Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sfaturi masina

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 07.02.2006
Salutare. Momentan am un golf 4 variant tdi si anul ce vine vreau sa il schimb. Ca varsta sunt sub 30 de ani, fara familie, km fac in jur de 10.000 pe an prin oras, la ski iarna si pescuit vara/toamna. Masina urmatoare am zis sa fie putin mai mare decat golful 4 - sunt putin mai inalt 1.90 - si pe benzina datorita numarului de km pe care il fac. Bugetul in jur de 7000-8000 de euro.
Ce am luat in calcul pana acum: Honda accord 2007-2008 2.0 ivtec, Toyota Avensis sau Corolla 1.6/1.8, Mazda 3/6, Mitsubishi lancer 1.6/1.8 benzina (aici as face un compromit pt 1.8 diesel care am auzit ca e bun), Passat 1.8 tsi, exeo.  Stiu ca la un sedan o sa am putin dezavantaj la portbagaj comparativ cu variantul care il am acuma dar sper sa ma descurc; spatiul interior vreau sa fie mai mare in special pentru persoanele care mai stau in spatele meu. Ceva pareri?

#2
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 04.07.2012
ce parere ai de Skoda Octavia 2,1,6 tdi, 105 cp,daca esti pescar si ai bete de 2 m,break!

#3
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Esti sigur ca gasesti Passat 1.8 tsi in 7k euro?

#4
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 07.02.2006
nu stiu cat de mult se merita tdi pentru mine raport cu km pe care ii fac. Passat pe la 8000 daca nu 2.0 benzina. parca m-as uita la o japoneza dar vad ca fiecare model are cate o problema specifica

#5
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
De ce nu Opel Vectra hatchback, arata ca o berlina dar se rabateaza bancheta precum la cele hatchback, am carat cu ea si motocicleta!

#6
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Vezi care din ele iti ofera modularitate maxima, astfel ca atunci cand rabati bancheta spate, tot spatiul dintre scaunele fata si gura de incarcare in portbagaj sa fie la un singur nivel de inaltime. Banuiesc ca pt tine e important acest aspect, datorita pasiunilor tale.
Pe lista ta as adauga Honda Civic 1.8, pt modul in care datorita sistemului "magic seats" poti sa folosesti spatiul (are inclusiv un spatiu suplimentar de depozitare in locul unde in mod normal e rezervorul de benzina, pt ca acesta din urma a fost mutat mai in fata). Mie iarna imi intra lejer si echipamentul meu de snowboard si cel de schi al sotiei, cand rabatez bancheta spate spre fata.
Strict dintre cele propuse de tine as merge pe Accord, apoi pe Lancer (desi incarcarea in portbagaj e un cosmar la varianta sedan si e si "betiva"), Mazda si abia la sfarsit pe Toyota. Toyota pe ultimul loc intre japoneze nu pentru ca sunt proaste, sunt chiar f ok, dar sunt relativ anoste dpdv design. Gusturile insa nu se discuta.

Uite la ce ma refer la Civic:
1. De la 4:00
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4DJEU8WAexQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. De la 4:35
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vc1kxDutjuM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wG4Gxn3Mcwg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View Postwass, on 21 decembrie 2014 - 14:16, said:

spatiul interior vreau sa fie mai mare in special pentru persoanele care mai stau in spatele meu. Ceva pareri?
Ia baga un ochi la niste poze si clipuri cu Signum sa vezi cum sunt tratati pasagerii din spate.

#8
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Sa vezi ce ai sa plangi langa pompa de benzina cu aspiratele alea de 1.8 si 2.0. Daca vrei benzina ia-ti ceva de generatie mai noua.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Daca in loc de golf variant, luai de la inceput Bora Wagon, erai cel mai smecher, poate cu exceptia unui seic care are Aston Martin Shooting-brake...

Edited by loock, 21 December 2014 - 15:26.


#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostBlue_Ivy, on 21 decembrie 2014 - 15:21, said:

Sa vezi ce ai sa plangi langa pompa de benzina cu aspiratele alea de 1.8 si 2.0. Daca vrei benzina ia-ti ceva de generatie mai noua.

La 10.000km/an nu e o tragedie. Sunt betivane toate, in special Lancer, dar totusi nu cred ca te baga in faliment un plin. Daca te baga, probabil ca masina a fost gresit aleasa.

#11
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

View PostBlue_Ivy, on 21 decembrie 2014 - 15:21, said:

Sa vezi ce ai sa plangi langa pompa de benzina cu aspiratele alea de 1.8 si 2.0. Daca vrei benzina ia-ti ceva de generatie mai noua.
Ca sa planga in service, nu?

#12
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 07.02.2006
civic-ul mi-a atras atentia insa problema cu puntea spate care se schimba cu totul m-a cam facut sa uit de ea.
opel signum sunt cam rare - gasesc si pe benzina cu km decenti?
opel vectra c? motor 1.8?
@Blue_ivy - de parca golful imi merge moca. 8-9 in oras si 5.5-6 afara. ce benzinare de generatie mai noua? TSI de kla VW care dau cu banu daca pica lantu/motoru/turbina la o masina de 2-3 ani si 10-20.000 de km?

Edited by wass, 21 December 2014 - 15:38.


#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012
Dupa cate probleme se expun aici ma gandesc ca un Duster ar rezolva situatia :))
Chiar la un Duster te ai gandit? Este mare iei 4x4, perfect pentru peste... acum nu stiu cate probleme au si astea.

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ce problema sa aiba Civic la puntea spate si de ce ai schimba-o? La Golf 4 nu e aceeasi punte H?
Problemele daca apar, apar la cele cu suspensie independenta gen Golf 5, Focus.
Ai vazut cate reglaje ai la scaunele spate la Signum si cat loc la picioare? Cum ti se par?

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Eu zic sa nu arunci cu rosii in Civic pentru ca ar avea probleme cu puntea spate. In primul rand cazurile in care apar probleme sunt mai putine si in al doilea rand probleme pot aparea la toate masinile. De exemplu la Opel sa zicem schimbi (in principiu) mai repede ambreiaj, volanta sau pompa de injectie sau chiar injectoare. Chestii care pica (mult) mai greu la o Honda. Daca aduni tot ce schimbi la un Signum de exemplu si compari cu preturile pentru piesele unei Honda, in conditiile in care ai sanse destule sa nu pice, vei vedea ca e posibil sa iesi mai renatabil la Honda. Civic este fara indoiala una dintre cele mai fiabile masini de clasa compacta.
A fost unele dintre principiile pentru care acum cateva luni am ales Mitsubishi in loc de Ford sau Skoda.

#16
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 07.02.2006
Mai bine țin golful. La dotări e peste Duster.

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Acord
Bune masini

#18
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 07.02.2006
Problemele cu bucsile de la puntea spate le-am citit pe Honda forum.  Prețul pentru punte se ridica pe la 2500 RON parca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate