Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Restructurări la Digi. Zeci de oameni fără job în prag de Crăciun

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,392
  • Înscris: 04.08.2010

Restructurări la Digi. Zeci de oameni fără job în prag de Crăciun


[ http://www.radardemedia.ro/wp-content/uploads/2014/09/digi-pentru-familia-ta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Una caldă, una rece la cabliștii de la RCS&RDS, compania controlată de Zoltan Teszari (foto): în timp ce au anunțat achiziționarea posturilor de radio ale grupului PRO, în teritoriu au trecut la o restructurare masivă de personal la stațiile locale Digi.

Șefii stațiilor locale au primit ordin de la București ca, de la 1 ianuarie 2015, să rămână 50% din personalul existent. Astfel, între 7 și 10 persoane au fost disponibilizate de la fiecare stație locală, totalul, la nivel național, fiind de aproape 100 de oameni.

Angajaților nu li se mai prelungesc contractele, care, la Digi, sunt încheiate pe perioadă determinată. Restructurările au vizat atât reporteri, cât și operatori, regie, personal tehnic.

În stațiile locale se va lucra de la 1 ianuarie într-o singură tură și fiecare zonă va avea un singur producător executiv.

În plus, posturile Digi au pierdut atât drepturile de transmisiune ale Ligii I, cât și pe cele de transmisiune ale meciurilor din Liga Campionilor și Liga Europa (cumpărate în exclusivitate de Dolce, deținută de Telekom).

Sursa: Reporter Virtual

Declinul se accentuează...

Edited by Cipry7, 24 December 2014 - 13:35.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Care declin?100 de oamen e infim raportat la cati a concediat Romtelecom.

#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
RCS&RDS, comparativ cu orange/vodafone, are de 2-3 ori mai multi angajati...

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Stațiile locale oricum erau apa de ploaie.

#5
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 21.08.2008
flame

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

View Postxeleron, on 24 decembrie 2014 - 13:39, said:

Care declin?100 de oamen e infim raportat la cati a concediat Romtelecom.
romtelecom n-a concediat pe nimeni, toti au fost disponibilizati cu salarii compensatorii, practic s-au cerut sa plece singuri, cine nu a vrut sa plece n-a plecat

#7
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Pai nici astia nu concediaza pe nimeni, doar nu mai prelungest contractele de munca ce expira!

#8
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,164
  • Înscris: 16.01.2007
Comentăm, desigur. Totul este normal, patronul decide, doar că dacă te afli printre cei concediați de la 1 ianuarie 2015...

#9
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Pacat, chiar daca nu e un numar mare sa ne gandim ca sunt 100 de oameni care raman fara loc de munca.

#10
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Isi vor gasi repede de munca la alte televiziuni.

#11
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Care este problema ?
Contract incheiat pe o perioada determinata.Inseamna ca trebuie sa fi constient de ce va urma.
Banuiesc ca la vremea respectiva cu totii au stiut ce au semnat.Nu ?

#12
dj-ul

dj-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.05.2005
treaba lor, la ce ne-ar interesa pe noi

#13
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Tarife mici, IEFTIN IEFTIN, ieftin pentru client inseamna in final tot prost pentru client, iar pentru angajat, lucru in prostie, ore multe, si salariu de cacat, asa a inceput si la mine in domeniu, cei ramasi se chinuie sa suplineasca lipsa a jumatate din personal, pana se uzeaza fizic si moral,si clacheaza.

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu cred ca dupa o perioada de suprastres, cei ramasi vor ceda. Si vor claca in emisie. Sau vor spune imi bag picioarele, plec.
Asa ca la un moment dat vor vedea ca nu mai au cu cine sa isi faca treaba. Un meserias bun , experimentat, care sa stie ce sa faca, nu il gasesti la cotul strazi.. Si nici nu iti vine pt o leafa de 2 pachete de tigari..
La pretul asta gasesti pulifirci care vor pana sa isi invete meseria vor gafa..

#15
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostPrien, on 24 decembrie 2014 - 20:04, said:

Si eu cred ca dupa o perioada de suprastres, cei ramasi vor ceda. Si vor claca in emisie. Sau vor spune imi bag picioarele, plec.
Asa ca la un moment dat vor vedea ca nu mai au cu cine sa isi faca treaba. Un meserias bun , experimentat, care sa stie ce sa faca, nu il gasesti la cotul strazi.. Si nici nu iti vine pt o leafa de 2 pachete de tigari..
La pretul asta gasesti pulifirci care vor pana sa isi invete meseria vor gafa..

La astia merge sa gafeze, in domeniul meu daca ai gafat ai omorat un om, un copil, sau ce iti aduce destinul in cale.

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
sammydo
Inteleg ca dta lucrezi in medicina. Eu in electronica. Asa ca pun mana in foc, subscriu si semnez ca intreruperea emisiei nu se poate compara cu distrugerea unei vieti.  
Mai ales in conditii normale. Pt ca atunci cand a fost Revolutia din '89, sau minerii de le Costesti, toata lumea vroia sa afle....
Stiu si ce efecte a produs intreruperea la ordin din iunie 90...
Iar ce e suprastresul, stiu bine..Nu din povesti citite, ci din alea traite de mine....
Dar ca om ii deplang care au primit stirea ca dupa Craciun, adio...Iar din cate am citit/auzit, industria televiziunilor e cam bulversata...Deci sasele de reangajare sunt..

Edited by Prien, 24 December 2014 - 20:56.


#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Pana la urma cred ca si-a dat si Zoli seama ca a investit aiurea in statiile alea locale. Cred ca in viitor o sa ramana un singur Digi 24 (cel central), iar statiile locale vor avea doar un buletin de cateva minute de 2-3 ori pe zi, inserat in programul statiei centrale. Asa ar insemna economie pentru RCS dar ar si scuti ceva frecvente pe care ar putea introduce alte posturi (e doar o speculatie, nu dati cu pietre Posted Image )

Edited by pufonel, 24 December 2014 - 22:54.


#18
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Nu cred că închid stațiile Digi 24 cei de la RDS,și la Pro/Antena au avut loc câteva disponibilizări la unele stații care emit program local și în ziua de astăzi.

Eu unul nu cred că a fost degeaba investiția,deoarece în Brașov e singurul care nu are probleme financiare sau restanțe salariale.

Edited by necolae, 25 December 2014 - 08:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate