Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Set analize medicale cu rezultate diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Prin iulie anul asta mi-am facut intr-un spital o “revizie generala”, insemnand 28 probe teste de biochimie, 20 de hemoleucograma, 5 de electroforeza proteine serice si 9 de imunologie. Au iesit peste limita doar la biochimie cateva, gen trigliceride 181 mg/dL (normal 60-165) si bilirubina totala, 1,6 mg/dL (normal 0,2-1,2). Medicul de familie a zis ca sunt OK, dar sa reduc din dulciuri. Avand o boala cronica la sfarsitul lui noiembrie am fost chemat la spital sa fiu bagat intr-un program pentru testare unui nou tratament si mi s-a facut alt set de teste, 26 de chimie, 15 hematologie, 6 de imunologie si 3 de chimie speciala, dupa sistemul de masura american. Ocazie cu care mi s-a gasit in afara parametrilor OK sodium 151 mmol/L (normal 135-147), creatinina 125 mmol/L (normal 62-106), glucoza 6,9 mmol/L (normal  4,1-5,9), acid uric 422 mmol/L (normal 202-416), cholesterol 5,46 L mmol/L (normal <5,18) si  triglyceride 2,46 mmol/L (normal <1,70). Medicul din spital mi-a zis ca am ceva la rinichi, sa ma tratez dupa care sa revin la ei, iar medicul de familie a confirmat, spunandu-mi ca pot ajunge la dializa sau chiar transplant de rinichi daca se agraveaza… Dar mi-a dat bilet de trimitere pentru un set de 8 analize, pentru a le dubla pe cele deja facute in spital. Pe 24 noiembrie la un centru medical au zis ca nu mai au fonduri, asa ca le-am facut contracost, toate rezultatele fiind in limite normale: acid uric seric 5,06 mg/dl (normal 3,5-7,2), colesterol seric total 174 mg/dl (normal 40-200), creatinina serica 1,24 mg/dl (normal 0,5-1,3), glicemie 104,8 (normal 65-110), TGO 17 U/L (normal 0-38), TGP 14,8 U/L (normal 0-41), trigliceride 104,3 (normal 0-150) si uree serica 40,3 mg/dl (normal 13-43). Pentru ca tot aveam trimitere, am facut pe 2 decembrie acelasi set de analize la alt centru medical: acid uric seric 5,69 mg/dl (normal 3,5-7,2), colesterol seric total 175,78 mg/dl (normal <200), creatinina serica 1,45 mg/dl (normal 0,7-1,2), glicemie 119,97 (normal 70-105), TGO 17,72 U/L (normal 0-45), TGP 24,34 U/L (normal 0-45), trigliceride 82,93 (normal 0-150) si uree serica 35,89 mg/dl (normal 15-39). Rezultatele le-am luat a doua zi si pentru ca mi-a iesit glicemia si creatinina marite, am (re)facut, cu plata, pe 4 decembrie, numai cele iesite din parametri la un al treilea laborator. Asa ca la 2 zile diferenta mi-a iesit glicemia 91 mg/dl (normal 70-105) si creatinina serica 0,8 mg/dl (normal 0,9-1,3). Eu pe cine sa mai cred? Setul de analize din vara au foat facute la un spital in curs de acreditare RENAR, analizele din 04 decembrie scrie ca laboratorul este acreditat, iar cel din 02 decembrie scria ca nu este acreditat. De fiecare data nu am mancat dimineata, iar in seara de dinainte ceva mai moderat, in tot acest timp nemodificand alimentatia, cu exceptia reducerii dulciurilor de la sfarsitul lui noiembrie, nici macar miere nu am mai consumat. Cum sa fie asa diferente la interval de 2 zile? Cum adica, pe 02.04 aveam creatinina peste limita, iar 2 zile mai tarziu sub limita? Glicemia am auzit ca poate sa difere de la zi la zi, sa nu zic ora, dar nici chiar asa, de la limita tratamentului cu insulina la supersanatos. Iar creatinina are o evolutie mai lenta, nu cred ca poate scade in 2 zile de la prea multa la prea putina. Un medic dupa care analize sa imi prescrie, daca este cazul, o medicatie?
Pana la urma, laboratoarele au vreo responsabilitate pentru buletinele de analize pe care le emit?

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Cati oameni sanatosi au murit din cauza laboratoarelor, doar cei de acolo stiu

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu au. Testele astea nu sunt 100% perfecte. Au o probabilitate sa dea pozitiv respectiv negativ atunci cand nu e asa. De aia le faci de doua ori cand esti suspect de HIV sau eu stiu... Pur si simplu tu ai intrat in statistica aia de 4% pt. care testul a dat un rezultat aiurea.

#4
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
La rezultate diferite si laboratoare asisderea raspunsul a fost ca nu se folosesc aceleasi substante  si de aceea nu sunt la fel.

#5
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Nu sunt medic, si nu stiu nici situatia ta financiara. Daca iti permiti, du-te si fa de 2 ori acelasi set de analize la aceeasi clinica/acelasi laborator, din aceleasi mostre. Daca iti da rezultate foarte asemanatoare de 2 ori, sansele sa-ti fie gresite amandoua intre aceleasi limite este extrem de mic(dar posibil dpdv matematic).

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
zici ca ai o boala cronica. Nu ai luat cumva si medicamente in(tre) perioadele cand ai facut analizele? Pot influenta analizele de ficat si de rinichi...intr-o parte se proceseaza, prin cealalta se elimina...stii povestea

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View Postm_maru, on 25 decembrie 2014 - 22:00, said:

La rezultate diferite si laboratoare asisderea raspunsul a fost ca nu se folosesc aceleasi substante  si de aceea nu sunt la fel.

OK, au rezultate diferite in functie de metoda si reactivi, cu limite de min. si max. specifice. Insa nu-mi explic faptul ca la creatinina pe 24.11 nivelul a fost intre min. si max., pe 02.12 peste max., iar pe 04.12 sub min.

View PostMichidoo, on 25 decembrie 2014 - 23:16, said:

zici ca ai o boala cronica. Nu ai luat cumva si medicamente in(tre) perioadele cand ai facut analizele? Pot influenta analizele de ficat si de rinichi...intr-o parte se proceseaza, prin cealalta se elimina...stii povestea

La astm medicatia este una de intretinere si consta dintr-o inhalatie dimineata si una seara, nici nu cred ca ajunge la ficat sau rinichi avand in vedere modul de administrare. Si chiar daca ar ajunge, a fost constanta (zilnica).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate