Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Inmatriculare auto, certificat fiscal vechi.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
jogzony_b

jogzony_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 14.04.2009
Buna seara. Vreau sa va prezint urmatoarea problema cu care ma confrunt: O sa folosesc niste nume fictive pentru a intelege mai bine problema.  Eu (Andrei) am cumparat masina de la Vasile. Iar Vasile nu este proprietarul masinii din acte. Proprietarul din acte al masinii find Costel.  Costel i-a vandut masina lui Vasile. Cand Costel a vandut masina, bineinteles ca a scos certificat fiscal si a radiat masina de pe numele lui. Costel cu Vasile au facut decat actul de V-C si Costel i-a dat certificatul fiscal. Dar problema e ca Vasile nu a mers la primarie sa  treaca in registru masina pe numele lui. Si acesta din urma mi-a vandut-o mie, bineinteles cu contract de V-C. Adica in momentul de fata nu plateste nimeni impozit la masina. Din cate am inteles, pot sa ma duc la primarie cu certificatul fiscal eliberat de Costel, care are vre-o 6 luni de cand l-a scos, si sa o trec pe numele meu. Si voi plati din urma, impozitul pe astea 6 luni. Vreau sa-mi spuneti daca e asa, sau nu....

#2
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Teoretic asa e. Doar ca mai intai faci un contract v-c intre tine si Costel, datat cand a fost vanduta masina prima data.
Pe certificatul fiscal scrie ca e valabil numai luna in curs, ai putea avea probleme

Cu taxa de inmatriculare cum stai ?

#3
jogzony_b

jogzony_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 14.04.2009

View PostOmulLLORT, on 26 decembrie 2014 - 22:55, said:

Teoretic asa e. Doar ca mai intai faci un contract v-c intre tine si Costel, datat cand a fost vanduta masina prima data.
Pe certificatul fiscal scrie ca e valabil numai luna in curs, ai putea avea probleme

Cu taxa de inmatriculare cum stai ?

Taxa e platita, dar nu asta e problema. Vroiam sa stiu daca voi avea probleme, asa stiam si eu ca e valabim 30 zile. De asta am si pus problema pe forum. Sa aflu daca ma pot duce cu certificatul ala fiscal, ca altul numai poate sa scoata ca masina e radiata de pe numele lui.

#4
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Pai.. incearca!

#5
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
certificatul fiscal va fi valabil.
problema este ca iti trebuie sa faci un fals. adica o sa semnezi in locul lui costel pe acel contract intre el si tine.

#6
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postbossake, on 26 decembrie 2014 - 23:40, said:

certificatul fiscal va fi valabil.
problema este ca iti trebuie sa faci un fals. adica o sa semnezi in locul lui costel pe acel contract intre el si tine.
nu se leaga ei de asa ceva, stiu si ei ca legislatia e foarte proasta si ca omul se descurca cum poate
cum ai putea fura masina daca ai CIV-ul ?

#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
evident ca in practica nu se leaga nimeni.
nici nu e vorba de un posibil furt. doar ca nu e legal sa semnezi in locul altuia. atata tot :).
m-am simtit nevoit sa fac precizarea pt ca suntem pe un forum public iar instigarea la comiterea de infractiuni se pedepseste.

http://legeaz.net/no...d-penal/art-368

#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002

View Postjogzony_b, on 26 decembrie 2014 - 22:37, said:

Costel cu Vasile au facut decat actul de V-C si Costel i-a dat certificatul fiscal.

Incearca ceva manual de gramatica. Sau cauta pe net cand si cum se foloseste decat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate