Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Recomandare - P.C. vechi & Utilizator nou Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Buna seara!
Detin o pocnitoare de calculator, la propriu (1 GB RAM DDR1; 64 MB Video Intel® Extreme Graphics; HDD 40GB; Procesor 2.4 GHz). A fost folosit inca de la achizitionare numai pe Windows XP SP2, respectiv SP3. As vrea acum sa trec la Linux, faza e ca nu am mai pus niciodata mana pe asa ceva... La ce voi folosi calculatorul:
-Programare C/C++, PHP, HTML, probabil si Java in viitor
-Jocuri minuscule, in browser (care desigur, se misca foarte incet pe actuala configuratie)
-Video-uri YouTube 360P si Facebook (Nu am pretentii mari de la el, nu va fi folosit foarte mult, ma bazez pe tableta la acest capitol)
-In rest, browsing. Vreau macar sa pot tine 3 tab-uri deschise pe site-uri gen Wikipedia, Softpedia.
De asemenea, erorile primite pe XP incontinuu din cauza .dll-urilor lipsa samd sunt inca un motiv sa trec pe Linux.
In concluzie, ce ma sfatuiti? Sa trec pe Linux? Ar fi mai avantajos? Nu e o problema acomodarea sau invatatul, ma prind relativ repede. Ma intereseaza doar sa pot scoate performante cu 5-10% mai mult decat am acum, tinand cont ca news feed-ul la facebook se incarca in 40-60 de secunde, iar video-urile pe YT nu le pot urmari decent nici la 144P.
Multumesc anticipat!

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut. Recomand ceva gen Lubuntu (Ubuntu cu interfata Lxde), Xubuntu (Ubuntu cu Xfce4) sau Crunchbang (Debian cu interfata Openbox).
Poti testa initial in sesiune live, de pe cd sau usb. Pentru youtube exista aplicatii dedicate ce nu folosesc flash, Minitube de exemplu. Depinde de tine, s-ar putea sa-ti placa sau nu, sa fie benefica schimbarea sau nu...

#3
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Stiu, inteleg... Nu mi-am batut capul. In general folosesc Win 7, dar acum, o perioada, nu am acces la celalalt calculator... Trebuie sa ma bazez pe asta. Am de facut ceva proiecte la informatica pentru olimpiada si se misca foarte greu... Efectiv la compilarea unui program cu numere de tip long long am stat 1 minut :| .

#4
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Cauta si Q4OS, bazat pe deb.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGlontzZz, on 21 decembrie 2014 - 18:51, said:

Nu mi-am batut capul.
Si sub Linux vei avea alta politica ? Daca da atunci va si spre binele tau. Asa ca spor. Degeaba-ti recomand eu una ori alta, pana nu testezi tu nu vei avea liniste:
http://distrowatch.com/

View PostGlontzZz, on 21 decembrie 2014 - 18:51, said:

Efectiv la compilarea unui program cu numere de tip long long am stat 1 minut :| .
Sistemul tau e plin de musafiri nepoftiti.

Edited by neagu_laurentiu, 21 December 2014 - 18:56.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
XP Sp3 la zi + firewall-ul implicit activat (daca nu-i in spatele routerului) + browsere actualizate + folosirea contului de admin doar cand e absolut necesar te poate multumi suficient.

Pe vremuri puteai vedea filme 480p si pe un P2 cu nici macar 500 MHz, azi iti trebuie quad-core si cel mai modern gpu...

E util sa inveti si Linux, cand i-o veni vremea, dar eu zic ca-i mai fascinant/util de invatat de la baze, nu dand click direct pe icon-ul de la Chrome, sau instaland zeci de distributii.

Edited by dani.user, 21 December 2014 - 19:04.


#7
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View Postdani.user, on 21 decembrie 2014 - 19:02, said:

XP Sp3 la zi + firewall-ul implicit activat (daca nu-i in spatele routerului) + browsere actualizate + folosirea contului de admin doar cand e absolut necesar te poate multumi suficient.

Pe vremuri puteai vedea filme 480p si pe un P2 cu nici macar 500 MHz, azi iti trebuie quad-core si cel mai modern gpu...

E util sa inveti si Linux, cand i-o veni vremea, dar eu zic ca-i mai fasicnant/util de invatat de la baze, nu dand click direct pe icon-ul de la Chrome, sau instaland zeci de distributii.

Inteleg ce zici prin "invatat de la baza". In ultima saptamana am re-instalat Windows-ul de 2 ori... Folosesc versiune cu licenta, nu e piratat. D'abia il instalez, bag drivere-le si cand ma apuc sa instalez Mozilla sau Chrome... Deja se blocheaza la 99%... Am incercat sa instalez Visual C++ Express de 5 ori, de fiecare data imi da erori la .dll-uri, le rezolv, il deschid, fac 2 proiecte, apoi apar iar aceleasi erori. Am ajuns sa am lag in jocuri vechi, precum Red Alert 2... Parca mi s-a luat de toate astea...

#8
So_Hot

So_Hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 03.10.2013
Incearca Lubuntu si termina treaba cu windows xp

#9
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
La sistemul tau ar trebui sa mearga si youtube si restu brici. Eu cu un asemenea sistem doar cu o placa video GF5200 (128mb) in plus fata de ce ai tu jucam si CS 1.6 fara probleme, plus net si restul la greu fara probleme. Da-i un format la disk si instaleaza pe curat si poate merge bine.
Daca vrei linux nu te sfatui sa mergi pe Ubuntu pt ca necesita resurse. Lubuntu si Xubuntu mergeau si ele destul de greoi pe 1GB ram. Incearca ceva mai minim gen Dream linux sau puppy linux. Sau vre-o versiune "light" de Arch linux.

http://tech.gaeatime...-linux-distros/

View Postxkos, on 21 decembrie 2014 - 19:03, said:

EU am un linux live dar il folosesc strict ptr recuperat date pe la altii, nu m-as vedea folosind linux vreodata.

Eu pe un laptop nou care a venit cu Win8.1 am Ubuntu in dualboot si de vre-o 3 luni am intrat de 2 ori in Windows.
Ubuntu cu Unity (care nu-mi placea la inceput) si cu o tema draguta merge fantastic fata de windows.

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Va rog sa va mentineti la subiect (Distributii Linux???), nu de alta dar vad ca uitati pe ce arie sunteti. Multumesc!

@GlontzZz: poate au dreptate cei de dinainte, Linux nu e neaparat mai potrivit pentru tine/ sistemul tau, dar deschide te rog topic dedicat pe windows pentru probleme cu xp-ul actual, aici vom discuta sctrict despre Linux. Multumesc!

Edited by shogun1, 21 December 2014 - 19:56.


#11
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Bun, m-am hotarat! Trec pe Linux Posted Image . Acum urmeaza cateva intrebari de care probabil vi s-a luat. Sunt aproape sigur ca s-a mai discutat, doar ca nu gasesc acum :-? .
1. Ce platforma sa folosesc? Arch? Lubuntu? Puppy? Mint? Care ar rula mai fluent pentru nevoile mele (ma bazez pe programare)?
2. Unde pot gasi Live CD pentru aceasta si cum il folosesc? Posted Image
3. Unde pot gasi o lista cu comenzile de inceput / de baza, pana ma obisnuiesc?
4. Cum sta treaba cu rularea aplicatiilor de Windows in Linux?


L.E.:

View Postshogun1, on 21 decembrie 2014 - 19:31, said:

@GlotzZz: poate au dreptate cei de dinainte, Linux nu e neaparat mai potrivit pentru tine/ sistemul tau, dar deschide te rog topic dedicat pe windows pentru probleme cu xp-ul actual, aici vom discuta sctrict despre Linux. Multumesc!
Da, nu mi-am dat seama... Scuze!

Edited by GlontzZz, 21 December 2014 - 19:34.


#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Orice distributie e ok, alege ceva mai light, Lubuntu> http://cdimage.ubunt.../14.04/release/
Comenzi (vezi la apt-get)> http://stressat.blog...achete-cli.html
E preferabil sa folosesti aplicatii native, cauta alternative. Exista wine, poti folosi unele aplicatii de windows, dar nu folosesc asa ceva, asteapta un alt coleg. Dar e preferabil un topic dedicat, acesta se refera la altceva. O problema/ chestiune -> un topic. Pentru Lubuntu este sectiunea .deb, pentru wine sectiunea Generalitati.

Edited by shogun1, 21 December 2014 - 19:47.
Completari


#13
So_Hot

So_Hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 03.10.2013
Linux Mint nu o sa mearga bine ,iti spun sigur ,arch mi se pare complicat pentru un incepator.
Asadar,ramane Lubuntu sau puppy linux ,din punctul meu de vedere...

#14
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Posted Image mdeahPosted Image

Off Topic:
@GlontzZz, vezi ca Hdd-ul ala este motivul pt. care pc-ul se defecteaza tot timpul.
Schimba Hdd-ul !

On topic:
zici ca esti incepator in GNU/Linux ?

Afla ca Linux Mint, PCLinuxOS, Pinguy OS şi Ubuntu sunt considerate cele mai usoare distributii Linux pentru utilizatorii noi ce doresc sa fie productivi în Linux cât de curând posibil fără a fi nevoie să stăpânească toate comenzile din Terminal.

La polul opus, Slackware Linux, Arch Linux, Gentoo Linux şi FreeBSD sunt cele mai avansate distributii Linux ce necesita foarte multa documentare inainte de a le utiliza.

View Postneagu_laurentiu, on 21 decembrie 2014 - 20:51, said:

FreeBSD nu-i Linux ci Unix.


Pe cand openSUSE, Fedora, Debian GNU/Linux şi Mageia sunt distributii Linux ce pot fi clasificate ca fiind de mijloc, nici prea grele dar nici prea usoare.


Acum, toate acestea fiind spuse, tu ce alegi ?
Spoiler



L.E.:
better, @neagu_laurentiu ?

Edited by tom_1133, 21 December 2014 - 21:00.


#15
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Orice distributie mai light e ok, cum ar fi Lubuntu. Cum s-a mai spus Arch este o distributie destul de complicata, daca vrei sa incerci arch, ai putea incerca mai intai Manjaro lxde sau xfce (lxde este dezvoltat de comunitate, iar xfce este o versiune "oficiala") sau ceva si mai aproape de arch, archbang (arch linux cu openbox ca *wm, dar nici archbang  nu este mai usor de utilizat decat arch, pana la urma este arch cu openbox preinstalat).

* wm= window manager, o interfata minimalista.

p.s: arch nu necesita extrem de multa documentatie.

Edited by Zinus, 21 December 2014 - 21:00.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttom_1133, on 21 decembrie 2014 - 20:48, said:

şi FreeBSD sunt cele mai avansate distributii Linux
FreeBSD nu-i Linux ci Unix.

#17
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Restul mesajelor (offtopic aici) sunt in topicul: http://forum.softped.../#entry16391291

Edited by shogun1, 21 December 2014 - 21:28.


#18
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Sunt destule motive să folosești Linux dar sporul de performanță la aplicațiile desktop nu este unul din ele. Dacă vrei să folosești Linux și să se miște cât poate el de repede, aș zice că un Arch configurat la sânge poate fi o soluție potrivită.

Edited by shogun1, 22 December 2014 - 20:09.
Stergere off topic


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate