Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Zona gastein

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
andi_d_cluj

andi_d_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2008
Ati fost acolo? Dak da, si aveti ceva recomandari, please help! Intentionez un concediu in prima saptamana din februarie, ski+spa, familie 2 adulti+1 copil de 10 ani...

#2
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Am fost, dar vara, n-am habar cum e cu ski-ul. Zona e frumoasa, oamenii primitori, Salzburg e aproape...

#3
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 andi_d_cluj, on 24 decembrie 2014 - 23:53, said:

Ati fost acolo? Dak da, si aveti ceva recomandari, please help! Intentionez un concediu in prima saptamana din februarie, ski+spa, familie 2 adulti+1 copil de 10 ani...

Vacanta placuta, e vf de sezon acolo.

#4
Sinutzu

Sinutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.10.2006
Tocmai am revenit de acolo. Sa zicem ca pentru familie e ok, in rest e cam batraneasca atmosfera.

Partiile sunt pentru toate gusturile sa zic asa. Exclusiv in Bad gastein e cam plictiseala parerea mea. In Bad Hofstein (10 min distanta cu masina) e mult mai ok dpdv al partiilor ( ski pass 50E pe zi, ambele.)

Doua spauri in apropiere, Felsentherme (chiar in Bad Gastein in centru.. n am fost dar de afara mi s a parut neimpresionant, 27 de euro pe zi) si Alpentherme.. mult mai generos cu spatiul, topogane maricele, partea de saune e chiar faina... cu 2 euro mai mult de persoana pe zi.

Ca o completare.. cand am plecat eu pe 17 din Bad Gastein erau 10 grade si.. ploua pe rupte; chestie care evident a facut varza partiile mai spre baza.  Deci.. atentie la vreme.

Pe mine sincer nu m a impresionat locatia. Ca peisaj mi s a parut mult, mult mai fain Ischgl elul, iar ca viata si atmosfera Solden.

#5
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Depinde de varsta probabil, noi de exemplu am fost un grup de 16 persoane (8 adulti + 8 copii) si ne-a placut. Viata si atmosfera am facut-o noi
Am fost anul acesta in Mallnitz, la 15 minute de Bad Gastein, se ajunge acolo cu trenul pe sub un munte pentru ca nu exista acces auto direct. Exact cu o saptamana inainte de vacanta copiilor. Ne-am plimbat prin Bad Gastein, partea veche e foarte pitoreasca iar cascada e impresionanta si merita sa o vizitezi. Am schiat de doua ori acolo, odata numai pe partiile din Bad Gastein care sunt in general bune si pentru toate gusturile iar a doua oara ne-am dat pe tot domeniul schiabil Bad Gastein - Bad Hofgastein. Sus pe Stubnerkogel ai o platforma panoramica cu o vedere impresionanta. Daca cobori pe B11 ai si un radar, fi'mea a ametit acolo incercand sa isi bata recordurile de viteza in plug . Nu trebuie sa te misti cu masina pana in Bad Hofgastein. Tot de pe Stubnerkogel cobori pe partia din spatele podului suspendat (140m, iarna este splendid), B18 parca, pana la Angertal parca si de acolo ai acces la tot domeniul de acolo. In Bad Hofgastein e si cea mai lunga partie de prin Austria - 8km si o diferenta de nivel ametitoare de 1428m (atat mi-a aratat Ski Tracks-ul de pe telefon). Skipass-ul e valabil pe toata zona Bad Gastein - Bad Hofgastein - Dorfgastein si Sportgastein si la noi a fost 48 euro/adult.
Daca vrei sa schiezi si in alte parti, aproape gasesti Mallnitz-ul cu Ankogel-ul si Mölltaler Glacier precum si partiile de la Lienz la 50km (40 de minute cu masina) mai sunt si altele, daca te enervezi te duci la Kaprun si Zell am Zee. Noi am fost peste tot (in afara de Kaprun) si nu ne-a parut rau nici o clipa. Cred ca a fost cea mai reusita vacanta de iarna pe care am petrecut-o de cand merg in Austria. Am prins soare de fiecare data pe partie si o zapada incredibila. Pe Mölltaler Glacier am prins o partie proaspata ce abia fusese batuta cu ratrak-ul si am reusit sa imi bat recordul personal de viteza  In Lienz cred ca am reusit recordul sa fim singuri pe partii pe la orele pranzului. Am schiat aproximativ 3 km in care nu am vazut pe nimeni in fata sau in spatele meu in afara de cei din grup.
Avantajul nostru la Mallnitz a fost ca aveam acces rapid la alte partii, 3 zile Mölltaler Glacier a fost inchis complet si am mers la Lienz si la Bad Gastein. Cand a fost vreme urata in Bad Gastein am prins soare pe Mölltaler Glacier. Proprietarul hotelului unde am stat noi, la 8 dimineata ne aducea toate previziunile de vreme de la partiile din jurul nostru. Alegeam varianta cea mai buna in functie de acelea. Nu am gresit niciodata.
Cat despre viata de noapte, noi schiam de la 9.30 pana la inchiderea partiilor la 16.30 cu o pauza de strudel si bere cu Jägermeister. Mergeam si mancam apoi la hotel si ramaneam acolo la o carte, o tabla, o poanta. Am fost multi si distractia a fost maxima. Am reusit sa motivam si copii sa lase facebook-ul si instagram-ul si sa se bage cu noi la wist si rentz in fiecare seara, ceea ce in ziua de azi e o mare reusita.
Cred ca la anul mergem si noi la Solden, insa nu ma duc nici batut in timpul vacantei. Anul trecut am fost de doua ori al Kaprun, odata in vacanta de iarna si au fost ceva cozi iar partia se strica repede de la numarul mare de schiori. A doua oara am fost in aprilie si erau zeci de autocare cu englezi.
Eu unul recomand Bad Gasteinul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate