Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Belgia/Olanda/Germania-la pachet

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Salut, mi-am propus pt vara urmatoare (probabil iulie/august) o iesire in zona Belgia/Olanda. Pt cazare voi alege ceva in zona Dalhem, Mortroux 300E/sapt apt pt 5 persoane self catering.pt cateva ore petrecute noapte la somn e suficient. Pe o raza de vreo 150km(+/-) as avea urmatoarele locatii:Eindhoven, Anvers, Brussel, Gent,Liege (asta e practic langa ca si Maastricht), Koln, Bonn.Auto propriu deci nu e problema cu transportul. Timp estimativ 7 zile max 10 in functie de buget.Ce ati recomanda ca must see prin zona respectiva? Cred ca si Bruges ar putea intra in calcul (cam 200km/2h). Multumesc anticipat pt sugestii.
PS prefer zonele de granita deoarece pot acoperi mai multe locatii, am mai procedat asa cu Germania/Austria si Franta/Germania/Elvetia.

#2
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Bruges, neapărat. Nu rata nici Olanda, înseamnă mult mai mult decât droguri și fetite. În  Amsterdam am văzut "Rondul de noapte" în original la Rijksmuseum, casa Anna Frank, canalele, și multe altele. Haga (aici e de văzut neapărat Madurodam), plus neapărat o moara veche. Pentru o experienta culinara excelenta îți recomand clatitele tradiționale, Pannenboken parca se numesc. Nu uita de haine groase, noi am prins în iulie 10 grade dimineața  și maxim 20 în timpul zilei.

#3
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmarcopolo80, on 26 decembrie 2014 - 17:44, said:

Pe o raza de vreo 150km(+/-) as avea urmatoarele locatii:Eindhoven, Anvers, Brussel, Gent,Liege (asta e practic langa ca si Maastricht), Koln, Bonn.
Din cele enumerate n-am vazut Eindhoven si Liege iar Bonn l-am vazut doar superficial.Anvers si Gent sunt superbe(ma refer la zona veche a oraselor),Bruxelles-ul merita si el macar o zi-doua,Koln-ul la fel.Vad ca sunt enumerarate 7 orase pentru 7-10 zile.Pentru 7 zile e prea mult,pentru 10 parca mai merge,insa e destul de condensat programul.

Edited by zuv, 26 December 2014 - 19:12.


#4
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Multumesc pt feedback-uri.Timpul este scurt intotdeauna Posted Image insa avand in vedere cei 2100 km pana acolo incerc sa scot cat mai mult. Pt mine o vacanta activa nu este obositoare, dimpotriva. Distantele nu sunt foarte mari asa ca nu pierd foarte mult timp pe drum si mai ramane si timp de vizitat mai ales ca e vara si e ziua lunga. Din pacate se pare ca in zona olandeza nu prea am multe de vazut din locatia aleasa.
Pana acum ar fi Bruges, Anvers, Gent, Bruxelles, Koln.O sa mai caut despre Eindhoven sau alte atractii in zona de granita, nu conteaza ca sunt orasele mici  daca ai ce vedea interesant.
LE am gasit aici info destul de interesante despre sudul Olandei, pare ca intra pe lista scurta Eindhoven si Maastricht.

Edited by marcopolo80, 26 December 2014 - 20:16.


#5
Kostin

Kostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.05.2005
Acum doi ani am fost intr-o excursie prin zona mentionata de tine. Mi-a placut Domul din Koln, oras unde te poti plimba lejer prin zona veche si ii poti aloca o zi. Daca esti cu masina, cazare poti gasi la Station Hostel for Backpackers, un loc ok unde am stat si eu si a fost bine. Mai departe, in Bruxelles mai poti aloca o zi, desi orasul nu m-a impresionat. Mai interesant mi s-a parut Antwerpenul (Anvers), unele cladiri din centru fiind cu adevarat impresionante. Ai poti ramane peste noapte la Boomerang Hostel, desi e cu o clasa sub cel din Koln. Nu am ajuns in Bruges dar toti belgienii cu care am vorbit l-au laudat, asa ca, neaparat sa ajungi si p-acolo! Posted Image

PS: am uitat de Bonn; aici poti vedea fostele cladiri ale administratiei RFG-ului, daca esti pasionat de asa ceva, casa Beethoven si un centru linistit, pietonal, unde poti bea o bere buna.

Edited by Kostin, 26 December 2014 - 20:38.


#6
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Pt cazari aleg pensiuni, oamenii sunt foarte ok, conditii mai mult decat decente si pret super ok. In Germania am stat in Oberaudorf , apartament cu 2 dormitoare, complet mobilat si utilat 55E/zi iar in Franta am stat in Itterswiller, pe Drumul Vinului (Route de Vins) la 65E in aceleasi conditii, aici erau 3 dormitoare, noi nu am ocupat decat 2.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Tu vrei sa vezi mult prea mult in timp scurt... 3 tari in 7 zile... iti vor intra pe-o ureche si vor iesi pe cealalta.

#8
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Locatii din 3 tari. Cand ai 150km pana la un obiectiv este ca si cum toate ar fi in aceeasi tara. Poate parea obositor pt unii sau lipsit de sens dar nu este chiar asa. Cel putin nu pt noi. Am amici pe care ii sperie doar ideea unui drum cu masina de 2000km.

#9
HHTemple

HHTemple

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.10.2006

View Postmarcopolo80, on 26 decembrie 2014 - 17:44, said:

Salut, mi-am propus pt vara urmatoare (probabil iulie/august) o iesire in zona Belgia/Olanda. Pt cazare voi alege ceva in zona Dalhem, Mortroux 300E/sapt apt pt 5 persoane self catering.pt cateva ore petrecute noapte la somn e suficient. Pe o raza de vreo 150km(+/-) as avea urmatoarele locatii:Eindhoven, Anvers, Brussel, Gent,Liege (asta e practic langa ca si Maastricht), Koln, Bonn.Auto propriu deci nu e problema cu transportul. Timp estimativ 7 zile max 10 in functie de buget.Ce ati recomanda ca must see prin zona respectiva? Cred ca si Bruges ar putea intra in calcul (cam 200km/2h). Multumesc anticipat pt sugestii.
PS prefer zonele de granita deoarece pot acoperi mai multe locatii, am mai procedat asa cu Germania/Austria si Franta/Germania/Elvetia.

Eindhoven merita o plimbare de cateva ore ... este un oras in care nu ai ce vizita mare lucru in afara de centru (zona pietonala) plina de magazine si terase, o catedrala si poate stadionul daca esti pasionat de asa ceva . Am fost de cateva ori in Eindhoven si exceptand una dintre ocazii cand am si stat o noapte acolo in rest am trecut cateva ore sa beau o cafea si sa mananc ceva ... la capitolul mancare sunt cateva locuri unde se mananca foarte bine (Cooks fiind unul dintre ele). Cred ca-l poti face la pachet cu Maastricht

In Anvers zona veche este foarte misto (eu am prins si un targ stradal de vechituri in apropiere de Grosse Markt) ... in toate pliantele de turism orasul este renumit pentru arhitectura garii centrale si Aquarium-ul de langa gara. Gara e impresionanta, la aquarium n-am fost dar poti pierde o zi fara sa te plictisesti plimbandu-te pe strazile din centrul vechi band o bere aici, mancand ceva dincolo, intrand prin magazine (are si o strada comerciala cu magazinele de brand dar si zone cu magazine micute, hip, handmade, etc)

Bruxelles merita si el o zi, dar mai bine o seara ... centrul este plin de baruri si restaurante si fiind vorba de Belgia se bea bere foarte buna. Delirium Tremens e de vizitat daca esti in Burxelles unde gasesti un meniu cu 1400 de beri ... este situat pe o straduta micuta care se infunda in centrul pietonal pe langa Grand Place ... seara pe aceeasi strada daca te pasioneaza barurile au deschise 4 baruri: unul de tequila, unul de cocktailuri si unul de romuri (pe langa cel cu berea). Zona e mereu plina de oameni si n-ai cum sa nu pierzi cateva ore pe-acolo. Daca vrei sa-ti faci o poza pe la parlamentul european poti trece si pe-acolo desi mare lucru nu e de vazut. E caterinca sa prinzi o zi de joi ... in fata parlamentului e o piata micuta (place du luxembourg) cu cateva restaurante si baruri , iar la unul dintre ele joia e o petrecere mare unde majoritari sunt cei care muncesc  la parlament, petrecerea se tine in strada, liniile de transport in comun fiind deviate pentru asta. Mai este palatul regal in fata caruia e un parc misto ... si cea mai dezamagitoare atractie din europa: manequine pis Posted Image

Koln - merita chiar si doua zile / domul / gradina zoologica / zona de centru vechi plina de terase ... puteti face si o croazierea pe rhin (sunt mai multe tipuri de la croaziere de o zi in care sa vizitati cetatile de pe valea rhinului pana la croaziera de seara pana la dusseldorf si inapoi pe un vapor unde sunt 3 petreceri diferite (ca muzica). De mers cu masina nu recomand (este super aglomerat Koln-ul)... Mai bine o lasati intr-un parc&ride la intrare si folositi transportul in comun. Merita o poza si podul cu lacate

Atentie! Recomandarile vin din partea unuia care nu e neaprat pasionat de muzee si pe unde a fost a preferat sa se plimbe sa ia pulsul orasului de pe strada, sa manance si sa bea ce e de-al locului.
Oricum distractie placuta, n-ai cum sa te plictisesti

Edited by HHTemple, 03 January 2015 - 21:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate