Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Linux Mint 17.1 Mate?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Salutare. Am înțeles eu bine, că pentru un începător, ce dorește să treacă de pe Win pe Linux, cel mai indicat ar fi Linux Mint? :D
Dacă da, pentru început vă rog să îmi spuneți dacă ACEASTĂ variantă este OK pentru început.
Prin OK mă refer la:
- interfață cât mai asemănătoare cu cea din Win
- la instalare să beneficiez măcar de un browser preinstalat, de pe care să vă pot stresa cu întrebări :D (îmi voi nota în prealabil cum se fac setările de internet, să nu mă trezesc ca mă uit ca Bulă la calculator)
- amarul meu de laptop să suporte acest SO (am procesor I5 2430-M la 2,4 GHz, 4 GB RAM, AMD Radeon HD6650M și Mobile inter® HD Graphics)
De asemenea, am și un stoc suficient de mare de Nurofen Forte, ceva de antistres și o farmacie non-stop în apropiere :D

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut. Mint este o distributie potrivita pentru un incepator, la fel ar fi Ubuntu, Rosa, Netrunner. Daca vrei un look & feel apropiat de Windows, interfata grafica Kde e mai potrivita, dar Mate este ok, oricum pe laptopul tau poti folosi orice distributie sau interfata. Toate distributiile ofera din start un browser (de obicei Firefox), poti instala ulterior altul (Chrome, Chromium). Ar trebui sa alegi versiunea pe 64 biti (x86_64, amd64) in locul celei pe 32 biti (x86): http://www.linuxmint...tion.php?id=174
Citeste te rog:
http://www.techsuppo...ate-edition.htm
http://www.binarytid...nt-17-cinnamon/
https://sites.google...-cinnamon-first

LE: iti recomand la inceput dual-boot Windows- Linux, nu toti se acomodeaza cu Linux. Deasemenea iti recomand sa instalezi mai multe interfete grafice (Kde, Mate, Xfce4, Unity, etc), vei putea compara si alege interfata ce-ti place tie, ti se potriveste.

Edited by shogun1, 28 December 2014 - 08:05.
Completari


#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
iei un stick de 2-4GB, bagi linuxul live pe stick si vezi cum va intelegeti... daca va imprieteniti
pentru incepatori, o distributie trebuie sa ofere drivere (foarte multe drivere) si instalarea cat mai simpla a programelor inclusiv crearea shortcuturilor (eventual un repository bine dotat)
daca e si in limba romana, prezinta un avantaj
cam toate distributiile desktop vin cu softuri preinstalate de grafica, multimedia, chat, browser, etc
(incearca Knoppix :) )

Edited by Nero-d, 28 December 2014 - 09:03.


#4
newwen85

newwen85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 02.06.2011
Eu am inceput cu Ubuntu si am ramas la el. Tot Ubuntu iti recomand si tie, iar daca te hotarasti sa-l instalezi cauta modul de partitionare, este diferit fata de ce stiai pana acum.
Am gasit toate programele pe care le foloseam si la windowsuri.
In special am trecut pe linux pentru ca e free si satul de atati antivirusi si rulare greoaie... si bineinteles pentru TV Maxe

Edited by newwen85, 28 December 2014 - 09:17.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostRundas, on 28 decembrie 2014 - 01:43, said:

Prin OK mă refer la:
- interfață cât mai asemănătoare cu cea din Win

Orice interfata o poti invata fara eforturi deosebite. De fapt, iti spun din proprie experienta ca interfetele "cat mai asemanatoare cu cea din Windows" sunt si cele care produc cele mai mari si frecvente probleme: de la simplul lag sau neresponzivitate (neinregistrare sau neexecutare a comenzilor efectuate cu ajutorul tastaturii si mai ales a mouse-ului/ touchpad-ului) pana la crash-uri ale interfetei. De fapt, acest tip de interfata ar fi primul pe care ar trebui sa il eviti, mai ales ca incepator. Daca esti pregatit si dispus sa accepti astfel de probleme pe care sa incerci sa le rezolvi "din mers", atunci poti opta pentru orice interfata bazate pe KDE. Dar daca, in schimb, optezi pentru o interfata mai responziva, mai stabila si ale carei avantaje nu sunt vizibile imediat (parand mai simpla) atunci iti recomand mai curand GNOME sau o interfata bazate pe GNOME suficient de bine pusa la punct (nu una experimentala). Astfel de interfete sunt in general mai apropiate de interfata lui Mac OS X, dar asa cum spuneam, se pot invata fara eforturi prea mari.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu ma inebunesc dupa Zorin cu compiz :)

cand folosesti linux desktop ca alternativa la windows, vrei si o interfata (UI) atragatoare, cu efecte si floricele... (ca doar ai dat bani pe procesor si RAM... de ce sa stea degeaba?)
consola e doar pentru linuxari :P

#7
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View PostRundas, on 28 decembrie 2014 - 01:43, said:

Salutare. Am înțeles eu bine, că pentru un începător, ce dorește să treacă de pe Win pe Linux, cel mai indicat ar fi Linux Mint? Posted Image
Dacă da, pentru început vă rog să îmi spuneți dacă ACEASTĂ variantă este OK pentru început.
Prin OK mă refer la:
- interfață cât mai asemănătoare cu cea din Win
- la instalare să beneficiez măcar de un browser preinstalat, de pe care să vă pot stresa cu întrebări Posted Image (îmi voi nota în prealabil cum se fac setările de internet, să nu mă trezesc ca mă uit ca Bulă la calculator)
- amarul meu de laptop să suporte acest SO (am procesor I5 2430-M la 2,4 GHz, 4 GB RAM, AMD Radeon HD6650M și Mobile inter® HD Graphics)
De asemenea, am și un stoc suficient de mare de Nurofen Forte, ceva de antistres și o farmacie non-stop în apropiere Posted Image

Vezi daca ai BIOS sau UEFI. Pe bios merge orice, pe uefi nu vei putea instala multe distributii. Eu pe al meu am incercat Fedora si nu a mers corect, am Ubuntu 14.04 (suntem prieteni din 2007) acum si sunt multumit de el. Daca pentru tine e atat de important ca interfata sa arate ca la Windows, adica e un mare hop sa re-mapezi in minte locatia a cateva meniuri poate ca linuxu nu e chiar pt tine. Just sayin'

PS nu recomand KDE, si nici OpenSuSE, desi e preferinta personala.

Edited by rinser, 28 December 2014 - 12:05.


#8
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Recomand mint cu interfata kde .si eu am fost utilizator windows si am trecut direct la mint 17 kde fara dual boot asa cum se recomanda pe aici,in afara de aplicatiile preinstalate am mai instalat:darktable(editor foto usor de folosit),virtualbox(ruleza virtual sisteme de operare) in caz ca vrei sa vezi cum arata si alte distributii,4k video downloader(download video de pe youtube),sm player(video player),avidemux(editor video)

Edited by AlexxTM, 28 December 2014 - 12:09.


#9
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Mulțam tuturor pentru răspunsuri. Și mulțam și moderatorului care mi-a făcut din post un topic. Este mult mai bine pentru mine. Mă rog... considerasem că e mai bine să nu deschid un topic nou doar pentru suflețelul meu dar e excelent așa. :D
În urmă cu ceva ani, am cochetat cu Fedora Core. Dual boot cu win. Din cauza PC-ului, care nu era atât de darnic în privința procesorului și mai ales a RAM-ului, am renunțat la a mai aprofunda această aventură. Căci  da, o pot numi aventură și îi pot spune și pasiune și dorință de a cunoaște (chiar dacă puțin) și altceva.
Până una alta, treaba cu dual boot sincer să fiu nu mă mai încântă. Cât despre nșpe mii de interfețe, recunosc că sunt în ceață. Așa că va trebui să mă lămuresc ce și cum se instalează fiecare.

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
1- Poti testa distributi in mod live, descarcate si bagate pe-un cd sau stick usb;
2- Poti instala orice pachet (o aplicatie nu e neaparat un pachet!), interfete, folosind package managerul (CLI sau grafic!); de exemplu in Mint 17 Mate poti instala alte DE-uri (interfete grafice!) in terminal (sudo apt-get install kde xfce4 cinammon) sau in utilitarul grafic (Synaptic).

#11
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Hmmm... Să înțeleg că la configurația mea, nu aș mai avea nevoie de partiție SWAP?

#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostRundas, on 28 decembrie 2014 - 14:00, said:

Hmmm... Să înțeleg că la configurația mea, nu aș mai avea nevoie de partiție SWAP?
Da, ai nevoie de swap doar daca folosesti hibernare sau hybrid sleep.

#13
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
No, bună ziua mi-ați dat, belea v-ați căpătat :D
După instalare, va recunoaște singur plăcile de rețea? Este vorba de Atheros AR8152 pt LAN și Atheros AR9285 pt wi-fi

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mai intai booteaza in mod Live si verifica daca ti le detecteaza automat sau nu...

#15
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostRundas, on 28 decembrie 2014 - 15:34, said:

După instalare, va recunoaște singur plăcile de rețea? Este vorba de Atheros AR8152 pt LAN și Atheros AR9285 pt wi-fi
Te rog să deschizi subiecte dedicate unui aspect/ unei probleme! Dacă instalezi ceva bazat pe .deb (Debian, Ubuntu/ Kubuntu/ Xubuntu/ Lubuntu, Mint, Netrunner, Zorin, șamd) aria potrivită este: http://forum.softped...-bazate-pe-deb/
Ar mai fi subiectele gen: Linux Mint, topic general sau Ubuntu, topic general, în funcție de ce alegi.

Edited by shogun1, 28 December 2014 - 16:18.


#16
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013

View Postshogun1, on 28 decembrie 2014 - 16:16, said:

Te rog să deschizi subiecte dedicate unui aspect/ unei probleme! Dacă instalezi ceva bazat pe .deb (Debian, Ubuntu/ Kubuntu/ Xubuntu/ Lubuntu, Mint, Netrunner, Zorin, șamd) aria potrivită este: http://forum.softped...-bazate-pe-deb/
Ar mai fi subiectele gen: Linux Mint, topic general sau Ubuntu, topic general, în funcție de ce alegi.

Bună idee

#17
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
So... in acest moment sunt pe modul Live. Mint 17.1 Meta :D
A recunoscut placile de retea, insa am probleme de conectare din cauza routerului ce face figuri. Nu-i nimic, citisem inainte cum se instaleaza un stick Digi Mobile :D Era pentru Umbutu tutorialul dar, exceptie interfata, a fost la fel de instalat si pe Mint, cum a explicat omu' acolo. Nu a fost mare inginerie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate