Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Windows 10 - sistem de operare principal?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Salut. E o idee buna sa pun Windows 10 ca sistem de operare principal?

Momentan am 2 hdd-uri in PC :
- de 120 gb cu Windows 10
-de 1 tb cu Windows 7
Default e Windows 7 si cand mi se face dor de 10 schimb ordinea de bootare din BIOS. Ei bine, chestia asta mi-a adus numai si numai probleme.

Sa descriu putin situatia. In timpul saptamanii stateam pe W7 si in week-end comutam pe W10. Apoi treceam iar pe W7 in timpul saptamanii si tot asa. La inceput nu am intampinat vreo problema insa cu timpul am observat ca la trecerea la W7 sistemul imi tot cerea sa verifice partitiile de erori, si asta facea de fiecare data cand treceam de pe W10 inapoi pe W7 pana intr-o zi cand nu mai vroia sa intre in W7, isi dadea restart in continuu. I-am dat repair si a functionat, insa dupa cateva zile aceeasi problema.

Dupa o saptamana, surpriza, se terminase weekend-ul asa ca inapoi pe W7. Ecranul se facea negru in momentul in care trebuia sa-mi apara screen-ul de logare.

--> Am reinstalat W7 si a inceput sa functioneze din nou dar, in aceeasi zi, am comutat pe W10 si dupa, cand sa ma intorc inapoi pe 7 primesc acelasi ecran negru.

Asadar as formata tot HDD-ul de 1 TB si as instala W10 pe el ca sistem principal de operare deoarece W7 mi se pare cam demodat si il folosesc doar cand mai vreau sa joc ceva si cam atat.  E o idee buna?
+ ca m-am saturat de problemele pe care mi le creeaza aceasta configuratie "dual-boot". Apropo, care ar putea fi cauza problemei mele?

#2
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
eu folosesc pe laptop doar windows 10. nu e cel mai stabil, dar functioneaza.

#3
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Instaleaza pe un hard 10 si pe celalalt 8.1 sau ce vrei. Cind doresti un anume SO doar setezi din bios prioritatea hardului si ai rezolvat problema. Eu am 3 harduri, (fiecare e partitionat in 2 - C si D) si pe fiecare C cite un SO. Selectezi din manage sa-ti ascunda celelalte 2 C-uri (cu SO) si-ti ramin in final 4 partitii ( 1 C cu SO si "3 D-uri" cu litere aferente) si indiferent cum selectez ordinera de bootare, cu ce sistem vrea muschiu' meu e aceeasi situatie.

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Si nu ai avut vreo problema precum cele descrise de mine?

#5
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 jegmihai, on 25 decembrie 2014 - 20:28, said:

Salut. E o idee buna sa pun Windows 10 ca sistem de operare principal?

Momentan am 2 hdd-uri in PC :
- de 120 gb cu Windows 10
-de 1 tb cu Windows 7
Default e Windows 7 si cand mi se face dor de 10 schimb ordinea de bootare din BIOS. Ei bine, chestia asta mi-a adus numai si numai probleme.

Sa descriu putin situatia. In timpul saptamanii stateam pe W7 si in week-end comutam pe W10. Apoi treceam iar pe W7 in timpul saptamanii si tot asa. La inceput nu am intampinat vreo problema insa cu timpul am observat ca la trecerea la W7 sistemul imi tot cerea sa verifice partitiile de erori, si asta facea de fiecare data cand treceam de pe W10 inapoi pe W7 pana intr-o zi cand nu mai vroia sa intre in W7, isi dadea restart in continuu. I-am dat repair si a functionat, insa dupa cateva zile aceeasi problema.

Dupa o saptamana, surpriza, se terminase weekend-ul asa ca inapoi pe W7. Ecranul se facea negru in momentul in care trebuia sa-mi apara screen-ul de logare.

--> Am reinstalat W7 si a inceput sa functioneze din nou dar, in aceeasi zi, am comutat pe W10 si dupa, cand sa ma intorc inapoi pe 7 primesc acelasi ecran negru.

Asadar as formata tot HDD-ul de 1 TB si as instala W10 pe el ca sistem principal de operare deoarece W7 mi se pare cam demodat si il folosesc doar cand mai vreau sa joc ceva si cam atat.  E o idee buna?
+ ca m-am saturat de problemele pe care mi le creeaza aceasta configuratie "dual-boot". Apropo, care ar putea fi cauza problemei mele?

La tine nu e dual boot... Dual e atunci cind ai pe acelasi hard 2 SO... Fa ce ti-am zis si ai rezolvat problema.

 jegmihai, on 25 decembrie 2014 - 20:47, said:

Si nu ai avut vreo problema precum cele descrise de mine?

Niciodata!

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 jegmihai, on 25 decembrie 2014 - 20:28, said:

as instala W10 pe el ca sistem principal de operare deoarece W7 mi se pare cam demodat
Treci pe 8.1 si gata ai impacat nedumeririle.

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 mihalexmihalex, on 25 decembrie 2014 - 20:49, said:

La tine nu e dual boot... Dual e atunci cind ai pe acelasi hard 2 SO... Fa ce ti-am zis si ai rezolvat problema.

Exact ca tine am facut si eu.
Citeste mai atent primul post.

#8
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
W7 demodat.. Nu mai sunt cul :(.

Acum 8,1 daca te manca. Zece lasa-l sa apara.

#9
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Deci ... pe al de 120 baga 10... Dupa instalare>>>manage>>>disk management>>>click dreapta pe partitia cu celalt SO>>> change drive letter>>>remove+Ok


La fel si cu celalt hard, respectiv SO  si in final vei avea C (SO), D (a doua partitie) si E sau ce litera vrea muschiu' tau ( cea de-a doua partitie a celui de-al doilea hard)

#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 Orange09, on 25 decembrie 2014 - 20:52, said:

W7 demodat.. Nu mai sunt cul Posted Image.
Chiar e. Fata de 10 are multe lipsuri.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Cum poti pune drept OS principal unul ce nici n-a fost inca lansat oficial?

#12
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 dani.user, on 25 decembrie 2014 - 20:56, said:

Cum poti pune drept OS principal unul ce nici n-a fost inca lansat oficial?

Foarte simplu!
Citeste ce am zis mai sus. E cel mai smecher SO...

[ https://i.imgur.com/c1CxxMt.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Momentan am ceva la incarcat si nu pot sa ma loghez de pe Win 10 sa-ti fac SS ...

#13
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Eu cred ca iti place rozul Posted Image

#14
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
win 10 inca e in faza beta (sau testare); nu iti garanteaza nimeni cu nu iti va da crash intr-o dimineata sau nu va fi update-uri cu probleme sau iti va pica sistemu cand ti-e lumea mai draga :)
mergi pe win 7 sau 8

#15
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Mie nu mi-a dat crash, adevarat, il folosesc mai rar, dar poti trece, daca-i ceva, pe celalalt / celelalte SO...

 Orange09, on 25 decembrie 2014 - 21:12, said:

Eu cred ca iti place rozul Posted Image

Culoarea preferata e bleomangri. :D

#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pana la urma o sa trec pe Windows 8.1 si voi folosi doar un sistem de operare.

#17
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Si eu folosesc ca principal 8.1 dar pentru amorul artei am bagat si 10 alaturi de 7 (toate pe 64). Atat pe  8.1 cit si pe 7 am VB cu Xp, sub care fac  teste ale programelor nou aparute.

#18
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Eu nu mai vreau sa am parte de probleme, de aceea voi renunta la W10.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate