Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Recomandare complex multivitamine

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
neliniste3

neliniste3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.05.2013
Buna seara,
De la un timp ma simt fara vlaga si as avea nevoie de mai multa energie.
Jobul, sesiunea, stresul isi pun amprenta asupra mea.
De odihnit ma odihnesc, sport fac ocazional, incerc sa mananc cat mai multe fructe si legume dar nu simt un efect semnificativ.
Ce multivitamine m-ar ajuta? Sau au doar efect placebo? Nu cred ca am nevoie de AnimalPak.
Multumesc

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
iti sugerez un consult medical in prealabil si niste analize.

in functie de acestea ti se poate recomanda un supliment alimentar potrivit starii tale actuale

evident, la medicul de familie ;)

#3
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Eu ultima data cand nu ma simteam in viata, desi traiam aveam anemie feripriva.

Ideea este totusi sa iti faci un set de baza de analize. Rezultatele lor si un consult la un medic sunt un bun inceput.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
1. Analize de sange, electroliti si TSH.
2. O pastila de Supradyn/zi nu strica.

#5
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Eu mai iau DoppelHerz Activ A-Z Retard cu Luteina, un complex de multiminerale cu vitamine. Totusi daca te simti slabit vei fi mai ok cu Vitamax probabil, are si laptisor de matca si ginseng parca.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007

 neliniste3, on 21 decembrie 2014 - 21:21, said:

Nu cred ca am nevoie de AnimalPak.

Eu iti recomand tot ceva din gama suplimentelor sportive, nu de la farmacie. In domeniul multivitamine/ minerale, ce e in farmacie e la preturi nesimtite.
Cauta ceva de la NOW FOODS sau Opti Men, poti regla dozele din nr de capsule, nu sunt ca AP-doza unica.
Un produs de calitate are ingrediente OK in sensul ca ce nu e nevoie se elimina (forme de citrate, chelat etc).
De obicei, un "multi" trebuie suplimentat cu magneziu si calciu. La magneziu evita forma de oxid de magneziu, e cea mai proasta si nu se asimileaza.

In rest, poti baga nelimitat spirulina, polen si chestii din astea.

Edited by overseas, 22 December 2014 - 10:38.


#7
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Nu poti baga nelimitat spirulina si polen si, de altfel, orice altceva.
Chiar daca sunt naturale, contin principii active care, in exces, pot dauna.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014

 overseas, on 22 decembrie 2014 - 10:37, said:

In rest, poti baga nelimitat spirulina, polen si chestii din astea.

iar unii mai spun ca aia de la tv sunt dusi cu capul cand spun ca romanii iau pastile fara sa stie de ce si pt ce, cu sacosa. n-au nevoie, dar daca tot era langa farmacie, de ce sa nu cumpere, ca doar e la reducere fata de alte farmacii

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007

 Dany_Darke, on 22 decembrie 2014 - 11:29, said:


iar unii mai spun ca aia de la tv sunt dusi cu capul cand spun ca romanii iau pastile fara sa stie de ce si pt ce, cu sacosa. n-au nevoie, dar daca tot era langa farmacie, de ce sa nu cumpere, ca doar e la reducere fata de alte farmacii

Voi nu prea faceti sport, este (si nu, nu vorbesc de badminton, nici de fotbal cu baietii ca prilej de bere) ? Si nici nu ati luat suplimente la greu (acu' bagati-o pe aia cu "prafuri si pastile, steroizi & shit"), marci diferite, forme diferite de vitamine, este ? SI nici nu ati deschis prea multe carti de nutritie, este ? Este ca nu stiti cam cate tipuri de magneziu sau calciu exista pe piata si ce bio-disponibilitate are fiecare tip ?

M-am saturat de ignoranta. M-am saturat de medici care nu invata nimic nou despre nutritive, sport si suplimente.
Eu iau vitamine si minerale "cu pumnul", inclusive proteine (nu, nu omoara ficatul) stiu exact ce iau si pentru ce, am invatat multe etichete de produse pe de rost, dau mailuri la producatori de suplimente din USA cu intrebari si primesc raspuns in 24h, consider ca a face sport (sala, fitness, inot, alergare) la modul serios adica de 2-3 ori/ saptamana fara suplimente e "crima", am chestionat toti cunoscutii care fac jogging (e in trend) si au dureri medii-mari de articulatii si genunchi (le-am recomandat suplimente excelente de articulatii, dar nu pare ca se sinchisesc), produsele testate de mine le-am dat mai departe in familie la matusi si rude care aveau probleme cu spatele/ articulatiile, anemii si se simt excellent. O parte din ce folosesc sunt din surse organice/ natural, altele sunt "de fabrica", imi fac analizele periodic si sunt ok.

Deci, cred ca in 2014 e incredibil sa vezi reactii din astea spaimoase la vitamine si minerale, divinizarea unor medici care interzic orice supliment sportiv (dar care nu te chestioneaza cata Cola si McD bagi zilnic).

OK, te provoc sa-mi furnizezi cate jumate de kil de polen si inca jumate de spirulina pe zi, pe banii tai, sa vedem ce patesc :)

#10
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,613
  • Înscris: 23.03.2010

 neliniste3, on 21 decembrie 2014 - 21:21, said:

Nu cred ca am nevoie de AnimalPak.

Sa nu iei d-ala! ca ii creste par pe piept si devi agresiv ca un animal salbatic! plus ca se aude ca e plin de substante interzise (steriozi americani) Posted Image

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007
AP e ok, dar are ingredient ieftine de ex. Mg sub forma de oxid care nu se prea asimileaza si poate sa dea diaree.

#12
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,613
  • Înscris: 23.03.2010
Da, la fel si zincul e tot oxid. Oricum compenseaza la alte capitole.

Totusi eu recomand un complex mai lejer de la Now (Adam pentru barbati si Eve pentru femei) si separat magneziu sub forma de aspartat...bineinteles ca se mai poate completa cu diverse :)

#13
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
mai degraba ia un supliment de B-uri mai tare, B-50... pe langa o multivitamina
iei 30 zile + 2 saptamani pauza + 30 zile - si vezi cum te simti, sigur au mai mult decat un efect placebo, si eu am trecut prin aceeasi situatie
la noi gasesti la vitaking de exemplu la un pret decent sau din afara gasesti superieftine cu livrare in Ro 4$, fara tva sau vama la iherb

#14
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

 vasilefi, on 13 ianuarie 2015 - 09:54, said:

mai degraba ia un supliment de B-uri mai tare, B-50... pe langa o multivitamina
iei 30 zile + 2 saptamani pauza + 30 zile - si vezi cum te simti, sigur au mai mult decat un efect placebo, si eu am trecut prin aceeasi situatie
la noi gasesti la vitaking de exemplu la un pret decent sau din afara gasesti superieftine cu livrare in Ro 4$, fara tva sau vama la iherb

De la 1 ianuarie a crescut transportul pe iherb, nu mai este 4$ :(

#15
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
asa e, n-am comandat de anul trecut
eu am VIP discount 10% comanda peste 40$ si cu diferenta asta tot in jur de 4$ platesc transportul
probabil erau alte reguli cand m-am inscris pentru ca acum observ ca VIP acorda doar dupa ce cumperi de 2000$

chiar si asa un B50 de exemplu e 3.29$ + 4.45$/transport = 30 lei
la 2 flacoane ajungi la 22 lei/buc
cel mai ieftin B50 la noi e peste 50 lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate