Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Video card

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
deniserban

deniserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.11.2006
Am un calculator de jocuri destul de bun zic eu insa video cardul nu mai duce jocuri DirectX 11 doar 10.Caut de cateva zile o placa video insa am ajuns sa-mi ingreunez decizia din ce in ce mai tare pentru ca in fiecare zi aflam informatii care mau descurajat de aceea caut sfaturi aici pe forum.
Deja ma hotarasem asupra unor carduri insa in ultimul moment am gasit pe net faza ca placile de 2 Gb nu mai duc ultimele jocuri iar daca le duc vor fi depasite in scurt timp.Nu vreau sa dau mai mult de 200 de euro pe card insa cele de 4Gb sunt mult mai scumpe.Am cautat sh insa nu-mi duce alimentarea avand una de 600W.Intrebarea mea este daca iau una de 2Gb Nvidia GeForce GTX 750 Ti de ex pot sa joc jocuri pe viitor cel putin doi ani ? Jocurile actuale si cele din trecut le-am jucat pe toate cu exeptia celor care cer directx 11 cu un Geforce gtx 260 care nu s-a sacadat niciodata merge brici insa ultimele joace nici macar nu le incearca din cauza directx-ului.Inca sunt foarte multumit de card.
Motherboard:
  CPU Type   QuadCore Intel Core i7 920, 2666 MHz (20 x 133)
  Motherboard Name   MSI X58 Pro-E SLI (MS-7522)  (2 PCI, 2 PCI-E x1, 3 PCI-E x16, 6 DDR3 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
  Motherboard Chipset    Intel Tylersburg X58, Intel Nehalem
  System Memory 6135 MB  (DDR3-1333 DDR3 SDRAM)
  DIMM1: A-Data HY63I1B16    2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM  (9-9-9-24 @ 666 MHz)  (8-8-8-22 @ 592 MHz)  (6-6-6-16 @ 444 MHz)
  DIMM3: A-Data HY63I1B16    2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM  (9-9-9-24 @ 666 MHz)  (8-8-8-22 @ 592 MHz)  (6-6-6-16 @ 444 MHz)
  DIMM5: A-Data HY63I1B16    2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM  (9-9-9-24 @ 666 MHz)  (8-8-8-22 @ 592 MHz)  (6-6-6-16 @ 444 MHz)
  BIOS Type AMI (05/12/09)
  Communication Port     Communications Port (COM1)
    Display:
  Video Adapter NVIDIA GeForce GTX 260  (896 MB)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BC-KBW9hDEo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
In 200 de euro poti sa iei un gtx 760 sau te uiti la amd r9 270x sau 285.

#3
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
i7-le ăla, o fi el i7, dar e vechi și te va limita destul de mult...În banii tăi ți-aș recomanda GTX 760(http://www.emag.ro/p...5/pd/DN94XBBBM/), sau R9 280(http://www.evomag.ro...source=price-ro).
R9 280 e mai ok decât GTX 760 ca performanță, dar ceva mai gurmandă la capitolul consum.
Jocurile le vor duce amândouă doi ani de aici încolo, nu pe ultra cu AA dat la maxim, că nu te ține procesorul, dar le vor duce decent...

Cât despre 2GB vs 4GB...m-am jucat Crysis 3 cu 512MB RAM. E doar marketing până la un punct.
2GB sunt suficienți pentru fullHD, dacă nu ești pretențios. Dacă urci rezoluțiia spre 1440p sau chiar 4K, atunci da, vei avea nevoie de o cantitate mai mare de VRAM.
Mai există și niște jocuri care au nevoie de mai mult vRAM pentru că au texturi multe de încărcat.(Shadow of Mordor e un exemplu).

Bazat pe tot ce am scris mai sus, recomandarea finală ar fi R9 280, dar depinde ce sursă ai(ai zis că are 600W, dar ce model exact e?).

Edited by Ally97, 25 December 2014 - 14:45.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu il limiteaza,e capabil de un overclocking destul de serios,as indrazni sa spun ca este undeva la performanta pe care o are piledriver clock per clock.

#5
deniserban

deniserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.11.2006

View PostAlly97, on 25 decembrie 2014 - 14:40, said:

i7-le ăla, o fi el i7, dar e vechi și te va limita destul de mult...În banii tăi ți-aș recomanda GTX 760(http://www.emag.ro/p...5/pd/DN94XBBBM/), sau R9 280(http://www.evomag.ro...source=price-ro).
R9 280 e mai ok decât GTX 760 ca performanță, dar ceva mai gurmandă la capitolul consum.
Jocurile le vor duce amândouă doi ani de aici încolo, nu pe ultra cu AA dat la maxim, că nu te ține procesorul, dar le vor duce decent...

Cât despre 2GB vs 4GB...m-am jucat Crysis 3 cu 512MB RAM. E doar marketing până la un punct.
2GB sunt suficienți pentru fullHD, dacă nu ești pretențios. Dacă urci rezoluțiia spre 1440p sau chiar 4K, atunci da, vei avea nevoie de o cantitate mai mare de VRAM.
Mai există și niște jocuri care au nevoie de mai mult vRAM pentru că au texturi multe de încărcat.(Shadow of Mordor e un exemplu).

Bazat pe tot ce am scris mai sus, recomandarea finală ar fi R9 280, dar depinde ce sursă ai(ai zis că are 600W, dar ce model exact e?).

Da stiu ca procesorul e vechi dar tot calculatorul e vechi are cativa ani buni.Ideea a fost sa iau un calculator destul de avansat la vremea aceea sa ma duca apoi sa-l upgradez insa se pare ca nu mai tine faza asta.Mi sa spus ca placa de baza e doar PCI Expres ca procesorul e vechi ca alimentarea e slaba deci imi trebuie alt calculator la urma urmei dar pana atunci ma mai tarai cu asta asa cum e.
Alimentarea e un CoolerMaster silentpro 600w.Am gasit pe net un Sapphire R9 290 4GB GDDR5 OC TRI-X pe la 175 de euro sh dar inca in garantie doi ani sa vad daca mai e valabil anuntul si daca o suporta alimentarea pe care o am.Am gasit in specificatii: 750 Watt Power Supply is required

Merci,sarbatori fericite la toti!

View Postxeleron, on 25 decembrie 2014 - 23:13, said:

Nu il limiteaza,e capabil de un overclocking destul de serios,as indrazni sa spun ca este undeva la performanta pe care o are piledriver clock per clock.

Cand spui overclocking te referi la procesor,CPU? Este usor de facut?

Edited by deniserban, 26 December 2014 - 14:45.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
La procesorul ala e relativ usor.Placa  de baza capabila ai,sursa ai,cooler iti trebuie in schimb.

#7
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

View Postxeleron, on 25 decembrie 2014 - 23:13, said:

Nu il limiteaza,e capabil de un overclocking destul de serios,as indrazni sa spun ca este undeva la performanta pe care o are piledriver clock per clock.
E nițel mai slab decât Piledriver(până și CPUBoss o zice lol Posted Image)..și cum majoritatea userilor susțin că Piledriver e slab pentru gaming, n-am vrut să încep un flame war.

Eu personal...nu văd limitarea..nu în cazul meu...și cred că nu o voi vedea nici după upgrade..dar de...tre' să-i mulțumim pe toți.

@deniserban
Overclocking-ul nu este complicat, dar trebuie să ai răbdare, și să urmărești cu atenție niște pași. Un OC stabil pe care să-l poți considera potrivit pentru utilizarea de zi cu zi are nevoie de timp și de verificare amănunțită.

View Postdeniserban, on 26 decembrie 2014 - 14:43, said:

Am gasit in specificatii: 750 Watt Power Supply is required
Stai liniștit, sursa ta e capabilă. Producătorii umflă deobicei valoarea ”minimă” pentru că sunt mulți useri care au surse mai slabe, sau chinezării care nu sunt în stare să furnizeze o putere egală cu cea de pe etichetă.

Edited by Ally97, 26 December 2014 - 14:59.


#8
deniserban

deniserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.11.2006
Am mai gasit un SAPPHIRE HD 6990 4GB GDDR5 pe la 150 euro insa nu stiu daca placa asta se preteaza la calculatorul meu pentru ca are doua procesoare grafice...
Pe lista mea mai e si Sapphire R9 290 4GB GDDR5 insa am vazut pe net ca se incing la aproape o suta de grade si fac zgomot ca un avion cu reactie
Voi ce ziceti?

Edited by deniserban, 26 December 2014 - 23:21.


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
R9 290 fara discutie,insa ai nevoie de o racire exceptionala a carcasei,plus o varianta non-reference pentru coolerul gpu.

#10
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Pai stai putin, cat de costa R9 290 ala?

View PostAlly97, on 25 decembrie 2014 - 14:40, said:

i7-le ăla, o fi el i7, dar e vechi și te va limita destul de mult...În banii tăi ți-aș recomanda GTX 760(http://www.emag.ro/p...5/pd/DN94XBBBM/), sau R9 280(http://www.evomag.ro...source=price-ro).
R9 280 e mai ok decât GTX 760 ca performanță, dar ceva mai gurmandă la capitolul consum.
Jocurile le vor duce amândouă doi ani de aici încolo, nu pe ultra cu AA dat la maxim, că nu te ține procesorul, dar le vor duce decent...

Cât despre 2GB vs 4GB...m-am jucat Crysis 3 cu 512MB RAM. E doar marketing până la un punct.
2GB sunt suficienți pentru fullHD, dacă nu ești pretențios. Dacă urci rezoluțiia spre 1440p sau chiar 4K, atunci da, vei avea nevoie de o cantitate mai mare de VRAM.
Mai există și niște jocuri care au nevoie de mai mult vRAM pentru că au texturi multe de încărcat.(Shadow of Mordor e un exemplu).

Bazat pe tot ce am scris mai sus, recomandarea finală ar fi R9 280, dar depinde ce sursă ai(ai zis că are 600W, dar ce model exact e?).

Eu zic sa nu mai facem recomandari bazate pe jocuri vechi precum Crysis 3. Are totusi aproape 2 ani jocul ala, e din alta generatia, pe vremea aia inca se lansau pt. PS3 si 360 care aveau 256mb de memorie video.
Fals, daca vrei sa te joci la maxim nu iti ajung 2 GB RAM pentru Full HD.
Ca vrei sa il joci pe medium e una, dar nu inteleg cum ai da peste 900-1000 lei, de exemplu, pe o placa, ca sa vezi ca nu iti merg jocurile noi macar pe un medium spre high fluid pentru ca n-ai destula memorie.

In cazul Crysis, nu stiu de cata memorie ai nevoie pentru a juca la maxim, probabil 2 GB sunt arhisuficienti, dar in niciun caz nu joci la maxim cu juma de giga.
Jocurile noi, cer multa memorie video, hell, acum 4 ani orice peste 1GB era super high end, in 4 ani deja standardul a urcat de la 1 la 4 de cand cu Maxwell asta toamna.
Jocurile noi precum Far Cry 4, Watch Dogs, Unity etc deja sar lejer de 3 GB pe Ultra + Full HD.

Edited by PaulFCB, 27 December 2014 - 20:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate