Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat alegere placa de baza si procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nickshor

nickshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.02.2008
Salutare! N-am timp sa cercetez mai mult pe forumuri, asa ca va rog dati-mi cateva sfaturi despre achizitionarea unei placi de baza si a unui procesor la care vreau sa adaug vechile componente,adica 4Gb ram DDR3 si o placa video, Nvidia GeForce GT430 (1024 MB DDR3).Mai am sursa de 550W si un monitor Lg Flatron L1950SQ si rulez Windows 7.Vreau ceva doar pentru navigare si jocuri online de pe Facebook de obicei.
Trebuie sa mentionez ca beneficiez de un voucher de 450 de lei pe care il pot folosi doar pe Emag (sper ca nu se considera reclama, dar e foarte important de precizat).As dori sa merg pe Intel la procesor fiindca am avut ceva probleme cu AMD in trecut, dar sunt deschis la orice sugestii.

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si bugetul tau este acel voucher de 450 Lei ?

Daca nu, spune tot bugetul pe care doresti sa-l aloci pentru placa de baza + procesor (Intel)  Posted Image

#3
nickshor

nickshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.02.2008
Da, acela este bugetul, pentru ce am nevoie chiar nu am nevoie de mai mult,sau cel putin asa cred eu :))

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Atunci, cu acel voucher de 450 Lei, eu iti recomand :
procesorul  Intel Dual Core G3220 (http://www.emag.ro/p...ual-core-v636/c) la 235 Lei
+
placa de baza Asus H81M-K (http://www.emag.ro/p...k/pd/D2N1VBBBM/) la 190 Lei

Si iti mai raman bani si pentru o pasta termoconductoare pentru procesor (http://www.emag.ro/p...g/pd/EYMBDBBBM/)  Posted Image

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
+1 ptr configuratia de mai sus

#6
nickshor

nickshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.02.2008
Merci mult pentru sugestie! Am mai vazut sugestia cu acel procesor intr-un topic si il consider o optiune, placa de baza suna bine si am vazut ca la acesti bani nu sunt diferente mari intre ele (placile de baza).La mine semnele de intrebare erau (sunt) la socket si chipset, in sensul de compabilitate cu restul componentelor.Scuze , dar mai am de invatat, de aceea va cer ajutorul aici!

View Postxkos, on 22 decembrie 2014 - 23:48, said:

+1 ptr configuratia de mai sus

Daca mai vad o parere de genul, cred ca maine dau comanda :)) Multumesc pentru pareri si pentru raspunsurile rapide!

#7
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Citește cu atenție condițiile pe care trebuie să le înrunești ca să folosești voucher-ul.
Din câte îmi aduc aminte, e nevoie ca valoarea comenzii să fie mai mare decât a voucher-ului, dacă nu e prestabilită(i.e. >500, >1000 etc).

Edited by Ally97, 22 December 2014 - 23:59.


#8
nickshor

nickshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.02.2008
Merci pentru atentie, dar stiu ca daca iau mai putin decat valoarea cardului,pierd banii ramasi si daca iau peste, platesc diferenta, ceea ce cred ca voi face cu achizitionarea unor rami, pasta termoconductoare am deja, am uitat sa-i amintesc lui tom_1133 :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate