Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

E virus?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Salve.
Acum vreo saptamana am gasit pe adresa de mail doua mesaje de la doua adrese diferite ( dar nume romanesti si care nu le am in agenda de adrese )cum ca pentru faptul ca sunt client fidel Microsoft (am licenta la windows) imi ofera gratuit o vacanta in Haiti de vreo 10 zile...celalalt imi oferea vreo 5000 de dolari...dar la amandoua eram conditionat sa accesez un link  pentru a ma inregistra...
Binenteles ca nu am facut-o si am sters ambele mesaje de atunci nu am mai primit nimic.
Credeti ca este vorba de vreun virus?
Mentionez ca nu am probleme cu comp.merge foarte bine.
A mai primit careva astfel de mesaje?
Va multumesc.

#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Posibil un spamm , in urma unei "tranzactii" de adrese valide !

Inainte sa stergi asemea mesaje nesolicitate , adaugale la spamm !

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Virusul era probabil in linkul ce trebuia sa-l accesezi, dar posibil sa nu fi fost virus, doar ceva reclame. Oricum, daca n-ai accesat linkurile, n-ai descarcat atasamente, n-ai de ce sa-ti faci griji

#4
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Decat daca ai afisat cel putin una dintre imagini, caz in care expeditorul stie deja ca ai deschis e-mailul. Pe viitor asteapta-te la o avalansa de spam-uri.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu neaparat virus, dar ceva scam tot e

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,970
  • Înscris: 01.12.2001
Acum iti pare rau? Ai pierdut si vacanta si 5.000$.
Daca ti-a fost teama, le-ai pierdut. Data viitoare pui linkul in virustotal si vei fi sigur.
Asta e acum.... a castigat altul daca tu nu ai vrut.

#7
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Pe scurt da sigur ca erau virusi

Link-urile de obicei duc la programe cu dubla extensie (gen .pdf.exe) sau la arhive zip cu exe in ele sau mai nou se folosesc doc-uri cu macro-uri. Alea sint doar etapa 1, download-ere, care iau ele mai departe chestiile mai rele, gen virusi, clienti de botnet etc.

Te incalta ori cu programe de tip ransomare (care iti cer bani - cel cu politia romana sau vreun cryptolocker) sau devii client intr-un botnet care isi vinde serviciile la doritori. Virusi asa for fun care nu aduc bani nu prea cred mai sint.

Faza cea mai naspa e ca sint chestii 0-day (pentru asta folosesc cod puternic obfuscat / randomizat, prin diverse tehnici) nerecunoscute de antivirusi decit dupa citeva zile, dar pina atunci apar alte chestii 0-day si tot asa

#8
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Astazi mi sa intamplat o alta ciudatenie...
Navigand pe net ,pe facebook,deodata mi sa inchis pagina am incercat sa redeschid internetul dar nu vroia sa se deschida ,atunci am dat un restart si apoi am deschis internetul,dar in loc sa imi apara google crome mi-a aparut acest motor care nu stiu cum sa scap de el;Delta Homes ,am intrat in setari am prestabilit ca motor de cautare pe crome dar tot acesta imi apare prima data,apoi am vrut sa vada daca este vreun program instalat fara voia mea ,nu este nimic de acest gen...Iar la setarile de prestabilire al motorului de cautare butonul care scrie Use curent e cu gri si doar celelalte butoane sunt cu negru dar acolo imi arata o alta tampenie;Omiga plus...am sters am scris google .com dar tot degeaba...
Cum pot sa scap de rahatul asta de motor de cautare ca nu imi place deloc...Am scanat cu antivirusul si imi spune ca nu sau gasit virusi...etc. e curat...
Va multumesc.

Attached Files


Edited by magaenea, 23 December 2014 - 18:56.


#9
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Solutii gasesti aici. Vezi daca se potrivesc si la tine.

Edited by budacu, 23 December 2014 - 19:23.


#10
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Dai prima data o tura prin addons si dai jos tot ce e in plus

Verifici shortcut-ul de chrome sa nu fie modificat in chrome cu ceva argumente

Setezi motorul de cautare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate