Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Masea sparta

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Crixteena

Crixteena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.12.2014
Buna ziua! Am fost la urgenta la dentist cu o durere insuportabila (sambata seara). In prima zi, mi-a curatat canalele, insa a continuat sa ma doara. A doua oara cand a mers, mi-a pus antibiotic (cu gandul ca imi poate salva maseaua, aceasta fiind sparta), insa a doua zi m'a chemat ca sa imi scoata antibioticul pentru ca era insuportabila durerea. Si mi-a spus ca sa ma intorc iar, ca sa repetam procedura...adica sa imi puna iar antibiotic, insa intre timp mi s-a dus toata durerea si am ales sa nu ma mai duc la el, pt ca, chiar nu mai am iar nevoie de durerea aceea, si pt ca a spus ca daca ma tot doare, o sa mi-o scoata. si as vrea sa imi scot maseaua, dar in alta parte, nu la el. Ideea este ca plec din localitate si as vrea sa merg sa o scot, dar dupa ce ma intorc (cam dupa 3 ianuarie). Momentan nu ma mai doare maseaua, insa e posibil sa ma ia iar durerea daca eu nu o am astupata? Mi-e cam frica sa nu ma ia durerea cand sunt plecata.

#2
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Mergi la dentist. Risti sa faci abces daca stai asa.

#3
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Mergi la un privat. Incearca sa nu scoti nimic ca dupa cativa ani o sa-ti para rau. Se poate repara, imbraca, eventual cu operatie de rezectie apicala (nu doare si costa 200-300 lei) dupa care il imbraci in portelan si l-ai salvat.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Vezi ca nu e deloc recomandat sa stai cu dintii deschisi, du-te urgent si obtureaza canalele, apoi pui pivot+coroana pe ea.

Nu ai de ce sa o scoti daca mai poate fi imbracata.

#5
numaru5

numaru5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.10.2014
nu te prosti, du-te la acelasi doctor
si ia calmante
si eu am trecut prin acelasi lucru acum vreo 2-3 saptamani, chiar la maseaua de minte

Edited by numaru5, 28 December 2014 - 11:04.


#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am sters 5 posturi, adica 5 aberatii cu recomandari sa ramana cu maseaua asa deschisa.
Un dinte "deschis" este contaminat total si cu sanse mult mai mici de a se vindeca si reusi in tratament perfect. Asadar, daca e de extras, extrage-o. Daca e de salvat si vrei sa faci tot posibilul, mergi cat mai repede si termin-o, nu o lasa asa.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nero-d, orice carte de endo pe care ai deschide-o, asta zice, dintele nu trebuie lasat deschis (ma rog si aici sunt cateva exceptii sau opinii contrare), dar in mare cam asta e regula de aur.

Pt. ea "compromisa" poate insemna ceva, pt. un stomatolog, altceva.
Am vazut cazuri de restaurari in care era distrusa toata partea coronara, deci daca vrei, se poate.

Edited by gumball3000, 28 December 2014 - 11:38.


#8
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
radiografie ai facut, posteaz-o?

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Nero-d, on 28 decembrie 2014 - 11:39, said:

una dintre ele e cangrena!!
daca voi recomandati astuparea unei masele cu cangrena... inseamna ca eu am trait degeaba pana acum! Posted Image
ma duc sa ma sinucid...
Te rog sa vii cu resurse bibliografice daca vrei sa dai astfel de sfaturi.

#10
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
In primul rind mergi la medicul care trateaza maseaua pt ca el stie istoricul si ce a facut.
In alta ordine de idei fa tot posibilul de a o salva.(rejectie, pivot,imbracare etc)
Un dinte se lasa deschis foarte putin si in anumite conditii( deschis cu mesa)

Edited by m_maru, 28 December 2014 - 12:19.


#11
Crixteena

Crixteena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.12.2014
calmante nu cred ca am de ce sa iau...daca nu ma mai doare de 2 zile aproape. ideea era ca eu vreau sa o scot...medicul spunea ca vrea sa o faca...dar nu m'a intrebat daca vreau sa o fac sau nu. nici nu dispun momentan de bani ca sa se apuce el sa mi-o faca si la final sa spuna ca nu merge facuta si ca mi-o scoate. de aceea si ideea ca sa o scot dupa ce ma intorc.dar ma voi duce maine sa o scot si gata...ca sa nu patesc cine stie ce cat voi fii plecata. multumesc mult pentru sfaturi

#12
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
si ce pui in loc, daca nu te doare si sta fixa in os nu ai de ce sa o scoti, asteapta cateva luni si mai informeazate


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SHhwjNhgXXQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Crixteena

Crixteena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.12.2014
este ultima masea din dreapta, partea de jos..deci inestetic nu ar fii, pt ca nu se vede. pe mn asta ma interesa..daca o pot lasa asa pentru cateva zile sau pe o perioada de timp, fara sa mai umblu la ea. ca de apucat sa o imbrac, nu am posibilitate acum..decat sa o scot. dar din cate am citit..sa o las asa nu merge ca fac cine stie ce prin gura :D

#14
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 Crixteena, on 28 decembrie 2014 - 12:47, said:

calmante nu cred ca am de ce sa iau...daca nu ma mai doare de 2 zile aproape. ideea era ca eu vreau sa o scot...medicul spunea ca vrea sa o faca...dar nu m'a intrebat daca vreau sa o fac sau nu. nici nu dispun momentan de bani ca sa se apuce el sa mi-o faca si la final sa spuna ca nu merge facuta si ca mi-o scoate. de aceea si ideea ca sa o scot dupa ce ma intorc.dar ma voi duce maine sa o scot si gata...ca sa nu patesc cine stie ce cat voi fii plecata. multumesc mult pentru sfaturi

Amice, nu realizezi acum, ce inseamna sa salvezi un dinte/masea, daca se poate face acest lucru.
Iti mai aduci aminte, de celebra zicala: ,,Da-i, Doamne, romanului mintea cea de pe urma,, ?!!!

#15
Crixteena

Crixteena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.12.2014
deci ..pana la urma...pot sta cu ea deschisa pana pe 5-6...maxim 10 iauarie?  daxa e sa mi-o refac atunci?

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Daca te duci la un endodont, da, poti sta asa. Daca nu, n-are rost.

#17
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

 Crixteena, on 28 decembrie 2014 - 13:27, said:

este ultima masea din dreapta, partea de jos..deci inestetic nu ar fii, pt ca nu se vede. pe mn asta ma interesa..daca o pot lasa asa pentru cateva zile sau pe o perioada de timp, fara sa mai umblu la ea. ca de apucat sa o imbrac, nu am posibilitate acum..decat sa o scot. dar din cate am citit..sa o las asa nu merge ca fac cine stie ce prin gura Posted Image

Scoti, scoti pina ajungi sa sugi in loc sa faci masticatie.
Iti spun din experienta.Abia am terminat implanturi sus si jos pe toata dreapta.
Cind ma voi hatari incep cu stinga.Daca nu stai bine in ghete salveaza tot ce poti.

#18
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Pana la urma ce ai facut cu dintele acesta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate