Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Durere de masea ingrozitoare!

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
coolboy_sebi

coolboy_sebi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.08.2009
Dupa cum spune si titlul, am o durere de masea insuportabila de ieri seara. Am luat 4 algocalmine de ieri pana acuma dar nu si-au facut efectul decat maxim 30 minute dupa care disparea efectul medicamentului. Am ketonal forte 100mg, am auzit ca sunt foarte bune pentru durerile de masea dar problema este ca eu iau medicamente pentru tensiune SEVIKAR 20/5 . Intrebarea este , pot lua ketonal forte daca iau si medicamente sevikar pentru tensiunea arteriala mare? Mentionez ca am 22 de ani.

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Sunt destul de dureroase durerile de dinti .
Uite ce am gasit,poate ajuta:
http://www.zi-de-zi....la-targu-mures/

#3
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
mergi la stomatolog

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Am trecut si eu prin dureri de genul. Incepusem sa am reactii adverse de la atatea pastile. Luam degeaba. Cea mai buna solutie a fost o bucata de carne congelata pusa pe obraz. In jumatate de ora mi-a amortit si nu am mai simtit durerea.

PS: Daca nu suporti bucata de carne ca e prea rece, inveleste-o intr-un prosop. Da sa stii ca dureaza mai mult asa pana trece.

Edited by Serafim606, 28 December 2014 - 13:31.


#5
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Si eu sunt la fel acum.
Am incercat ceva babesc si anume un catel de usturoi am mestecat la maseaua respectiva apoi am scos afara usturoiul. Amorteste putin zona, macar pana maine. Mai e bun si pt tensiune.

#6
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
cel mai bine mergi la o stomatologie non-stop...am patit-o si eu acum ceva timp...si nu a avut efect nici un medicament...toata seara tineam apa rece la masea...pe care o schimbam din minut in minut....am mers dimineata la stomatolog si aveam o infectie declansata....

#7
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008
Mergi la urgente la stomatolog , ti-a fost prescris pe baza de reteta Ketonal ? Doctorul ce a facut prescriptia stie ca ai probleme cu inima? Ketonalul este un medicament destul de puternic , nu trebuie luat dupa ureche .

Multa sanatate si sarbatori fericite !

#8
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 yo_suporter, on 28 decembrie 2014 - 14:03, said:

....am mers dimineata la stomatolog si aveam o infectie declansata....
Asta are si el acum,nu face decat sa prelungeasca agonia!

#9
coolboy_sebi

coolboy_sebi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.08.2009

 lik_lights, on 28 decembrie 2014 - 14:11, said:

Asta are si el acum,nu face decat sa prelungeasca agonia!

inca nu imi este umflata maseaua dar ma doare . partea nasoala este ca nu e intreaga maseaua, se mai vede doar un pic din ea, dar radacina inca ii acolo.

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
ia 1 nurofen (durere) + 1 eferalgan (din alea efervescebte) de fiecare data. insa ai grija sa nu fie contraindicate cu tensiunea ta.
Trebuie sa mergi la dentist rapid!

#11
bacefaci

bacefaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 22.01.2013

 Quantum, on 28 decembrie 2014 - 15:00, said:

ia 1 nurofen (durere) + 1 eferalgan (din alea efervescebte) de fiecare data. insa ai grija sa nu fie contraindicate cu tensiunea ta.
Trebuie sa mergi la dentist rapid!
Ia un Aulin in 15min.te lasa durerea.

#12
coolboy_sebi

coolboy_sebi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.08.2009
Stiti cumva daca este nevoie de asigurare de sanatate ca sa ma duc la urgente ? Pentru ca nu sunt angajat si nu am asigurarea platita.

#13
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

 coolboy_sebi, on 28 decembrie 2014 - 15:22, said:

Stiti cumva daca este nevoie de asigurare de sanatate ca sa ma duc la urgente ? Pentru ca nu sunt angajat si nu am asigurarea platita.

la un particular nu e obligatorie asigurarea...la urgenta spitalului nu stiu...dar din cate stiu...spitalul nu are urgente la stomatologie....

#14
coolboy_sebi

coolboy_sebi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.08.2009
Am rezolvat-o si pe asta. Am fost la spitalul judetean din targu mures, la urgente si dupa doua ore de stat la coada am reusit sa imi rezolv problema. Mi-au scos maseaua si acuma e totul mai bine. Ma doare putin si acuma pentru ca totusi mi-a fost scoasa o masea. Si tin sa va zic ca este gratis! Toate urgentele ce apartin de stat sunt gratis.

#15
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ce se înghesuie lumea pe aici sa recomande medicamente, parca ar recomanda acadele...

Bine ca ai scăpat. Dar pariez banii mei pe o luna ca nu o sa mai dai pe la dentist pana nu o patesti iar.

#16
coolboy_sebi

coolboy_sebi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.08.2009

 barbosa, on 28 decembrie 2014 - 20:54, said:

Ce se înghesuie lumea pe aici sa recomande medicamente, parca ar recomanda acadele...

Bine ca ai scăpat. Dar pariez banii mei pe o luna ca nu o sa mai dai pe la dentist pana nu o patesti iar.

Se pare ca nu ma cunosti Posted Image . Problema este urmatoarea; nu lucrez momentan, nu am bani de stoatologie. De indata ce imi gasesc de lucru ma si duc la stomatologie. Nu imi este mie frica de doua ace care iti fac bine. Totusi am 22 de ani, nu sunt copil mic.
Cica se inghesuie lumea.. Pai totusi este o intrebare pe forum la care poate raspunde oricine. Mie mi se pare ceva normal .
Cand cineva o sa caute ceva similar pe google macar o sa poata citi ceva ca are de unde.

 Remicade, on 28 decembrie 2014 - 22:09, said:

Se poate lua Ketonal si daca ai tensiune, evident nu saptamani intregi. Faptul ca nu a cedat la Algocalmin, unul dintre cele mai puternice analgezice neopioide indica faptul ca problema era "adanca"...Pacat ca nu ai mers din timp si nu ti-ai putut salva maseaua, o sa te coste mai mult inlocuirea ei decat interventia stomatologului cand problema era incipienta.

Asa este, nu se intampla nimic daca iei o pastila sau doua in timp faci tratament pentru tensiune. Doar ca am citit pe prescriptie ca cei cu tensiune ar trebuie sa mearga mai intai la medicul de familie , dupa care sa foloseasca ketonal.

Edited by coolboy_sebi, 29 December 2014 - 12:09.


#17
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Daca tie ti se pare normal ca persoane care nu au nici o legătură cu medicina sa se înghesuie sa recomande tratamente medicamentoase ... nu e nici un fel de problema.

#18
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Bine ca ai rezolvat. Evitati sa luati pastile dupa ureche, si alte tampenii ca va dati organismul peste cap de nu va vedeti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate