Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Reconditionare acumulator 12v 7A

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Salutare am reusit sa desfac un acumulator cu acid de 12v si 7A am scos totul din cutie intact cu elementi cu totul din pacate elementii sunt irecuperabili adica totul s-a lipit si nu se mai poate recupera nimic.

Acum as vrea sa fac un mic experiment homemade si sa folosesc cutia de la bateria pentru a crea o baterie homemade. din cate stiu mi-ar trebui cupru si zinc din pacate nu am foaie din cupru , tabla zincata de 0.2 am dar nu am tabla de cupru, ce alt metal as putea folosi in loc de cupru ? ar merge aluminiu ?

Deci in interior carcasa bateriei are 6 compartimente si eu vreau sa le leg iar in serie. o sa incerc sa respect schema aceasta:

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/06/Voltaic_pile.svg/250px-Voltaic_pile.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011

View Postiulian90, on 27 decembrie 2014 - 11:44, said:

din cate stiu mi-ar trebui cupru si zinc din pacate nu am foaie din cupru , tabla zincata de 0.2 am dar nu am tabla de cupru, ce alt metal as putea folosi in loc de cupru ? ar merge aluminiu ?


alo, copilu, vezi sa nu ramai fara carne pe maini! adica... asa ceva Posted Image) mai rar. tu chiar crezi ca arunci niste tabla in compartimentele alea si ai facut bateria?
esti pe langa rau de tot. pt binele tau este mai sanatos sa arunci "jucaria".

Edited by rasistu, 27 December 2014 - 12:46.


#3
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011

Quote

alo, copilu, vezi sa nu ramai fara carne pe maini! adica... asa ceva Imagine publicată) mai rar. tu chiar crezi ca arunci niste tabla in compartimentele alea si ai facut bateria?
esti pe langa rau de tot. pt binele tau este mai sanatos sa arunci "jucaria".

alo prietene cred ca stiu si eu cum se umbla cu  " jucariile astea asa cum le numesti tu " eu cred ca esti off topic.

#4
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
@iulian90: tabla aia zincata de care spui tu, e doar acoperita cu zinc, dupa ce se dizolva zincul o sa fie expus metalul care rugineste... Orice ai face, o sa obtii un randament extrem de scazut. si nu poti inlocui Cu cu Al. Pentru bateriile cu Al exista alta chimie

#5
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Intre timp am facut rost de o bucata de sita de cupru 20cm latime pe 130cm lungime cu grosimea de 0.4mm am sa incerc sa gasesc fie tabla de zinc complet sau sita ce fac eu acum este sa vedem cam la ce randament se poate ajunge in regim homemade, nu sunt atat de novice in treburile astea cum cred anumite persoane.

Edited by iulian90, 27 December 2014 - 13:24.


#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ba esti mult mai novice decat cred altii. Ai zis ca e un acumulator cu acid, deci cu plumb, ce ai tu in desen e o baterie ordinara cu zinc, de 9v.

#7
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postiulian90, on 27 decembrie 2014 - 13:22, said:

......... nu sunt atat de novice in treburile astea cum cred anumite persoane.
Oho....novice si inca cum..
Din tabelul lui Mendeleev reiese ca poti inlocui Cupru cu Argint sau Aur... dar nu cred ca te tine..
Aluminiu este din alta grupa deci nu are treaba cu filmul asta.

Citeste despre Pila Karpen. Daca esti in drum prin Bucuresti o poti si vedea la muzeul tehnic
Cupru si magneziu deja sunt cele mai ieftine materiale. De aceea se folosesc acestea.

Bineinteles ca inlocuirea cu acele metale vor creea o pila mult mai calitativa si mai eficienta.

Edited by mandrku, 27 December 2014 - 14:12.


#8
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Pentru borna + ai la dispozitie in  ordine crescatoare Cupru(+0.3v), Mercur(+0.7v), Argint(+0.8v), Platina(+1.2v), Aur(+1.7v)
Pentru borna - ai la dispozitie in ordine crescatoare Staniu(-0.14v), Plumb(-0.15v), Nichel(-0.23v), Cadmiu(-0.42v), Fier_pur(-0.43v), Zinc(-0.77v)

Poti combina Aur cu Zinc ptr. maximul eficienta. Sau Cupru cu Staniu pentru minimul de eficienta.

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
nu stiu daca te va ajuta foarte mult acum insa prima incercare era sa torni apa distilata in el si sa foloseti un redresor de masina...
completezi usor cu serinda apa distilata in el si il tot incarci, monitorizezi incarcarea folosind un aparat de masura cu care vei masura Amperajul si Voltajul inainte si dupa acest ciclu.

Eu am recuperat acumulatori tot asa aceiasi marime ca si al tau si din aia de 12V si PC-ul plus un monitor LED sunt tinute UP atunci cand pica curentul in jurul la 15 minute.
Investitia a fost minima iar rezultatul este OK ....bateria de acumulatore este perfect functionala. Monitoritarea o fac cu APCUPSD

#10
generatoareelectrice

generatoareelectrice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.07.2014

View Postiulian90, on 27 decembrie 2014 - 11:44, said:

Salutare am reusit sa desfac un acumulator cu acid de 12v si 7A am scos totul din cutie intact cu elementi cu totul din pacate elementii sunt irecuperabili adica totul s-a lipit si nu se mai poate recupera nimic.

Acum as vrea sa fac un mic experiment homemade si sa folosesc cutia de la bateria pentru a crea o baterie homemade. din cate stiu mi-ar trebui cupru si zinc din pacate nu am foaie din cupru , tabla zincata de 0.2 am dar nu am tabla de cupru, ce alt metal as putea folosi in loc de cupru ? ar merge aluminiu ?

Deci in interior carcasa bateriei are 6 compartimente si eu vreau sa le leg iar in serie. o sa incerc sa respect schema aceasta:

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/06/Voltaic_pile.svg/250px-Voltaic_pile.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

incearca cu soda caustica si neaparat ai nevoie de tabla de cupru (mai am eu ceva bara de cupru si ceva tabla din niste experimente)

#11
crsl

crsl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2009
E tare experimentul, mai traieste protagonistul?

#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
necrobumping

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate