Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Reactie adversa Bioflu?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Salut,o sa incep cu inceputul acum vreo doua saptamani scriam un topic pe aici in care ma intrebam daca am apendicita,ma durea in partea dreapta,dar nu in zona in care apare frecvent apendicita ci mai sus si foarte intr-o parte,aproape pe lateral,fara sa mai am alte simptome prezente la apendicita,durerea nu era persistenta ci aparea doar atunci cand faceam anumite miscari sau tuseam mai tare.Dupa vreo 3-4 zile durerea a disparut absolut detot.Cu o seara inainte sa apara aceasta durere luasem o capsula din acea de Bioflu.De atunci am banuit ca aceasta ar fi de vina si nu am mai luat in continuare.Am fost racit,mi-a trecut,dar aseara mi se parea ca incepe sa ma doar usor capul si cum nu aveam si alte medicamente prin casa am zis sa mai iau o capsula de Bioflu.Surpriza,azi dupa amiaza a inceput sa ma doara din nou in acelasi loc,acelasi tip de durere.Eu cred ca este de la panarama asta de medicament,adica,am spar o capsula si dupa ce se scurge acel lichid,invelisul ramane ca de plastic,imi vine greu sa cred ca aceasta panarama se dizolva prea repede in stomac.Voi ce parere aveti?Multumesc,sanatate si Craciun Fericit!

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 24.05.2010
tetraciclina nu are invelis de plastic? Se dizolva stai linistit...


Cu toate experimentele astea voi mai luati medicamente?

#3
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

 MooF2010, on 25 decembrie 2014 - 21:17, said:

tetraciclina nu are invelis de plastic? Se dizolva stai linistit...


Cu toate experimentele astea voi mai luati medicamente?

i-am pus invelisul intr-un pahar,s-a dizolvat,dar nu foarte bine,s-a depus ce vascos si greu de curatat pe fundul paharului,ce miroase a cauciuc

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

 Adrryo, on 25 decembrie 2014 - 21:21, said:

i-am pus invelisul intr-un pahar,s-a dizolvat,dar nu foarte bine
Paharul nu e stomac, nu are aceeasi compozitie chimica.

Edited by andreic, 25 December 2014 - 21:26.


#5
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

 andreic, on 25 decembrie 2014 - 21:26, said:

Paharul nu e stomac, nu are aceeasi compozitie chimica.

Orientativ zic,oricum mi se par niste capsule ciudate...

#6
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Pentru ca nu intelegi cum functioneaza stomacul si acidul, de-aia.
Inainte sa iei medicamente asa *o expresie vulgara romaneasca*, cauta procpectul online si ce interactiuni are cu diferite substante cu care poti intra in contact. Si daca tot citesti prospectul(vad ca extrem de putini oameni fac asta), fii foarte atent la rubrica 'Efecte adverse posibile'. Daca ce simti tu nu e trecut pe listele alea, cel mai foarte probabil medicmentul nu e de vina.
Stiai ca s-au inventat medicii? Just sayin'... n-or fi toti chiar asa de prosti, sa stii.

#7
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

 JesusInDaHood, on 25 decembrie 2014 - 21:44, said:

Pentru ca nu intelegi cum functioneaza stomacul si acidul, de-aia.
Inainte sa iei medicamente asa *o expresie vulgara romaneasca*, cauta procpectul online si ce interactiuni are cu diferite substante cu care poti intra in contact. Si daca tot citesti prospectul(vad ca extrem de putini oameni fac asta), fii foarte atent la rubrica 'Efecte adverse posibile'. Daca ce simti tu nu e trecut pe listele alea, cel mai foarte probabil medicmentul nu e de vina.
Stiai ca s-au inventat medicii? Just sayin'... n-or fi toti chiar asa de prosti, sa stii.

Pe lista de reactii adverse apar "dureri abdominale"...si eu prefer sa evit medicii ;)

#8
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
LE: E ca si cum ai pune pilitura de Fe intr-un pahar cu apa distilata, l-ai amesteca si apoi ai spune ca e inutil s-o introduci intr-o solutie de H2SO4 sau NH3 ca oricum nu se dizolva. Ala o fost special facut ca sa se dizolve in stomac/intestin si nu altundeva. Se cheltuiesc sume mari de bani pe dezvoltarea materialelor noninvazive si neutre dpdv al absorptiei in corp pentru eficacitatea maxima a substantei active.

 Adrryo, on 25 decembrie 2014 - 21:46, said:

Pe lista de reactii adverse apar "dureri abdominale"...si eu prefer sa evit medicii Posted Image
Cum se spune la noi la romani: 'Asa sa-ti ajute dumnezeu'.
Si eu prefer sa evit preotii, dar starea mea fizica de bine nu depinde de un popa, asa ca-mi permit. Stii cine gandeste in halul asta? Cine e destul de ignorant ca atunci cand habar nu are despre ce e vorba sa aiba mandrie. Nu poti avea mandrie si nu poti desconsidera un medic cand tu habar nu ai care este diferenta dintre aspirina si eferalgan.
Oameni si oameni...

Edited by JesusInDaHood, 25 December 2014 - 21:51.


#9
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

 JesusInDaHood, on 25 decembrie 2014 - 21:51, said:

LE: E ca si cum ai pune pilitura de Fe intr-un pahar cu apa distilata, l-ai amesteca si apoi ai spune ca e inutil s-o introduci intr-o solutie de H2SO4 sau NH3 ca oricum nu se dizolva. Ala o fost special facut ca sa se dizolve in stomac/intestin si nu altundeva. Se cheltuiesc sume mari de bani pe dezvoltarea materialelor noninvazive si neutre dpdv al absorptiei in corp pentru eficacitatea maxima a substantei active.


Cum se spune la noi la romani: 'Asa sa-ti ajute dumnezeu'.
Si eu prefer sa evit preotii, dar starea mea fizica de bine nu depinde de un popa, asa ca-mi permit. Stii cine gandeste in halul asta? Cine e destul de ignorant ca atunci cand habar nu are despre ce e vorba sa aiba mandrie. Nu poti avea mandrie si nu poti desconsidera un medic cand tu habar nu ai care este diferenta dintre aspirina si eferalgan.
Oameni si oameni...

Nu stiu de unde ai tras concluzia ca detest medicii...am zis doar ca "prefer" (PREFERÁ, prefér, vb. I. Tranz. A da întâietate sau precădere unui lucru, unei situații sau unei ființe, în raport cu altceva sau cu altcineva; a considera ceva sau pe cineva mai bun, mai valoros, mai important etc., în raport cu altceva sau cu altcineva; a aprecia mai mult ceva sau pe cineva) sa ii evit,nu ca neaparat fac,daca am neaparata nevoie merg la medic...

#10
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 Adrryo, on 25 decembrie 2014 - 21:58, said:

Nu stiu de unde ai tras concluzia ca detest medicii...am zis doar ca "prefer" (PREFERÁ, prefér, vb. I. Tranz. A da întâietate sau precădere unui lucru, unei situații sau unei ființe, în raport cu altceva sau cu altcineva; a considera ceva sau pe cineva mai bun, mai valoros, mai important etc., în raport cu altceva sau cu altcineva; a aprecia mai mult ceva sau pe cineva) sa ii evit,nu ca neaparat fac,daca am neaparata nevoie merg la medic...
Nu am zis ca ii detesti, si am recitit mesajul.
Chiar daca e scris la persoana a 2a, nu inseamna ca iti este adresat direct. Nu este un mod de exprimare cunoscut?
Chiar daca este formulat de pers 2, este un mod de adresare... general, fara un destinatar anume.

#11
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Fă și tu puțină mișcare și respiră niște aer de pădure.

#12
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Mergi si fa un RMN, poate nu s-a dizolvat capsula si... Cine stie?

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 bambucea76, on 26 decembrie 2014 - 09:49, said:

Mergi si fa un RMN, poate nu s-a dizolvat capsula si... Cine stie?
Exact,ca rmn-urile le gasesti pe toate gardurile si gratis pe deasupra,unde mai pui ca daca te duci cu dileme dinastea s-ar putea sa iti dea doctoru 2 capace cand ceri trimitere pentru asa ceva.

Edited by I2O, 26 December 2014 - 10:10.


#14
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

 I2O, on 26 decembrie 2014 - 10:09, said:

Exact,ca rmn-urile le gasesti pe toate gardurile si gratis pe deasupra,unde mai pui ca daca te duci cu dileme dinastea s-ar putea sa iti dea doctoru 2 capace cand ceri trimitere pentru asa ceva.

Cred ca baiatul incerca sa fie ironic da nu prea a reusit...

#15
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Pai cand spui ca ai luat o capsula de... si crezi ca nu s-a dizolvat sau ti se pare ca s-a transformat in ceva nedefinit cauzand o durere cum poti fii decat ironic?

Edited by bambucea76, 28 December 2014 - 08:32.


#16
Ioana7226

Ioana7226

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2018

 Adrryo, on 25 decembrie 2014 - 21:29, said:

Orientativ zic,oricum mi se par niste capsule ciudate...
Draga Addryo, eu cred ca ciudat este topicul tau.  Imi miroase a concurenta neloiala. Multa bafta!

#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Plastic ? Voi ganditi ? E gelatina care se dizolva in stomac sau intestin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate