Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Mai citesc romanii carti?Este lectura placuta pentru romani?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Intrebarea e simpla.Mai citesc romanii carti?Cat de multi?Si ce carti?(sper ca nu de joc)Este lectura placuta pentru romani?

Eu ador sa citesc carti care sunt bestselleruri ,nu prea imi plac clasicii..dar conteaza ca citesc..sau dezvoltarea personala mai imi place..

Si intrebare de baraj:Aveti permis la biblioteca?:))

Pure Curiosity

#2
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Playboy

#3
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,896
  • Înscris: 01.03.2013
Da, citim.
Si eu si sotia suntem fani de Amazon Kindle.
Eu citesc literatura stiintifica si Science Fiction. Sotia citeste Detective Stories.

#4
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Lectura este pentru oameni, n-are treaba cu nationalitatea, dar are treaba cu piramida lui Maslow; din pacate romanii se chinuiesc sa traiasca.. iar de la o varsta incolo nu prea mai au vreme de citit(vorbesc de marea masa a populatiei).

#5
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
Aproximativ 50% din oamenii pe care-i cunosc eu citesc carti...Deci raspunsul este da.

#6
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Permis la biblioteca nu dar am o minibiblioteca personala, in mare parte mostenita de la tata la care am mai adaugat eu cateva volume, obisnuiam in adolescenta sa citesc, acum foarte rar, ultima carte am citit-o prin vara lui 2012.

#7
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
In orasul meu in care am stat eu eram soarecele de biblioteca iar aia care aveau toate fetele erau smecherii

#8
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu citesc literatura. Ca si serialele si filmele mi se pare pierdere de timp. Mai bine dorm in orele alea. Nu am nici un beneficiu daca citesc despre nush ce rus beat din murmansk care s-a trezit pe mare.

#9
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

nu prea imi plac clasicii..dar conteaza ca citesc..sau dezvoltarea personala mai imi place..
daca "nu iti plac clasicii", atunci esti pe calea gresita. ;)
si "dezvoltarea personala" e bullshit, maculatura, pierdere de vreme.

Quote

Si intrebare de baraj:Aveti permis la biblioteca?
da, dar am imprumutat o singura data carti de acolo. (stiintifice)

#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postnewbie13, on 21 decembrie 2014 - 19:42, said:

si "dezvoltarea personala" e bullshit, maculatura, pierdere de vreme.
parerea ta :)...adica tipic romanasilor care le stiu ei pe toate

#11
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Eu sunt roman si citesc carti.

Si cand spun carti, ma refer la foi de hartie incadrate de un carton gros, nu la e-book-uri.

#12
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Personal citesc, cam 2-3 carti pe an. Imi plac cele ce aporta cunostinte. Nu imi plac povestile. Prefer cartile psihologice, dezvoltare personala, stiinta. Cam atat. Da, am carnet la biblioteca.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007

View PostByblos4, on 21 decembrie 2014 - 19:53, said:

Eu sunt roman si citesc carti.

Si cand spun carti, ma refer la foi de hartie incadrate de un carton gros, nu la e-book-uri.

Si cu ce sunt diferite e-book-urile? Informatia e tot aia...

On topic: da, citesc carti in format electronic (mult mai usor de carat :D), in special SF si horror.

Edited by AlexEn, 21 December 2014 - 20:02.


#14
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

View PostOctavian_SK, on 21 decembrie 2014 - 19:52, said:

parerea ta Posted Image...adica tipic romanasilor care le stiu ei pe toate
chiar deloc, nu am spus niciodata ca stiu prea multe, nicidecum pe toate.
dar nu vad de ce cineva ar avea nevoie de maculatura aia facuta cu singurul scop de a lua banii... naivilor. :)

#15
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View PostAlexEn, on 21 decembrie 2014 - 20:01, said:

Si cu ce sunt diferite e-book-urile? Informatia e tot aia...

Pentru unii "functioneaza" cartile in format electronic, pentru altii nu.

#16
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Citesc la greu pe Kindle, si ce nu gasesc in format electronic cumpar pe hartie (ultima carte cumparata a fost de pe bookdepository.com).

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostPlasticBoy18, on 21 decembrie 2014 - 19:55, said:

Personal citesc, cam 2-3 carti pe an. Imi plac cele ce aporta cunostinte. Nu imi plac povestile. Prefer cartile psihologice, dezvoltare personala, stiinta. Cam atat. Da, am carnet la biblioteca.
Sincer "aport' stiam ca se spune la caini. Iti multumesc ca m-ai I luminat cu aceste cuvant remarcabil.
On topic.
In primavara lui 1975, adica pe la jumatatea clasei a V-a,  pe strada pe care stateam s-a deschis biblioteca publica"Emil Garleanu"..
Desi in 1976, m-am mutat am frecventat-o la greu. Asa ca pana sa intru in facultate o cam "rasesem"  ...
Plus 3 ani de "soricit" prin a liceului..
De la clasicii romani, rusi, englezi, americani, la "De re culinaria" a lui Pastorel..
Sadoveanu, Rodica Ojog Brașoveanu, Sir Arthur Conan Doyle, Dumas, Jules Verne, Hugo, Dickens, Lem, Dostoievski, Sienkiewicz, Tolstoi, Asimov, Sir Arthur Charles Clarke...

De citit mai citesc si azi. Depinde de timp, care e mai redus, pt ca sunt om nu prea tanar, cu "famelie', catel, job.. Uneori mai multe, alteori, mai putine..
Dar pt ca pot -adica am acces la net- si imi permit financiar, la cateva luni imi cumpar si carti de pe net. In timp mi-am facut o biblioteca frumusica pe tema care ma "arde", o sa radeti, istoria submarinelor germane din primul si al doilea razboi mondial.
Iar pasiunea mea m-a facut sa imi doresc sa stiu mai multe intr-un mod mai organizat. Asa ca am dat si am intrat si la Facultatea de Istorie...Am ajuns in anul al III-lea.
Din primul an profii ne-au "spart", ca sa zic asa. Cititi asta si asta si si faceti referate, ca sa puteti intra in examen..
Acuma ca, precum orice student, de', am lasat si eu mai spre sesiune..si datorita varstei mi-a fost cam greu.
Dar datorita acumularilor si a pot zice culturiii sub/marine pe care o am, si tot a varstei, care m-a facut sa inteleg ce doresc profesorii, m-am descurcat destul de bine..
Adica am primit pt referate de la 8 (unul singur) in sus, 9 si foarte multi de 10..
Evident ca am cerut si mi s-a aprobat sa scriu despre luptele purtate pe si sub apa..
Acum grecii la Salamina (480 i.C.) si romanii, (Actium 31 i.C) sau turcii Lepanto, 1571, nu au avut submarine, hi, hi, dar am facut referate despre vasele/batalile epocii...

Pe linie profesionala fiind inginer electronist am re/luat cartile de radioelectronica, despre placile Arduino, softuri,  etc..
Asa ca amuzament, de 1 Decembrie, pt ca tot s-a lansat partea a 3.1 , si pt ca fiul meu normal vroia sa il vada, am reluat "Jocurile foamei"..
Per global anual, sa zicem o medie de macar o carte /saptamana..Desi imi place a cred ca si 2, adica sa zicem minim 100/an...*40 ani...
In metrou, RATB, nu o sa ma uit pe pereti+ noaptea.. Uzual imi ajung 6 ore de somn..Asa ca daca tot nu am somn, ce sa fac...
Si oricum dimineata, inainte sa scot catelusa afara, da, sunt cineva, (cineva trebuie sa plimbe catelusa), sare cafeluta in pahar..

PS. inainte sa ma faceti laudaros, cautati-mi posterile
Si da,  in ciuda celor de mai sus, manc cu gratie litere, si  i-urile si fac dezaCoarde gramaticesti. Cu gratie si de foame..Asta sunt. Nu sunt perfect..

Later edit. am citit si de pe ecran/e. Dar parca privesc la un ochi de peste mort. O cartea are miros de cerneala, sunetul paginilor rasfoite...E vie..

View Postpotae, on 21 decembrie 2014 - 19:35, said:

Nu citesc literatura. Ca si serialele si filmele mi se pare pierdere de timp. Mai bine dorm in orele alea. Nu am nici un beneficiu daca citesc despre nush ce rus beat din murmansk care s-a trezit pe mare.
Se vede.
Pardon. am gresit.
Cineva mai destept decat noi amandoi, scuze, decat mine, spune ca daca citesti o carte despre viata unui om, ii traiesti viata.
Deci eu am trait prin puscaria lui Dantes, sau a lui Nicu Steinhard... Am crapat de sete, de frig impreuna cu mariii marinari si exploratori ai lumii. Am tremurat cu cei din submarine..Am sculptat/pictat cu Michelangelo Buonarroti.. sau cu cocosatul de la Notre Dame sau din "Moara Rosie, hi, hi..
Deci la 51 de ani am trait peste 1001+10001...

Edited by Prien, 21 December 2014 - 21:05.


#18
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Am constatat ca in general oamenii care citesc carti au posibilitatii materiale mult mai mari decat oamenii care se uita foarte mult la televizor.
De ce oare ? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate