Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Antena wireless usb

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Salut , acum vreo 2 zile am fost la cineva acasa si am vazut un fel de antena de internet cu usb . Cum functioneaza o altfel de antena ? Eu am desktop si as vrea sa am si wireless la el , cand imi mai cade mie internetul... sa ma pot conecta la vecini etc.. Ideea este ca baiatul respectiv , a instalat in prima faza un cd cu drivere si dupa a conectat antena si jos la network ii apareau 2 conexiuni gen... O conexiune cu retelele din zona si inca o conexiune tot cu aceleasi retele.. Ideea este ca nu stiu , daca am nevoie si de placa wireless . Iar daca as avea placa de retea wireless cum as conecta acel model de antena cu usb ? .. Bafta

#2
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
trebuie bagat in priza

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 08.08.2002
Este vorba de un adaptor wireless pe USB.

Vezi aici: http://www.pcgarage....nectare-usb-30/

#4
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 16.12.2008
Intreaba-l pe vecinu de la care vei lua internet wireless.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
daca vei sa ai wireless la un desktop, logic sa iti trebuiasca o placa wireless, chiar de ai carcasa mare, nu cu ea captezi semnalul.

iar acel cineva are si un router la care s-a conectat ca sa poata folosi acel adaptor wireless. asa ceva iti terbuie si tie

#6
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Am aflat despre ce era vorba . Nu este nevoie de nici o placa de retea wireless Darke , instalezi un driver , bagi antena si voilla poti lua net prin wireless dupa ce te conectezi la o retea. Bafta

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postvampiru_2007, on 21 decembrie 2014 - 21:09, said:

Am aflat despre ce era vorba . Nu este nevoie de nici o placa de retea wireless Darke , instalezi un driver , bagi antena si voilla poti lua net prin wireless dupa ce te conectezi la o retea. Bafta
dupa ce introduci parola acelei retele

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
vampiru - pt a capta un semnal wireless, OBLIGATORIU ai nevoie de o placa/adaptor wireless pt acea captare. zici ca trebuie sa bagi antena si driverul, atat, zi unde bagi antena!!!

blondu - mai usor cu astfel de limbaje, ca nu suntem pe maidan si nu ti-am zis nimic de dulce (inca), daca citesti pe diagonala, nu mai interpreta ceea ce scriu.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-ai inteles absolut nimic. Ce-ai vazut tu, e o placa de retea wireless, pe usb. Ca are sau nu antena exterioara, e alta poveste. Sa te conectezi la net, trebuie sa ai un hotspot free in zona, router wireless, sau un vecin cu-n asemenea router, neprotejat, sau sa-ti dea parola.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
corect rumegus, insa chiar si pt un router, hotspot si orice alt tip de conexiune wireless, ii trebuie o placa de retea wireless sau un adaptor, adica acea "antena" pe care a vazut-o el la cineva

asta tot incec sa-i explic

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvampiru_2007, on 21 decembrie 2014 - 20:25, said:

sa ma pot conecta la vecini etc.. Ideea este ca baiatul respectiv , a instalat in prima faza un cd cu drivere si dupa a conectat antena si jos la network ii apareau 2 conexiuni gen...
Te poti conecta doar daca nu sunt parolate. Ce ai descris este un adaptor wireless modern, antena are mufa la baza si in ea e de fapt adaptorul pe placuta unde sunt contactele usb. Merge 150N si nu costa mult.
Attached File  quer.jpg   40.43K   6 downloads

Edited by andreic, 21 December 2014 - 21:57.


#12
rahan73

rahan73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.08.2014

View PostDany_Darke, on 21 decembrie 2014 - 20:51, said:

daca vei sa ai wireless la un desktop, logic sa iti trebuiasca o placa wireless, chiar de ai carcasa mare, nu cu ea captezi semnalul.

iar acel cineva are si un router la care s-a conectat ca sa poata folosi acel adaptor wireless. asa ceva iti terbuie si tie

cu alte cuvinte asta se numeste furt, tie ti-ar conveni sa se conecteze cineva la tine? , sa descarce 100 de giga pe zi si astfel sa i-ti afecteze traficul?

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
sper ca nu la mine te refereai cu acest post, daca da, atunci vezi de fapt ce am scris in posturile mele de mai sus;

daca nu, atunci ignora ce am scris in acest post

#14
rahan73

rahan73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.08.2014

View PostDany_Darke, on 22 decembrie 2014 - 00:54, said:

sper ca nu la mine te refereai cu acest post, daca da, atunci vezi de fapt ce am scris in posturile mele de mai sus;

daca nu, atunci ignora ce am scris in acest post
nu la tine am facut referire, scuze, dintr-o eroare a mea te-am citat acolo pe tine, cineva mai sus spunea sa se conecteze la vecinul si bla bla bla....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate