Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Temperatura motherboard(gigabyte b85m-d3h) ridicata! (critical level)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Trespect

Trespect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.11.2014
Salutare,

Am cumparat recent un pc (i5 4670 + gigabyte b85m-d3h + 2x4gb ram kingston hyperbeast + sursa superFlower SF-550K12XP 550W + seagate baracuda 500gb ...)

Ideea e in felul urmator:

dupa ce am instalat drivere + utility programs de pe site-ul producatorului, deschid un program din app center-ul celor de la gigabyte si anume System information viewer (SIV) ca sa reglez fan speed etc., si vad acolo ca temperatura la PCH e 127` C const,deschid apoi alte programe de monitorizare temperaturi si vad alte temperaturi.

Va rog lamuritima si pe mine, din cate am citit PCH am inteles ca e chipsetul (southbridge), care ar trebui sa fie temperaturile normale, sau nu e programul bun :?!(habar n-am)

Atasez si niste screenshots sa vedeti despre ce e vorba

MS

PS: scz` daca nu am postat unde trebuie.

Attached Files



#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
In bios ce temperaturi ai ?

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pe langa valoarea anormala, in loc de temperaturile "SYSTEM" si "PCH" ar trebui sa fie temperaturile "SYSTEM" si "CPU". Am facut si eu recent un PC cu aceeasi placa de baza (revizia 2.0).

Daca te uiti la ultima imagine, cand activezi avertizarile, mesajul se refera la temperatura CPU (ca ar fi depasit limita setata la 65 de grade Celsius).

Deci in cazul tau pare sa fie urmatoarea problema: in loc sa detecteze temperatura CPU, detecteaza temperatura de la un senzor "PCH", senzor care probabil e nefunctional si de aia apare valoarea de 127 grade Celsius (presupun ca intotdeauna arata 127).

Ramane sa gasesti cauza acestei probleme: ceva legat de softul instalat (inclusiv drivere) sau un defect la placa de baza (sau poate la procesor).

Cum zicea si jeffy86able, vezi in UEFI ce temepraturi sunt afisate (in special temperatura CPU). Daca si acolo arata CPU la 127 grade, ceva e defect (hardware).

Edited by Seb, 26 December 2014 - 10:35.


#4
Trespect

Trespect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.11.2014
Da am vz` si eu cand mi-a dat avertizare ca imi zice CPU warning etc, dar eu am setat si la Core Temp avertizare la 85`C pt CPU si nu am primit nici o avertizare de la Core Temp...

niste info din bios:

Bios vF14 updatat ieri
Cpu temp: 39`C constatnt

BCLK 99, 79 MHz
Memory 1596 MHz
CPU 3592 MHz

Vcore 1,092
Dram Voltage 1,536 V

Toate voltajele sunt pe auto, nu e nimic modificat (doar ventilatoarele sunt pe manual setate din bios)

+++ carcasa e deschisa Posted Image) si in camera nu am mai mult de 20`C

Edited by Trespect, 26 December 2014 - 10:36.


#5
Trespect

Trespect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.11.2014
Nu mai inteleg nimic :-/ uitativa si voi cum arata aici in poza

[ http://s23.postimg.org/rrzq6hjef/hw_monitor_temp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

e sigur problema de la acest program din App Centerul de la Gigabyte (parereamea) ......voi ce ziceti :?

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
s-a futut senzorul

#7
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Vezi aici pagina 11 si 13. Senzorul ala mi-a mancat mie ficatii prin 2007 la o placa intel G31, pana am gasit in manualul placii ca temperatura minima era 66 grade (vezi nota din atasament).

Attached Files



#8
Trespect

Trespect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.11.2014

View PostTatomir, on 04 ianuarie 2015 - 16:00, said:

Vezi aici pagina 11 si 13. Senzorul ala mi-a mancat mie ficatii prin 2007 la o placa intel G31, pana am gasit in manualul placii ca temperatura minima era 66 grade (vezi nota din atasament).

Ce e ciudat ca temperatura nu variaza deloc, sta 127` :)) + ca la cealalta placa ASUS nu are acel "senzor" .... e interesant ca doar la gigabyte inregistreaza temp` asta (poate ma insel)

#9
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Placa de care aminteam mai sus era fabricata chiar de intel si functioneaza si-n prezent. De atunci nici nu mai bag in seama temperatura pe care o arata senzorul ala.
De curiozitate azi m-am uitat la pc-ul fiului meu care are o placa Asrock B85 Killer si la el temperatura PCH  e 40 grade.
In schimb la pc-ul meu AMD cu placa Gigabyte temperatura aia este de 80 grade si e vazuta ca TMPIN2 ( nu scade si nu creste).

Daca-ti mai face probleme n-ai decat sa mergi la garantie ca alta solutie nu vad.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate