Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Samsung Galaxy Note 3 vs. Note 3 Neo

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
imacrapper

imacrapper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2014
salutari,

bugetul imi permite sa cumpar samsung galaxy note 3, dar avand in vedere ca-s banii mei munciti, trebuie sa iau in considerare diferenta de aproape 600RON dintre cele 2 telefoane ( 2000RON vs. 1450RON ).

din ce am inteles, 2GB ram vs 3GB, camera 8MP vs. 13MP, rezolutie 1280x720 vs 1920x1080, procesor hexa-core la frecventa scazuta vs. quad core mai puternic.

asta ar fi in teorie.
in practica se simte? astept pareri, daca ati utilizat vreunul din cele 2 terminale cu atat mai bine.

multam fain.

#2
qArsene

qArsene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.12.2014
Eu as opta pentru Note 3 Neo,cu toate ca nu are hexa-core,are un quad puternic rau,are si o camera buna si desul ram :) e un telefonn interesant

#3
imacrapper

imacrapper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2014

View PostqArsene, on 27 decembrie 2014 - 12:18, said:

Eu as opta pentru Note 3 Neo,cu toate ca nu are hexa-core,are un quad puternic rau,are si o camera buna si desul ram Posted Image e un telefonn interesant


Note 3 Neo are hexa-core, 4 nuclee la 1.3ghz si 2 la 1.7ghz,  in timp ce Note 3 quad, 4 de 1.9ghz.
Procesorul ma intereseaza mai putin, nu o sa il solicit cat sa se simta diferenta dintre cele 2, dar plusul de 1GB ram, rezolutia de 1920x1080 si camera de 13 suna destul de promitator Posted Image ( in acelasi timp mi-ar prinde bine diferenta de banii sa cumpar o memorie de laptop, cateva accesorii.. )

Edited by imacrapper, 27 December 2014 - 13:49.


#4
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Poti folosi si comparatorul.
http://www.gsmarena....5&idPhone2=5961

Vezi atentie si la capacitatile tehnice nu numai la cifre(ex..CDMA, Wi-Fi Direct, DLNA , etc)
Vezi tu...
Daca nu le folosesti ...atunci ia-l pe cel mai ieftin.

#5
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
eu as lua un note3  chiar daca e mai scump. note 3 neo e un note3 low cost din multe puncte de vedere.de la dimensiunea si rezolutia ecranului pana la procesor .memoria ram si camera foto.
daca nu folosesti toate capabilitatile aparatului, de ce te-ai orientat la un note ?

#6
imacrapper

imacrapper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2014

View Postdani2013, on 27 decembrie 2014 - 14:58, said:

eu as lua un note3  chiar daca e mai scump. note 3 neo e un note3 low cost din multe puncte de vedere.de la dimensiunea si rezolutia ecranului pana la procesor .memoria ram si camera foto.
daca nu folosesti toate capabilitatile aparatului, de ce te-ai orientat la un note ?

trebuie sa-mi schimb telefonul. de ce m-am orientat catre gama Note?
S Pen. Lucrez ca freelancer(dezvoltare front-end mai exact), S Pen-ul si functionalitatile lui ma ajuta enorm dat fiind faptul ca majoritatea timpului pe telefon il petrec navigand pe diverse site-uri inspirationale ( dribbble, behance, logopond, awwwards ) si pot nota foarte usor orice idee,concept,sketch,design, si asa mai departe.

pot spune ca sunt utilizator amator al celorlalte capabilitati. ma joc din cand in cand pe telefon, urmaresc videoclipuri pe youtube, folosesc camera ocazional, nimic iesit din comun.
Note 3 Neo m-ar multumi mai mult ca sigur, dar daca tot investesc intr-un telefon sa iau unul care tinde spre high-end, ca sa ma tina ceva mai mult timp.

Edited by imacrapper, 27 December 2014 - 16:00.


#7
dingo25

dingo25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 20.10.2012
Eu recomand sa iti iei Note 3. Am butonat ambele telefoane si merita diferenta de bani. Neo nu e asa de bine configurat ca si Note 3 mai ales cand e vorba de utilizarea S Pen-ului. Daca mergi la un magazin specializat si butonezi putin ambele telefoane o sa iti dai seama imediat care e mai bun si mai bine optimizat.

Edited by dingo25, 27 December 2014 - 17:49.


#8
SpamH3eck

SpamH3eck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 02.09.2014

View Postimacrapper, on 27 decembrie 2014 - 15:59, said:

trebuie sa-mi schimb telefonul. de ce m-am orientat catre gama Note?
S Pen. Lucrez ca freelancer(dezvoltare front-end mai exact), S Pen-ul si functionalitatile lui ma ajuta enorm dat fiind faptul ca majoritatea timpului pe telefon il petrec navigand pe diverse site-uri inspirationale ( dribbble, behance, logopond, awwwards ) si pot nota foarte usor orice idee,concept,sketch,design, si asa mai departe.

pot spune ca sunt utilizator amator al celorlalte capabilitati. ma joc din cand in cand pe telefon, urmaresc videoclipuri pe youtube, folosesc camera ocazional, nimic iesit din comun.
Note 3 Neo m-ar multumi mai mult ca sigur, dar daca tot investesc intr-un telefon sa iau unul care tinde spre high-end, ca sa ma tina ceva mai mult timp.
Note 3 pentru rezoluţia Full HD,dar si pentru surplusul de RAM
Îti vor fi utile cele 2 aspecte,deoarece lucrand ca liber profesionist în domeniul ,,arhitecturii" iti va fi utila o rezoluţie mai mare,dar si un ecran puţin mai mare,iar în cazul ramului,Note 3 o să primeasca update la Lollipop 5.0,ceea ce aduce multe îmbunătătiri cat si o schimbare d.p.d.v estetic :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate