Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

amplificator auto

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
liviu666

liviu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.07.2011
Salut,am iesit sa probez un amplificator kenwood kak 742 pe o masina,iar firele de la alimentare catre amplificator in portbagaj erau de alte culori,iar bornele de la aparatul de masura erau pe alta pozitie,adica inversate intre ele.
Am legat amplificatorul cu bornele pe invers a iesit un pic de fum,am desfacut-o o dioda era crapata,am schimbat-o dar tot moarta este.
Vizual am verificat nu se mai vede nimic sa fie ars sau umflat,unde as putea sa ma mai uit?

L.E,
Am uitat sa mentionez ca amplificatorul mergea,l-am probat pe zi cu o sursa libera si mi-a dat semnal in difuzor pe toate canalele.

Edited by liviu666, 21 December 2014 - 21:27.


#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Siguranta cum e?

Attached Files


Edited by Wzzz, 21 December 2014 - 21:36.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Pe NeVe nu poate nimeni sa-ti spuna ce mai este ars!
Posibil sa fie ceva minor, posibil sa arunci cu totul scula!
Doar la un mester priceput, cu scule de control, verificare, poti obtine un diagnostic!
Asa-i ca l-ai testat fara siguranta inseriata pe firul de PLUS?

#4
liviu666

liviu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.07.2011

 Wzzz, on 21 decembrie 2014 - 21:32, said:

Siguranta cum e?
A fost primul lucru la care m-am uitat este intreaga cu toate ca am schimbat-o.

 viceroy56, on 21 decembrie 2014 - 21:32, said:

Pe NeVe nu poate nimeni sa-ti spuna ce mai este ars!
Posibil sa fie ceva minor, posibil sa arunci cu totul scula!
Doar la un mester priceput, cu scule de control, verificare, poti obtine un diagnostic!
Asa-i ca l-ai testat fara siguranta inseriata pe firul de PLUS?

Unde sunt eu mesteri nu sunt...am cautat eventual sa ma duc intr-un oras.
Singura chestie a fost ca s-a jucat copilul la prietenul asta cu aparatul si o fi inversat bornele si eu cand am verificat inainte sa pun amplificatorul  sa vad care sunt polaritatile mi-a indicat invers....iisuse.

Pot face niste poze doar ca o sa vedeti ce vad si eu...nimic nemiscat totul este la locul lui.

Attached Files


Edited by liviu666, 21 December 2014 - 21:43.


#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Cablajul cum se prezinta?
Ti-am atasat manualul,hai cu verificarile.

#6
liviu666

liviu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.07.2011

 Wzzz, on 21 decembrie 2014 - 21:42, said:

Cablajul cum se prezinta?
Ti-am atasat manualul,hai cu verificarile.
M-am uitat peste cablaj si cu lupa dar nimic nu pare sa fie atins
Singurul lucru ce era ars(gasit de mine) era dioda din poza de mai sus.Avea piciorul rupt in doua.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca e vorba de dioda "antiliviu", paralel pe alimentare, sigurantele erau cele originale, dimensionate corect, nu trebuia sa mai crape nimic, deci verifica siguranta dinaintea acelei diode, vezi cu-n bec de control daca-ti ajunge tensiune pe firele de alimentare.

#8
liviu666

liviu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.07.2011

 rumegus, on 21 decembrie 2014 - 21:50, said:

Daca e vorba de dioda "antiliviu", paralel pe alimentare, sigurantele erau cele originale, dimensionate corect, nu trebuia sa mai crape nimic, deci verifica siguranta dinaintea acelei diode, vezi cu-n bec de control daca-ti ajunge tensiune pe firele de alimentare.
Acum sunt in casa n-am mai stat afara ca-i prea frig.
Sursa e ok cu care testez,o verific intruna cu o banda de led-uri.
Siguranta e ok verificata cu aparatul de masura,am inlocuit-o pe cea originala cu una cu aceiasi valoare.25A.
Dioda respectiva am schimbat-o.
Acum in interiorul amplificatorului unde sa mai verific?

Edited by liviu666, 21 December 2014 - 21:54.


#9
liviu666

liviu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.07.2011

 Tehnicianul1970, on 21 decembrie 2014 - 21:57, said:

. ca sa zic! Ti-era greu sa fii atent,sa-ti pui corect firele la bornele de + si -  sa fi verificat si corectat sondele la aparatul de masura... asta este!
Du-l la un electronist priceput,nu putem ghici in globul de cristal ce ti-a cedat tie pe placa cu componente!
Daca n-ai chef sa ajuti si doar sa critici cum ca tu ai fi facut si dres inaintea mea atunci taci si vezi-ti de treaba ta.
Cand e frigul in toi te apuci sa desfaci masina sa vezi daca nu cumva ti-a umblat cineva sa-ti inverseze cablurile de la nu mai stiu eu ce.
N-are voie omu sa greseasca.
Sincer ma lipsesc mai bine o las aruncata decat sa fiu luat de prost aici de nu stiu ce mare critic

Edited by Wzzz, 21 December 2014 - 22:03.


#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Din ce spui, nimic nu e clar, greu de tras concluzii, mai ales ca esti varza la electronica, nu stii sa folosezti un aparat de masura. Deci unde-i legata dioda aia, ce tensiune ai pe capetele ei?

#11
liviu666

liviu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.07.2011
Lasati-o balta...ca aici daca vrei sa spui ceva esti criticat din toate partile voi nu gresiti niciodata.
Apropo rumegus.daca eram as in electronica nu mai veneam aici dar daca nu-ti dai seama nu-i mea culpa.
Wzzz te rog da-i T.C

Edited by liviu666, 21 December 2014 - 22:04.


#12
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Pune poze clare fata/verso,fa masuratorile din schema(am atasat manualul),vezi daca tensiunile corespund cu schema,etc.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai tocmai asta-i buba, n-are habar si rabufneste pe cei care-ncearca sa-l ajute. L-am rugat sa masoare tensiunea pe dioda, sa vad daca e legata corect, daca tensiunea de alimentare e corecta, el imi face reprosuri.

#14
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Gata,pace !
Hai sa rezolvam problema .Posted Image

#15
liviu666

liviu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.07.2011
Am masurat din manual tensiunile sunt ok,dupa dioda pleaca 12.3 v

Attached Files



#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ceva este putred.Dioda aceea nu trebuia sa crape.Aia trebuia sa puna in scurt alimentarea cand ai alimentat invers si sa dea afara sigurantele.
Faptul ca sigurantele sunt intacte si acea dioda este distrusa este clar ca ,curentul a trecut mai departe si a facut si alte daune.Cauzele sunt chinezisme facute pe vapor unde componentele sunt de foarte proasta calitate si dimensionate la limita(astfel se explica de ce s-a facut scrum dioda aia) ori sigurante de alta valoare/necalibrate corespunzator
Masoara tensiunile si ia-o incet pe traseu pana identifici ce mai e busit .

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca pe dioda schimbata ai 12,3v, zici ca sigurantele, cea de 25A, eventual cea de pe firul de alimentare, nu s-au ars, s-a bulit sursa. Masoara tensiunile de dupa traf, verifica tranzistoarele din sursa. Banuiesc ca n-ai uitat sa alimentezi si firul ce duce la contact.

#18
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 liviu666, on 21 decembrie 2014 - 21:25, said:

Salut,am iesit sa probez un amplificator kenwood kak 742 pe o masina,iar firele de la alimentare catre amplificator in portbagaj erau de alte culori,iar bornele de la aparatul de masura erau pe alta pozitie,adica inversate intre ele.
Am legat amplificatorul cu bornele pe invers a iesit un pic de fum,am desfacut-o o dioda era crapata,am schimbat-o dar tot moarta este.
Vizual am verificat nu se mai vede nimic sa fie ars sau umflat,unde as putea sa ma mai uit?

L.E,
Am uitat sa mentionez ca amplificatorul mergea,l-am probat pe zi cu o sursa libera si mi-a dat semnal in difuzor pe toate canalele.
Daca lucrai la 220 sau 380 nu verificai aparatul de masura inainte?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate