Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Tv led/smart carrefour?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
In primul rand, Craciun fericit si sarbatori fericite tuturor membrilor comunitatii

acum vin cu problema/dilema mea

nu de putine ori am cumparat un lucru dintr-un magazin, pentru ca in urmatoarele 5 minute sa vad altceva si mai minunat decat acesta si sa nu-mi mai placa

asa ca ..... pe data de 24, am fost in Carrefour Baneasa si am vrut sa-mi iau un TV in jurul a 900- 1000 RON, Full HD si cu toate celelalte obtiuni "la zi" ale unui televizor modern. Binenteles, nu m-am incadrat in barem si am sarit putin calul )

am vazut un LED Samsung la 1100 RON (reducere de la 1500 , aici am fost mai mult ca sigur ca nu e o reducere reala, nu m-am bazat pe asta), Full HD, rezolutie 1920 x 1080, USB, HDMI....etc, de fapt, era cel mai bun LED de pe panou la un pret rezonabil. Asa cam, am probat unul si am fugit cu el la casa pentru a-l achita.

Acum vine partea interesanta. Stand la coada mai mult de jumatate de ora ... vad doi tipi care se tot jucau la ceva dupa inca vreo 10 minute, probabil dupa ce s-au plictisit, au plecat, iar in acel loc vad un Smart TV Sony alb la pretul de 1200 RON, aceeasi diagonala de 80cm ca si Samsungul meu. Atunci mintea mea s-a impartit in doua .... sa raman la Samsung, sa ies din coada si sa mai pun 100 RON pentru a lua acel Sony .... ma gandeam ca cel mai bun LED este mai bun decat cel mai slab Smart ... si alte intrebari si auto raspunsuri

Rezultatul e ...... am ramas la Samsung, dar mintea mi-a ramas la acel Smart.... care probabil m-ar fi ajutat mult mai mult ... adica, conectare youtube, filme online etc etc ...

acum, am cautat pe net politica de retur a carrefour, este destul de vaga .... nu am un motiv bine intemeiat pentru care as putea sa-l dau inapoi, poate m-as putea lega putin de acea reducere.... dupa ce am ajuns acasa am cautat pe internet sa vad cam cat ar fi reducerea reala .... l-am gasit la 1250 RON pe alte siteuri, deci reducerea ar fi de 100 - 150 RON, nici pe departe 400. Sau as putea sa incerc sa dau de un cineva politicos... .sa-i explic situatia, sa-i spun ca nu vreau banii inapoi, si ca vreau sa mai pun diferenta si sa iau acel Smart ?

acum nu sunt chiar asa sigur ... poate cineva sa-mi spuna ce ar prefera el, acest LED sau minunatul Smart care poate sa nu fie chiar atat de smart precum pare ? si daca as avea vreo sansa pentru a-l returna? sau sa-l pastrez pe cel in cauza... Mentionez ca este cumparat personal din magazin, si nu comandat pe net.

la acest link gasiti Samsungul luat de mine, aici costa 1220 : http://www.vexio.ro/...x-1080-full-hd/

Edited by AlleXyS1, 26 December 2014 - 14:19.


#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Ai scris ca sony costa 12.000

#3
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
deh, asta ai remarcat tu din tot mesajul? :)))  am editat :P

chiar nu stiu ce sa fac, citesc pe forumuri, si ambele au + si - ... de fapt, nu stiu daca mai pot face ceva :D

#4
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Oricare l-ai alege, maine-poimaine ai sa vezi altul, care te va atrage mai mult. Bucura-te de el!

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
N-ai ce sa-i faci, nu o sa ti-l primeasca inapoi.
Oricum e bine sa stii exact ce vrei de la smart si sa-ti iei un player pe masura, de data asta cu ceva research inainte si de la un magazin bun de pe net sa poti sa-l dai inapoi. Cu un player bun TV-ul tau o sa fie mai smart decit orice smart, darmite entry-level.

#6
geni

geni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.02.2006
Carrfour a avut un samsung led 3d smart tv la 1499-un pret f bun si merita bani-nu da ochelari la el -Televizor LED Samsung UE32H6200AW, 32 inch, 1920 x 1080 Full...acum citeva zile inca il avea in brasov(3-4 zile)

#7
undercoveruser

undercoveruser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2014
am avut placerea sa le testez ........ pe ambele

eu as fi ales ... sony

poti oricand sa returnezi produsul fara ca tu sa dai vreo explicatie.

legea zice ca poti face asta timp de 30 de zile de la achizitionarea produsului si asa si este

pana acum am returnat aprox. 7-8 produse si mi-e tare teama ca fara sa vreau am facut din asta ......... un obicei ....

daca ma pun in pielea celorlalti nu e prea ok sa revinzi un produs desigilat ..... sau sh

dar cateodata ma mai gandesc si la mine

 f300, on 26 decembrie 2014 - 14:51, said:

N-ai ce sa-i faci, nu o sa ti-l primeasca inapoi.


ce vb prietene ....... de unde ai scos-o si pe asta?

are tot dreptul sa returneze produsul daca nu este multumit de el

Edited by undercoveruser, 26 December 2014 - 15:14.


#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Asta e valabil pentru cumparaturi online, daca ai fost in magazin si ti-au facut proba se cheama ca ai luat la cunostinta despre produs.

#9
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 undercoveruser, on 26 decembrie 2014 - 15:15, said:



are tot dreptul sa returneze produsul daca nu este multumit de el

aici ar fi o problema .... n-am ce sa reprosez ... pot doar sa spun ca dupa 1 zi m-am gandit eu ca era mai bine sa iau Smart TV in loc de LED :)))

din detalii am vazut ca sunetul este ceva mai slab la Sony, are boxe 2 x 5 W, in timp ce Samsungul cu 2 x 10 W se aude perfect, iar sunetul maxim (100%) este destul de tare, nici exagerat, dar nici prea slabut cum se gaseste la altele....

#10
undercoveruser

undercoveruser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2014
poti cere inlocuirea produsului cumparat cu altceva mai bun cum este si cazul tau ...... prin plata diferentei de pret

probabil nu ai dreptul de a cere returnarea sumei platite ca si in cazul magazinelor online, insa ai dreptul la inlocuirea lui

nu strica sa faci o incercare ........


eu personal as folosi un 5.1 pt sunet ........ suna un pic altfel

in nici un caz nu ma bazez pe cei "5w" cat duce amplificatorul audio

Edited by undercoveruser, 26 December 2014 - 15:33.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 undercoveruser, on 26 decembrie 2014 - 15:15, said:

ce vb prietene ....... de unde ai scos-o si pe asta?

are tot dreptul sa returneze produsul daca nu este multumit de el

Vezi sa nu cazi din pat cind te trezesti.

 undercoveruser, on 26 decembrie 2014 - 15:24, said:

poti cere inlocuirea produsului cumparat cu altceva mai bun cum este si cazul tau ...... prin plata diferentei de pret

Poti cere si un blowjob. Rezultatele insa sint discutabile.

#12
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Salut,

Legislatia se gaseste pe site-ul ANPC.

* pentru comert in general:  http://www.anpc.gov....) din 2003.html
Ma cam indoiesc ca poti returna produsul "conform" - vezi la capitolul 3 din lege. Daca ar fi vorba despre un viciu ascuns, atunci se va repara sau se va inlocui produsul sau se vor returna banii (dar asta doar in anumite situatii).
Varianta cu upgrade-ul nu figureaza ca fiind posibila - dar merita incercata. In plus, gandeste-te ca TV-ul tau era la reducere si asta inseamna ca vor sa scape de el, nu sa-ti dea altul..... :)

* pentru comertul "la distanta": http://www.anpc.ro/a...g_34_140616.pdf
Produsul se poate returna in termen de 14 zile de la receptionarea fizica a lui (art. 9)
Exceptiile sunt prevazute la art. 16


Iata aici si un comunicat al ANPC din 13 iunie 2014 referitor la egalizarea drepturilor consumatorilor din spatiul UE (aplicabil comertului la distanta)

Consumatorii din UE se pot baza acum pe:
• Cresterea transparentei preturilor;
• Sfarsitul suprataxei nejustificate pentru utilizarea de carduri de credit si linii de asistenta telefonica;
• O interdictie pentru ferestre pre-bifate pe internet, ca de exemplu atunci cand cumpara bilete de avion;
• O prelungire a perioadei de a se razgandi de la 7 zile la 14 zile pe teritoriul UE;
• Drepturi de rambursare mai puternice, in termen de 14 zile de la anularea achizitiei;
• Reguli care interzic capcanele on-line, cum ar fi ofertele de pe internet promovate ca fiind gratuite cand, in realitate, nu sunt (de exemplu, horoscopul);
• O mai buna protectie in raport cu continutul digital.

Edited by nelu1086, 26 December 2014 - 17:27.


#13
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

 AlleXyS1, on 26 decembrie 2014 - 14:06, said:

... acum vin cu problema/dilema mea...

Si televizoarele smart au tot ecran LED.

Pretul Samsung 32H5000 e 1200 la multe magazine, l-ai luat bine la 1100 lei. De BF a fost si la 1000 lei.

Acel Sony era un model 2014 sau de acum 2-3 ani? era tot Full HD? avea sunet DTS cum are 32H5000? Nu poti face o comparatie fara sa analizezi toate detaliile.

Am smart tv si si functiile smart le folosesc rar, conteaza sa se vada bine (Full-HD) si eventual sa nu ai probleme cu cand vrei sa vezi un film de pe stick (compatibilitate sunet, diacritice subtitrari).

Ai luat un televizor bun. Sa-l stapanesti sanatos!

#14
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
multumesc pentru raspunsuri. Astazi am facut proba cu un film de pe stick .... sunetul si imaginea fara repros .... singura mea obiectie ar fi la subtitrare ..... pentru marime are doar 3 obtiuni (mica, medie, mare) ..fara a avea posibilitatea sa-i schimb culoarea... am intampinat problema asta deoarece filmul avea subtitrare in limba coreana si se cam suprapunea cu cea in romana...culorile fiind aceleasi (alb), putin cam greu de citit.

Am vazut si varianta Smart a acestuia pe care il am eu, costa cu 200 RON mai mult. LA acel Sony, sincer sa fiu nu am vazut detaliile tehnice, doar ca era tot de 80cm si Full HD

eh, cel mai bine ar fi sa ma multumesc cu ce am, vorba ta catalin, nu stiu cat de des as folosi internetul pe tv daca l-as avea

#15
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
daca  nu  stii  cu  ce  model  vrei  sa  compari  tv -ul  tau,degeaba  ne  ceri  parerea!ce  zici?

#16
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011
de curiozitate? ai macar buletin? un om normal la cap nu face ceea ce ai facut tu. cum dracu sa vezi in magazin un tv mai bun si sa ti-l iei pe ala mai slab iar apoi sa regreti. care e logica? te gandesti si te razgandesti zici ca ai pierdut cea mai buna p***a din bucuresti sau zici ca trebuia sa cumperi nu stiu ce casa. penibil nu alta.

#17
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
satanistule, doar atat iti spun ..... piei !!

#18
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Am lucrat la Carrefour. Poti sa returnezi produsul fara un motiv intemeiat (ti se pot da si banii inapoi) in 30 de zile de la data cumpararii pe baza bonului fiscal si a cutiei in care era ambalat. De asemenea, pe perioada garantiei, orice nemultumire iti poate aduce banii inapoi. Produsul respectiv nu se recomercializeaza, ci se returneaza furnizorului.
Asadar ai drum deschis spre alt televizor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate