Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Black Screen Gigabyte r7 260x

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
maryanionutz93

maryanionutz93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2012
Salut, vreau sa cer un sfat poate si ajutor pentru ca, chiar nu stiu ce mai pot face. Placa video achizitionata de la PC Garage nu are nici o problema, asa mi sa spus. Am dus-o la un service specializat si nu a gasit nici o problema, mai exact, imi dadea black screen la fiecare 7 zile. Cei de la primu mi-a spus asa "Defect Constatat: Placa video defecta, face scurt in placa de baza de unde si black screen". Ok, m-am gandit ca am aflat problema, gata se rezolva, o duc la garantie si am rezolvat. Precizez ca am fost la acest service cu intreg sistemul, este destul de vechi, GA-EG31MF-S2, aceasta este placa mea de baza. Si cum am scris mai sus, dupa ce am aflat problema am fost putin usurat, dupa asta am fost la un alt service in aceeasi zi ca sa demonteze placa video de pe sistem, eu nu aveam cum sa fac asta deoarece eram in oras cu pc-ul in mana si nu aveam nici o surubelnita, nimic. Am fost la altul pentru ca in ziua cand am ridicat sistemul de la primul service care a gasit problema in legatura cu"Black Screen", era doar o femeie si atat, imi spunea ca restul sunt in pauza sau sunt plecati ceva de genu, in fine. Am fost la altul ca sa imi demonteze placa video, desigur ca, am discutat cu domnul de acolo si i-am spus ca vreau sa o trimit la garantie, el mi-a cerut foaia care preciza motivul problemei si anume black screen si bineinteles incepea sa rada, ca nu era testata cum trebuie. Domnul de acolo mi-a mai spus ca " Cine crezi ca o sa o testeze atata timp la garantie ??, Nimeni nu o tine 7 zile." Si ma gandesc si acum ca degeaba o trimiteam ca PC Garage, nu o sa o tina atat, am lasat-o la ei inca 8 zile fara sistemul meu de data asta, dupa aceste 8 zile, m-au sunat si mi-au spus ca placa video sa descurcat foarte bine in teste si nu are nici o problema. Perfect pana aici, cand placa video a fost la ei timp de 8 zile eu mi-am facut un nou sistem mai bun si mai nou, asus z87 a este placa de baza si am un procesor intel g3220 pe 1150, am luat placa video de la service dupa 8 zile si dupa scurt timp din nou primesc black screen. Eu am monitor pe VGA deci am adaptor DVI to VGA, pe langa asta aveam activat acel timer din "Power Option" "Turn Off The Display" si dupa ce sa stins nu mai revenea ecranul, aveam din nou black screen. Poate ca a aparut din cauza acelui timer, pe langa asta am gasit ceva pe net, ca un fel de rezolvare.
Aceasta este placa video: GIGABYTE Radeon R7 260X OC WindForce 2X 2GB DDR5 128-bit

"So after two weeks of searching for the cause / solution to my Black Screen issue, I think i've finally nailed it down.
With some help from overclock.net forums.
I'll just quote it here.

(This black screen from power transitions occurs because the memory clock jumps up to full speed (1250, etc), while the GPU voltage (which also controls the IMC--this is the problem) is STILL running at idle volts of 0.9xxx). That idle voltage is too low to handle the IMC, which is controlling the memory running at that speed (this is NOT due to defective memory modules btw), and thus the card black screens.)
The fix, is to increase the GPU voltage, which ALSO increases the idle voltage to the IMC as well. (previous generation cards used separate voltages for idle clocks and 3D). This Is purely a bios/design problem. The IMC should NEVER be running at 0.9xx when the memory jumps to full speed, or, alternatively, there should be 'lesser' memory speed jumps, for when a light load is put on the GPU, so the memory doesn't jump from 150 MHz to 1250, but instead it could be 500 MHz for a very light load (like when the core goes from 300 to 450 MHz), etc.
This is exactly my issue and the solution.

Symptoms
1: Black screen on cold boot.
2: Random Black Screen while at desktop / browsing web / youtube
3: No Black Screen Issues while gaming.

Solution
1: Upped my core voltage to plus 25mV using MSI AB.
This upped my VDDC to 1.008V at idle and stabilized the Memory controller for those jumps from 300/150 to 450/1250 at the desktop and now no more Black Screens.

I still occasionally see one on cold boot if it happens before Windows and AB loads to set the new voltage.
The Permanent Solution would be a bios with the slightly higher core voltage.
Or a way to edit the bios and set it manually myself."

"I submitted one and also suggested that the alternate solution posted above of limiting the memory speed to a max of 500mhz instead of 1250mhz in 2D mode may be a better solution.
Since increasing the core voltage also increases heat and will cause the cards performance to drop some since it will throttle more to stay within thermal limits.

Ive actually tried this with a program called GPU Tweak from another vendor that allows you to actually set/limit 2D core and mem clocks.
And it works just as well as upping the core voltage a bit.
I set the 2D core and memory at a fixed speed of 450/500....no Black screens.

So limiting the 2D memory clocks to 500mhz would work just as well with no voltage/temp increase or drop in 3D performance."

Intrebarea mea este, ar putea fi rezolvare ?? Sau solutia de mai sus nu se aplica acestei placi video ? Si daca se poate, cum o pot face ?? Am urcat putin acei mV cu MSI AB si nimic, nu urca atat de mult, incat sa stea la 1.008V in idle. Daca asta nu functioneaza, atunci ce pot face ? Imi cer scuze pentru acest poem lung , dar a trebuit sa-l scriu pentru ca am nevoie de ajutorul vostru.

Am testat deja cu un alt monitor exact in momentul in care am avut acel black screen si nimic, problema nu sa rezolvat. Ce pot face ?

Edited by maryanionutz93, 27 December 2014 - 22:13.


#2
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
Ai incercat sa instalezi din nou windows-ul? Despre ce sursa vorbim? Poate ca windows-ul tau are probleme si cand intra in power saving mode nu vreau sa mai afiseze display-ul. Si mai e o varianta sa fie si monitorul de vina. Dar eu cred ca e vorba de windows.

#3
maryanionutz93

maryanionutz93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGorlan999, on 28 decembrie 2014 - 14:24, said:

Ai incercat sa instalezi din nou windows-ul? Despre ce sursa vorbim? Poate ca windows-ul tau are probleme si cand intra in power saving mode nu vreau sa mai afiseze display-ul. Si mai e o varianta sa fie si monitorul de vina. Dar eu cred ca e vorba de windows.

L-am formatat de 3 ori, am sursa este asta Sirtec, am un monitor samsung ceva mai vechi doar cu VGA, am adaptor DVI-I to VGA, in momentul in care am primit black screen am schimbat monitorul, am pus unul pe DVI si am conectat cablu fara adaptor si tot negru a ramas

#4
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
Daca nu ai probleme in jocuri si decat cand iti intra in power saving poti face chestia de mai sus sa setezi memoria la 500. Daca nu din driver-ul ati, te poti duce la performance si sa dai totul pe default in caz de nu e.

#5
maryanionutz93

maryanionutz93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGorlan999, on 28 decembrie 2014 - 20:42, said:

Daca nu ai probleme in jocuri si decat cand iti intra in power saving poti face chestia de mai sus sa setezi memoria la 500. Daca nu din driver-ul ati, te poti duce la performance si sa dai totul pe default in caz de nu e.

In jocuri nu am problema deloc, dar nu stiu de ce , practic cand este placa folosita cand urca putin frecventele nu am treaba dar in mod desktop sau pe youtube nu conteaza imi da black screen, cum pot urca memoria ?? Ca am mai citit pe net dar nu stiu cum , din softul AMD ?? Ma puteti indruma dvs ??

#6
maryanionutz93

maryanionutz93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGorlan999, on 28 decembrie 2014 - 20:42, said:

Daca nu ai probleme in jocuri si decat cand iti intra in power saving poti face chestia de mai sus sa setezi memoria la 500. Daca nu din driver-ul ati, te poti duce la performance si sa dai totul pe default in caz de nu e.
Vreau sa spun ca, cu afterburner am crescut acel mV acel core voltage dar nu creste nimic, tot la 300 sta GPU Core clock si Memory Clock la 150 adica asta e minimul lor. Cum trebuie sa procedez ?

#7
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
te duci in softul amd si la performance in overdrive mareste "memory clock settings" dar nu cu mult, si eu am patit la fel ca tine. O sa mearga sigur, maresti cu 100 maxim, dar incerci mai intai din 15 in 15 si daca iti da artefacte dai inapoi cu cate 5

#8
maryanionutz93

maryanionutz93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGorlan999, on 29 decembrie 2014 - 15:47, said:

te duci in softul amd si la performance in overdrive mareste "memory clock settings" dar nu cu mult, si eu am patit la fel ca tine. O sa mearga sigur, maresti cu 100 maxim, dar incerci mai intai din 15 in 15 si daca iti da artefacte dai inapoi cu cate 5
Pai placa mea video este deja OC din fabrica, acolo la memory clock este setat la 1625 si maximul e 1800 si mai pot creste ??

#9
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
Mai creste cu 5 si atat si dupa sa imi zici cum se comporta.

#10
maryanionutz93

maryanionutz93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGorlan999, on 29 decembrie 2014 - 15:47, said:

te duci in softul amd si la performance in overdrive mareste "memory clock settings" dar nu cu mult, si eu am patit la fel ca tine. O sa mearga sigur, maresti cu 100 maxim, dar incerci mai intai din 15 in 15 si daca iti da artefacte dai inapoi cu cate 5
Am crescut de la 1625 la 1700 este bine ?? Ca nu vad nici o schimbare la GPU Core clock si GPU memory clock, to la 300 si 150 sta in minin adica cand placa video nu este folosita sta asa, dar mai sus in acel post care l-am scris, "I set the 2D core and memory at a fixed speed of 450/500....no Black screens." nu trebuie sa stea si la mine la fel ?? adica sa stea la 450/500 minim ?? Ca tot la fel vad ca e.

View PostGorlan999, on 29 decembrie 2014 - 17:46, said:

Mai creste cu 5 si atat si dupa sa imi zici cum se comporta.
Am crescut, acum este la 1705 Mhz se comporta super bine, 0 artefacte, este ok asa ?? Dar nu vad nici o schimbare in Gpu core clock sau memory clock, ar trebui sa nu mai am black screen acum ??

View PostGorlan999, on 29 decembrie 2014 - 17:46, said:

Mai creste cu 5 si atat si dupa sa imi zici cum se comporta.
Am crescut prea mult ?? la 1705 ?? Sau de la 1625 +5 1630 ?? La 1630 o las ?? Ca am dus-o pana la 1705 Mhz :))

Edited by maryanionutz93, 29 December 2014 - 17:57.


#11
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
Daca e stabila la 1700 sau 1705 las-o asa, i-ai mai facut un oc :) E ok acum nu vei mai avea black screen. Sta asa la 150 pentru ca nu o folosesti ca daca ar fi constant la 300 si temperaturile ar fi mari tot timpul.

#12
maryanionutz93

maryanionutz93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGorlan999, on 29 decembrie 2014 - 18:41, said:

Daca e stabila la 1700 sau 1705 las-o asa, i-ai mai facut un oc Posted Image E ok acum nu vei mai avea black screen. Sta asa la 150 pentru ca nu o folosesti ca daca ar fi constant la 300 si temperaturile ar fi mari tot timpul.
Am lasat-o la 1630 ca aveam temperaturi ceva mai mari, e ok si asa nu ?? adica de la 1625 la 1630

#13
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
E perfect si asa, nu conteaza, doar sa fie un pic mai mare, ti-am zis +5+10 ceva de genul.

#14
maryanionutz93

maryanionutz93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGorlan999, on 29 decembrie 2014 - 21:21, said:

E perfect si asa, nu conteaza, doar sa fie un pic mai mare, ti-am zis +5+10 ceva de genul.
Va multumesc pentru timpul acordat si pentru ajutor, in caz ca mai apare o sa mai revin cu inca un post aici :)

#15
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
Nicio problema :D Nu cred ca vor mai fi probleme.

#16
maryanionutz93

maryanionutz93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGorlan999, on 29 decembrie 2014 - 23:44, said:

Nicio problema Posted Image Nu cred ca vor mai fi probleme.
crede-ma m-as bucura enorm, ma chinui cu placa asta prin o gramada de service-uri fara nici un rezultat, ma da nimeni nu a postat nimic despre ce mi-ai zis tu, chiar m-as bucura

#17
maryanionutz93

maryanionutz93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGorlan999, on 29 decembrie 2014 - 23:44, said:

Nicio problema Posted Image Nu cred ca vor mai fi probleme.
Revin cu inca o intrebare, sa rezolvat black screenul, este la 1630 de la 1625, cateodata imi apare ca un fel de dunga pe ecran sau pentru o secunda imi apare ca un fel de dunga in culoare dar foarte scurt este timpul, prea mare nu este 1630 sa o mai cresc putin ?? Ar disparea ??

#18
Gorlan999

Gorlan999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 18.04.2014
scade mai putin daca poti la 1626 daca merge, e un mic artefact ala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate