Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

recomandare aparat foto - Samsung NXF1ZZB1 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am avut mereu aparate foto point&shoot si de curand mi s-a furat Samsung WZ .... Era cu TouchScreen cu zoom optic 10x, vreo 16 Mpx parca, eram foarte multumit de el.
Ma gendesc daca se merita sa iau un mirowless. Am citit pe net ca unele mirowless ar fi chiar mai bune decat unele dslr-uri mai ieftine. As vrea un aparat foto la care sa nu stau sa reglez 30 minute inainte sa fac o poza (cred ca asa e la dslr) ! Sa isi faca treaba rapid, sa faca poze bune si noaptea, cat se poate mai bune, daca se poate si mic, mai portabil. Am vazut la mirowless ca se mai pot schimba obiective etc. Nu ma intereseaza aspectul asta, as vrea sa am unul cu care sa-mi fac treaba, nu sa mai bag bani in el ulterior ca nu are nu stiu ce. As prefera sa aibe si conectivitatea buna, WiFi, AllShare sau ceva de genul, HDMI ...

1. Este cazul sa ma gandesc la mirowless, sau e tot spre dslr, o gramada de setari pana faci o poza ? Cu potin&shoot m-a multumit pana acum.
2. Am vazut Samsung NXF1ZZB1 la oferta cu obiectiv de 9 mm. Fara obiectivul respectiv nu face poze deloc. Si, cam cu ce m-ar ajuta pe mine obiectivul ? Zoom mai mare, unghiuri de imagine mai mari ? Am vazut ca sunt si cu obiective 8-27 mm, care e diferenta ? Obiectivul de 9 mm ajunge ?
http://www.emag.ro/a...o/pd/DP4RCBBBM/
3. Tot modelul de mai sus parca mai are un blitz cu care nu vine. Este util/necesar ?
4. Sau alte modele. As prefera tot de la Samsung. Am fost impresionat de calitatea pozelor fata de alte aparate (Canon, Nikon). Am si TV, si mai multe de la Samsung si se inteleg bine intre ele si as prefera Samsung, doar daca nu are vreo problema ceva.

Am vazut modelul Samsung NXF1ZZB2 pe la 1.300 ron la Flanco, dar nu m-a impresionat. Ca design, e mare, nu are ecran digital care sa se intoarca. Buget ... as prefera pe la 1.000 de ron, daca chiar se merita, maxim 1.500 de ron. Mai mult nu m-as duce pentru folosire casnica. Mai am si un LG Flex care face poze foarte ok ziua, noaptea mai slabut.

#2
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

 lopi, on 27 decembrie 2014 - 21:08, said:

As vrea un aparat foto la care sa nu stau sa reglez 30 minute inainte sa fac o poza (cred ca asa e la dslr) !
Buna asta! Posted Image

 lopi, on 27 decembrie 2014 - 21:08, said:

Am vazut la mirowless ca se mai pot schimba obiective etc. Nu ma intereseaza aspectul asta, as vrea sa am unul cu care sa-mi fac treaba, nu sa mai bag bani in el ulterior ca nu are nu stiu ce. As prefera sa aibe si conectivitatea buna, WiFi, AllShare sau ceva de genul, HDMI ...
Atunci nu are rost sa te complici cu mirrorless! Cumpara o alta compacta sau un superzoom. Daca ai bani de dat, exista compacte cu senzor mare, cum ar fi FujiX20  ,Sony RX-10  FujiX100. Astea si inca cateva din aceeasi clasa sunt cel mai aproape de ce vrei tu.

Edited by DannyMC, 27 December 2014 - 21:34.


#3
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
90% din poze le-am facut pe modul auto sau Wide Angle (imi placea foarte mult Samsung ca facea poze late, intra multa imagine in poza) sau Night. As vrea ca si urmatorul aparat sa fie cu WideAngle.
Daca e complicat cu mirowless, atunci stau la point&shoot. Zoom mai mult de 10x cu trepied nu am avut nevoie. Sau, poate caut un model cum am avut si l-au furat.
Nu sunt fotograf profesioist si nici nu am cunostinte vaste in domeniu.

#4
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

 lopi, on 27 decembrie 2014 - 21:27, said:

90% din poze le-am facut pe modul auto sau Wide Angle (imi placea foarte mult Samsung ca facea poze late, intra multa imagine in poza) sau Night. As vrea ca si urmatorul aparat sa fie cu WideAngle.
Atunci o sa-ti placa Fuji! Ultimele modele au toate o functie care se numeste Sweep panorama. Apesi pe buton si te rotesti usor iar aparatul face fotografiile si le lipeste. In majoritatea cazurilor iese ceva interesant!

#5
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008

 DannyMC, on 27 decembrie 2014 - 21:41, said:

Atunci o sa-ti placa Fuji! Ultimele modele au toate o functie care se numeste Sweep panorama. Apesi pe buton si te rotesti usor iar aparatul face fotografiile si le lipeste. In majoritatea cazurilor iese ceva interesant!

Si samsung are sweep panorama ,  NX-ul la oferta este destul de decent pentru ceea ce vrei tu . Obiectivul de 9mm este foarte bun pentru fotografiile de zi cu zi sau ti-as recomanda o compacta , tot la oferta http://www.emag.ro/a...3/pd/DZ4S4BBBM/ .

O varianta mai buna daca dispune bugetul ar fi NX2000 : http://www.f64.ro/sa...-f-3-5-5-6.html .

#6
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008
" As vrea un aparat foto la care sa nu stau sa reglez 30 minute inainte sa fac o poza (cred ca asa e la dslr) "
Chiar asa complicat e la DSLR ??

#7
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

 ovidiu77, on 27 decembrie 2014 - 22:30, said:

Chiar asa complicat e la DSLR ??
Daca ar fi asa, nu le-ar mai folosi nimeni nu crezi? ;) Nu stiu de unde a aparut ideea asta, dar probabil de la niste habarnisti care s-au chinuit o jumatate de ora sa faca o poza pentru ca auzisera ca DSLR-urile se folosesc doar pe Manual!

Edited by DannyMC, 27 December 2014 - 22:41.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 lopi, on 27 decembrie 2014 - 21:27, said:

Wide Angle (imi placea foarte mult Samsung ca facea poze late, intra multa imagine in poza) sau Night. As vrea ca si urmatorul aparat sa fie cu WideAngle

Imi pare rau ca nu sint Bill Gates (sau vreun miliardar echivalent) ca i-as fi facut cadou un Canon APS-C + 10-22-ul EF-S, daca tot sintem la "SLR-uri / DSLR-uri / Mirrorless"

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
DSLR-urile, in special modelele high end nu toate ieftinaturile, si cu obiective de top pe ele, sunt in general mult mai rapide fata de compacte, cu extrem-extrem-extrem de rare exceptii, si ele exceptii partiale.
Cu un DSLR PRO sau semi-pro, si cu un utilizator care stie ce face, nu se pierde deloc timp cu setarile.

De altfel, majoritatea DSLR -urilor se pot utiliza pe full auto sau macar pe program, fara sa faci setari.

Setarile se fac ca sa ai garantia ca se obtin rezultate mult mai bune, la modul constant, care sa justifice utilizarea unei astfel de camere.
Si daca sti sa fotografiezi si cunosti camera, nu se pierde deloc timp cu setarile.
La modelele semi-pro si PRO, in general nici nu este nevoie sa le iei de a ochi ca sa faci setari, deoarece au butoane dedicate pt. majoritatea setarilor, si au afisaj in vizor cu setarile si expunerea, timp, diafragma, corectie de expunere, AE lock, modul de expunere si spotul ales, punctul de AF ales si confirmarea, etc., etc.

Edited by loock, 27 December 2014 - 22:45.


#10
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Daca nu este asa de complicat cu DSLR, sunt deschis si spre acestea. Ideea este sa nu fie foarte greu de folosit. Atunci un aparat pana in 1.500 ron - mirowless/dslr/point&shoot care sa fie ok. Din ce vazusem pe net, multi recomanda mirowless, cica cele pret mai mic, sunt mai bune decat unele dslr.
Ma tenteaza oferta Samsung NXF1ZZB1mirowless daca e ok.

#11
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
MirroRlessul e un MARE pas inainte. Cel putin cele cu senzor mare.
Ala cu 9mm nu are zoom. 8-27 are un zum de putin peste 3x.
9mm e echivalent cu aprox 25mm full frame. Destul de wide. 8-27 e puuutin mai wide.

Cauta echivalenta cu 35mm a fostului aparat ca sa vezi cat de wide era dar probabil tot in jur de 25 era.

Eu m-am oprit la Sony A5000 cu ceva regrete pt DSLR Canon 100D. Regretele au disparut azi dupa ce am gasit obiectiv Sony de 50mm 1.8 la putin sub 800 de lei. La Canon era 450 de lei dar kitul mai scump cu zoom cu stabilizare.

Poate ajuta la ceva
http://upload.wikime...inside_2014.png
A5000 si 100D au senzor APSC
Samsungul parca de 1", bun in comparatie cu o compacta care are 1/2.3, dar departe de APSC, de vreo 3 ori mai mic, deci de vreo 3 ori mai putina lumina cu lentile similare.

Compactele au senzorul de 10 ori mai mic sau ceva de genul asta de genul asta.

Edited by undercoverbrother, 27 December 2014 - 23:13.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 loock, on 27 decembrie 2014 - 22:42, said:

DSLR-urile, in special modelele high end nu toate ieftinaturile, si cu obiective de top pe ele, sunt in general mult mai rapide fata de compacte, cu extrem-extrem-extrem de rare exceptii, si ele exceptii partiale.
Cu un DSLR PRO sau semi-pro, si cu un utilizator care stie ce face, nu se pierde deloc timp cu setarile.

Nu iti trebuie nici un pro, cu orice entry-level de cind exista DSLR-uri relevante (10-15 ani) o sa torni poze mult mai rapid decit cu compacta, desigur dupa ce te obisnuiesti cu camera si daca iti dai silinta sa inveti ce inseamna setarile. O sa tragi 15 frame-uri in timp ce compacta isi extinde obiectivul si inca vreo 5 cind incearca sa prinda focus.

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Legat de f, cu cat cifra mai mica, cu atat ajunge mai multa lumina la senzor. De aia un obiectiv f/1.8 e mult mai bun in lumina slaba decat unul f/3.5. Diferentele sunt mai mari si depasesc chestia cu low light, dar le vei descoperi.
De aia cand am calculat bugetul am luat in calcul si un obiectiv f/1.8, kitul venind cu un obiecti f/3.5 atat in cazul Canon cat si Sony.
Pe scurt, senzor mare are nevoie de lumina mai putina sau de timp de expunere mai mic (ajuta la obiectele in miscare) pt a face acelasi lucru.
f mare, adica cifra mica(f/1.8 e mai mare decar f/3.5, fractii din scoala generala), lasa lumina mai mmulta sa ajunga la senzor.

Legat de obiectivul Sony, poate intereseaza si pe altii, l-am gasit la Altex.

Edited by undercoverbrother, 27 December 2014 - 23:22.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 f300, on 27 decembrie 2014 - 23:15, said:

Nu iti trebuie nici un pro, cu orice entry-level de cind exista DSLR-uri relevante (10-15 ani) o sa torni poze mult mai rapid decit cu compacta, desigur dupa ce te obisnuiesti cu camera si daca iti dai silinta sa inveti ce inseamna setarile. O sa tragi 15 frame-uri in timp ce compacta isi extinde obiectivul si inca vreo 5 cind incearca sa prinda focus.

Daca iei DSLR ca sa tragi la plesneala pe auto, dincolo de faptul ca este posibil sa scoata de multe ori altceva decat se asteapta un habarnist - in acceptiunea lui mult mai prost decat cu o compacta  - care compacta este optimizata sa faca chestii absolut horror si grotesti pt. multi DSLR-isti, ca de ex. auto levels/curves/contrast/color/sharpening, auto iso, auto filtrare hiper-agresiva a zgomotului, etc., este posibil ca un nestiutor sa fie extrem de dezamagit, deoarece DSLR-urile nu fac mare parte din aceste scamatorii de prost gust. ( pe full auto, pe langa program cu matrix  poti avea eventual auto iso, posibil cu setare intre limite custom, insa nu cred ca se arunca nici pe JPEG la auto levels/curves/contrast/color/sharpening, ci utilizeaza in cel mai rau caz niste presetari care se pot totusi customiza in prealabil, si nu toate sunt de neam prost, chiar daca sunt si din acelea pt toate gusturile, iar pe RAW cu atat mai putin... )
Mai mult, modelele entry-level sunt  frustrante si pt DSLR-isti cunoscatori, deoarece, dincolo de viteza mai redusa, AF-ul mai putin consistent - mai ales cu obiective ieftine, au un dezavantaj extrem - lipsa multor butoane dedicate cu acces direct, si prezenta partiala a setarilor ingropate prin meniuri - chestie absurda si frustranta atat pt un necunoscator, cat si pt un cunoscator.

Edited by loock, 27 December 2014 - 23:35.


#15
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 undercoverbrother, on 27 decembrie 2014 - 23:23, said:

...
Pe scurt, senzor mare are nevoie de lumina mai putina sau de timp de expunere mai mic (ajuta la obiectele in miscare) pt a face acelasi lucru.
...
poți sa detaliezi un pic? eu nu înteleg cum vine asta. mersi anticipat.

#16
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Din ce am vazut, decat sa iau un Point&Shoot cu senzor mic 1/2.3 mai bine fac poze cu telefonul. Cam tot acolo ies. Telefonul meu LG Flex, mai are si HDR/Dynamic Tone, filmare 4k (sau pe aproape) ce aparate ieftine nu au.
Oferta pentru Samsung NX mini, nu mai este valabila. Este iar 1.300 sau 1.700 de ron.
Sony A5000 - pare foarte ok, cu mult mai ok decat Samsung NX. Din ce am vazut Sony are cam cel mai mare senzor dintre toate. Este si 1.500 ron. Dar, sa nu fie cu card special de Sony. Nu stiu daca merge cu microSD/SD obisnuit.
Imi mai face cu ochiul Samsung NX 3000, dar vad ca senzorul e mai mic decat Sony A5000.
Banuiesc ca sunt si alte lucruri care mai conteaza - lentile etc.  Dar parca Sony sta cel mai bine.
Din ce s-a scris vad ca este o diferenta de la cer la pamand intre un Poin&Shoot si Mirowless. Chiar nu vad rostul daca treci de 1.000 de ron sa mai investesti in point&shoot.

Stau deocamdata asa, raman sa fac poze cu telefonul decat sa mai iau un Point&Shoot si astept o oferta/reducere la un mirowless cand va fi. Acum as merge pe Sony A5000 - are cele mai bune caracteristici. Ma mai uit in magazin un pic la Sony. Pare si un pic cam mare. As vrea ceva de la Samsung (am TV, BlueRay, HomeTheatre, Tableta, imprimanta etc. toate Samsung si impreuna e foarte ok.).

Multumesc pentru raspunsuri. M-am clarificat un pic.

PS: Am gasit modelul ce am avut eu - Samsung WB210 - foarte multumit de el. Nu il mai vad de cumparat (model mai vechi) si nici nu cred ca se mai merita sa merg inapoi. Poate vor scoate un gen Samsung WB210 mirowless, ar fi o alegere perfecta.

Edited by lopi, 28 December 2014 - 10:49.


#17
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 calexe, on 28 decembrie 2014 - 03:19, said:

poţi sa detaliezi un pic? eu nu înteleg cum vine asta. mersi anticipat.
Comparam cu un senzor mic. (Te faci ca) nu intelegi pt ca nu ti se adresa tie postarea ci lui.
Am considerat ca e suficient deocamdata pt a-si face o idee, desi info e incompleta.
In plus, daca tot esti de-al casei ai fi putut macar sa-i lasi o vorba omului legat de pb lui.

Si eu am 4 TV, 2 A/C si 3 imprimante Samsung dar a fost doar o intamplare. Doar unul dintre televizoare l-am luat Sam doar pt ca aveam deja 3 si se potriveau telecomenzile.
Nu cred ca e o idee buna sa iei ceva doar pt ca mai ai si alte produse aceeasi marca.

Edited by undercoverbrother, 28 December 2014 - 12:00.


#18
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008

 lopi, on 28 decembrie 2014 - 10:46, said:

Din ce am vazut, decat sa iau un Point&Shoot cu senzor mic 1/2.3 mai bine fac poze cu telefonul. Cam tot acolo ies. Telefonul meu LG Flex, mai are si HDR/Dynamic Tone, filmare 4k (sau pe aproape) ce aparate ieftine nu au.
Oferta pentru Samsung NX mini, nu mai este valabila. Este iar 1.300 sau 1.700 de ron.
Sony A5000 - pare foarte ok, cu mult mai ok decat Samsung NX. Din ce am vazut Sony are cam cel mai mare senzor dintre toate. Este si 1.500 ron. Dar, sa nu fie cu card special de Sony. Nu stiu daca merge cu microSD/SD obisnuit.
Imi mai face cu ochiul Samsung NX 3000, dar vad ca senzorul e mai mic decat Sony A5000.
Banuiesc ca sunt si alte lucruri care mai conteaza - lentile etc.  Dar parca Sony sta cel mai bine.
Din ce s-a scris vad ca este o diferenta de la cer la pamand intre un Poin&Shoot si Mirowless. Chiar nu vad rostul daca treci de 1.000 de ron sa mai investesti in point&shoot.

Stau deocamdata asa, raman sa fac poze cu telefonul decat sa mai iau un Point&Shoot si astept o oferta/reducere la un mirowless cand va fi. Acum as merge pe Sony A5000 - are cele mai bune caracteristici. Ma mai uit in magazin un pic la Sony. Pare si un pic cam mare. As vrea ceva de la Samsung (am TV, BlueRay, HomeTheatre, Tableta, imprimanta etc. toate Samsung si impreuna e foarte ok.).

Multumesc pentru raspunsuri. M-am clarificat un pic.

PS: Am gasit modelul ce am avut eu - Samsung WB210 - foarte multumit de el. Nu il mai vad de cumparat (model mai vechi) si nici nu cred ca se mai merita sa merg inapoi. Poate vor scoate un gen Samsung WB210 mirowless, ar fi o alegere perfecta.

Toate mirrorless-urile enumerate au acelasi senzor , daca vrei Samsung mergi pe NX300 este superior lui NX3000 insa nu l-am mai gasit decat la eMAG si a ajuns 2800 RON , Samsung au obiective bune  , putine dar bune  , chiar si obiectivul kit exceleaza mai ales pe partea de stabilizare .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate