Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Decembrie 1989 versus decembie 2014

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 27.06.2006
Cu atatea evenimente de acum (buget, schimbare Presedinte) se pare ca unii uita de revolutia din dec 1989.


Şedinţa solemnă din Parlament pentru comemorarea Revoluţiei a fost întreruptă de unul dintre revoluţionari.
Petre Roman a explicat, în direct la Antena 3, că incidentul nu a durat mult, dar că revoluţionarii au avut o intervenţie nepotrivită:

"A fost un incident cu doi dintre revoluţionarii care au fost invitaţi, ei fiind oameni care la 21 decembrie" au dat măsură unei fapte cu adevărat eroice. Era foarte greu ca aceşti oameni să fie ignoraţi. Modul lor de a reacţiona, însă, nu a fost potrivit. M-am adresat lor şi i-am rugat să facă dovadă de disciplină ..."

Vesnicul parlamentar, Petre Roman, politician care navigheza prin diverse partide de vreo 25 de ani, le-a spus unora ca "trebuiau sa dea dovada de disciplina" .
=============================================

La 25 de ani de la revolutie ma intreb:
- cine i-a convocat/adus pe Ion Iliescu, Petre Roman si Gelu Voican Voiculescu la TVR de au aparut pe sticla in decembrie 1989?;
- in ce calitate si trimis de cine a participat Gelu Voican Voiculescu, de meserie geolog, la "procesul" si executile de la Targoviste din 25 decembrie 1989?

Edited by gabicen, 21 December 2014 - 22:11.


#2
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Imi aduc perfect aminte de ei. Aveam 25 de ani. Sunt taraturile societatii, atat pot sa spun.
Pacat, mare pacat ca au cazut prada lor, atatea vieti nevinovate, in lovitura de stat din decembrie 1989.
Stiu, ca balconul unde se afla iliescu cu toata cohorta lui, era luminat la acea data; curios, se tragea jos, in multimea protestatarilor. A fost o manipulare iliesciana sangeroasa, atroce, vorace si perfida in toata complexitatea ei.

#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Acum 25 de ani, am scapat de un dictator, acum cateva ore, am scapat de urmasul lui

#4
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Nu pot sa discut , despre acest subiect . Inca sunt bintuit (eu in decembrie am toate adunate :nume , onomastica) , de ce am fost la revolutie , un lucru nu-mi iese din minte , prajiturile care le primeam zilnic de la o mama (fiul ei a fost impuscat la Otopeni , prostia aia cu soldatii de la Ploiesti !) si perioada de "colectare"/recuperare armament  din fabrici si uzine !

P.S.-Sunt printre putinii , care nu au "certefecat" de revolutionar !

#5
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,878
  • Înscris: 31.08.2006

View Postnicu131, on 21 decembrie 2014 - 22:29, said:

Acum 25 de ani, am scapat de un dictator, acum cateva ore, am scapat de urmasul lui

    Nu-l omite pe Ilici, omul care are pe constiinta mineriadele si nu numai, si pe Constantinescu, omul invins de sistem. Asa ca, vai de mama noastra cu asemenea presedinti...

#6
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Pai.. porcul tot in casa se taie :)

#7
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,878
  • Înscris: 31.08.2006

View Posttidicristi, on 21 decembrie 2014 - 22:43, said:

P.S.-Sunt printre putinii , care nu au "certefecat" de revolutionar !

Nici eu nu mi-am luat  "certefecat". Consider o mare greseala acordarea si mai ales cerseala de certificate. Daca si aia care si-au luat certificate sunt revolutionari, atunci eu sunt popa. Faptul ca unii care au fost in strada in decembrie '89 si-au luat sau au acceptat  aceste  certificate ii descalifica. Dintr-o data nu sunt decat niste mercenari. Eroi nu sunt decat cei care si-au pierdut viata impuscati de nemernicii de atunci. Restul sunt participanti la acele evenimente si atat. Dar, ma rog, constiinta morala in tara asta e lucru mare...

#8
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
@fansat , am prins si perioada aia nasoala , cind se venea la primaria 6 , pt ajutor de inmormintare si tiganii tipau dupa ajutoare (banuiesti cine intra si cine o lua pi cocoasa !) ! Am 2 amici , care faceam petreceri traznet (rock , vodka , vin si nuci cu sare la tava in cuptor) , care nu au mai trait visul libertatii  .

Edited by tidicristi, 21 December 2014 - 23:52.


#9
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 22.11.2006

View Posttidicristi, on 21 decembrie 2014 - 22:43, said:



P.S.-Sunt printre putinii , care nu au "certefecat" de revolutionar !
+1

#10
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,878
  • Înscris: 31.08.2006
Ce m-a indignat iar (apropo de decembrie '89 versus decembrie 2014)  e iesirea din scena a lui Base lasata cu o bauta  la o berarie din Herastrau (nici nu stiam ca odiosenia aia de hala, denumita pompos "pavilion", pe langa care trec saptamanal, e berarie). Putina decenta din partea lui nu strica in ziua de 21 decembrie la 25 de ani de la evenimentele din decembrie '89. Vor zice uniii "ei, hai ,nene, mortii cu mortii, vii cu vii, e mult de atunci". Nu, nene, nu mortii cu mortii si vii cu vii. Macar Iohannis, pentrru care nu am nicio simpatie la fel cum n-am pentru niciun politician roman, a tinut un moment de reculegere. Astalalt s-a urcat pe banca si hahaia la prostimea venita la sesiuni de selfie-uri cu el, iar Udrea se penibiliza facand-o pe cantareata de ocazie, fix in momentele cand parintii isi plangeau la cimitirul Eroii Revolutiei fii impuscati  in zilele lui decembrie '89. Ce e porcaria asta, oameni buni ? Chiar in halul asta au ajuns astia sa intineze memoria acelor eroi ? Moment penibil, indiferent ce vor spune unii sau altii. Toti politicienii astia ridicoli ai zilelor noastre n-ar fi fost azi ceea ce sunt (plini de bani si tupeu nemasurat) daca  tinerii nu ar fi iesit in strada in decembrie '89. Si nu e vorba numai despre martirii din Bucuresti. E vorba si despre ceilalti eroi-martiri din Timisoara, Cluj, Sibiu, Brasov si din alte orase ale tarii.

Edited by fansat, 22 December 2014 - 02:00.


#11
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Coane , nu mai pune la suflet , noi suntem doar trecut . Avem o anumita democratie , speram la mai mult , dar nu am avut loc de "uscaturi" !

Eu inca am steagul "ciordit" si decupat de atunci , e mereu prezent la toate petrecerele mele , vecinii stiu ca a venit decembrie ! Si politia , in 25 de ani , am doar un avertisment !(nu cred ca ar dori sa fie cineva vecin cu mine!)
Nu poti sa faci decit sa privesti inainte !
Eu imi cinstesc prietenii , asa cum erau , nebuni si muzica ! Asa as fi dorit daca eram in locul lor .

Edited by tidicristi, 22 December 2014 - 02:15.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postfansat, on 22 decembrie 2014 - 01:57, said:

Ce m-a indignat iar (apropo de decembrie '89 versus decembrie 2014)  e iesirea din scena a lui Base lasata cu o bauta  la o berarie din Herastrau (nici nu stiam ca odiosenia aia de hala, denumita pompos "pavilion", pe langa care trec saptamanal, e berarie). Putina decenta din partea lui nu strica in ziua de 21 decembrie la 25 de ani de la evenimentele din decembrie '89. Vor zice uniii "ei, hai ,nene, mortii cu mortii, vii cu vii, e mult de atunci". Nu, nene, nu mortii cu mortii si vii cu vii. Macar Iohannis, pentrru care nu am nicio simpatie la fel cum n-am pentru niciun politician roman, a tinut un moment de reculegere. Astalalt s-a urcat pe banca si hahaia la prostimea venita la sesiuni de selfie-uri cu el, iar Udrea se penibiliza facand-o pe cantareata de ocazie, fix in momentele cand parintii isi plangeau la cimitirul Eroii Revolutiei fii impuscati  in zilele lui decembrie '89. Ce e porcaria asta, oameni buni ? Chiar in halul asta au ajuns astia sa intineze memoria acelor eroi ? Moment penibil, indiferent ce vor spune unii sau altii. Toti politicienii astia ridicoli ai zilelor noastre n-ar fi fost azi ceea ce sunt (plini de bani si tupeu nemasurat) daca  tinerii nu ar fi iesit in strada in decembrie '89. Si nu e vorba numai despre martirii din Bucuresti. E vorba si despre ceilalti eroi-martiri din Timisoara, Cluj, Sibiu, Brasov si din alte orase ale tarii.

EEttteeee, unde mi-era moralistu´!
Erai nascut atunci? Ai vazut cu ochii tai ceva din strada, nu din televizor si susotelile celor din familie? Ai certificat de revolutionar? Unde  te situezi pe o asemenea scara  a "valorilor" revolutiei?

#13
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View Postnicu131, on 21 decembrie 2014 - 22:29, said:

Acum 25 de ani, am scapat de un dictator, acum cateva ore, am scapat de urmasul lui

a murit iliescu?

#14
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,878
  • Înscris: 31.08.2006

View Posttidicristi, on 22 decembrie 2014 - 02:14, said:

Coane , nu mai pune la suflet , noi suntem doar trecut . Avem o anumita democratie , speram la mai mult , dar nu am avut loc de "uscaturi" !

Eu inca am steagul "ciordit" si decupat de atunci , e mereu prezent la toate petrecerele mele , vecinii stiu ca a venit decembrie ! Si politia , in 25 de ani , am doar un avertisment !(nu cred ca ar dori sa fie cineva vecin cu mine!)
Nu poti sa faci decit sa privesti inainte !
Eu imi cinstesc prietenii , asa cum erau , nebuni si muzica ! Asa as fi dorit daca eram in locul lor .


          Nu am pretentia ca cei tineri care erau pusti atunci sa priveasca mai cu condescendenta acele evenimente, fiindca ei erau doar niste copii si nu-si mai aduc aminte ce a fost atunci. Ar fi absurd sa am asemenea pretentie, insa consider ca  e cam de porc ca cei  care atunci aveau 20 - 30 de ani si mai mult sa nu se gandeasca in aceste zile la cei cazuti sub gloantele securitatii si (sau) armatei. Asta cu cine a tras atunci, securitatea si (sau) armata nu se va stii niciodata cu adevarat, fiindca nu se doreste sa se stie  Au circulat si in mod sigur vor mai circula zeci de variante care fiecare dintre ele se pretind adevarate, referitoare la evenimentele de atunci. Chestia asta e facuta tocmai ca nimeni sa nu mai inteleaga nimic si adevarul sa nu iasa niciodata la suprafata. Asta am inteles-o si nu-mi mai fac sange rau pentru o cauza pierduta. Pentru linistea mea personala, si sperand ca acea pagina de istorie sangeroasa contemporana sa nu ramana inchisa in mine, mi-am dus copiii cand au fost in stare sa inteleaga ce le spun, pe la punctele fierbinti din Capitala acelor zile. Le-am aratat unde au cazut martirii Capitalei  si unde am fost eu in ziua de 21 decembrie si apoi in dimineata de 22 decembrie '89. Ca vor ramane peste ani cu ceva din ce le-am spus e problema lor. Eu mi-am facut datoria, asa consider eu, sa cinstesc memoria acelor eroi si sa explic si copiilor mei istoria adevarata traita de mine. Chiar a fost prezentat la B1 TV un documentar exceptional despre 21 - 22 decembrie '89 cu imagini inedite din Bucuresti si am reusit sa localizez cu destula precizie zona unde eram la mitingul lui Ceasca. Am avut noroc, daca se poate spune asa, ca in ziua aia "tovii" de la partid care se ocupau cu materialele de propaganda nu mi-au mai dat ca de obicei cand ne scoteau la aeroport sau in diverse alte locuri unde venea Ceasca portretul cu Ceauseasca. Blestemam acel tablou pe care trebuia sa-l car peste tot. Deh, eram si eu foarte tanar si toti tinerii eram "incarcati" cu portrete atunci. De data asta "m-am lipit" (il cunosteam pe "tovul" de la propaganda) "doar" de-un steag tricolor. Era ca fulgul ala pe langa un portret. Regretul meu e ca atunci cand s-a spart mitingul si lumea fugea care incotro din Piata Palatului am pus steagul langa un zid gandindu-ma sa nu ranesc pe cineva cu sulita aia, fiindca era o buluceala de nedescris  (erau deja pe jos, posete, genti, sacose, tablouri facute praf si pulbere, plus lumea care fugea disperata in timp ce il auzeam pe Ceasca spunand ca mai da cateo suta de lei la toata lumea). Am ramas totusi cu niste "suvenire" de atunci: trei steaguri mici tricolore. Atunci, fiind cuprins de febra "revolutiei" ,(asa credeam fraierii de noi ca e in momentele alea) am decupat stema de pe ele. Steguletele ni le dadusera "tovii" activisti care roiau printre noi la miting si ne spuneau ca de ce nu scandam "Ceausescu, PCR !" Erau turbati nemernicii ,iar noi eram adunati grupuri- grupuri si nu discutam decat despre ce se intamplase la Timisoara. Evident ca toti auzisem la "Europa Libera" despre masacrul de acolo.  Activistii ne amenintau cu sanctiuni de la partid sau UTC, dar noi eram surzi la tot ce spuneau. Nu se mai ferea nimeni sa spuna cu voce tare despre crimele de la Timisoara. Sa stiti,  oameni buni, ca atunci cand vedeti imaginile alea clasice de la mitingul lui Ceasca, doar in primele randuri erau concentrati activistii si comunistii inraiti care mai scandau ceva lozinci propagandistice. In spatele astora lumea nu scanda nimic. Era o masa a tacerii si de-aia erau turbatii politrucii si ne amenintau cu sanctiuni. Veneau printre noi si ne spuneau: "Apaluda, tovule !", "Hai, acum, tovule, striga Ceausescu, PCR !" Erau pur si simplu disperati, fiindca isi dadeau si ei seama ca sfarsitul sistemului e aproape. Cei mai in varsta de la miting spuneau ba ca au laringita si nu pot striga, ba deschideau doar gura dar ostentativ nu spuneau absolut nimic, iar noi cei mai tineri le spuneam ca nu vrem sa strigam si ca stim ce s-a intamplat la Timisoara. Politrucii erau cu spume la gura si cautau ca urland lozinci sa ne suplineasca pe noi care nu strigam nimic. Deja cred ca se daduse alarma la "secu", fiindca au inceput sa roiasca printre noi  baietii cu "ochi albastri". Noi ne dadeam coate ca vedeam ca nu-s de-ai nostri (doar ne cunosteam destul de bine intre noi). Activistii trecusera la amenintari in timp ce Ceasca abera la balcon: "Ai sa vezi, tovule, ce ai sa patesti. Discutam maine la fabrica. V-am trecut pe lista pentru sanctionare". Din fericire, acel "maine" de care pomeneau activistii a insemnat sfarsitul unei epoci.
   Eh, amintiri, @tidicristi..Ca vorba aia: "Sa nu uiti, Darie !"

View Postmyshyk, on 22 decembrie 2014 - 08:28, said:

EEttteeee, unde mi-era moralistu´!
Erai nascut atunci? Ai vazut cu ochii tai ceva din strada, nu din televizor si susotelile celor din familie? Ai certificat de revolutionar? Unde  te situezi pe o asemenea scara  a "valorilor" revolutiei?

  Care e problema, stimabile ? Te-am jignit cu ceva ? Ca nu inteleg ce vrei sa spui.

#15
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postgabicen, on 21 decembrie 2014 - 22:07, said:

Cu atatea evenimente de acum (buget, schimbare Presedinte) se pare ca unii uita de revolutia din dec 1989.


Şedinţa solemnă din Parlament pentru comemorarea Revoluţiei a fost întreruptă de unul dintre revoluţionari.
Petre Roman a explicat, în direct la Antena 3, că incidentul nu a durat mult, dar că revoluţionarii au avut o intervenţie nepotrivită:

"A fost un incident cu doi dintre revoluţionarii care au fost invitaţi, ei fiind oameni care la 21 decembrie" au dat măsură unei fapte cu adevărat eroice. Era foarte greu ca aceşti oameni să fie ignoraţi. Modul lor de a reacţiona, însă, nu a fost potrivit. M-am adresat lor şi i-am rugat să facă dovadă de disciplină ..."

Vesnicul parlamentar, Petre Roman, politician care navigheza prin diverse partide de vreo 25 de ani, le-a spus unora ca "trebuiau sa dea dovada de disciplina" .
=============================================

La 25 de ani de la revolutie ma intreb:
- cine i-a convocat/adus pe Ion Iliescu, Petre Roman si Gelu Voican Voiculescu la TVR de au aparut pe sticla in decembrie 1989?;
- in ce calitate si trimis de cine a participat Gelu Voican Voiculescu, de meserie geolog, la "procesul" si executile de la Targoviste din 25 decembrie 1989?

Este foarte simplu, Iliescu si gasca lui au aparut "subit", pentru ca totul facea parte din regia loviturii de stat, probabil ca la aflarea vestii ca au fost capturati cuplul Ceausescu, Gelu a fost trimis sa se ocupe de executia lor, trebuia potolita setea de sange a poporului si efectuat transferul de putere catre esalonul 2 si securistii care erau plini de bani, dar nu prea puteau sa faca ceva cu ei.

#16
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 22.11.2006
Imi pare tare rau ca desi am trait evenimentele de atunci din plin (aveam 24-25 ani), am participat la ele, am avut o arma in mana (AKM 47), nepunand la socoteala ZB-ul (pentru cine stie) din zona natala dupa reintoarcerea de la Bucuresti, nu doresc sa vorbesc despre ele cu fala. Da, ma mandresc ca am participat la evenimente, il uram pe ceausescu  din ...rinichi, Tot respectul pentru cei cazuti mai mult sau mai putin (dupa 22) ca prostii, si ...cam atat. Mi-e sila de cea ce a iesit din revolutia romana, de conducerea imediat instalata, de insfacarea idealurilor prostilor visatori de catre "emanatia" revolutiei, mi-e sila de multe. Deja la sfarsitul lui decembrie '89 ma inscriam in PNL Prahova, iar in ianuarie '90 participam la mitingurile anti-FSN organizate de PNTCD si PNL.
Nu imi pare rau de ceea ce am facut atunci, as repeta acelasi lucru si acum.
Si deocamdata......cam atat.
Nu am certificat de revolutionar, Foloasele materiale le  consider o blasfemie la adresa celor care au murit. Recompense materiale nu trebuiau sa primeasca decat urmasii decedatilor si ranitii revolutiei.
Odata scriam revolutie cu r mare . Acum nu. Parere personala.
P.S. Observ ca mai sunt pe aici si alti participanti la evenimente care sunt aproximativ pe aceeasi lungime de unda. Acest fapt ar trebui, voua, celor tineri, sa va dea de gandit. Suplimentar.

Edited by shmecherul, 22 December 2014 - 09:53.


#17
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 22.11.2006

View Postfansat, on 22 decembrie 2014 - 01:57, said:

Ce m-a indignat iar (apropo de decembrie '89 versus decembrie 2014)  e iesirea din scena a lui Base lasata cu o bauta  la o berarie din Herastrau (nici nu stiam ca odiosenia aia de hala, denumita pompos "pavilion", pe langa care trec saptamanal, e berarie). Putina decenta din partea lui nu strica in ziua de 21 decembrie la 25 de ani de la evenimentele din decembrie '89. Vor zice uniii "ei, hai ,nene, mortii cu mortii, vii cu vii, e mult de atunci". Nu, nene, nu mortii cu mortii si vii cu vii. Macar Iohannis, pentrru care nu am nicio simpatie la fel cum n-am pentru niciun politician roman, a tinut un moment de reculegere. Astalalt s-a urcat pe banca si hahaia la prostimea venita la sesiuni de selfie-uri cu el, iar Udrea se penibiliza facand-o pe cantareata de ocazie, fix in momentele cand parintii isi plangeau la cimitirul Eroii Revolutiei fii impuscati  in zilele lui decembrie '89. Ce e porcaria asta, oameni buni ? Chiar in halul asta au ajuns astia sa intineze memoria acelor eroi ? Moment penibil, indiferent ce vor spune unii sau altii. Toti politicienii astia ridicoli ai zilelor noastre n-ar fi fost azi ceea ce sunt (plini de bani si tupeu nemasurat) daca  tinerii nu ar fi iesit in strada in decembrie '89. Si nu e vorba numai despre martirii din Bucuresti. E vorba si despre ceilalti eroi-martiri din Timisoara, Cluj, Sibiu, Brasov si din alte orase ale tarii.
Pentru acestia am un respect aparte. Sunt adevarati eroi. Si acum imi reprosez ca in timp ce ei manifestau si mureau la Timisoara in perioada 16-22, eu ascultam relatari despre ei la Europa Libera si Vocea Americii, asteptand sa se extinda fenomenul si la Bucuresti. Era greu sa ma sui in tren si sa merg la Timisoara? Daca ei nu reuseau, care ar fi fost mersul evenimentelor??? Eroii timisoreni merita un deosebit respect, doar cine a trait timpurile alea stie ce valoare are  curajul lor.
P.S. Timp de aproape 10 ore nu a mai fost nici un post pe acest topic. Prin urmare, deduc ca suntem din ce in ce mai neinteresati de istorie, vrem nu vrem atunci s-a scris istorie care va ramane in carti, nu din aia care va fi la categoria "si altele". Ma opresc aici.

Edited by shmecherul, 22 December 2014 - 18:26.


#18
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
1989/2014?
ciocoii vechi şi noi.

mare chestie să mori pentru a spăla cururi străine şi să le culegi fructele.

Edited by sarac.lipit, 22 December 2014 - 21:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate