Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalare Windows 7 - HP 255 G2

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
CRENGHI

CRENGHI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.01.2014
Salutare, am un laptop Hp Nou cumparat din italia si as vrea sa i schimb sistemul de operare dar nu prea i dau de cap!
Laptopul se misca foarte bine cu sistemul deja instalat dar e in limba italiana iar eu nu suport acea limba!
nu mi spuneti sa schimb limba din setari, eu vreau sa schimb windows ul, acuma are instalat wind 8.1 iar eu as vrea sa i pun wind 7
Problema este ca nu reusesc sa l fac sa booteze cd ul cu wind, am intrat in bios am setat eu ceva p acolo la boot dar totusi nu mi booteaza cd ul,stie careva cam care ar fii pasi pt a functiona,  nici macar semnele de punctuatie nu le pèot scrie, nu stiu pe unde sunt asezate
o sa pun si o poza poate va ajuta sa mi raspundeti

Attached Files

  • Attached File  hp.png   145.75K   29 downloads

Edited by xxvirusxx, 28 December 2014 - 11:38.


#2
zsp

zsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2014
Model laptop?
ce ai setat in bios?
Dvd-ul este bootabil?

#3
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
e ca si cum ai avea masina cu motor de 3000 si tu vrei sa o folosesti la capacitate de 1500(prin win 7) dar si cu sofer de 80 de ani(prin drivere win 7). pe saitul hp ai gasit drivere pt laptopul tau pt win 7 ? intra acolo mai intai si vezi daca pt modelul tau sunt disponibile drivere pt 7, atunci  se merita toata munca ta , dar nu cred ca vei gasi drivere pt 7 pt modelul tau. Arhitectura noilor generatii de procesoare este proiectata pt randament maxim (viteza mare ) sa mearga cu drivere si windows pe care il recomanda ei , adica in cazul tau win 8.1 . Instalezi pack-ul de limba romana pt windows , apoi iobit (start menu 8 for windows 8) si totul va arata ca la windows 7 . Eu asta iti recomand !!!

Edited by dan2626, 28 December 2014 - 11:13.


#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
frumoasa vrajeala. laptopul ala e o pastaie iar tu aburesti omul aici ca daca pune 8 va zbura mai repede decat un tractor cu chip de la abt:))

#5
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009

View Postxkos, on 28 decembrie 2014 - 14:10, said:

frumoasa vrajeala. laptopul ala e o pastaie iar tu aburesti omul aici ca daca pune 8 va zbura mai repede decat un tractor cu chip de la abt:))
Cand o sa vad un laptop fabricat de tine mai vorbim despre pastai ! Eu nu i-am spus sa puna 8 , ci insasi laptopul are din fabrica 8 !

Edited by dan2626, 28 December 2014 - 15:13.


#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Majoritatea driverelor de win 8 sunt alea de w7, sunt cateva exceptii la cateva seturi de drivere ce sunt facute exclusiv doar ptr win 8/8.1 cum ar fi alea de la realtek, si ceva management ptr procesoarele intel gen management dar asta e valabil sa zicem de la seria asta noua haswell refresh. Modelul in cauza al userului e la fel de rapid ca un procesor struto camila din 2005 intel d925, asa ca fie ca ii pune win7, 8, 10 etc puterea tot aia ii ramane la procesor, tot ca un melc se va misca. Chiar am impresia ca  win8.1 merge dezastruos pe laptopurile slabe, am pus w7 si cu ceva optimizari merge brici, raspunde aproape instant la comenzi sistemul. Eu in locul lui as indrazni sa ma duc chiar pe xp dar sa zicem ca ala e depasit de situatie. In fine te las cu motorasele tale de 3000 si soferi de 80 de ani.

revenind la intrebare.
Din win 8, in control panel e o optiune de restart completa a laptopului apoi poti accesa biosul si seta legacy ptr a instala win7.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QGiG1oljjZI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Insa procedura e anevoioasa si risti sa ramai fara nici o informatie pe hdd, inclusiv sistemul de operare win8 cu licenta. Daca zici ca iti merge ok si vrei doar limba schimbata de ce nu bagi din windows update limba engleza sau romana? si tot cu ocazia asta poti alege si limba ptr tastatura.
Aici te poate ajuta userul dan2626, eu nu posed win8 sa-ti exact unde sa intri.

Edited by xkos, 28 December 2014 - 15:27.


#7
CRENGHI

CRENGHI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.01.2014

View Postzsp, on 28 decembrie 2014 - 11:05, said:

Model laptop?
ce ai setat in bios?
Dvd-ul este bootabil?
Hp 255 G2 Notebook pc este modelul
Cd ul este Bootabil normal, ca altfel n as fii pus intrebarea
La bios am setat cred ca atunci cand lepatop ul se deschide sa booteze mai intai unitatea optica, dar nu stiu daca am facut bine, ca nu functioneaza

View Postdan2626, on 28 decembrie 2014 - 11:12, said:

e ca si cum ai avea masina cu motor de 3000 si tu vrei sa o folosesti la capacitate de 1500(prin win 7) dar si cu sofer de 80 de ani(prin drivere win 7). pe saitul hp ai gasit drivere pt laptopul tau pt win 7 ? intra acolo mai intai si vezi daca pt modelul tau sunt disponibile drivere pt 7, atunci  se merita toata munca ta , dar nu cred ca vei gasi drivere pt 7 pt modelul tau. Arhitectura noilor generatii de procesoare este proiectata pt randament maxim (viteza mare ) sa mearga cu drivere si windows pe care il recomanda ei , adica in cazul tau win 8.1 . Instalezi pack-ul de limba romana pt windows , apoi iobit (start menu 8 for windows 8) si totul va arata ca la windows 7 . Eu asta iti recomand !!!
Nu stiu daca pe site ul  Hp sunt driverele de care zici,nu am mai instalat pana acuma windows pe acest laptop. il am de cateva luni si l am cumparat cu win8,1 preinstalat.  ar fii o idee si ce zici ty dar....

View Postxkos, on 28 decembrie 2014 - 15:25, said:

Majoritatea driverelor de win 8 sunt alea de w7, sunt cateva exceptii la cateva seturi de drivere ce sunt facute exclusiv doar ptr win 8/8.1 cum ar fi alea de la realtek, si ceva management ptr procesoarele intel gen management dar asta e valabil sa zicem de la seria asta noua haswell refresh. Modelul in cauza al userului e la fel de rapid ca un procesor struto camila din 2005 intel d925, asa ca fie ca ii pune win7, 8, 10 etc puterea tot aia ii ramane la procesor, tot ca un melc se va misca. Chiar am impresia ca  win8.1 merge dezastruos pe laptopurile slabe, am pus w7 si cu ceva optimizari merge brici, raspunde aproape instant la comenzi sistemul. Eu in locul lui as indrazni sa ma duc chiar pe xp dar sa zicem ca ala e depasit de situatie. In fine te las cu motorasele tale de 3000 si soferi de 80 de ani.

revenind la intrebare.
Din win 8, in control panel e o optiune de restart completa a laptopului apoi poti accesa biosul si seta legacy ptr a instala win7.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QGiG1oljjZI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Insa procedura e anevoioasa si risti sa ramai fara nici o informatie pe hdd, inclusiv sistemul de operare win8 cu licenta. Daca zici ca iti merge ok si vrei doar limba schimbata de ce nu bagi din windows update limba engleza sau romana? si tot cu ocazia asta poti alege si limba ptr tastatura.
Aici te poate ajuta userul dan2626, eu nu posed win8 sa-ti exact unde sa intri.
Nu mi se pare deloc anevoioasa procedura. pe asta o sa o incerc eu vreau neaparat wind 7, nu mi place deloc 8, nu stiu de ce, dar eu mai am un laptop cumparat anul trecut tot din italia un picutz mai slabut decat asta care avea si el win 8 instalat la cumparare, si i am pus wind 7, din experienta mea pe wind 7 si 8 mie mi se pare ca pe wind 7 totul se misca mult mai bine, si nu mi se pare , chiar se misca mult mai bine

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostCRENGHI, on 29 decembrie 2014 - 11:38, said:

La bios am setat

Vezi daca ai optiuni secure boot. CSM boot, dar mai bine, faci niste poze la bios si le atasezi aici.
O sa caut si eu manualul

PS. Cat despre limba, se poate instala din Control Panel. (exemplu romana)

@dan2626
Are si drivere.
Si chiar daca nu erau pe site-ul oficial tot se gaseau

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 29 December 2014 - 12:05.


#9
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Auzi, o intrebare: ai downgrade rights in windows 8.1 sau vrei sa pui o copie piratata de 7? Din ce vad eu nu ai windows 8.1 pro, deci ar trebui sa cumperi o licenta pentru windows 7.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate