Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

alegere facultate, decizie grea

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
salut!
pentru mine, odata cu sfarsitul anului calendaristic se apropie si sfarsitul liceului. trista perioada, insa trebuie sa ma gandesc la viitor. o sa incerc sa enumar optiunile pe care le-am identificat pana acum, oarecum in ordinea preferintelor:

1.inginerie chimica la UPB - ideal ar fi sa ajung sa fac cercetare, dar din considerente financiare s-ar putea sa nu fie posibil, asa ca o sa ma pot angaja ca inginer (eventual pe durata determinata); facultatea pare ok, in schimb despre studenti nu stiu ce sa zic, orice parere (din interior) e bine venita;

2.academia tehnica militara - am vazut ca au avut prin '08 un program de licenta "Inginerie Chimica- Chimie militara", dar nu cred ca o sa se mai organizeze (anul acesta), ca m-as fi dus acolo. dar si partea de transmisiuni/artilerie suna destul de bine. nu stiu insa ce se intampla exact dupa ce termini. esti repartizat si in functie de preferinte/domiciliu, primesti ceva bani de chirie/transport, poti ajunge si sa ai functie de comanda, etc....

3. facultatea de fizica - aici ar trebui sa fac obligatoriu master+doctorat. nu as vrea sa ajung profesor (de gimnaziu sau liceu) de fizica, horror, dar nu cred ca sunt destul de inteligent incat sa pot face cercetare in fizica. sigur, ar mai exista optiunea ca dupa sa ma angajez pe undeva prin finante (se poarta prin vest), dar nu e de mine.

mentiuni onorabile:
-medicina (cred ca as putea sa intru fara examen, am o mentiune speciala de la ONCh de anul trecut, si sper la mentiune sau premiu anul asta :lol:), dar nu prea ma incata ideea, mai ales sa lucrez in romania pe un salariu mizer+conditiile din spitale(nu as putea lua bani de la pacienti);
-drept, mi-ar placea sa fiu procuror anticoruptie, dar pana ajungi acolo mi se pare destul de plictisitor;

orice pareri sunt binevenite, stiu ca nu puteti alege in locul meu si ca fiecare persoana vrea chestii diferite de la viata, dar chiar nu stiu ce sa mai aleg.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnewbie13, on 27 decembrie 2014 - 14:28, said:

1.inginerie chimica la UPB - ideal ar fi sa ajung sa fac cercetare, dar din considerente financiare s-ar putea sa nu fie posibil
Cum financiare ? In cercetare intra cei pasionati, inteligenti, care dorm cu pasiunea sub perna.

View Postnewbie13, on 27 decembrie 2014 - 14:28, said:

in schimb despre studenti nu stiu ce sa zic
N-au nici o legatura studentii in ecuatie. Iti place, inveti, absolvi. Plus ca nu stie nimeni care-ti vor fi colegii !

View Postnewbie13, on 27 decembrie 2014 - 14:28, said:

2.academia tehnica militara
Militaria nu-i locul cuiva daca flacara pasiunii pentru un domeniu ingineresc il arde pe interior. Daca vrei doar o solda si sa astepti sa treaca timpul, tu stii.

View Postnewbie13, on 27 decembrie 2014 - 14:28, said:

3. facultatea de fizica - nu cred ca sunt destul de inteligent incat sa pot face cercetare in fizica
Atunci nici in chimie nu poti daca asta-i parerea ta (eu nici atat nu te cunosc) !

View Postnewbie13, on 27 decembrie 2014 - 14:28, said:

orice pareri sunt binevenite, stiu ca nu puteti alege in locul meu si ca fiecare persoana vrea chestii diferite de la viata, dar chiar nu stiu ce sa mai aleg
Nu te ajuta daca fac un pomelnic cu meserii ! Le vezi si in jurul tau. Doar alege una si tine-te de ea.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

View Postnewbie13, on 27 decembrie 2014 - 14:28, said:

salut!
pentru mine, odata cu sfarsitul anului calendaristic se apropie si sfarsitul liceului. trista perioada, insa trebuie sa ma gandesc la viitor. o sa incerc sa enumar optiunile pe care le-am identificat pana acum, oarecum in ordinea preferintelor:

1.inginerie chimica la UPB - ideal ar fi sa ajung sa fac cercetare, dar din considerente financiare s-ar putea sa nu fie posibil, asa ca o sa ma pot angaja ca inginer (eventual pe durata determinata); facultatea pare ok, in schimb despre studenti nu stiu ce sa zic, orice parere (din interior) e bine venita;

Daca vrei sa faci facultatea asta ca lumea nu o sa ai timp de lucrat, nici macar part time. Accentul se va pune pe laboratoare, unde prezenta e obligaorie, unele sunt si de 6 ore. Aveam zile in care eram 12 ore la facultate (alea in care aveam laboratoarele luni - la chimie organica).
Facultatea in sine e grea, e multa materie si iti trebuie memorie buna (nu glumesc si nu exagerez). Daca nu ai bazele chimiei din liceu, ia-ti gandul. De asemenea o sa ai de tras la mate (daca il prinzi pe Flondor pregateste-ti atentia distributiva, omul scrie si vorbeste in acelasi timp si nu il intereseaza daca ai avut timp sa scrii si tu si ai fost si atent la ce vorbeste).

Iti spun astea din perspectiva unui om care a facut inginerie chimica la UPB la filiera anglofona, iar aici aveam programa ceva mai restransa decat la filiera romana pentru ca nu erau profesori care sa predea in engleza anumite materii :D. Eu am facut facultatea acum 10 ani, e posibil sa se mai fi schimbat ceva de atunci dar ma indoiesc.

Ca fapt divers, acum lucrez in telecom (ca asa s-a nimerit, si nu imi pare rau) dar tot de la dorinta de a face cercetare am inceput.

Multa bafa si sper sa iei decizia cea mai buna pentru tine.

#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Cum financiare ? In cercetare intra cei pasionati, inteligenti, care dorm cu pasiunea sub perna.
sunt pasionat (e drept, am intalnit oameni si mai pasionati ca mine), dar ca sa faci cercetare trebuie si acolo master+doctorat, ma simt naspa sa stau atata timp pe banii parintilor, mai ales ca nici ei nu o duc extraordinar dpdv financiar.

Quote

Daca vrei doar o solda si sa astepti sa treaca timpul, tu stii.
nu, sa avansez profesional...

Quote

Atunci nici in chimie nu poti daca asta-i parerea ta (eu nici atat nu te cunosc) !
diriga mea e de fizica si zice ca pot&co, in general toti care ma cunosc spun ca as putea sa fac orice facultate as vrea, dar eu nu-s asa sigur. ma uit pe matematicile necesare pentru unele domenii ale fizicii si desi mi-ar placea sa le invat, nu stiu daca sunt capabil.

Quote

Doar alege una si tine-te de ea.
asta e problema, vreau ceva ce sa fac cu placere. nu ma ghidez neaparat dupa consideratii financiare, dar, de exemplu, in romania salariile in cercetare sunt foarte mici. valentin ceausescu a lucrat 30+ de ani la insitutul de la magurele si avea salariul de ~1000 de euro...

#5
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Vad ca ai multe posturi pe Sofpedia. Daca nu te superi , as vrea sa postezi la ce te decizi in final. Sint curios ce optiune vei avea.Nu sint pesimist ,dar nu vad viitorul bine in ceea ce priveste angajarea , zicind ca termini cu bine o facultate.Sint multi absolventi someri deja. Astia au majorat limita de pensionare ,in plus ,nu stiu unde se mai gasesc locuri de munca.Poate la tirgurile de joburi! Mersi.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnewbie13, on 27 decembrie 2014 - 14:55, said:

ca sa faci cercetare trebuie si acolo master+doctorat, ma simt naspa sa stau atata timp pe banii parintilor, mai ales ca nici ei nu o duc extraordinar dpdv financiar
Cercetarea nu e un scop in sine imediat dupa licenta, mai sunt destule de acumulat. Trebuie sa lucrezi si "la munca de jos" in domeniu.

View Postnewbie13, on 27 decembrie 2014 - 14:55, said:

in romania salariile in cercetare sunt foarte mici
Ingineria e un domeniu international. Nu la noi faci asa ceva. Scopul tau acum e sa inveti, sa ai o recunoastere in domeniu prin acea diploma iar mai departe aplici unde se cauta.

View Postalionte, on 27 decembrie 2014 - 15:02, said:

Sint multi absolventi someri deja.
Diplome multe, oameni cu meseria-n cap mult mai putini.

Edited by neagu_laurentiu, 27 December 2014 - 15:08.


#7
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

View PostAlexEn, on 27 decembrie 2014 - 14:53, said:

Daca vrei sa faci facultatea asta ca lumea nu o sa ai timp de lucrat, nici macar part time. Accentul se va pune pe laboratoare, unde prezenta e obligaorie, unele sunt si de 6 ore. Aveam zile in care eram 12 ore la facultate (alea in care aveam laboratoarele luni - la chimie organica).
Facultatea in sine e grea, e multa materie si iti trebuie memorie buna (nu glumesc si nu exagerez). Daca nu ai bazele chimiei din liceu, ia-ti gandul. De asemenea o sa ai de tras la mate (daca il prinzi pe Flondor pregateste-ti atentia distributiva, omul scrie si vorbeste in acelasi timp si nu il intereseaza daca ai avut timp sa scrii si tu si ai fost si atent la ce vorbeste).

Iti spun astea din perspectiva unui om care a facut inginerie chimica la UPB la filiera anglofona, iar aici aveam programa ceva mai restransa decat la filiera romana pentru ca nu erau profesori care sa predea in engleza anumite materii Posted Image. Eu am facut facultatea acum 10 ani, e posibil sa se mai fi schimbat ceva de atunci dar ma indoiesc.

Ca fapt divers, acum lucrez in telecom (ca asa s-a nimerit, si nu imi pare rau) dar tot de la dorinta de a face cercetare am inceput.

Multa bafa si sper sa iei decizia cea mai buna pentru tine.
multumesc pentru post. nu am intentia sa lucrez in timpul facultatii oricum, eventual poate sa dau ceva mediatii.
am fost in noiembrie la un concurs de chimie ce s-a tinut la poli si am vorbit cu 2 studente de acolo :D, acelasi lucru mi l-au spus si ele, ca in unele zile stau si 10h+la facultate.

nu stiu cu cine ai facut organica, dar am remarcat un profesor de organica de acolo cu simtul umorului destul de dezvoltat. in timpul concursului un tip avea nu stiu ce nelamurire la un subiect, iar profesorul il pune sa mai citeasca enuntul odata. tipul il citeste si ii pune inca odata aceeasi intreabare, iar profesorul ii spune: "eh, imi pare rau, as fi vrut sa-ti spun ce se intampla, dar am lipsit de la lectia de eliminari..." :lol:

View Postalionte, on 27 decembrie 2014 - 15:02, said:

Vad ca ai multe posturi pe Sofpedia. Daca nu te superi , as vrea sa postezi la ce te decizi in final. Sint curios ce optiune vei avea.Nu sint pesimist ,dar nu vad viitorul bine in ceea ce priveste angajarea , zicind ca termini cu bine o facultate.Sint multi absolventi someri deja. Astia au majorat limita de pensionare ,in plus ,nu stiu unde se mai gasesc locuri de munca.Poate la tirgurile de joburi! Mersi.
merg pe principiul "free marke will fix it". nu sunt chiar asa multi someri, totusi, daca ne uitam la rata somajului. in plus, gandesc ca atunci cand esti bun la ceea ce faci e imposibil sa nu gasesti loc de munca. :)

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Faci facultatea aici, tragi tare, vezi care domeniu al chimiei iti place mai mult, apoi mergi la masterat & doctorat afara (daca mai vrei cercetare).

Poti alege si chimie la universitate, fara inginerie, daca nu-ti place/nu vrei sa profesezi in inginerie (nu stii inca cum e ingineria chimica, n-are nici o treaba cu nationalele la chimie).

#9
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postnewbie13, on 27 decembrie 2014 - 14:55, said:

sunt pasionat (e drept, am intalnit oameni si mai pasionati ca mine), dar ca sa faci cercetare trebuie si acolo master+doctorat, ma simt naspa sa stau atata timp pe banii parintilor, mai ales ca nici ei nu o duc extraordinar dpdv financiar.

Vezi ca sunt tot felul de burse, de stat, private. Pe perioada vacantelor poti strange un ban.
Sfat: Orice ai face, sa faci cu placere!!! Daca nu o ai, o cauti.
Bafta!

#10
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
stii  melodia  alora  de  la  pet  shop  boys?


GO  WEST!

#11
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Cercetarea nu e un scop in sine imediat dupa licenta, mai sunt destule de acumulat. Trebuie sa lucrezi si "la munca de jos" in domeniu.
evident.

Quote

Poti alege si chimie la universitate, fara inginerie, daca nu-ti place/nu vrei sa profesezi in inginerie (nu stii inca cum e ingineria chimica, n-are nici o treaba cu nationalele la chimie).
da, stiu, ca nu are treaba cu nationalele la chimie. eu nu invat chimie "pentru olimpiada" (cunosc pe unii care fac asta), invat ca se mi se pare faina.
daca m-as duce la universitate sa fac chimie pura, n-as putea dup-aia sa mai lucrez si unde lucreaza un inginer chimist, dar invers am impresia ca se poate...

Edited by newbie13, 27 December 2014 - 15:16.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnewbie13, on 27 decembrie 2014 - 15:15, said:

daca m-as duce la universitate sa fac chimie pura, n-as putea dup-aia sa mai lucrez si unde lucreaza un inginer chimist, dar invers am impresia ca se poate...
Cine cauta ingineri vrea sa ai diploma cu astfel de titlu. Dar ingineria asta se imparte si ea pe subdomenii, vezi la fiecare ce si cum. Dincolo la universitate e chimie generala, cercetare faci si aici.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Ingineria chimica nu prea are, usor fortat spus, treaba cu chimia ce-o stii. Ai ceva reactii relativ simple/putine, apoi e partea industriala: instalatii mari in care trebuie sa se desfasoare alimentarea/prepararea materiilor prime, reactoarele, diversele sisteme de transfer termic/de masa, automatizari, purificari, ambalari, etc. Sa nu mai zic de standardizari si aprobari si toata birocratia aferenta.

Nu prea e loc de "joaca", n-ai libertatea ce o ai in cercetare unde experimentezi diverse reactii noi. In industrie e foarte greu sa modifici un proces, adesea trebuie sa iei legatura cu cei care ti l-au implementat. Sa urmaresti un an, de exemplu, cum obtii aceleasi flacoane de PET, mi s-ar parea plictisitor din perspectiva unuia caruia ii place chimia "pura".

Da, un inginer ar trebui sa proiecteze astfel de sisteme, dar sa fim seriosi, cati % fac asta, si dupa cati ani de experienta?

O directie unde se imbina mai bine cercetarea cu industria e industria medicamentelor.

Poate iti prind insa bine si aspectele ingineresti/poate ajung sa-ti placa.

Edited by dani.user, 27 December 2014 - 15:39.


#14
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Ingineria chimica nu prea are, usor fortat spus, treaba cu chimia ce-o stii. Ai ceva reactii relativ simple/putine, apoi e partea industriala: instalatii mari in care trebuie sa se desfasoare alimentarea/prepararea materiile prime, reactoarele, diversele sisteme de transfer termic/de masa, automatizari, purificari, ambalari, etc. Sa nu mai zic de standardizari si aprobari si toata birocratia aferenta.
Nu prea e loc de "joaca", n-ai libertatea ce o ai in cercetare unde experimentezi diverse reactii noi. In industrie e foarte greu sa modifici un proces, adesea trebuie sa iei legatura cu cei care ti l-au implementat. Sa urmaresti un an, de exemplu, cum obtii aceleasi flacoane de PET, mi s-ar parea plictisitor din perspectiva unuia caruia ii place chimia "pura".
da, stiu, d-aia am si spus ca ideal ar fi sa fac cercetare, nu neaparat sa lucrez ca si inginer. eventual  sa am o cariera universitara, unde sa pot imbina cercetarea cu predatul.

Quote

O directie unde se imbina mai bine cercetarea cu industria e industria medicamentelor.
m-am gandit si la asta, am vazut ca au un program de master si la poli pe chestia asta, si pare interesant. stiu ca se face cercetare destul de intensa, companiile farmaceutice au fonduri.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnewbie13, on 27 decembrie 2014 - 15:40, said:

d-aia am si spus ca ideal ar fi sa fac cercetare, nu neaparat sa lucrez ca si inginer. eventual  sa am o cariera universitara, unde sa pot imbina cercetarea cu predatul.
Atunci la facultate la UNIBUC (sau in tara).

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Profiti de faptul ca e un domeniu putin cautat si, astfel, iti e mai usor sa te afirmi. Avand deja oarece cunostiinte de chimie din liceu te afirmi repede, mai ales cand o buna parte din colegi iti vor fi colegi doar fiindca au putut intra usor la buget, ei neavand nici o treaba cu chimia sau ingineria.

#17
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Medicina sau inginerie (inclusiv facultatile de fizica si chimie de la UB).

Cu medicina ai sanse mai mari sa-ti gasesti un job bun si in tara, ai mai multe oportunitati.
Pe partea de fizica/chimie nu te-ai gandit sa aplici pt o bursa la o facultate in strainatate?
Cum spune si dani.user, poate ar fi o varianta si farmacia, sa imbini chimia cu medicina.
Facultatea de Drept si Universitatea Tehnica Militara le-as exclude. Ai putea insa inlocui transmisiunile cu telecomunicatiile de la UPB :)

Urmareste si site-urile de job-uri (ejobs, bestjobs) ca sa-ti faci o idee despre piata fortei de munca din Romania.

#18
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Pe partea de fizica/chimie nu te-ai gandit sa aplici pt o bursa la o facultate in strainatate?
implica costuri suplimentare, si, oricum, e prea tarziu acum+ca nu-s inca "pregatit" sa parasesc romania pe intervale asa lungi de timp.

Quote

Cum spune si dani.user, poate ar fi o varianta si farmacia, sa imbini chimia cu medicina.
facultatea de farmacie... nu cred, mai degraba chimie/inginerie chimica + un master pe chimia medicamentelor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate