Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Mato Davo Geto, Studiu asupra plăcilor dacice de plumb.

- - - - -
  • Please log in to reply
632 replies to this topic

#1
Razvan_Anghel

Razvan_Anghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.12.2014
Între anii 2006-2014 am studiat plăcile dacice de plumb descoperite la începutul secolului XX la Sinaia. În urma acestui studiu am publicat lucrarea „Mato Davo Geto”, care cuprinde toate informațiile descoperite în textele și grafica acestor artefacte, depozitate fără a fi inventariate în subsolul Institutului de Arheologie „Vasile Pârvan”. Cartea poate fi descărcată în format PDF de la adresa http://matodavogeto.blogspot.ro/
Lectură plăcută!
Lucrarea este prezentă și pe Facebook, la adresa https://www.facebook...295969497280379

#2
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Plumb ?
Sau aur ?

#3
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 05.04.2011
Aur dacic Posted Image
Bacovian...

Edited by Victor5, 22 December 2014 - 00:37.


#4
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostRazvan_Anghel, on 21 decembrie 2014 - 23:49, said:

Între anii 2006-2014 am studiat plăcile dacice de plumb descoperite la începutul secolului XX la Sinaia. În urma acestui studiu am publicat lucrarea „Mato Davo Geto”, care cuprinde toate informațiile descoperite în textele și grafica acestor artefacte, depozitate fără a fi inventariate în subsolul Institutului de Arheologie „Vasile Pârvan”. Cartea poate fi descărcată în format PDF de la adresa http://matodavogeto.blogspot.ro/
Lectură plăcută!
Lucrarea este prezentă și pe Facebook, la adresa https://www.facebook...295969497280379
Asteapta-te la reactii foarte dure de la diferiti agitati.
E un demers foarte curajos in tot cazul. Si totodata extrem de interesant din ce am reusit sa rasfoiesc.
Faina si poza matritei de bronz de la Sarmizegetusa, n-am vazut-o pana acum.

Edited by leogoto, 22 December 2014 - 00:43.


#5
Razvan_Anghel

Razvan_Anghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.12.2014

View Postleogoto, on 22 decembrie 2014 - 00:36, said:

Asteapta-te la reactii foarte dure de la diferiti agitati.
E un demers foarte curajos in tot cazul. Si totodata extrem de interesant din ce am reusit sa rasfoiesc.
Faina si poza matritei de bronz de la Sarmizegetusa, n-am vazut-o pana acum.
Mulțumesc, sper ca praful de ignoranță aruncat peste aceste artefacte uimitoare să dispară, chiar dacă e nevoie de o furtună pentru asta. Sunt foarte multe lucruri noi care apar odată ce informațiile grafice sunt corelate cu cele ce pot fi extrase din texte. Sunt convins că mai sunt multe informații, încă ascunse „la vedere”, pe aceste plăci. Lectură plăcută!

View Posttiopedi, on 22 decembrie 2014 - 00:10, said:

Plumb ?
Sau aur ?
După părerea mea chiar aceste plăci, de plumb și nu de aur, sunt originalele. Ipoteza originalelor de aur mi se pare improbabilă. Nu ar fi rezistat nedescoperită o „comoară” atăta vreme, adică până la descoperirea lor de la începutul secolului. Este vorba despre foarte mult metal! Dan Romalo, în lucrarea sa, povesteste despre câteva sute de plăci fotografiate în anii '40. Consider că șansa unică a acestor artefacte, de a rezista și de a ajunge peste timp până la noi, a fost chiar faptul că erau de plumb.

Edited by Razvan_Anghel, 22 December 2014 - 01:32.


#6
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Se stie "istorioara" cu placile de aur , copiate in plumb , inainte sa devina lingouri ! (parca un rege a decis sa fie topite!)

Pacat de istoria noastra , asa umila , la rascrucea multor drumuri . Daci si obiceiurile lor au fost "ucisi" si furati de religia crestina . Bogatiile lor si spiritualitatea lor , au fost acaparate pina la stergere de biserica !
Ca o curiozitate , mergi la un preot si intreaba de cultul dacic sau de daci , ai sa vezi ce raspunsuri ai sa primesti , da te crucesti !

Edited by tidicristi, 22 December 2014 - 01:50.


#7
Razvan_Anghel

Razvan_Anghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.12.2014

View Posttidicristi, on 22 decembrie 2014 - 01:37, said:

Se stie "istorioara" cu placile de aur , copiate in plumb , inainte sa devina lingouri ! (parca un rege a decis sa fie topite!)

Pacat de istoria noastra , asa umila , la rascrucea multor drumuri . Daci si obiceiurile lor au fost "ucisi" si furati de religia crestina . Bogatiile lor si spiritualitatea lor , a fost acaparata pina la stergere de biserica !
Ca o curiozitate , mergi la un preot si intreaba de cultul dacic sau de daci , ai sa vezi ce raspunsuri ai sa primesti , da te crucesti !
Studiind aceste artefacte am întâlnit termenul de „biserică”, sub formele „BESIKIO, BISEKO, BISIKA, BISIKO , BISKA, BISKO”, fiind însoțit invariabil de numele unui zeu. Este un pic ironic că ei acum își neagă originile, chiar termenul „biserică” fiind de origine dacică. Noi însă avem dreptul de a gândi pentru noi și posibilitatea de a vedea lucrurile în mod direct, fără nici o deformare datorată unei prisme arhaice.

#8
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Istoria e foarte "ciudata" , de la scriere romanica , ne trezim cu aia chirilica sub tutela si controlul grecilor ! Oare ce a facut Cuza ? Ceva de "tai tai " bisericii grecesti ?
Pirdalnicul de mine , era sa ies cu falxul/coasa in strada !

Edited by tidicristi, 22 December 2014 - 02:01.


#9
Razvan_Anghel

Razvan_Anghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.12.2014

View Posttidicristi, on 22 decembrie 2014 - 01:57, said:

Istoria e foarte "ciudata" , de la scriere romanica , ne trezim cu aia chirilica sub tutela si controlul grecilor ! Oare ce a facut Cuza ? Ceva de "tai tai " bisericii grecesti ?
Am prezentat informațiile așa cum apar, fără să le cosmetizez sau să încerc să le integrez în ceea ce este astăzi acceptat ca adevăr. Dacă privim lumea antică de atunci, cu orașe pontice grecești puternice, cu un regat al odrișilor elenizat, înfluența grecească nu numai că este plauzibilă, este chiar foarte probabilă!

Edited by Razvan_Anghel, 22 December 2014 - 02:19.


#10
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Iarasi s-a descoperit ca suntem fondatorii civilizatiei moderne?

#11
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostWittmann2, on 22 decembrie 2014 - 09:06, said:

Iarasi s-a descoperit ca suntem fondatorii civilizatiei moderne?

Tot timpul am fost fondatorii a ceva.

#12
Razvan_Anghel

Razvan_Anghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.12.2014

View PostWittmann2, on 22 decembrie 2014 - 09:06, said:

Iarasi s-a descoperit ca suntem fondatorii civilizatiei moderne?
Lucrarea „Mato Davo Geto” nu are nici o legătură cu acest trend.

#13
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Felicitari pentru lucrare, pentru rabdare, si mai ales, pentru perseverenta! Chiar avem nevoie de asemenea oameni, sunt satul de ironii ieftine, ale unor oameni care nu stiu decat sa chibiteze.

Edited by sammydo, 22 December 2014 - 09:30.


#14
Razvan_Anghel

Razvan_Anghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.12.2014

View Postsammydo, on 22 decembrie 2014 - 09:18, said:

Felicitari pentru lucrare, pentru rabare si mai ales pentru perseverenta! Chiar avem nevoie de asemenea oameni, sunt satul de ironii ieftine ale unor oameni care nu stiu decat sa chibiteze.
Mulțumesc!

#15
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostRazvan_Anghel, on 21 decembrie 2014 - 23:49, said:

Între anii 2006-2014 am studiat plăcile dacice de plumb descoperite la începutul secolului XX la Sinaia. În urma acestui studiu am publicat lucrarea „Mato Davo Geto”, care cuprinde toate informațiile descoperite în textele și grafica acestor artefacte, depozitate fără a fi inventariate în subsolul Institutului de Arheologie „Vasile Pârvan”. Cartea poate fi descărcată în format PDF de la adresa http://matodavogeto.blogspot.ro/
Lectură plăcută!
Lucrarea este prezentă și pe Facebook, la adresa https://www.facebook...295969497280379

Felicitări!
Am descărcat lucrarea și am putut să-mi dau seama cât volum de muncă a fost necesar pentru a o definitiva.
Din ceea ce am văzut până acum, este scrisă așa cum ar trebui scrise aceste lucrări.  Nu pot să emit o concluzie, încă, pentru că nu am citit-o, dar deja mi se pare interesant ceea ce am citit până acum.

Pentru cei care încă n-au descărcat lucrarea în format pdf:
Descărcați lucrarea.  Merită.

#16
Razvan_Anghel

Razvan_Anghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.12.2014

View Posttomaso, on 23 decembrie 2014 - 17:23, said:

Felicitări!
Am descărcat lucrarea și am putut să-mi dau seama cât volum de muncă a fost necesar pentru a o definitiva.
Din ceea ce am văzut până acum, este scrisă așa cum ar trebui scrise aceste lucrări.  Nu pot să emit o concluzie, încă, pentru că nu am citit-o, dar deja mi se pare interesant ceea ce am citit până acum.

Pentru cei care încă n-au descărcat lucrarea în format pdf:
Descărcați lucrarea.  Merită.
Mulțumesc frumos. Lectură plăcută!

#17
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Mie mi-a plăcut acolo unde este cioplită căpățâna regelui Burebista înconjurată de unele ideograme care ar vrea să le imite pe cele chinezești.

#18
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postmarcuzzzo, on 23 decembrie 2014 - 19:06, said:

Mie mi-a plăcut acolo unde este cioplită căpățâna regelui Burebista înconjurată de unele ideograme care ar vrea să le imite pe cele chinezeşti.
Sa stii ca dacă printezi paginile, le poți colora frumos cu carioca cum iti place tie. E ultima moda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate