Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Commy99

Commy99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 26.10.2014
Salut.Am de ceva timp o problema cu sistemul meu audio.Deci,sa va explic mai in amanunt.Am readus de curand pc-ul acasa.E foarte slab..un pentium 4,cu o radeon 9200 SE.In fine,nu asta e problema mea.Am instalat driverele de la placa audio manual si de pe CD..dar :

1 la mana.Nu se aude in toate boxele
2 la mana.Nu se aude in subwoofer(nu stiu exact cum se scrie)

Am incercat sa intru in setarile pc-ului,sa instalez drivere,dar degeaba.In device manager,la sound,video and game controllers,am asa:Audio codecs,C-Media PCI audio device,legacy audio drivers,legacy video capture devices,Media control devices,Realtek AC'97 Audio si video codecs.Tin sa precizez ca am avut instalat windows 7 inainte si la fel facea,se auzea doar in 2 boxe.Daca intru in dxdiag,gasesc la Sound1 c-Media PCI audio,si la Sound 2 Realtex AC97 audio.Bun,intrebarea este,e ceva din setari/pc??Sau e vorba de mufe,ori e ars ceva,etc?Va multumesc mult,astept un raspuns cat mai curand.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
daca ai placa audio pe 2 canale cum vrei sa mearga in 6?  Posted Image

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Setezi la audio 5.1 in loc de stereo.
Pui 3 cabluri jack in PC de la sistem.

#4
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,695
  • Înscris: 04.10.2014
Daca ai probleme cu sunetul, nu ne intereseaza nici ce procesor ai, nici ce placa video. Ai omis esentialul, ce fel de sunet ai?
Din insiruirea de draivere, pare sa ai un Realtek onboard si inca o placa de sunet C-Media pe o extensie. Poti sa ne confirmi? Un model al placii de baza si unul al placii de sunet de sine statatoare ar fi foarte utile.
Apoi ar fi bine de stiut la care te conectezi cu boxele, prin cate cabluri si in Control Panel, care sunet este setat ca activ (Default).

Edited by Jean-Luc_Picard, 21 December 2014 - 19:33.


#5
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,839
  • Înscris: 10.02.2011

 Commy99, on 21 decembrie 2014 - 18:48, said:

Bun,intrebarea este,e ceva din setari/pc??Sau e vorba de mufe,ori e ars ceva,etc?Va multumesc mult,astept un raspuns cat mai curand.
Ce placa de sunet si ce sistem audio ai ? ca sa stim daca ai sau nu posibilitatea sa-i pui 5.1.
Daca placa de sunet e 5.1 iar sistemul tot 5.1, poate fi de la setari prost facute, driver incompatibil, ori ceva tehnic ( cabluri, mufe, sau chiar vreo pereche de tranzistori arsi in interiorul sistemului - se mai intampla daca se da volumul jucariei la maxim si se jongleaza cu el doar din PC ).

 Jean-Luc_Picard, on 21 decembrie 2014 - 19:31, said:

Apoi ar fi bine de stiut la care te conectezi cu boxele, prin cate cabluri
Mai intai sa ne spuna ce sistem audio si ce placa de sunet are.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine zici ce ce cod are placa de baza  pentru sunetul integrat . Ai o placa C-Media CMI8738-SX pe PCI? Era bine  daca dezactivai sunetul onboard si lasai doar placa C-Media.

Edited by bumpocbum, 21 December 2014 - 21:17.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
1. La ce ai enumerat ori ai mai multe palci audio - care se pot bate si cap in cap, ori ai facut o varza de drivere.
2. Atunci cand asculti muzica STEREO, pai doar in 2 boxe o vei asculta daca nu ai optiuni de Speaker Fill sau daca playerul nu stie sa creeze un virtual surround pt 5.1.

Cred ca cel mai bien pui niste printuri din Device Manager cu tabul Audio expandat si din Control Panel - Sound ,c u primul tab.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate