Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Definitii, aforisme ..

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

#1
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Eu imi imaginez persoanele credincioase (orice religie) ca pe niste persoane cu o vedere perfecta dar care aleg sa isi traiasca zilele cu ochii inchisi.


Credinciosilor, voi cum va imaginati o persoana necredincioasa?
Necredinciosilor, voi cum va imaginati o persoana credincioasa?

#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Si ai ales s-o tii p-a ta?

#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Ochii inchisi, "ca calu"?

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Ochii inchisi ca atunci cand aprinzi lumina noaptea si alegi sa tii ochii inchisi deoarece lumina puternica te deranjeaza.

Edited by pelikanu, 25 December 2014 - 19:51.


#5
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Credincios : multa prea slab pentru ce-l asteapta dincolo de religie, prea comod pentru a-si pune intrebari si a cauta raspunsuri, iresponsabil....

#6
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014

 pelikanu, on 25 decembrie 2014 - 19:15, said:

Eu imi imaginez persoanele credincioase (orice religie) ca pe niste persoane cu o vedere perfecta dar care aleg sa isi traiasca zilele cu ochii inchisi.


Credinciosilor, voi cum va imaginati o persoana necredincioasa?
Necredinciosilor, voi cum va imaginati o persoana credincioasa?

Necredinciosii seamana cu pelicanii! :lol:

#7
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Cui ii pasa de creintele altora? Din partea mea poti sa te inchini si la semafoare, nu e mai putin ridicol decat inchinatul la Zeus, Jupiter, Iisus, Lucifer sau Odin. Nu am desconsiderat niciodata pe nimeni pentru credinta lui.
Mi se pare o forma ieftina de superioritate discriminarea religioasa. La urma urmei nu religia e de vina, ci oamenii care o aplica gresit. Poti dispretui un preot(in anumite conditii), dar credinta unei persoane nu ai dreptul sa o desconsideri sau s-o pui la indoiala, pur si simplu. Opiniile nu sunt niciodata gresite, ca de-aia le zice opinii.

#8
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 pelikanu, on 25 decembrie 2014 - 19:15, said:

Eu imi imaginez persoanele credincioase (orice religie) ca pe niste persoane cu o vedere perfecta dar care aleg sa isi traiasca zilele cu ochii inchisi.


Credinciosilor, voi cum va imaginati o persoana necredincioasa?
Necredinciosilor, voi cum va imaginati o persoana credincioasa?
Persoanele necredincioase nu vad nimic din realitate.
Traiesc intr-o lume fictiva pe care si-o imagineaza ca totul le va fi roz

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 altul2, on 25 decembrie 2014 - 22:47, said:

Persoanele necredincioase nu vad nimic din realitate.
Traiesc intr-o lume fictiva pe care si-o imagineaza ca totul le va fi roz
Eu sunt de parere ca este exact invers, persoanele necredincioase nu vad rozul ci realitatea pe cand cele religioase vad numai roz, peste tot unde dau de greu sau tel la zeu sa le ajute chipurile Posted Image
Religiosii traiesc intr-o lume fictiva pe care si-o autodeseneaza, in care tot ce nu e cunoscut e stiut de zeu deci nu au necunoscute... au doar certitudini religioase... si stim ce fel de persoane in general, traiesc in certitudini Posted Image

Edited by andreic, 26 December 2014 - 00:36.


#10
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 andreic, on 26 decembrie 2014 - 00:34, said:

Eu sunt de parere ca este exact invers, persoanele necredincioase nu vad rozul ci realitatea pe cand cele religioase vad numai roz, peste tot unde dau de greu sau tel la zeu sa le ajute chipurile Posted Image
Religiosii traiesc intr-o lume fictiva pe care si-o autodeseneaza, in care tot ce nu e cunoscut e stiut de zeu deci nu au necunoscute... au doar certitudini religioase... si stim ce fel de persoane in general, traiesc in certitudini Posted Image
Persoanele nereligioase traiesc cu capul in niste nori roz.
Cand sa il intrebi:
- Cum ai aparut tu?
Raspunde:
- A m-am facut eu singur prin exercitii de body building?
- Si ce o sa fie dupa ce mori?
- A, nimic.
- Da cum stii tu ca nu va fi nimic? Tu n-ai invatat la scoala elementara ca ceva existent nu poate disparea in nimic?
- A, dar eu la scoala am facut educatie fizica pentru bodybuilding, nu stiu ce e aia fizica.
- Aha, e clar.
-

Edited by altul2, 26 December 2014 - 09:35.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 altul2, on 26 decembrie 2014 - 09:35, said:

Persoanele nereligioase traiesc cu capul in niste nori roz.
Cand sa il intrebi:
- Cum ai aparut tu?
Raspunde:
- A m-am facut eu singur prin exercitii de body building?
..//..//..//..
Tu n-ai invatat la scoala elementara ca ceva existent nu poate disparea in nimic?
Mai, astea nu sunt persoane nereligioase, doar proaste rau Posted Image Un om educat nu are probleme cu chestiile astea elementare, nu sunt secrete.

Edited by andreic, 26 December 2014 - 09:41.


#12
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 altul2, on 25 decembrie 2014 - 22:47, said:

Persoanele necredincioase nu vad nimic din realitate.
Traiesc intr-o lume fictiva pe care si-o imagineaza ca totul le va fi roz
pai si cei credinciosi vad lumea in roz aidoma unui betiv cu mintea alterata

#13
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Valmont43, on 26 decembrie 2014 - 11:59, said:

pai si cei credinciosi vad lumea in roz aidoma unui betiv cu mintea alterata
Adica un betiv isi organizeaza viata prin grija zilei de maine?
Nu persoana necredincioasa traieste in betia ca nu il asteapta nimic?

Edited by altul2, 26 December 2014 - 12:15.


#14
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 16.07.2013

 pelikanu, on 25 decembrie 2014 - 19:15, said:

Eu imi imaginez persoanele credincioase (orice religie) ca pe niste persoane cu o vedere perfecta dar care aleg sa isi traiasca zilele cu ochii inchisi.


Credinciosilor, voi cum va imaginati o persoana necredincioasa?
Necredinciosilor, voi cum va imaginati o persoana credincioasa?
Esti un nimeni care blameaza prin generalizare multe genii ale lumii care au fost sau sunt credincioase.
Mai aud si eu discutii ,cateodata participand involuntar, si e fascinant cum niste idioti, care habar n-au cine e Hegel, Kant, Descartes, Platon, Toma de Aquino, sau mai stiu eu ce imensi ganditori care au avut argumente infailibile pentru existena lui Dumnezeu, dar ei "discuta", exact ca niste oameni grobiani care nu-si accepta conditia de novice, de nestiutor, de pe dinafara subiectului.
Asta nu e lupta intre credinciosi si necredinciosi, asta e o simpla incercare a plebeilor de a se da interesanti. Daca vrea cineva sa vada cu adevarat cum arata o discutie intre un credincios si un necredincios, cel mai bun exemplu care imi vine in minte e  Petre Tutea - Emil Cioran. Au si un interviu "comun"  pe youtube.
Iar parerea mea pot sa spun ca e dupa filosofia lui Wittgenstein, care spunea "ce nu poate fi spus trebuie tinut in tacere". Cu alte cuvinte. existenta lui Dumnezeu este o problema inefabila, poate apriorica, si oricum inafara dialecticii umane.
De altfel, s-ar putea practic dezbate, de amorul artei, dar cine cu cine ?  Un idiot care se gandeste toata ziua la tzatze, porcarii, masini, jocuri, probleme minore, si seara o arde inteleptul ateu pe sofptedia? Sau altcineva care toata ziua isi amesteca porcariile cu Dumnezeu si tot ce gandeste el e legat de dogmatica unei religii..si vine seara pe softpedia sa o arda inteleptul credincios ? Astia sunt niste plebei si discutiile lor vor fi demne de pus intr-o comedie de Caragiale.

Edited by martoruu, 26 December 2014 - 13:11.


#15
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu a întrebat nimeni care a fost scopul acestui topic dar va voi spune.

Fiind Craciunul, asteptam din partea credincioșilor răspunsuri simple si ferme prin care sa isi dovedească bunătatea, speranța si intelegerea lucrurilor efemere.

Am putut însă remarca prostie (pelicanii), îngâmfare (ce treaba are Cioran sau Tutea cu întrebarea mea? Sau ai impresia ca pot fi cititi/analizati doar intre 2 cruci?) si iarăși, prostie (betivii ce cauta in discutie?)

Răspunsurile necredincioșilor le cunosc deoarece logica m-a condus cu multa vreme in urma la ele.

Intr-o alta ordine de idei, nu am încă nici un motiv pentru a va considera altceva decât niste persoane dresate de un cadru familial nociv pentru a deveni îngâmfati, lacomi si incapabili de a accepta realități dovedite științific.

Sunteți din punctul meu de vedere boala ce împiedică progresul umanității.

#16
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 pelikanu, on 27 decembrie 2014 - 15:40, said:

Sunteți din punctul meu de vedere boala ce împiedică progresul umanității.
Cand ziceti progres desigur va referiti la Coreea de Nord
Ceea ce e adevarat, nimeni nu vrea sa ajunga ca Coreea

#17
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014
Necredinciosul e un om or inadmidibil de multumit de sine- aci as vedea o uimitoare asemanare cu un pelican satul- or inadmisibil de nemultumit de sine- ati ghicit, acesta din urma seamana cu un pelican nemancat de doua saptamani.

Edited by Stormi, 27 December 2014 - 16:25.


#18
Clementinae

Clementinae

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 374
  • Înscris: 07.12.2014

 altul2, on 25 decembrie 2014 - 22:47, said:

Persoanele necredincioase nu vad nimic din realitate.
Traiesc intr-o lume fictiva pe care si-o imagineaza ca totul le va fi roz

Din contra, persoanele necredincioase vad realitatea asta imperfecta si au curajul sa o accepte, in timp ce persoanele credincioase se amagesc cu o potentiala lume roz care va compensa imperfectiunea lumii asteia.

Credinciosul tipic mi-l imaginez ca un om care il imbratiseaza pe Dumnezeu pentru ca altfel viata ar fi insuportabil de injusta. Asta e un mare camp de batalie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate