Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Achizitie masina 7000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
alegzz

alegzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2008
Salutare.
In perioada urmatoare as fi interesat sa achizitionez o masina. Pretul ar trebui sa fie pana in 7000 de euro. Masina va fi folosita atat in oras cat si in afara si intentionez sa o tin pentru o perioada mai lunga.
Ma intereseaza in principiu siguranta si fiabilitatea (dar si sa fie placut de condus si sprintena la nevoie).
Pana in momentul de fata m-am orientat spre Honda civic 1.8 benzina sau Mitshubishi Lancer 1.8 benzina ambele hatchback sau sedan.
Am observat totusi ca sunt discrepante destul de mari la raportul pret kilometri parcuri de ex:
http://www.autovit.r...-C34957461.html 7100 euro -> 170 000 km
http://www.autovit.r...-C35463631.html 7000 euro -> 33 000 km
http://www.autovit.r...-C35491382.html 7000 euro -> 38 000 km
http://www.autovit.r...-C35495736.html 7300 euro -> 98 000 km
http://www.autovit.r...-C33973498.html 6850 euro ->106 000 km.

Ce parere aveti despre cele 2 masini si motorizari? Cunoasteti ceva probleme mari pentru cele 2 masini si motorizari?
Ati avea incredere in ofertele de vanzare expuse mai sus (cele cu numar mic de kilometrii)? Credeti ca masinile respective au fost implicate intr-un accident? Ar putea fi verificat acest lucru daca masina e dusa pentru verificare la dealer?


Multumesc.

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu.

#3
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Din cate am inteles motorul de 1.8 140 cp de pe civic e destul de puturos la turatii mici si trebuie sa-l turezi in draci sa scoti ceva de la el => consum mare. Acum termenul de puturos este destul de relativ, eu n-am condus niciodata un civic, fa un test cu el si vezi daca te satisface dpdv al performantelor.
Alte modele nu ti-ar placea?

P.S: Civic sedan e uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaat si Lancer-ul are un interior anost.

Edited by v_andrei, 24 December 2014 - 15:39.


#4
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
in general motoarele japoneze, si in special cele Honda solicita turatii, acest lucru fiind normal. De fapt nici tedeiruile nu se conduc la 1500 de rpm, dar asta cei mai multi afla cand schimba prima, a doua turbina si eventual egr....

asa, la prima vedere, astea doua mi se par cele mai cinstite...

 alegzz, on 24 decembrie 2014 - 13:26, said:

http://www.autovit.r...-C35495736.html 7300 euro -> 98 000 km
http://www.autovit.r...-C33973498.html 6850 euro ->106 000 km.

Ce parere aveti despre cele 2 masini si motorizari? Cunoasteti ceva probleme mari pentru cele 2 masini si motorizari?
Ati avea incredere in ofertele de vanzare expuse mai sus (cele cu numar mic de kilometrii)? Credeti ca masinile respective au fost implicate intr-un accident? Ar putea fi verificat acest lucru daca masina e dusa pentru verificare la dealer?
Multumesc.
atat civic cat si lancer sunt masini decente, personal civic imi place mai mult, si cred ca e si construita un pic mai bine....
referitor la celelate intrebari pe care le ai, daca te hotarasti sa cumperi asa ceva, ia pe cineva care se pricepe, mergi la un service, ridic-o pe elevator si verifica bine, lonjeroane, praguri, urme de sudura, eventual un tester de vopsea. vezi DOT (dta fabricatie) la faruri/geamuri sa bata. verifica mecanic sa fie ok, fa drive-test si sanatate. o masina lovita (nu usor, ci mediu sau tare) se vede, indiferent cat de bine e reparata, dar trebuie un ochi avizat.

#5
Grobendar

Grobendar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.12.2014
Alea sunt second-hand?Nu iti recomand.Dai din belele in belele cu ele iar numarul de kilometri e irelevant deoarece poate fi modificat.Mai degraba te uiti la anul fabricatiei si la seria masinii.

#6
alegzz

alegzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2008
Sunt deschis la orice opinie inclusv recomandari de alte modele/motoare (dintre diesel si benzina cred ca as prefera benzina deoarece nu voi face un numar foarte mare de km pe an si o mare parte vor fi in oras). Exemplele mele sunt doar orientative. Mersi pentru raspunsuri.

#7
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Ce e cu jucariile alea ? ia=ti o masina serioasa !

#8
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
serioasa adica banala?

#9
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
In afara de penultimul link toate par de jucarie (pentru adolescentii japonezi cu pisica si pokemonii pe ghiozdan). Ia un Audi si ai incheiat dilema.

#10
alegzz

alegzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2008
Nu cred ca in banii respectivi pot lua un Audi BMW Mercedes bun si care sa nu aiba vechime foarte mare. Si sincer am incredere mai mare in masinile japoneze din punct de vedere al raportului calitate pret fiind de asemenea niste masini foarte fiabile. Pe lista as putea adauga ca si masina interesanta Mazda.

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Honda aia Civic nu e dubioasa !!! :D

#12
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Da, mai bine mergi pe Mazda. Hondele alea m-au atras putin si pe mine atunci cand au aparut dar acum zici ca sunt masini de tocilar din anii 90. Pe viitor o sa iti dai seama ca o masina "serioasa" se va preta mult mai bine la situatiile din viata ta. Inchipuieti cum o sa cobori la o nunta intr-un costum la 4 ace dintr-o masina de "jucarie" (prea mult plastic). Mergi pe japoneze, daca vrei, dar nu pe modelul asta de Honda Civic. Mai ales ca ai buget de 7000 cu care poti face multe (in ziua de azi masinile sunt ieftine si pe toate drumurile)

Edited by John_Biggun, 25 December 2014 - 11:20.


#13
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011
Din ce ai postat tu as merge pe prima sau ultima dar precizez doar din linkurile tale atat, cu toate ca nu iti recomand Honda civic.

#14
alegzz

alegzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2008
Ok. In principiu am ales Honda civic pentru fiabilitate nu pentru designul exterior care trebuie sa recunosc ca nici mie nu imi place foarte mult. Oricum o sa mai caut (poate nu doar japoneze) sa vad daca imi surade vreun model/motorizare.

De un http://www.autovit.r...-C35246752.html ce ziceti?

#15
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

 alegzz, on 25 decembrie 2014 - 13:28, said:

Ok. In principiu am ales Honda civic pentru fiabilitate nu pentru designul exterior care trebuie sa recunosc ca nici mie nu imi place foarte mult. Oricum o sa mai caut (poate nu doar japoneze) sa vad daca imi surade vreun model/motorizare.

De un http://www.autovit.r...-C35246752.html ce ziceti?
Avantajul la opel- intretinerea mult mai ieftina ca la honda. Si daca iti place designul e bine. Consumul presupun ca e mai mare ca la honda, dar nu sunt sigur.

#16
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014

 John_Biggun, on 25 decembrie 2014 - 11:19, said:

Mai ales ca ai buget de 7000 cu care poti face multe
Lol? Am un buget similar (o idee mai mare) si de o luna aproape nu gasesc masina care sa fie macar 2009+, +-150 cp la dimensiuni de compacta (sau sa prinda suta in sub 9 sec, ca am vazut masini de 150 cp care prind suta in 11) si < 200k km.
Daca imi dai tu un exemplu in acest sens esti sef.

Edited by v_andrei, 25 December 2014 - 16:07.


#17
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Sunt din Regat aici nu putem sa dam o fuga in Ungaria ca sa testam in cat timp prindem suta. Suntem recunoscatori ca ajungem intregi acasa dupa un drum de 50 km prin hartoape :)

#18
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Eu ma uit mai degraba la timpul 0-100, filme cu acceleratii pe net etc pentru ca nu ma incalzeste cu nimic sa am un motor de sute de cai seriosi care deabia misca caroserie iar in aceeasi ordine de idei, nu m-ar incurca cu nimic sa am un motor de capacitate clinidrica mica / putini cai care sa fie fasnet.
Nu stau eu sa ma uit cum ii etajata cutia, sa calculez rapoarte cai / tona etc, cand stau in coloana  prefer sa am un motor cu care stiu ca pot depasi fara sa retrogradez 3 trepte si sa-l turez pana la rosu sa pot trece de un tico, nu vreau ma uit in talon si sa fiu mandru de mine ca am nu stiu cati cai in timp ce stau in spatele unui tir.

Edited by v_andrei, 25 December 2014 - 17:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate