Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Samsung Galaxy Note 3 sau (obligatoriu si imperios necesar) Note 4?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Am achizitionat zilele astea o tableta Samsung Galaxy Note Pro 12.2 si ca sa nu se simta singura, m-am hotarat sa-i iau ca pereche un smartphone din gama Galaxy Note.

Ca design se potriveste perfect cu Note 3 dar, dilema: avem pe piata si Note 4. Avand in vedere ca am Note si Note 2, pasul logic ar fi achizitionarea unui Note 3, dar Note 4 ma pune rau pe ganduri. Stim cu totii ca Note 4 este mai bun decat Note 3, dar... cu cat mai bun?
Merita sa fac o pereche (smartphone + tableta) care dpdv al design-ului sunt in generatii diferite? Merita diferenta de bani?

Rog userii care au trecut de la Note 3 la Note 4 (si pe urma inapoi la Note 3, sunt si de astia Posted Image ) sa lase aici o parere.

Attached Files



#2
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Mai Ionut, tu care esti GURU in telefoane si mai ales in brandul Samsung, ceri pareri ?
Daca ai bani, normal ca Note 4, daca nu ai cobori o treapta.......amandoua sunt de top (chiar si Note 3).

#3
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postkiario, on 27 decembrie 2014 - 19:54, said:

Mai Ionut, tu care esti GURU in telefoane si mai ales in brandul Samsung, ceri pareri ?
Daca ai bani, normal ca Note 4, daca nu ai cobori o treapta.......amandoua sunt de top (chiar si Note 3).
Mai degraba confirmari, decat pareri. Posted Image

Sa zicem ca banii nu sunt cea mai mare problema; dimpotriva, as fi preferat sa existe pe piata o versiune a Note-ului 12.2 cu ecran SAmoled si design identic cu Note 4, n-as fi stat nici o secunda pe ganduri.

Dar asa, tot stau si ma uit la poze, le compar din toate unghiurile si nu ma pot decide. Posted Image

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu prea inteleg ideea, trebuie sa se asorteze sculele?

De asemenea nu prea inteleg combinatiile intre o tableta misto, vreau sa spun tableta "normala", nu Surface Pro, nu ultrabook, macbook pro, etc si (orice) Note. Majoritatea situatiilor in care vrei ceva rapid pui mina pe tableta si gata. Daca esti pe drum si vrei sa verifici mailurile sau vremea sau facebook merge pe orice scula.

Daca inca vrei sa pastrezi ceva capabilitati pentru telefon recomand ceva gen maximum S5, cu spatiu folosit optim, eventual waterproof, ceva care sa fie cit de cit inca portabil.

#5
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Note 4

#6
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Am Note 3, foarte multumit dar am tinut in mana si jucat cu un Note 4. Trebuie sa fac upgrade neaparat. Merita fiecare cent note 4.

#7
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
n4 sd

#8
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 05.05.2006
Dacă banii nu sunt o problemă atunci ia Note4.Diferenta intre note2 si note 4e mare iar dacă tot faci un sacrificiu financiar fă-l măcar să merite.

#9
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postf300, on 27 decembrie 2014 - 20:48, said:

Nu prea inteleg ideea, trebuie sa se asorteze sculele?
Nu trebuie? Eu zic ca da. Adica, nu iti iei o tableta Surface Pro 3 si un LG G2, nu? Cel mai probabil, iei un Lumia 930. Am dat un exemplu, ca sa intelegi incotro bat.

La fel, la faza cu Note 12.2, acuma sunt cu plasticul in mana (tableta) acuma cu aluminiul (Note 4); in opinia mea, trebuie sa fie o continuitate cand schimb intre ele cele doua device-uri.

Quote

De asemenea nu prea inteleg combinatiile intre o tableta misto, vreau sa spun tableta "normala", nu Surface Pro....
Nu inteleg de ce ti se pare asa de special Surface Pro-ul, dar ma rog, asta e alta discutie.

Quote

.... nu ultrabook, macbook pro, etc si (orice) Note. Majoritatea situatiilor in care vrei ceva rapid pui mina pe tableta si gata. Daca esti pe drum si vrei sa verifici mailurile sau vremea sau facebook merge pe orice scula.
Da, numai ca odata ce te obisnuiesti cu stylus-ul atat pe tel cat si pe tableta, nu-ti mai arde de ecran manevrabil numai cu degetul. Ca fapt divers, actuala tableta (Note 10.1 2014 Edition) o folosesc numai si numai cu stylus-ul. Cand pun mana pe una fara stylus, zici ca imi lipsesc 3 degete.

Quote

Daca inca vrei sa pastrezi ceva capabilitati pentru telefon recomand ceva gen maximum S5, cu spatiu folosit optim, eventual waterproof, ceva care sa fie cit de cit inca portabil
Am S4 BE, nu e vb de asta, ci de diferentele dintre Note 3 si Note 4.

View Postmorogan, on 27 decembrie 2014 - 21:13, said:

n4 sd
Morogane, sa moara Franta daca stiu ce insemna acel ,,sd''. Posted Image
Dar spune-mi, ca te le-ai avut sau inca le mai ai pe amandoua, cate de mare e diferenta intre ele? Sincer, nu m-au interesat pana acum niciunul dintre ele in mod deosebit, eram super-happy cu perechea S4 BE + Note 10. 2014, dar la tableta mai mare trebuie smartphone mai mare si cu care sa se potriveasca, nu? Posted Image

Tine cont ca telefonul nu va fi folosit zilnic, poate cateva zile (maxim-maxim 7) pe luna.

Edited by Mur_, 27 December 2014 - 21:27.


#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMur_, on 27 decembrie 2014 - 21:18, said:

Nu inteleg de ce ti se pare asa de special Surface Pro-ul, dar ma rog, asta e alta discutie.

L-am pus ca exceptie, nu e vorba de materiale sau de alte alea, ca e o tableta care nu-i chiar tableta, ci ca poate sa-ti tina loc si de calculator principal. Daca nu ai una poti sa ignori complet.

Ideea e ca daca ai o tableta ... non-surface pro ... si esti cit de cit power-user (cum sigur esti) mai ai si un laptop sau poate desktop, nu poti sa te descurci complet cu o tableta android si cu un telefon android, e clar. Cite dimensiuni si pentru cite scenarii poti sa ai?

View PostMur_, on 27 decembrie 2014 - 21:25, said:

Adica, nu iti iei o tableta Surface Pro 3 si un LG G2, nu? Cel mai probabil, iei un Lumia 930. Am dat un exemplu, ca sa intelegi incotro bat.

Asta e exemplul prost, daca ai un Surface Pro probabil vrei maximum de flexibilitate, pe care nu poti sa-l obtii decit de la Android in momentul asta, din pacate.

#11
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
Eu cred ca si note 4 si note 3 o sa mearga la fel de bine cu art, mici excepti o sa fie jocurile.
Deci n4 pentru hardware mai bun...

#12
flotouran95

flotouran95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 02.11.2008
note 4 clar e pacat la asa tableta sa nu ai parte de ce e mai bun pe piata la ora actuala

#13
blacksun77

blacksun77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2006
Eu am Note 3 si nu i-am gasit niciun defect, se misca foarte bine. Vin de la S2,Note 1, S4 si am avut pt putin timp One si Z2. N3 e cel mai reusit tel pe care l-am avut pana acum. Părerea mea e ca cei cu N4 sunt un pic subiectivi.  Diferenta de performanta e minora, banii dati in plus pe N4 nu aduc suficiente avantaje, dupa părerea mea.

#14
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
De ce nu s-ar asorta Note4 cu tableta aia? Arata mai bine Notele? Posted Image

Note4 sd banui ca inseamna snapdragon.
Nu stiu ce spun altii dar le-am vazut pe amandoua la treaba, eu am Exynos. Nu vad nicio problema indiferent pe care l-ai achizitiona.
Eu prefer totusi Exynos, am spus pe topic si de ce.

Cat despre 3 sau 4, e simplu, ai banii de 4, iei 4, nu ii ai, e un telefon foarte bun si Notele3 doar ca poate te mai gandesti si iei totusi 4. Ar fi pacat...

#15
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
Nu-ti lua n4 acuma... asteapta sa apara n4 cu snapdragon 810 prin februarie-martie

#16
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Intre N3 si N4 macar mai sunt ceva diferente, dar intre Note 10.1 si 12.2 diferenta e doar la dimensiuni. Chiar ti-se pare mai practica cea de 12.2" pentru ca mie unu mi-se pare cam prea mare. Sigur la CES sau MWC Samsung va anunta o noua seria de tab-uri Note cu CPU pe 64biti si bineinteles cu Android 5.
Nici eu nu vad de ce trebuie sa fie potrivirea de design intre telefon si tableta ...

#17
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Abia astept noua serie de tablete Samsung. Atunci o voi upgrada si eu.
Sper sa fie in nota de design a lui Note4 :P

#18
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Eu zic Note 4 in special pentru design ul mult mai misto, mie unu marginile de la Note 3 mi se par oribile.
Note 4 pare mult mai premium, plus parca un ecran mai calitativ din ce le am vazut in magazin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate