Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Escala KLM

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cips_97

cips_97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.10.2014
Buna seara . O sa calatoresc cu KLM pana in Aalborg , Danemarca . O sa am o escala in Amsterdam .
N-am  mai avut un zbor cu escala ...deci daca ati putea sa imi raspundeti la niste intrebari , v-as fi recunoscator .

Bagaj : Bagajul il iau la aeroportul din Amsterdam  , sau ajunge direct in Aalborg ?
Check-in : Il fac mereu online , dar o sa primesc pe mail amandoua boarding pass-urile ? Sau trebuie la aeroportul din Amsterdam sa il iau ? ( Precizez ca escalele sunt f mici , 40m - 1h maxim )

Multumesc , si o seara buna :)

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
1. Bagajele ajung la "destinatia finala", nu le ridici intre escale.
2. Fiind aceeasi companie pe ambele zboruri, ar trebui sa primesti ambele bilete cand faci check-in-ul initial.

Iti recomand sa instalezi pe smartphone si app KLM.

Amsterdam e un aeroport ff mare si e posibil sa trebuiasca sa alergi intre terminale, deci NU casca gura, ci cum te dai jos din avion, vezi pe monitoare la ce terminal/gate ai urmatorul zbor si indreapta-te in acea directie in "pas gimnast".

#3
cips_97

cips_97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.10.2014
Am inteles . Multumesc mult pentru sfaturi :D...

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Bagajul il iei la destinatie, Aalborg. Check-inul poti sa-l faci in aeroport sau online dar cu maxim 30 ore inainte de zbor.

Drum bun.



#5
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 20.09.2007
Daca timpul dintre escale e asa de mic s-ar putea ca bagajele sa ajunga la Aalborg cu o zi dupa tine. Sper sa nu se inatmple asta. Zbor placut.

#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,126
  • Înscris: 24.05.2006
Check-in faci la KLM cu doar 24 de ore inainte. E foarte mare aeroportul asa ca baga viteza de cum te dai jos din ala de Bucuresti. Iti ia ceva timp sa ajungi de la unu' la altul. Boarding pass-ul e unul singur pentru amandoua zborurile. Avionul de aalborg e unul mic, cu doua locuri, nu cu 3 cum au majoritatea, si nici ala nu e plin de obicei. Ultima data ne-au dus cu un autobuz pana la avion. Drum bun si distractie placuta in DK.

#7
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 tandrei99, on 22 decembrie 2014 - 08:07, said:

Daca timpul dintre escale e asa de mic s-ar putea ca bagajele sa ajunga la Aalborg cu o zi dupa tine. Sper sa nu se inatmple asta. Zbor placut.

Sunt de aceeasi parare ca dat fiind timpul scurt intre avioane este posibil sa iti ajungi fara bagaj. Mie mi s-a intamplat de 2 ori la schimbare pe Amsterdam.
In acest caz sa fii pregatit cu adresa unde vei sta ca sa o poti lasa la aeroport si iti aduc ei bagajul acolo.
Eventual sa ai o pereche de schimburi in bagajul de mana ca sa te descurci pana vin bagajul principal.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005
Când am zburat cu escală, am fost întrebat dacă vreau bagajul direct la destinație sau îl mut eu de colo-colo.

#9
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 20.09.2007
Niciodata cand am zburat cu escala nu m-au intrebat daca vreau sa mut eu bagajul. Bagajul este intotdeauna trimios catre aeroportul de destinatie. Transferul bagajului intre avioane ti-l fac ei.

#10
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 tandrei99, on 23 decembrie 2014 - 08:18, said:

Niciodata cand am zburat cu escala nu m-au intrebat daca vreau sa mut eu bagajul. Bagajul este intotdeauna trimios catre aeroportul de destinatie. Transferul bagajului intre avioane ti-l fac ei.

Ajungem offtopic, insa daca nu te-au intrebat pe tine, nu inseamna ca nu se poate intampla. Am zburat de multe ori cu escala si de fiecare data am avut posibilitatea de a-mi opri bagajul acolo unde am avut layover, fie ca m-au intrebat cei de la ghiseu ori ca am solicitat eu proactiv. Prima optiune este sa ti-l transfere ei (gratuit, daca e vorba de aceeasi companie, alianta, sau zboruri code share), insa poti opta sa NU.

On topic: sanse mari ca bagajul sa ajunga a doua zi, asa ca sugestia mea e ca initiatorul topicului sa-si ia in bagajul de mana macar o periuta si un tub de pasta de dinti, daca ora aterizarii este una tarzie.

Edited by stedan, 23 December 2014 - 10:31.


#11
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 20.09.2007
Ideea era ca bagajul este trimis direct la destinatie. Daca vrei tu sa-l plimbi prin aeroportul de tranzit n-ai decat.
Eu cand  plec cu avionul imi iau in bagajul de mana kit-ul de supravietuire adica lenjerie de schimb, o camasa, un pantalon, sosete. Periuta si pasta gasesc la hotelurile la care stau.

#12
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Cu un timp de escala de 40m nu ai nici o sansa daca tu trebuie sa muti bagajul. Check-inul pentru al doilea zbor va fi inchis pana ce preiai bagajul. :)
Eu o singura data a trebuit sa mut bagajul, cand am mers pe o ruta interna si dupa aia m-am transferat la o ruta internationala (companii diferite, nu era in Europa), si aproape am pierdut avionul, checkinul era deja inchis, dar m-au acceptat pana la urma (nu era vina mea, asa mi-a fost vandut biletul, totul era pe o singura rezervare). Cineva mi-a spus ca si la OTP e (era?) la fel, daca vii cu o cursa interna de la Tarom si pleci mai departe.
Oricum,  la tine bagajul va fi transferat, sau a fost transferat deja. :)

#13
cips_97

cips_97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.10.2014
Buna seara ! Multumesc mult pentru toate informatiile oferite . . O sa fac check-in online si mai bine aleg o escala mai mare pentru a avea mai mult timp sa ma plimb . Bine ca Schipol e mare si ofera multe facilitati , ai pana si dus/hotel si altele in cazul in care ai escala mare

#14
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 20.09.2007
In Schiphol ai Holland Boulevard unde poti pierde linistit cateva ore daca vrei pe la restaurante , cafenele, magazine etc.

Edited by tandrei99, 08 January 2015 - 20:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate