Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

problema card sau card reader?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Problema pe scurt. Bag cardul (evident aflat in card reader) in usb, mi-l detecteaza, vede continutul si incerc sa copiez fisierele. De aici ticneala. Primesc o eroare de windows (please remove the write protection) si apoi tot continutul card-ului se transforma in caractere indescifrabile. Am reusit sa-l recuperez (CardRecovery 6.10, in caz ca ajuta pe cineva) in proportie de 90%. Apoi am testat card reader-ul cu cateva carduri (sd si cf) si functioneaza fara probleme. Evident, cardul e dat deoparte si nu mai vede poze macar o perioada (probabil never). Acum, intrebarea: ce pensionez? Cardul, readerul sau ambele?

Cardul este un CF Sandisk Extreme iar card reader-ul e ceva no name

#2
blocust

blocust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 27.07.2008
Pe partea laterală a cardului este un buton cu două poziții, acest buton asigură protecția la scriere.

Verifică în ce poziție este, are obiceiul, când îl bagi în card reader, să se treacă pe blocat.

Attached File  20a80.jpg   19.47K   3 downloads

Edited by blocust, 27 December 2014 - 23:56.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mie imi facea asa ceva cu un reader defect, dar doar SD-urile mi le strica.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
jumatate de problema ai rezolvat-o
mai ramane sa testezi cardul pe alt device...

#5
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nero, cardul, daca-l formatez, aproape sigur va functiona. Dar nu mai incredere in el, ca sa zic asa.

blocust, nu e de la protectia la scriere. Oricum, vroiam doar citire.

Practic s-a busit in momentul in care am incercat sa copiez datele. Pana atunci mergea, inclusiv cu un minut inainte, cand l-am vazut in camera. Nici card reader-ul nu vad cum ar fi putut fi problema. E posibil sa fi cedat la tensiune dupa conectare sau ceva de gen? Oricum, intreb mai mult pentru viitor. M-am decis sa le trag pe dreapta pe ambele.

p.s. cam dupa cat timp e recomandat sa pensionezi cardurile?

Edited by miromulus, 28 December 2014 - 11:27.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
dupa ce iti strica datele de pe el, fara vreun motiv anume, nu exista vreo regula generala

#7
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Si ca sa nu se intample asta?

#8
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postmiromulus, on 28 decembrie 2014 - 12:07, said:

Si ca sa nu se intample asta?
Probabil un card de calitate de la un brand cunoscut e mai sigur.Am un micro sd Kingston de vreo 6 ani[din care 5 in telefon],iar apoi folosit la un card reader ,bagat tot felul de filme,poze,sters,bagat altele noi...si tot asa.

Edited by missionnad, 28 December 2014 - 12:22.


#9
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
In teorie e mai sigur. De asta am doar SanDisk Extreme si nu Transcend sau chiar SanDisk Ultra. Din ce aud, ar fi indicat sa scap de ele chiar si asa, in maxim 2-3 ani. In functie de cat de mult le frec, evident. Acum, nu stiu daca treaba asta e reala sau doar inca o parte a regulii "te-ai fript cu ciorba, suflii si in iaurt"

#10
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008

View Postmiromulus, on 28 decembrie 2014 - 12:26, said:

In teorie e mai sigur. De asta am doar SanDisk Extreme si nu Transcend sau chiar SanDisk Ultra. Din ce aud, ar fi indicat sa scap de ele chiar si asa, in maxim 2-3 ani. In functie de cat de mult le frec, evident. Acum, nu stiu daca treaba asta e reala sau doar inca o parte a regulii "te-ai fript cu ciorba, suflii si in iaurt"

Nu este o regula universal valabila , am avut un Lexar 800x ce a cedat imediat dupa prima utilizare , cam aceeasi problema o aveam si eu , cand incercam sa le copiez , imi dadea eroare in orice card reader sau in aparat , nu mai mergea nici formatat ,  nici recuperat date cu nici un soft , am trimis cardul la producator ,a fost  desfacut si datele au fost recuperate direct de pe cipul de memorie , asta in cca. 2 luni .
Am carduri de  la Sandisk ce au 5-7 ani si merg fara probleme , am si alt Lexar in telefon ce merge fara probleme de 5-6 ani , singura varianta ar fi sa folosim mai multe carduri mici , eu unul nu mai depasesc 32 GB , nu poti sti cand te poate lasa , un card poate functiona si 10 ani dar si 10 minute ...

#11
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Mici am si eu - sub 16GB. Ca o conluzie personala a subiectului, le-am schimbat pe ambele. Desi banui ca ar putea fi si portul USB al calculatorului

#12
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008

View Postmiromulus, on 03 ianuarie 2015 - 15:14, said:

Mici am si eu - sub 16GB. Ca o conluzie personala a subiectului, le-am schimbat pe ambele. Desi banui ca ar putea fi si portul USB al calculatorului

Depinde si de lotul de productie , al doilea poate sa mearga ani de zile , daca era portul USB iti ardea tot ceea ce conectai la el , ca si reader recomand : http://www.f64.ro/sa...ri-usb-3-0.html .

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am asta, tot pe USB 3.0 este si reader-ul.
http://www.evomag.ro...67B-331897.html (PM pt. voucher 3%)

#14
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Am comandat deja asta: http://www.f64.ro/le...ader-cf-sd.html Vine luni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate