Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Detalii realizare sarpanta acoperis tigla metalica Lindab

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014
Buna ziua,am o intrebare pentru toti membri forumului ce au construit sarpanta acoperis casa sau  sunt cunoscatori in domeniu realizarii structura lemn  acoperis casa, deci: in luna martie incepem constructia acoperis casa proprie si as dori cine ma poate ajuta cu idei,sfaturi in legatura cu grosimi grinzi si capriori ?

#2
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
Un plan de sarpanta aveti deja facut?

#3
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014
Am doar planurile Din Proiect,plan acoperis si plan sectiune.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cu ce vrei sa acoperi casa?Tigla arsa, tigla din beton, tigla de tabla, sindrila, stuf?
Calculele se fac diferit in functie de greutatea materialului, inclinatie acoperis, etc., etc.,....

Edited by myshyk, 27 December 2014 - 13:24.


#5
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014
Din tigla metalica tip Lindab, deci nu este multa greutate.

#6
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014
Acoperisul este in 2 ape, si o lucarna pe o parte ca am balconul , latimea este destul de mare 11 metri .

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Panta? Cate grade? Sta zapada pe el, sau o ia la vale?

#8
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014
Panta are 42,19% , iar acoperisul are 2 laturi de 6,47 metri .

Nu stiu cum sa pun planul acoperisului,asa ati vedea mai bine.

#9
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
Dimensiunile elementelor de acoperis se vor calcula in functie de conditiile dumneavoastra de un inginer constructor, ori puteti miza pe experienta altora insa eu unul recomand si un calcul in prealabil in special pentru actiunea zapezii.

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 09.08.2005

 31ionut31, on 27 decembrie 2014 - 13:10, said:

Am doar planurile Din Proiect,plan acoperis si plan sectiune.

Din formularea asta plus întrebarea inițială deduc că aveți doar DTAC-ul.
Dacă așa stă situația aveți două variante:
1. apelați la un meșter care va face șarpanta pe baza experienței lui - ce iese, vedeți după prima iarnă.
2. apelați la un inginer de structuri care vă calculează șarpanta; după aia cereți unui constructor/meșter să o execute.

Informație suplimentară - conform legii, în țara asta construcțiile se pot executa doar după proiecte fazele PTh și DE. Faza DTAC e bună doar pentru autorizare și nimic altceva. Dar asta e deja chestie sofisticată pentru România...

#11
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014

 radunic, on 02 ianuarie 2015 - 23:50, said:



Din formularea asta plus întrebarea inițială deduc că aveți doar DTAC-ul.
Dacă așa stă situația aveți două variante:
1. apelați la un meșter care va face șarpanta pe baza experienței lui - ce iese, vedeți după prima iarnă.
2. apelați la un inginer de structuri care vă calculează șarpanta; după aia cereți unui constructor/meșter să o execute.

Informație suplimentară - conform legii, în țara asta construcțiile se pot executa doar după proiecte fazele PTh și DE. Faza DTAC e bună doar pentru autorizare și nimic altceva. Dar asta e deja chestie sofisticată pentru România...
multumesc pentru atentia si sfaturile accordate,momentan am proiectul casei in faza dtac,in privinta realizarii sarpantei casei mele vroiam cateva detalii de la colegii de pe forum care au construit sau care si-au construit casa si au folosit la realizarea acoperisului tigla metalica,cateva detalii despre realizarea sarpantei,in special grosimile grinzilor si capriorilor....tin Sa precizez ca Eu momentan doresc sa aflu cu ajutorul dumneavoastra cateva detalii ce ma vor ajuta pe viitor, sa inteleg asa Din mare etape, costuri,materiale folosite in constructia casei proprii,va multumesc.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 09.08.2005

 31ionut31, on 03 ianuarie 2015 - 23:28, said:

multumesc pentru atentia si sfaturile accordate,momentan am proiectul casei in faza dtac,in privinta realizarii sarpantei casei mele vroiam cateva detalii de la colegii de pe forum care au construit sau care si-au construit casa si au folosit la realizarea acoperisului tigla metalica,cateva detalii despre realizarea sarpantei,in special grosimile grinzilor si capriorilor....tin Sa precizez ca Eu momentan doresc sa aflu cu ajutorul dumneavoastra cateva detalii ce ma vor ajuta pe viitor, sa inteleg asa Din mare etape, costuri,materiale folosite in constructia casei proprii,va multumesc.

Detaliile pe care le doriți sînt exact cele pe care vi le furnizează inginerul de structuri. Exemplele pe care vi le pot da colegii de discuție vă pot induce în eroare dat fiind că o șarpantă se calculează funcție de niște factori care variază de la o clădire la alta - zona seismică în care vă aflați, zona climatică, forma clădirii, panta învelitorii, tipul de lemn, structura clădirii etc.
Puteți firește lua niște valori medii și de acolo să deduceți niște cantități aproximative de materiale și costurile aferente. Dar va fi doar o estimare - costuri apropiate de cele reale aflați doar cu un deviz adecvat clădirii dumneavoastră, deviz pe care îl face un constructor pe baza listelor de cantități făcute de proiectant..

#13
cemainickam

cemainickam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.12.2014
Banuiesc ca omul vrea sa-si faca un calcul aproximativ ca apoi sa nu traiasca cu impresia ca a fost tras in piept de constructor. Pentru asta ar vrea sa stie faza 1,2 si 3.

#14
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014
Cam asa ceva,imi fac si Eu 2-3 calcule👍👍👍

Scurt si la subiect....cine a folosit si ce grosimi lemn? ...ex-forumistul no.1 am folosit tigla metalica si am avut grinzi 12-12 si capriori 12-10 sau 15-15 si 12-15....exemple 🙏🙏🙏

#15
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014
Ma nene la ce trebuie forumul asta daca cineva are nevoie de un mic ajutor,si toti se fac ca ploua ....ma gandeam ca o Sa am norocul si cineva sa imi dea 2-3 indicati,sfaturi si alte chestii dar nimik....doar niste vulpi batrane ce asteapta la colt sa critice😁😁😁😁😁

#16
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Daca vrei doar exemple intri pe jurnale si gasesti planuri/sectiuni de acoperis
http://forum.softped...nice-de-succes/

Daca vrei calcule... ma indoiesc ca va pierde timpul cineva sa-ti calculeze acoperisul.
Nu sunt de specialitate insa din cate stiu se ia in calcul panta/orientarea/pozitia geografica pt a calcula incarcarea din zapada, rezistenta la vant... etc.

#17
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014
Ok ai dreptate,doar ca Eu Nu am cerut nimanui sa imi calculeze nimic,am vrut un sfat in legatura cu realizarea sarpantei Din lemn pentru un acoperis realizat Din tigla metalica tip Lindab.

#18
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Vezi ca pe-acolo pe la jurnale a mai postat un coleg o minunatie de patanie cu un acoperis realizat de dorel dupa ureche. Singurul care poate oferi "sfaturi" cu privire la realizarea sarpantei este inginerul de rezistenta dupa un calcul riguros al intregii structuri. Toate celelalte "sfaturi" sunt degeaba. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 10 January 2015 - 13:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate