Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Izolare mansarda sub parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Anonymus48

Anonymus48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.02.2014
Salut. Am facut o mansarda seasupra casei vechi(adica am transformat podul casei in mansarda) si grinzile vechi le-am intarit cu unele noi de 20cm si peste am batut fostana de 5. As vrea sa fac o izolatie sa nu se mai auda zgomotele jos in casa fara sa torn placa de ciment.Am auzit tot felul de variante:polistiren extrudat+OSB sau prima data OSB si abia dupa polistiren extrudat,un parchet cu izolatie fonica,........tot felul.Stiti vreo varianta buna? Mersi!

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
saltele de vata minerala, sau panouri de spuma rigida.si peste, OSB de18-20 mm

Edited by myshyk, 21 December 2014 - 19:45.


#3
Anonymus48

Anonymus48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.02.2014
deci OSB deasupra?

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Izolatia fonica presupune materiale cu densitate ridicata , este foarte greu cea ce vrei dumneatea.
O solutie ar fi folosirea mai multor straturi  (2-chiar 3), placi rigips antifonice (un rigips cu densitate mare si greutate la fel) cu spatii intre ele si montate pe suport elastic  astfel incat sa nu conduca vibratiile

#5
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Incearca sa fii calm si sa nu mai bagi in seama zgomotele.
Din experienta personala iti spun ca nu ai nici o sansa.Am amenajat mansardarea peste plafon de beton armat de 12 cm.
Am pus grinzi de 14cm vata minerala , dusumea nut/feder , parchet laminat cu izolatia aferenta.
Sa vezi(a se citi) auzi pe al meu baiat cum sare de zici ca pica tavanul.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postm_maru, on 21 decembrie 2014 - 20:11, said:

Incearca sa fii calm si sa nu mai bagi in seama zgomotele.
Din experienta personala iti spun ca nu ai nici o sansa.Am amenajat mansardarea peste plafon de beton armat de 12 cm.
Am pus grinzi de 14cm vata minerala , dusumea nut/feder , parchet laminat cu izolatia aferenta.
Sa vezi(a se citi) auzi pe al meu baiat cum sare de zici ca pica tavanul.

Omul n-a zis ca vrea sa faca un loc de joaca la mansarda.
Da, si folosirea placilor de rigips fonic e o idee, doar ca lasa de dorit rezistenta mecanica. Oricum si acestea vor fi placi intre grinzi, iar acoperirea se face tot cu OSB, In functie de grosimea grinzilor, se poate opta pentru panouri sandwich, alternand placile de rigips cu spuma rigida, sau saltele de vata minerala. Nu vata sul, ci saltele, au o densitate mai mare.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
izolatia din celuloza e si un bun inzolant fonic.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014

View Postm_maru, on 21 decembrie 2014 - 20:11, said:

Incearca sa fii calm si sa nu mai bagi in seama zgomotele.
Din experienta personala iti spun ca nu ai nici o sansa.Am amenajat mansardarea peste plafon de beton armat de 12 cm.
Am pus grinzi de 14cm vata minerala , dusumea nut/feder , parchet laminat cu izolatia aferenta.
Sa vezi(a se citi) auzi pe al meu baiat cum sare de zici ca pica tavanul.

si totusi cum de la bloc nu auzi cand merge respectivul de sus prin casa?

evident, nu ma refer la alergat prin casa sau tocuri pe gresie/parchet, jucat o hora sau mai stiu eu ce face respectivul pe sus

#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostAnonymus48, on 21 decembrie 2014 - 19:37, said:

Salut. Am facut o mansarda seasupra casei vechi(adica am transformat podul casei in mansarda) si grinzile vechi le-am intarit cu unele noi de 20cm si peste am batut fostana de 5. As vrea sa fac o izolatie sa nu se mai auda zgomotele jos in casa fara sa torn placa de ciment.Am auzit tot felul de variante:polistiren extrudat+OSB sau prima data OSB si abia dupa polistiren extrudat,un parchet cu izolatie fonica,........tot felul.Stiti vreo varianta buna? Mersi!
Tardiv . Puteti pune ce doriti , tot se aude .

View PostDany_Darke, on 21 decembrie 2014 - 21:35, said:

si totusi cum de la bloc nu auzi cand merge respectivul de sus prin casa?
Acolo este placa de beton si are o grosime considerabila ( placa + sapa ).
...............
O solutie de mijloc pt tavane din grinzi de lemn , este " nervometal " , eventual sa fi si schimbat niste grinzi de lemn cu unele metalice .

Edited by maximg, 21 December 2014 - 22:10.


#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Un covor de cauciuc gros :)
Sau chestie din aia de se foloseste la spatiile de joaca in aer liber.

#11
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Ptr izolare fonica se foloseste asa ceva http://forum.proaudi...ionala-t74.html si cum spunea myshyc "si peste, OSB de18-20 mm"

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
E drept, o solutie destul de scumpa, dar la pretentii mari, sume pe masura.

View Postlik_lights, on 21 decembrie 2014 - 23:45, said:

Ptr izolare fonica se foloseste asa ceva http://forum.proaudi...ionala-t74.html si cum spunea myshyc "si peste, OSB de18-20 mm"


#13
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postciine, on 21 decembrie 2014 - 20:04, said:

Izolatia fonica presupune materiale cu densitate ridicata , este foarte greu cea ce vrei dumneatea.
O solutie ar fi folosirea mai multor straturi  (2-chiar 3), placi rigips antifonice (un rigips cu densitate mare si greutate la fel) cu spatii intre ele si montate pe suport elastic  astfel incat sa nu conduca vibratiile
La podea .Gips-carton la podea ca sa nu  mai treaca vibratiile?WTF?

#14
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postm_maru, on 21 decembrie 2014 - 20:11, said:

Incearca sa fii calm si sa nu mai bagi in seama zgomotele.
Din experienta personala iti spun ca nu ai nici o sansa.Am amenajat mansardarea peste plafon de beton armat de 12 cm.
Am pus grinzi de 14cm vata minerala , dusumea nut/feder , parchet laminat cu izolatia aferenta.
Sa vezi(a se citi) auzi pe al meu baiat cum sare de zici ca pica tavanul.
Se poate face dar problema este fonica nu termica.Vata minerala tine cald si atat.
Eu am facut mii de podele pe grinzi de lemn si toate au fuctionat cu o reducere a zgomotului si a vibratiei de 98%.
Solutia este scumpa dat exista.
Uite aici niste filmulete de la un montaj de-al nostru ca sa inteleaga toata lumea cu se face.
In locatie era grinzi de lemn de 10x20 cm ,scandura si o sapa usoara turnata peste cu rezultat zero.
Solutia aplicata in fimulete a reolvat problema.
Solutia folosita este solutie pentru cluburi cu probleme mari pe bass,deci iti dai seama ca la o case e si mai buna.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ks6Y219azj0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iDNewZZQ8A4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EHNNNIR7G8k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5rVM42MQ8jw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q6K32yNLVSY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

View PostDany_Darke, on 21 decembrie 2014 - 21:35, said:


si totusi cum de la bloc nu auzi cand merge respectivul de sus prin casa?

evident, nu ma refer la alergat prin casa sau tocuri pe gresie/parchet, jucat o hora sau mai stiu eu ce face respectivul pe sus
Am specificat ca peste placa de beton am grinda de 14cm dupa care dusumea etc. etc.Automat ca zgomotul se realizeaza pe dusumea si se transmite.
La bloc se calca direct pe betonul parchetat, mochetat, parchetat etc.

#16
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postm_maru, on 22 decembrie 2014 - 18:14, said:

Am specificat ca peste placa de beton am grinda de 14cm dupa care dusumea etc. etc.Automat ca zgomotul se realizeaza pe dusumea si se transmite.
La bloc se calca direct pe betonul parchetat, mochetat, parchetat etc.
la bloc nu ai podea de lemn

#17
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Nu inteleg ce vrei sa spui.La bloc calci pe ce ai deasupra placii direct.
La mine dusumeaua este la 14cm de beton creeind si amplificind sgomot.
Este nevoie sa desenez?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate