Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cabluri VGA

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Am și eu o problemă, și nu-i dau de cap.

Am un monitor Acer P193W , și recent făcea figuri, dura vreo 2 minute să se aprindă, dacă intra în screen-saver PC-ul nu se mai aprindea deloc. Mă rog..azi l-am desfăcut, m-am uitat pe circuit și am găsit un condensator umflat, și două bobine înlocuite vizibil dar cu lipituri reci. Am rezolvat lipiturile, am schimbat condensatorul, l-am pus la loc, și după cum mă așteptam problema cu aprinsul după 2 minute a dispărut.

O altă problemă a apărut, și anume că, cablul VGA cu care a venit în "pachet"(l-am luat de la cineva), s-a defectat între timp, în sensul că dacă nu îl țineam într-o poziție anume, imaginea se albăstrea.
Așa că am fost până la magazin și am luat un cablu de 12 lei. Când am ajuns acasă și l-am montat, monitorul s-a aprins, afișează imagine, dar textele sunt blurate și imaginea per ansamblu e alterată și destul de enervantă la ochi. Între timp am găsit un alt cablu prin casă, dar acționează la fel.

Ca să fie și mai și...le-am testat, atât monitorul cât și cablurile, și pe unitatea mea și pe cealaltă(cu ATI HD5670), ba chiar am testat și celălalt monitor(Samsung 943NW) și singurele cabluri cu care monitoarele sunt recunoscut sunt cele cu care au venit în cutie. Totuși dacă iau cablul care albăstrește imaginea și îl folosesc la Samsung, PC-urile îl detectează corect și viceversa, dacă iau cablul Samsung-ului și îl pun la Acer funcționează corect.
Cablurile Samsung/Acer Attached File  good cable.JPG   73.22K   32 downloads
Cablurile cumpărate Attached File  bad cable.JPG   71.53K   33 downloads

Ce cablu trebuie să caut să cumpăr ca să recunoască monitoarele așa cum trebuie?
Am încercat dezinstalare/instalare de driver monitor/GPU și se manifestă identic.

#2
danpaul78

danpaul78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.03.2011
Cabluri defecte. cel care "albastreste"imaginea are firul de la pin 1 intrerupt. celalalt cablu e de proasta calitate si probabil nu are toate firele ( doar RGB si sync HV, fara ID BIT). Incearca unul de calitate

#3
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Deci asta să fie problema...hmm. Merci de ajutor, o să caut un cablu bun...nu orice chinezărie..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate