaviz pentru nerespectarea clauzelor contractuale”
2 da, dovada o pot face foarte usor cu un extras de cont de la banca unde am cardul de salariu
3 nu, spre uimirea mea in CIM nu se specifica nimic de bonurile de masa
4 mersi de sfat, si eu consider lafel, e prea abuziva
5 Inca nu vreau sa fac plangere la ITM, as vrea catusi de putin s alas loc de buna ziua
6 Stiu ca nu e conditionata, dar cei de la resurse umane de la firma 2 unde vreau sa ma angajez mi-au cerut demisia inregistrata ca si dovada ca sunt liber si ma pot angaja fara complicatii

@cimbru   Ai dreptate, nu au cum sa motiveze acei 10 mii de euro pentru ca eu CLAR nu am facut nici un training nicaieri si nu am semnat nici un act fictiv cum ca as fi facut

@meanman demisia am scos-o pe o foaie, am semnat-o si am depus-o la firma inainte sa inceapa concediul de sarbatori. Cat despre avocatul din oficiu, banuiam eu ca asa e dar nu eram sigur. Din pacate ( sau din fericire ) nu am nici o rata si nici un credit, dar cred ca mai e nevoie  de o asemenea dovada...am deja multe dovezi in favoarea mea


Multumesc de pareri si sfaturi everyone  Posted Image

Edited by awp_adidas, 28 December 2014 - 14:30.


#14
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
ITM-ul abia asteapta sa manance si gura lor o paine :) si daca le faci plangere dovedita cu ceva acte ca iti platesc cu intarziere salariul (fara o justificare reala din partea firmei) sigur o vor lua pe cocoasa.
Am o "pata" pusa pe asemenea angajatori care redacteaza contracte in care merge la bluf si prosteala.

Bafta!

#15
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004
daca exista clauze speciale in contractul individual de munca (fidelitate, confidentialitate, neconcurenta) acestea trebuie platite cu un spor la salarul de baza. daca sporul nu este precizat in mod expres, orice clauza din cele de mai sus este nula. cred ca scrie si in codul muncii. sunt angajator si mi s-a spus si mie de avocat si de firma noastra de contabilitate. deci, da-le demisia astfel incat sa poti dovedi ca le-ai comunicat-o si du-te la firma 2 si semneaza contractul. ca sa nu depinzi de firma 1 va trebui insa sa stai cele maxim 20 zile lucratoare in preaviz.PS: cunosc situatii la firme care n-au dat banii la angajati, le-au retinut abuziv bani din salar fara motiv, plus alte magarii. ITM-ul nu a facut absolut nimic. totusi, o plangere este bine sa fie depusa.

Edited by lg, 28 December 2014 - 14:39.


#16
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 14.08.2006
e bine sa ai dovezi altfel ei nu vor recunoaste; dai pe mail sau cu confirmare de primire. De obicei data in care se da salariul este specificata in contract sau ceva regulamente, daca primesti pe card apare pe extrasul de cont, sau daca semnezi vreun stat de plata la fel ar trebui sa apara, daca au intarziat mai mult de o luna, e destul de nasol ptr. ei.

#17
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 petman, on 28 decembrie 2014 - 14:31, said:

ITM-ul abia asteapta sa manance si gura lor o paine Posted Image si daca le faci plangere dovedita cu ceva acte ca iti platesc cu intarziere salariul (fara o justificare reala din partea firmei) sigur o vor lua pe cocoasa.
Am o "pata" pusa pe asemenea angajatori care redacteaza contracte in care merge la bluf si prosteala.

Bafta!

Ce plangere dovedita la ITM ?! Astia vin la orice "scrisorica" sa verifice .Am avut un angajat care si-a dat demisia (statea degeaba toata ziua si nu a vrut sa faca asta si de sarbatori)  si dupa aia a trimis la ITM scrisoare ca a facut ore suplimentare si ca a lucrat si in ziua de Sf.Maria si de 1 decembrie  .Au venit doua doamne si noroc ca am avut fise de pontaj pe zile si ore si am demonstrate cat a lucrat si cat a luat liber ca altfel o puneam de o amenda ...

La ITM merge cu plangerea ca apoi se agita ei sa gaseasca ceva la firme ...ca si la OPC sau ANAF Posted Image

#18
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Iti studiezi contractul de munca, poti sa studiezi putin si Codul Muncii, iar apoi formulezi cererea de munca in care mentionezi, la motivele cererii, tot ceea ce inseamna nerespectarea contractului de munca: Neplata salariului la data stabilita, intarzieri de x zile, nerespectarea programului de munca si a repaosului minim zilnic si saptamanal, neplata orelor suplimentare, etc.
Trimiti cererea de demisie prin posta, cu confirmare de primire. Pentru incalcarea clauzelor din contractul individual de munca poti sa iti dai demisia fara preaviz.
Mergi la ITM si depune o plangere in care povestesti tot ce ai pe suflet.
Ulterior te angajezi la firma 2.
In cazul in care fac vreo manevra (desi nu ar avea motiv) si iti suspenda contractul de munca pe perioada nedeterminata (cercetare disciplinara), deschizi proces pentru ingradirea dreptului la munca si pentru solicitarea aprobarii cererii de demisie. Procesele de munca (litigiile de munca) sunt scutite de taxa de timbru. La proces soliciti plata tuturor drepturilor salariale (plus bonuri de masa, etc) pentru intreaga perioada a derularii procesului.
In cazul in care firma 1 te actioneaza in judecata, ai drept dovezi plangerea la ITM si cererea de demisie ca sa te aperi. Apoi, poti aduce martori si dovezi precum ca isi incalcau obligatiile din CIM. La fel, soliciti plata salariilor pentru intreaga perioada de derulare a procesului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate